Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська мова


102. Дьячок Наталя Василівна. Етимолого-словотвірне гніздо з верхівкою-дієсловом "речи". Принципи опису: дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Дніпропетровський національний ун-т. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Дьячок Н.В. Етимолого-словотвірне гніздо з верхівкою-дієсловом “речи”. Принципи опису. – Рукопис. – 205 с.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.02 – російська мова. – Дніпропетровський національний університет. – Дніпропетровськ, 2004.

Етимолого-словотвірне гніздо – унікальна формація, в якій одиниці розташовуються згідно з принципом ахронічної похідності.

Дисертація є спробою системного, цілісного вивчення особливостей утворення і функціонування слів, побудованих у межах етимолого-словотвірного гнізда з верхівкою-дієсловом “речи”. Процес реконструкції гнізда такого типу базувався на принципі ахронії.

У роботі визначаються і описуються етапи формування і розвитку етимолого-словотвірного гнізда. Подані визначення головних понять.

Зроблені висновки про те, що унікальність гнізда цього типу пояснюється наявністю в ньому лише парадигматичних відносин, явища єдиної мотивації, процесу граматикалізації, синкретичних засобів словотвору.

Етимолого-словотвірне гніздо з верхівкою-дієсловом “речи” складається із субгнізд різних типів. Кожне із субгнізд здатне до збільшення свого об’єму, отже, етимолого-словотвірне гніздо здатне до внутрішнього розвитку.

Етимолого-словотвірне гніздо з верхівкою-дієсловом “речи” відбиває складні структурні і семантичні відносини слів, що входять до нього. Воно може бути зразком реконструювання інших гнізд такого ж типу і, врешті, привести до створення етимолого-словотвірного словника споріднених мов.

Матеріали дослідження можуть бути використані в лекційних курсах, спецсемінарах з історичного словотвору, словотвору сучасної російської, української мов, при написанні дипломних і курсових робіт у вищих закладах освіти, у шкільній практиці при проведенні уроків і позакласної роботи, при укладанні посібників.