Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Теорія літератури


Дубровська Ольга Тарасівна. Еволюція жанру оди на зламі століть (кінець XVIII - початок XIX): дисертація канд. філол. наук: 10.01.06 / Донецький національний ун-т. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Дубровська О.Т. Еволюція жанру оди на зламі століть (кінець XVIII – початок XIX).– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.01.06 – теорія літератури. – Донецький національний університет, Донецьк, 2003.

У дисертації досліджено загальні закономірності жанрової еволюції оди в європейській літературі кінця XVIII – першої половини XIX століття, на рубежі двох великих епох – риторичної та постриторичної, коли міняється зміст поняття «жанр». Проведено аналіз жанрових концепцій у сучасному вітчизняному і зарубіжному літературознавстві та обґрунтовано два аспекти жанрової інтерпретації оди в перехідний період: 1) ідейно-тематичний комплекс та 2) словесно-образний світ твору.

Окреслено основні періоди розвитку одичного жанру в європейській літературі: античний, ренесансний, класицистичний, романтичний і постриторичний. Окремо досліджено етапи історії оди в українській літературі від Ю.Дрогобича до М.Зерова. У центрі дослідження – перехід жанрових норм у жанрові традиції та інтерпретація цього процесу на прикладі творчості Фрідріха Готліба Клопштока, Гаврили Державіна, Фрідріха Гельдерліна і Федора Тютчева. Інтерпретація окремо взятих творів ґрунтується на загальних принципах теорії жанру як "пам'яті мистецтва" (М.Бахтін).

Публікації автора:

  1. Жанрові традиції оди в українській поезії (Нотатки до теми) // "Наукові записки

Харківського державного педагогічного університету. Серія: Літературознавство.– Харків, 1997.– Вип. 6 (11).– С.1-6

  1. Лирическая сатира М. Цветаевой "Крысолов" в контексте немецкой культуры // Satyra w literaturach narodow wschodnioslowian`skich. – Bialystok, 1998.– С.111-119.

  2. Одичне слово у культурі ХХ століття // Slovo a kultura. Видавництво університету Марії Кюрі-Складовської. – Lublin, 1998.– С.107-113.

  3. Романтична ода: жанрові традиції та ідейно-художній зміст // Романтизм у культурній генезі.– Дрогобич: Вимір, 1998.– С.66-74.

  4. Поэзия Марины Цветаевой в контексте проблемы "Писатель и власть" // Akta Universitatis Lodziensis. Folia litteraria Rossica 1, 1999.– С.133-138

  5. Жанрово-стильові особливості оди Фрідріха Клопштока.– Дрогобич: Відродження, 2000.– С.94-106.

  6. Наполеонівська ода в українській літературі початку XIX століття: реалізація жанру в "горизонті очікування” // Литературоведческий сборник ДонНУ.– Донецк, 2000.– Вып. 4. – С.88-91.

  7. Німецька ода в перехідну добу від класицизму до романтизму: Ф.Г.Клопшток і Ф. Гельдерлін // Литературоведческий сборник ДонНУ.– Донецк, 2002.– Вып. 10.– С. 62-79.

  8. Проблема жанру в сучасній науці про літературу // Литературо-ведческий сборник ДонНУ.– Донецк, 2002.– Вып. 12.– С. 35-45.