Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Тертя та зношування в машинах


Шалапко Юрій Іванович. Еволюційні моделі фретинг-процесу у номінально-нерухомому фрикційному контакті : Дис... д-ра наук: 05.02.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шалапко Ю. І. Еволюційні моделі фретинг-процесу у номінально-нерухомому фрикційному контакті. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.02.04 – тертя та зношування в машинах. – Хмельницький Національний університет, 2009.

У дисертації вирішена науково-технічна проблема підвищення довговічності номінально-нерухомих фрикційних з’єднань, що має важливе значення у забезпеченні довготривалої експлуатації відповідальних конструкцій та вузлів, які експлуатуються в полі вібраційного навантаження. Методами математичного моделювання та комп’ютерної симуляції розроблена еволюційна модель динамічної поведінки контакту. Модель основана на математичних формулюваннях особливостей фрикційної взаємодії поверхонь у умовах малих швидкостей проковзування (менше 1 мм/с), а саме в околицях нульової швидкості при реверсивному русі поверхонь. Досліджені динамічні передумови виникнення та еволюції фретинг-процесу у контакті металевих поверхонь. Описані якісні та кількісні характеристики фретингостійкості конструкційних матеріалів при циклічних мікрозміщеннях менше 15 мкм. Окремо розроблені питання міцності поверхневих шарів для змішаного контакту. Визначений теоретично та підтверджений експериментально режим динамічного зчеплення–проковзування для фретинг-процесу, як самий небезпечний з точки зору максимальної концентрації комплексу фрикційної та вібраційної активності у контакті. Осцилограми у вигляді масиву часових рядів аналізувались Фур’є-перетворенням, розрахунком показника Ляпунова, побудовою перерізів Пуанкаре та вейвлет-перетворенням.

Запропонований спосіб підвищення фретингостійкості номінально-нерухомих фрикційних з’єднань комбінованою обробкою поверхонь електроіскровим легуванням твердими сплавами з наступним лазерним опромінюванням. Відповідна щільність покриття поверхні лазерним опромінюванням створювала комірки різних розмірів, що призводило до армування поверхні.

1. Невід’ємною і важливою складовою проблеми забезпечення працездатності відповідальних номінально-нерухомих фрикційних з’єднань є врахування циклічних відносних мікропереміщень у контакті. Дослідження фрикційних явищ у реальних ННФЗ, а також аналіз розв’язків контактних задач виявили особливу роль мікропереміщень у формуванні контактної взаємодії тіл та процесах руйнування поверхонь. Створення еволюційної моделі контактної взаємодії при мікропереміщеннях дозволило би об’єднати у єдине ціле динамічні (сили інерції, відносні швидкості, прискорення, частоти коливань) та фрикційні (сила тертя, амплітуди проковзування) складові фретинг-процесу.

2. Спроектоване, виготовлене та захищене патентами дослідне обладнання для реалізації нових підходів до визначення динамічних та фрикційних характеристик номінально-нерухомого фрикційного контакту.

3. Приймаючи до уваги особливості тертя при малих відносних швидкостях, була сформована концепція пружно-пластичного квазістатичного контакту з врахуванням параметра пластичності у характеристиці кривої контактного початкового навантаження.

4. Розроблена концепція еволюційної чотирирівневої моделі фретинг-процесів як відкритої динамічної системи. В цій моделі фретинг-процес розглядається як внутрішній рушійний чинник, що призведе до зміни відносного руху двох поверхонь за умови сталості зовнішніх параметрів навантаження. Експериментальні дослідження динаміки відносних мікропереміщень, гістерезисних петель та перебігу сил тертя дозволили до існуючих станів номінально-нерухомого фрикційного контакту (зчеплення, змішаний контакт, повне проковзування) додати не менш важливий режим динамічного зчеплення–проковзування.

5. Для реверсивного руху елементів контактної парі з сухим тертям встановлені динамічні співвідношення між параметрами фретингу: коефіцієнтом тертя m, нормальним навантаженням, масою m, амплітудою А, частотою збурення w, тангенціальною жорсткістю c, які визначають стан номінальної нерухомості з’єднання: , . Ці співвідношення узагальнені та представлені діаграмами, які описують той чи інший стан поверхні: зчеплення, проковзування із зупинками, зворотно-поступальний рух. Встановлено, що граничне значення параметра для умови чистого ковзання без зупинок дорівнює 0,607.

6. Розроблена математична модель, що складається з системи диференційних рівнянь, які вперше розглядають “рухомість” тонких поверхневих шарів автономно по відношенню до всієї деталі. Зв’язок поверхневого шару з основним матеріалом моделюється пружним елементом Гука з певною тангенціальною жорсткістю, а контакт з поверхнею - характеристикою тертя, яка задавалась аналітично за результатами обробки експериментальних осцилограм. Відмінністю цієї задачі є те, що рушійною силою динамічного руху в контакті є не гармонічна вимушуюча сила, а наперед невідома функція сили тертя.

7. Розвинута теорія квазістатичного тертя як нестаціонарного процесу переходу від стану попереднього зміщення до проковзування з врахуванням якісних характеристик поверхонь, значень фактичної площі контакту, а також залежностями сил тертя від мікропереміщень та відносних швидкостей.

Теоретично одержані величини максимальних швидкостей відносного руху металевих поверхонь у межах 80…100 мкм/с, під час яких відбувається перехід контакту від квазістатичного до кінематичного стану. З урахуванням градієнта поверхні, комплексу умов контактування, параметра пластичності та впливу зростання з’єднань при тангенціальному зсуві, визначена середня величина зміщення поверхонь D0, протягом якої зберігається безпосередній контакт між окремими мікронерівностями.

8. Перебіг динамічних характеристик відносного руху контактної пари показав, що збільшення пластичної частки у тангенціальній деформації веде до зменшення амплітуди та швидкостей проковзування до 20 % порівняно з суто пружним контактом. Використовуючи амплітудно-частотну характеристику, для даних умов навантаження знайдений мінімально можливий час перебування контакту у стані зчеплення для металевих поверхонь (Ф = 0,01 с). Практично завжди можна уникнути такого співвідношення власної та вимушуючої частоти a, для якої Ф = 0,01 с, і тим самим знизити ризик втрати цілісності контакту.

Встановлено, що для співвідношення a = 0,783 між вимушуючою та власною частотою спостерігається мінімальна часова затримка при переході до ковзання і одночасно втрачається вплив параметра пластичності на віброактивність контакту.

9. Експериментальні та теоретичні дослідження модельної контактної пари за схемою “кулька–площина” дозволили здійснити комплексний аналіз малоамплітудного фретингу, який полягає у розробленій теорії змішаного контакту та наступного еволюційного підходу до руйнування контактних поверхонь. Досліджений вплив закономірностей тангенціального навантаження на трансформацію співвідношення зон зчеплення та проковзування у плямі контакту. Критичне значення цього співвідношення, при якому можливий перехід у повне проковзування, для стальних поверхонь дорівнює 0,68, титанових сплавів – 0,74, покриттів з твердих сплавів – 0,34.

10. Вирішена контактна задача з частковим проковзуванням. На основі критерію Губера–Мізеса знайдені розподіли еквівалентних максимальних тангенціальних напружень на поверхні та глибині поверхневого шару. Епюри еквівалентних тангенціальних напружень показали не тільки місце ймовірного зародження поверхневих тріщин та траєкторію їх подальшого руху вглиб матеріалу, а й об’єм того поверхневого шару, який сприймає критичні значення напружень.

11. Динаміку режиму зчеплення–проковзування визначає показник , як відношення миттєвої сили тертя до максимально можливої сили статичного тертя. Отримана часова розгортка параметра r(t). За умови r(t) < 1 – стан зчеплення, при r(t) 1 – стан проковзування, де t – будь-який фіксований проміжок часу. За допомогою перетворення Фур’є проведений аналіз “щільності” проковзування в однонаправленному русі як частоти набування функцією r(t) значення одиниці.

12. Теоретичні розробки, в тому числі й математичне моделювання, були підтверджені експериментальним спостереженням за фретинг-пошкодженнями у плямах контакту Показаний вплив початкових умов контактування на перебіг динамічного руху в контакті ННФЗ, а саме: положення поверхонь, що контактують, відносно центра зони зчеплення та початкових швидкостей. При цьому, відбуваються трансформації фазових портретів, а за ними швидкостей і амплітуди проковзування, які безпосередньо впливають на фретингостійкість.

13. Розвинута теорія адсорбційної активації металевих поверхонь при субмікронних відносних мікропереміщеннях. Експериментально доведено, що навіть при відносних циклічних зміщеннях до 1…2 мкм, локальні області фактичного контакту, можуть бути центрами активного утворення продуктів фретингу. Отримані аналітичні залежності для оцінювання величини мікропереміщень, роботи сил тертя та енергії у зонах проковзування у змішаному контакті. В областях зчеплення, при відповідній кількості циклів навантаження, спостерігається розшарування окремих ділянок поверхні. Встановлено, що сталість зони зчеплення відповідає за сталість динамічних характеристик контакту, а трансформація зони проковзування веде до зміни кількісних характеристик динамічного руху системи, іншими словами до розхитування з’єднання. Кінематичні, динамічні, фрикційні та енергетичні показники фретинг-процесу встановлюють границю малоамплітудного фретингу в межах 10…16 мкм.

14. Проведений комплексний аналіз експериментальних даних з динаміки хаотичних коливань у контактній парі з фретингом. Розроблені програми для обчислення показника Ляпунова за часовим рядом. Теоретичні дослідження показника Ляпунова стосувалися його залежності від виду характеристики тертя. Розроблені методи отримання перерізів Пуанкаре та показників Херста, за якими ідентифікуються передхаотичні та хаотичні коливання в елементах контактних пар з фретингом. Вперше запропонований вейвлет-аналіз часового перебігу фретинг-процесу, який дозволяє безпосередньо під час експлуатації чи експерименту, отримувати важливі якісні та кількісні характеристики стану ННФЗ, а саме, енергетичні параметри режимів зчеплення та проковзування, довготривалі тенденції у зміні контактного стану при експлуатації з’єднань, фіксувати переходи до режимів мікропроковзування, зчеплення–проковзування і повного ковзання, діагностувати вузли та конструкції.

15. Кількісні та якісні характеристики малоамплітудного фретингу знайшли своє повне підтвердження при чисельному моделюванні методом скінченних елементів циклічних тангенціальних навантажень контактної пари “площина–кулька”. Зроблено висновок про те, що найбільш небезпечним, з точки зору номінальної нерухомості контакту і можливого розвитку фретингу, є такий напружено-деформований стан, для якого можливі відносні зміщення поверхонь у 2…6 мкм.

16. Ефективним способом підвищення довготривалої цілісності ННФЗ для конструкційних сталей і сплавів є комбінована обробка поверхонь електроіскровим легуванням твердими сплавами з наступним лазерним опромінюванням. Відповідна щільність покриття поверхні лазерним опромінюванням створювала комірки різних розмірів, що призводило до армування поверхні. Товщина модифікованого шару з мікрооплавленням не перевищувала 5…15 мкм. Такі заходи зменшують віброактивність ННФЗ на 35…50 % і збільшують фретингостійкість контакту у 1,5…4 рази.

Публікації автора:

  1. Костогриз С. Г. Теоретичні аспекти використання легкоплавких сплавів для пригнічення фреттинг-корозії / С. Г. Костогриз, Ю. І. Шалапко, А. Л. Ганзюк // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1998. – № 4, Ч. 2. – С. 80–83.

  2. Кузьменко А. Г. Фреттинг-усталость стали 45Х с диффузионными покрытиями / А. Г. Кузьменко, П. В. Каплун, Ю. И. Шалапко // Проблеми трибології. – 2000. – № 2. – С. 16–20.

  3. Shalapko Y. I. Fretting-wear of constructional steel 1045 after laser modification of surface / Y. I. Shalapko, V. G. Kaplun // Applied mechanics and engineering. 2002. – Vol. 7. – Р. 425–431.

  4. Шалапко Ю. И. Лазерная обработка электроискровых покрытий для обеспечения фреттингостойкости / Ю. И. Шалапко, В. Г. Каплун, В. В. Гончар // Вестник двигателестроения. 2002. – № 1. – С. 135–140.

  5. Шалапко Ю. І. Перехідні процеси в системах з сухим тертям і диференційних рівняннях / Ю. І. Шалапко // Вісник Технологічного університету. – 2003. – Ч. 1, Т. 2. – № 6. – С. 258–262.

  6. Шалапко Ю. І. Контроль параметрів протікання фретинг-процесів / Ю. І. Шалапко, В. В. Гончар, К. Л. Горященко // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2003. – № 1. – С. 153–156.

  7. Shalapko J. The vibration and interaction into nominally-fixed joint modelling by a finite element method. / J. Shalapko, S. Kostogryz // Czasopismo Techniczne. Mechanika. – 2004. – Vol. 10. – Р. 345–353.

  8. Шалапко Ю. Поведінка “третього тіла” в умовах середньоамплітудного фретингу / Ю. Шалапко, В. Гончар // Машинознавство. – 2004. – № 6 (84). – С. 39–42.

  9. Shalapko J. Formation of local melting zone by laser alloying of surface and wear resistance under fretting conditions / J. Shalapko, S. Kostogryz, V. Gonchar // Archiwum Odlewnictwa, PL ISSN 1642–5308. – 2004. – Vol. 4, Book 12. – Р. 223–233.

  10. Гончар В. В. Номінальний контактний тиск як критерій фретингостійкості азотованих титанових сплавів / В. В. Гончар, Н. С. Машовець, Ю. І. Шалапко // Надійність і довговічність машин і споруд. – 2005. – Вип. 24. – С. 150–156.

  11. Марчук Р. А. Розрахунок кінематики трьох взаємозв’язаних тіл та сил тертя, що виникають між ними та рухомою основою / Р. А. Марчук, Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 6, Т. 1. – С. 43–48.

  12. Шалапко Ю. І. Фрикційна поведінка та деформація номінально-нерухомого контакту при вібраційному тангенціальному навантаженні / Ю. І. Шалапко //_Вісник двигунобудування. – 2005. – № 1. – С. 47–52.

  13. Шалапко Ю. І. Вплив Штрибек-ефекту на нелінійний осцилятор з сухим тертям при кінематичному збудженні / Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 1. – С. 35–43.

  14. Антошевский Б. Исследование поверхностных слоев гибких элементов муфт, поврежденных фреттинг-коррозией / Б. Антошевский, М. П. Братущак, Ю. И. Шалапко // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія “Механізація та автоматизація виробничих процесів”. – 2005. – Випуск 11 (14). – С. 107–110.

  15. Шалапко Ю. І. Параметричне дослідження умов зчеплення–проковзування поверхонь при гармонічних коливаннях / Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2005. – № 5. – С. 39–44.

  16. Шалапко Ю. І. Динамічні та фрикційні чинники зчеплення поверхонь в умовах вібраційного навантаження / Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 1. – С. 80–84.

  17. Radek N. Wasnoci tribologiczne powok molibdenowych nanoszonych elektroiskrowo obrobionych laserem / N. Radek, J. Szalapko // Проблеми трибології.–2006.– № 1. – С. 76–81.

  18. Шалапко Ю. І. Вейвлет-аналіз еволюційних задач динаміки систем з сухим тертям та фретинг-корозією / Ю. І. Шалапко // Вісник двигунобудування. – 2006. – № 1. – С. 22–28.

  19. Шалапко Ю. І. Еволюційна модель фрикційної взаємодії поверхневих шарів при фретингу / Ю. І. Шалапко // Вісник двигунобудування. – 2006. – № 4. – С. 44–49.

  20. Radek N. Manufacture of heterogeneous surfaces by electro-spark deposition and laser beam / N. Radek, J. Szalapko // Вісник двигунобудування. –2006. – № 2. – С. 208–210.

  21. Мікропереміщення та цілісність елементів ендопротезування кульшового суглобу / [Ю. І Шалапко, В. Лабяк, Ю. Б. Міхайловський, Я. М. Васильчишин] // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т. 2, № 2. – С. 171–179.

  22. Костогриз С. Г. Постійне тертя та встановлення в динамічних моделях номінально-нерухомих фрикційних з’єднань / С. Г. Костогриз, Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 6. – С. 150–155.

  23. Шалапко Ю. І. Малоамплітудний фретинг на поверхні азотованого титанового сплаву / Ю. І. Шалапко, Н. С. Машовець, Г. Шетела // Проблеми трибології. – 2006. – № 4. – С. 117–123.

  24. Radek N. Powoki elektroiskrowe WC-Co modyfikowane wizk laserow / N. Radek, J. Szalapko // Проблеми трибології. – 2006. – № 3. – С. 88–92.

  25. Behaviour of nitriding layers for condition of small amplitude fretting / [G. M. Drapak, Y. I. Shalapko, N. S. Mashovets, N. Radek] // Journal of Achievements in Materials and Manufacturing Engineering. – 2007. – Vol. 20, Issues 1–2. – Р. 243–246.

  26. Шалапко Ю. І. Моделювання та особливості тертя при переході від зчеплення до проковзування / Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – № 1. – С. 234–241.

  27. Шалапко Ю. І. Реологічні властивості контактної поверхні при тангенціальному навантаженні і переході до ковзання / Ю. І. Шалапко // Проблеми трибології. – 2007. – № 4. – С. 133–138.

  28. Тарельник В. Б. К вопросу применения гальванических покрытий для защиты деталей гибких муфт от фреттинг-корозии / В. Б. Тарельник, Ю. И. Шалапко, М. П. Братущак // Вісник Сумського національного аграрного університету. – 2007. – Випуск 1(16). – С. 106–109.

  29. Шалапко Ю. І. Теория механического подобия в исследованиях виброперемещений вызванных сухим трением / Ю. І. Шалапко, К. Фурманик, С. Г. Костогрыз // Проблемы легкой и тектильной промышленности Украины. – 2007. – №1(13). – С. 76–79.

  30. Shalapko Y. Stick-slip regime of fretting for nominally-fixed joints / Y. Shalapko //_Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – № 5. – С. 62–66.

  31. Методи математичного орієнтування та динамічного планування в n-мірному просторі чинників еволюції фретинг-процесів / [Ю. І. Шалапко, Ю. Б. Міхайловський, М. Є. Скиба, С. Г. Костогриз] // Вісник Хмельницького національного університету. – 2007. – № 5 – С. 52–58.

  32. Шалапко Ю. І. Моделювання динамічного руху в інтерфейсі контактних поверхонь при мікропереміщеннях / Ю. І. Шалапко, В. С. Курской // Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 2008. – № 1. – С. 26–31.

  33. Шалапко Ю. І. Активація фретинг-процесів в області дії мікрозміщень контактних поверхонь / Ю. І. Шалапко, В. С. Курской // Вісник Хмельницького національного університету. 2008. – № 2. – С. 168–173.

  34. Шалапко Ю. І. Визначення динамічних особливостей у вібраційному русі контактних пар методом вейлет-перетворення часових рядів / Ю. І. Шалапко // Вісник Хмельницького національного університету. 2009. – № 1. – С. 107–113.

  35. Shalapko Y. I. Research process of fretting-corrosion in nominal joint by modeling variation pressure / Y. I. Shalapko, S. G. Kostogryz // Proceedings of Tribological problems in exposed friction systems. – 2002. – P. 292–296

  36. Шалапко Ю. І. Процеси фретинг-зношування та фретинг-втоми в номінально-нерухомих з’єднаннях деталей машин / Ю. І. Шалапко // Трибофатика. – 2003. – С. 279–283.

  37. Костогрыз С. Г. Частичное проскальзывание плоских поверхностей / С. Г. Костогрыз, Ю. И. Шалапко // Праці II Польсько-Української наук. конф. “Технічно-економічне сприяння розвитку підприємництва”. – Краков, 2005. – С. 121–130.

  38. Шалапко Ю. І. Аналіз сучасних технологічних методів захисту деталей муфт від фретинг-корозії / Ю. І. Шалапко, М. П. Братущак, С. В. Ладенко // Технологии ХХI века : Сб. науч. статей по материалам 13-й междунар. науч.-метод. конф. – Сумы : СНАУ, 2006. – С. 110–116.

  39. Шалапко Ю. И. Механика микроперемещений с трением в приложении вейвлет-анализа / Ю. И. Шалапко, В. Г. Гамбург // Труды междунар. симпозиума “Надежность и качество 2006”, Пенза. – 2006. – Т. 2. – С. 293–297.

  1. Shalapko J. Evolution of stick-slip regime and chaos for fretting-process / J. Shalapko, S. Kostogryz // Proc. 8-th Conf. Active noise and vibration control methods. – Krakow. – 2007. – Р. 432–443.

  2. Патент 59812А Україна, G01N3/00. Установка для дослідження триботехнічних властивостей матеріалів та покриттів / Ю. І. Шалапко, В. В. Гончар, В. О. Павлик. Заявник і патентовласник Технологічний університет Поділля. – № 2003087504 ; заявл. 11.08.2003 ; опубл. 15.09.2004, Бюл. № 9.

  3. Патент 69559А Україна, G01N3/00. Установка для дослідження матеріалів та покриттів в умовах фретинг-процесів / Ю. І. Шалапко, В. В. Гончар, В. Г. Каплун. Заявник і патентовласник Технологічний університет Поділля. – № 20021210343 ; заявл. 20.12.2002; опубл. 15.09.2003, Бюл. № 9.