Ємельянова Ірина Вікторівна. “Фармакогностичне дослідження Grindelia squarrosa”.- Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата фармацевтичних наук за фахом 15.00.02
- фармацевтична хімія та фармакогнозія. Національний фармацевтичний університет, Харків, 2006.
Вперше проведено комплексне фармакогностичне вивчення БАР трави Grindelia squarrosa. Встановлена наявність амінокислот, вуглеводів, стероїдів, фенольних сполук (гідроксикоричних кислот, гідроксикумаринів, флавоноїдів, дубильних речовин), ліпофільних речовин (хлорофілів, каротиноїдів, токоферолів, жирних кислот). Ідентифіковано 9 амінокислот, 6 моноцукрів у складі полісахаридного комплексу, 3 вільних моносахариди, 3 моносахариди у складі глікозидів, 3 гідроксикоричних кислоти, 28 макро- та мікроелементів, 16 жирних кислот, 7 вільних органічних кислот, 1 гідроксикумарин, 6 флавоноїдів, 92 компоненти ефірної олії. Визначено кількісний вміст основних БАР, числові показники трави грінделії розчепіреної.
Проведено морфолого-анатомічне та гістохімічне вивчення надземної частини грінделії розчепіреної. Виявлено її основні діагностичні ознаки.
Вперше проведено дослідження динаміки накопичення суми ліпофільних речовин, жирних кислот, хлорофілів, каротиноїдів, поліфенольних сполук, аскорбінової кислоти, гідроксикоричних та вільних органічних кислот.
Розроблена технологія отримання ліпофільного та фенольного екстрактів грінделії. Визначено виражену протимікробну та репаративну активність ліпофільного екстракту. Розроблено склад мазі з ліпофільним екстрактом грінделії розчепіреної. Вивчено протизапальну, анальгетичну, жарознижуючу, противиразкову та діуретичну дії фенольного екстракту.
Вперше проведено систематичне фармакогностичне вивчення надземної частини грінделії розчепіреної, яка широко розповсюджена на території України, невибаглива до умов існування та легко вводиться в культуру. Встановлено наявність амінокислот, жирних кислот, флавоноїдів, гідроксикумаринів, гідроксикоричних кислот, моноцукрів, вільних органічних кислот, вітамінів (каротиноїдів, токоферолів, аскорбінової кислоти), хлорофілів, ефірної олії, дубильних речовин, сапонінів, мікро- та макроелементів. Визначено кількісний вміст дубильних речовин (3,77%), гідроксикоричних кислот (2,41%), флавоноїдів (0,61 %), полісахаридів (2,26 %), суми органічних кислот (3,68 %), аскорбінової кислоти (0,031 %), ефірної олії (0,29%), 28 мікро- та мікроелементів. Визначені числові показники трави грінделії розчепіреної.
В ліпофільному екстракті ідентифіковано 16 жирних кислот: з яких у найбільшій кількості містяться пальмітинова (4,00%), стеаринова (2,87%), лінолєва (3,72%), б-лінолєнова (2,63%), ейкозамоноєнова (6,09%), ейкозапентаєнова (2,75%) та моноейкозапентаєнова (17,90%), гідроксикумарин умбеліферон і флавоноїди: лютеолін, кверцетин та 3-метилкверцетин. Встановлено вміст хлорофілів (1,10%) та каротиноїдів (14,33мг%) в ліпофільному екстракті грінделії розчепіреної. З етилацетатної та бутанольної фракції за допомогою фракціонування в системах рідина-рідина, колонкової, паперової та тонкошарової хроматографії виділено і на підставі фізико-хімічних властивостей, УФ та ІЧ спектральних характеристик ідентифіковано 6 флавоноїдів: лютеолін, кверцетин, 3-метилкверцетин, кемпферол, ізорамнетин, апігенін та 3 гідроксикоричних кислоти: 3-гідрокси–4-метоксикорична(ферулова) кислота, 5–О–кофеїл–D-хінна (хлорогенова) кислота та 3–О–кофеїл–D–хінна (неохлорогенова) кислота. При вивченні речовин водного залишку після обробки органічними розчинниками були виявлені 6 вільних органічних кислот, 9 амінокислот та 3 вільні цукри. Вивчено якісний та кількісний вміст 28 мікро- та макроелементів в ліпофільному екстракті та фенольному комплексі.
Виділено та вивчено полісахаридний комплекс з трави та шроту трави грінделії розчепіреної. До складу полісахаридного комплексу входять пентози L-арабіноза і D-ксилоза та гексози: D-галактоза, D-глюкоза, D-маноза і L-рамноза. Кількісний вміст полісахаридів в шроті грінделії розчепіреної склав 3,83%.
Вперше проведено якісний та кількісний вміст терпенових сполук ефірної олії трави грінделії розчепіреної. До складу якої входять більше ніж 100 речовин, з яких ідентифіковано 92 речовини. У найбільшій кількості містяться : б-пінен - 20,89%, лимонен - 17,51%, 1,7,7-триметилацетат, (1S-ендо)- біцикло [2.2.1]гептен-2-ол - 5,08%, ізоборнеол 4,71 %, сабінен - 4,63%, камфен - 2,38%, валенсен - 2,24%, б,б,4-триметилбензометанол - 2,22%, п-цимен - 1,71%, спатуленол - 1,09%.
Вперше проведено дослідження динаміки накопичення суми ліпофільних речовин, жирних кислот, хлорофілів, каротиноїдів, поліфенольних сполук, аскорбінової кислоти, гідроксикоричних та вільних органічних кислот в вегетативних та генеративних органах грінделії розчепіреної, заготовленої на різних стадіях вегетації.
Визначено оптимальний термін заготівлі сировини та оптимальну частину рослини для отримання суми ліпофільних та фенольних сполук. Визначено оптимальний екстрагент для отримання біологічно активних речовин. На підставі отриманих результатів запропоновано технологію отримання ліпофільного та фенольного екстрактів грінделії розчепіреної.
Проведено морфолого-анатомічне та гістохімічне вивчення надземної частини грінделії розчепіреної. Виявлені основні діагностичні ознаки. За допомогою гістохімічних реакцій визначено локалізацію основних груп БАР у тканинах досліджуваної рослини. Встановлено, що вуглеводи накопичуються переважно у коровій паренхімі; дубильні речовини – у судинах ксилеми, у флоемі і коровій паренхімі; флавоноїди – у коровій паренхімі і ксилемі; жирні олії і терпени – у флоемі, на покривній тканині, у вмістилищах, залозках і залозистих волосках. Отримані дані використані для розробки аналітичної нормативної документації на траву грінделії розчепіреної.
Розроблено склад лікарського засобу у формі мазі на основі ліпофільного екстракту грінделії розчепіреної з протимікробною та репаративною діями. Отримано деклараційний патент України №64075А від 16.02.2004 кл. А61К9/06, А61К35/78 на винахід “Спосіб одержання ліпофільного екстракту грінделії розчепіреної з протимікробною та репаративною активністю та лікарський засіб, що містить даний ліпофільний екстракт”.
Вивчено протизапальну, анальгетичну, жарознижуючу, противиразкову та діуретичну дії сумарного фенольного комплексу грінделії розчепіреної. ЛД50 складає 1700 мг/кг. Визначено дозу сумарного фенольного екстракту з найбільшою діуретичною активністю по відношенню до контролю та двох препаратів порівняння: стандартного препарату порівняння – гіпотіазиду та препарату рослинного походження - ниркового чаю. Встановлено, що діуретичний ефект екстракту грінделії розчепіреної практично не залежить від погодних умов, тоді як результати контрольної групи істотно змінюються при змінах погоди. Отримано патент України №74465, МПК7 А61К35/78, А61Р7/10 від 15.12.2005 на винахід “Діуретичний засіб”, де викладено спосіб отримання сумарного фенольного екстракту з вираженої діуретичною дією.
Результати досліджень впроваджені в навчальний процес Національного фармацевтичного університету на кафедрах медичної ботаніки, хімії природних сполук; Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ на кафедрі якості, стандартизації та сертифікації ліків; фармацевтичних факультетів Запорізького державного медичного університету, Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького.
Список праць опублікованих за темою дисертації.
Ковалев В.Н., Журавель И.А., Ковалева-Загравская И.В. Гринделия растопыренная – перспективное лекарственное растение // Провизор.-2000.-№9.-С.42-43. (Особистий внесок: літературний пошук, участь у написанні статті).
Ковальов В.М., Журавель І.О., Ковальова-Загравська І.В. Дослідження поліфенолів трави та кошиків грінделії розчепіреної // Вісник фармації.-2001.-№3(27).-С.42. (Особистий внесок: експериментальні дослідження, участь у написанні статті).
Ковальова-Загравська І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Отримання та дослідження ліпофільних фракцій грінделії розчепіреної // Вісник фармації.-2002.-№1(29).-С.24-27. (Особистий внесок: участь в експериментальних дослідженнях та написанні статті).
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Динаміка накопичення суми ліпофільних сполук в екстрактах грінделії розчепіреної // Фармаком.-2003.-№1.-С.57-64. (Особистий внесок: участь в експериментальних дослідженнях та написанні статті).
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Динаміка накопичення суми поліфенольних речовин в вегетативних та генеративних органах грінделії розчепіреної // Фармацевтичний журнал.-2003.-№3.-С.82-87. (Особистий внесок: виконання експериментальних досліджень, участь в написанні статті).
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Дослідження вуглеводів трави грінделії розчепіреної // Вісник фармації.-2003.- №4(36).-С.64-67. (Особистий внесок: виконання експериментальних досліджень, участь в написанні статті).
Ємельянова І.В., Ковальов С.В. Морфолого-анатомічне та гістохімічне дослідження грінделії розчепіреної // Збірник наукових статей “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики” (Запорізький державний медичний університет) Вип. ХІІ.-т.ІІІ.-Запоріжжя: Вид-во ЗДМУ, 2004.-С.185-191. (Особистий внесок: виконання експериментальних досліджень, участь в написанні статті).
Ємельянова І.В., Ковальов С.В., Журавель І.О. Вивчення мінерального складу грінделії розчепіреної // Фармацевтичний журнал.-2005.-№6.-С.74-75. (Особистий внесок: участь в експериментальних дослідженнях та написанні статті).
Деклараційний патент 64075 А Україна, МПК7 А61К9/06, А61К35/78. Спосіб одержання ліпофільного екстракту грінделії розчепіреної з протимікробною та репаративною активністю і лікарський засіб, що містить даний ліпофільний екстракт / Ковальова-Загравська І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О., Дикий І.Л., Вороніна Л.М., Набока О.І., Гладух Є.В.-№2002086897; Заявл. 21.08.2002; Опубл. 16.02.2004, Бюл. №2.-С.4.38.
Ковалева-Загравская И.В., Ковалев В.Н., Журавель И.А. Предварительное фитохимическое изучение Grindelia squarrosa // Матеріали наук.-практ. конф. «Вчені України – вітчизняній фармації.-Х.: Вид-во НФАУ, 2000.-С.149-150.
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Дослідження кількісного вмісту біологічно активних речовин та числових показників трави та кошиків грінделії розчепіреної // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. “Фармація ХХІ століття” (23-24 жовтня 2002 р. м. Харків).-Х.: Вид-во НфаУ: Золоті сторінки, 2002.-С.80-81.
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Виділення комплексів фенольних сполук грінделії розчепіреної // Тези ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація і біотехнологія”. ч.1.-Х.: Вид-во НфаУ, 2003.- С.117.
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Галузинська Л.В., Гуреєва І.М. Дослідження біологічної активності фенольного екстракту грінделії розчепіреної // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. “Клінічна фармація: 10 років в Україні”, 20-21 листоп. 2003 р. м. Харків / М-во охорони здоров’я України, Акад. мед. наук України, Нац. фармац. ун-т.-Х.: Золоті сторінки, 2003.-С.115.
Бурнус В.В., Ємельянова І.В. Актуальність розробки нових діуретичних засобів // Тези доп. Міжвуз. студ. наук. конф. “Наукові основи створення лікарських засобів” (14-15 квітня 2005р.).-Х.: Вид-во НфаУ, 2005.-С.180.
Меньшенін С.А., Ємельянова І.В. Розробка нових лікарських форм з протимікробною та репаративною дією // Тези доп. Міжвуз. студ. наук. конф. “Наукові основи створення лікарських засобів” (14-15 квітня 2005р.).-Х.: Вид-во НфаУ, 2005.-С.132.
Ємельянова І.В., Ковальов В.М., Журавель І.О. Вивчення амінокислотного складу трави грінделії розчепіреної // Досягнення та перспективи розвитку фармац. галузі України: Матер. VІ Нац. з’їзду фармацевтів України (28-30 вересня 2005р., м. Харків) / Ред. кол.: В.П. Черних та ін.-Х.:Вид-во НфаУ, 2005.-С.708.