Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарне акушерство


Мельник Петро Григорович. Етіопатогенетичний зв'язок патології органів розмноження корів і телиць з мікроелементозами та гіповітамінозами групи В (методи лікування і профілактики): Дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Львівська держ. академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2002. - 145арк. - Бібліогр.: арк. 118-145.



Анотація до роботи:

МЕЛЬНИК П.Г. Етіопатогенетичний звязок патології органів розмноження у корів і телиць з мікроелементозами та гіповітаминозами групи В (методи лікування і профілактики). - Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.07 – ветеринарне акушерство. – Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького, м. Львів

Диссертація присвячена вивченню етіологічної і патогенетичної ролі мікроелементозів (І, Zn, Se) та гіповітамінозів групи В у розвитку патології орагнів розмноження корів і телиць в окремих регіонах Буковини (гірському, передгір’ї та лісостеповому). Клінічними дослідженнями при проведенні акушерської і гинекологічної диспансеризації встановлено, що мікроелементози та гіповітамінози групи В проявляються у 35-45% неплідних корів. Залежно від регіону, перебіг отелення проходить з ускладненнями у 14,9-37% корів, у 6,9-14,9% таких тварин відмічається затримання посліду. У післяродовий період субінволюцію матки виявляли у 26,9-31,3%, ендометрити у 7,8-17,9% корів. Із гінекологічних хвороб у корів і телиць, що утримувались у гірській зоні атонію матки спостерігали у 39,7%, у лісостеповій – 24,6%, гіпотрофію яєчників та ПЖТ у у гірській зоні виявляли у 30%, - у лісостеповій - 13% корів.

Клінічно у тварин гірської та передгірної зон (21,4-43,85) спостерігається анафродизія, а серед тварин лісостепової зони – циклічний перегул від 3-х до 5-ти і більше разів буває у 70% неплідних тварин. Вивчено можливість та встановлено терапевтичну доцільність застосування інєкцій вітамінів групи В і мікроелементів йоду з цинком у ліпосомній емульсії та доведено, що такі інєкції посилюють функцію щитовидної залози, гіпофізу, наднарників. При цьому в крові тварин зростає вміст білка, каротину, резервної лужності і зменшується вміст кетонових тіл, що позитивно впливає на патогенез функціональних і морфологічних змін у статевих органах.

У племінних бугаїв застосування інєкцій мікроелементів йоду, цинку, селену сприяють збільшенню об’єму еякуляту, концентрації і виживаємості спермієв.

  1. Клінічними дослідженнями встановлено, що у розвитку симптоматичної неплідності корів і телиць в кожному природньо-кліматичному регіоні Буковини мікроелементози (J, Zn, Se) поряд з гіповітамінозами групи В відіграють важливу етіологічну та патогенетичну роль, що необхідно враховувати при боротьбі з неплідністю великої рогатої худоби.

  2. Клінічні ознаки мікроелементозів (J,Zn) у господарствах області трапляються у 35-45% неплідних тварин, тому профілактика та лікування названих мікроелементозів, одночасно є дієвим заходом проти неплідності худоби. Коровам і телицям з акушерською і гінекологічною патологією необхідно проводити курс ін”єкцій мікроелементного препарату йоду з цинком - виконувати по 2-3 ін”єкції, через 3-4 дні, в дозі - 15-20 мл на одне введення.

  3. У лісостеповій зоні області (Прут-Дністровське межиріччя) для профілактики неплідності та стимуляції яєчників у корів і телиць необхідно проводити ін”єкції трьох мікроелементів (йод, цинк, селен). На курс лікування виконувати одну ін”єкцію селеніту натрію та дві-три ін”єкції мікроелементного препарату йоду з цинком з проміжком у 2-3 дні.

  4. У другій половині зимовостійлового періоду у 35% поголів”я тварин встановлено виражені клінічні ознаки гіповітамінозів групи В та зниження відтворної функції. Для прискорення видужання тварин при гінекологічних захворюваннях та відновлення відтворної здатності корів слід виконувати патогенетичну терапію у поєднанні з ін”єкціями мікроелементів та комплексу вітамінів групи В. В одну дозу вітаміну включати: В1 – 500 мг, В2 – 50 мг, В6 – 300 мг, Вс – 50-100 мг або вводити по 15-20 мл препарату Анівіт. На курс лікування виконувати три-чотири ін”єкції впродовж 3-4 днів.

  5. Парентеральні ін”єкції йоду з цинком забезпечують підвищення гормонального рівня в організмі тварин. Вміст тироксину зростає на 115%, трийодтироніну на 170%, тіреотропного гормону гіпофіза на 182%, а вміст кортизолу збільшується у 2,5 раза. У сироватці крові тварин зростає вміст альбумінів на 116%, у три раза збільшується вміст каротину і у два раза зменшується вміст кетонових тіл, що має позитивний патогенетичний вплив на відновлення функції органів розмноження худоби.

  6. При лікуванні гнійно-некротичних ендометритів поєднане застсування антимікробних препаратів з мікроелементами (I, Zn) та кров”ю опроміненою УФ-променями і парасакральною блокадою прискорює видужання тварин, зменшує рівень інтоксикації організму та покращує відтворну здатність.

  7. Внутрішньом”язові ін”єкції йоду з цинком протягом місяця з однією ін”єкцією на початку курсу селеніту натрію у терапевтичній дозі, за умов дотримання зоотехнічних норм годівлі, позитивно впливає на активацію спермогенезу у племінних бугаїв - на 30% зрістає об”єм еякуляту, покращується густина та виживаємість сперміїв.

  8. Введення племінним бугаям мікроелементів йоду з цинком - 20 мл (внутрішньом”язово) три рази, через три дні та однієї ін”єкції селеніту натрію на початку курсу, викликає гіпертрофічні зміни у морфологічних структурах щитовидної залози, наднирниках та сім”яниках, що сприяє посиленню інкреторної їх функції та спермогенезу.

  9. Виготовлення, дозування та застосування мікроелементного препарату йоду з цинком є доступним для виготовлення його в умовах лабораторій ветеринарної медицини, що дає змогу швидко та ефективно проводити лікувально-профілактичні заходи проти даних мікроелементозів.

10. Грунти і корми у окремих регіонах Буковини вміщують не одинакову кількість мінеральних речовин, тому при годівлі худоби необхідно проводити корекцію раціонів згідно результатів хімічного аналізу кормів.

Публікації автора:

  1. Мельник П.Г. Симптоматична неплідність корів і телиць та ефективність мікроелементів при її лікуванні. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького–Львів,2000.–т.2(№3-4)- С.130-135.

  2. Мельник П.Г. Вплив комплексу вітамінів групи В та патогенетичної терапії на функцію яєчників у великої рогатої худоби. // Науковий вісник НАУ.-Київ.2001.т.38-С.194-197.

  3. Мельник П.Г. Реакція ендокринних залоз корів на застосування мікроелементів йоду і цинку. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького - Львів,2001.т.3(№3)-С.69-72..

  4. Мельник П.Г. Профілактуємо йодну недостатність. // Ветеринарна медицина України.-2001.-№11.-С.10.

  5. Мельник П.Г., Гараздюк Г.В. Заходи щодо підвищення відтворної здатності маточного поголів”я та збереженості молодняка у Чернівецькій області. // Ветеринарна медицина України-2000.-№5-С.9. Дисертантом проведено заходи щодо підвищення відтворної здатності маточного поголів”я худоби.

  6. Мельник П.Г., Гараздюк Г.В. Вплив екологічних факторів на відтворну функцію тварин у гірській зоні Карпат Чернівецької області // Матеріали Українсько-Австрійського симпозіуму.-Чернівці,2000.-С.100. Дисертантом проведено планування дослідів, узагальнено результати і оформлено статтю.

  7. Мельник П.Г., Гараздюк Г.В., Завірюха В.І., Кудла І.М. Роль мікроелементів (J, Zn) та вітамінів групи В в патоганезі захворювань органів розмноження корів і телиць, методи їх лікування та профілактики. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.Гжицького.-Львів, 2001.-т.3(№2)-С.105-109. Дисертант спланував досліди, провів клінічну оцінку результатів.

  8. Окремі аспекти патогенезу післяродового ендометриту та лікування хворих корів /Іваняк Я.І., Стефаник В.Ю., Міщенко В.І., Хомин С.П., Мельник П.Г./ // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.Гжицького,-Львів, 2001.т.3(№2).-С.46-49. Дисертант приймав участь у проведенні лікування.

  9. Мельник П.Г., Гараздюк Г.В. Патогенетична терапія при акушерській і гінекологічній патології у корів і телиць. // Інформаційний листок Чернівецького ДЦНТЕІ,-Чернівці,2000,-№2.-С.3. Дисертант узагальнив матеріали з терапії гінекологічних хвороб.

  10. Рекомендації з питань профілактики неплідності лікування запальних процесів та стимуляції функції статевих органів корів і телиць в господарствах Чернівецької області / Мельник П.Г., Гараздюк Г.В., Завірюха В.І., Стефаник В.Ю., Іваняк Я.І./-м.Чернівці.2001р-С.21. Затверджено Департаментом ветеринарної медицини Міністерства АП України.