Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Олійник Вікторія Володимирівна. Етіопатогенетичне обгрунтування комплексного лікування хронічного тонзиліту у дітей : дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Олійник В.В. Етіопатогенетичне обґрунтування комплексного лікування хронічного тонзиліту у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.19 – оториноларингологія – Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, Київ, 2006

Виявлено частоту випадків недостатньо ефективної терапії після загострення хронічного тонзиліту серед амбулаторно лікувавшихся хворих, що пов’язано з розвитком імунодіфецитного стану організму дитини, підсилене системним використанням антибактеріальних засобів з депресорним впливом на реакції імунітету та неадекватною імунокорекцією.

Визначено, що основним імунопатогенетичним механізмом, що обумовлює недостатню ефективність лікування після загострення хронічного тонзиліту, є зниження в тканині мигдаликів клітин-продуцентів IgA, підвищений рівень в слині мономірної форми IgA та IgG, функціональна недостатність T– лімфоцитів.

В умовах експерименту in vitro виявлено депресорний вплив антибіотиків – гентаміцину та цефазоліну на життєздатність та функціональний стан клітин піднебінних мигдаликів хворих на хронічний тонзиліт. Додавання тималіну, а особливо поліоксидонію, сприяло відновленню структурно-функціональних властивостей клітин мигдаликів. Показано, що лімфоцити та фагоцитуючі клітини периферійної крові, хворих на хронічний тонзиліт, у яких курс традиційної терапії не привів до стійкої ремісії, виявляли збільшену чутливість в культурі in vitro до імуномодуляторів, додавання яких супроводжувалось нормалізацією фенотипічного складу T – лімфоцитів, активності природних цитокінів та фагоцитуючих клітин. Найбільш активним препаратом виявився новий високомолекулярний поліаніонний препарат – поліоксидоній. Розроблена методика використання поліоксидонію в комплексній терапії хворих при недостатньо ефективному лікуванні хронічного тонзиліту з використанням місцевої антибіотикотерапії (ультрафонофорез мазі „Гіоксизон” або еритроміцинової) на фоні базової терапії з використанням антиоксидантів, вітамінів та детоксикації, що дало виражений клініко-імунологічний ефект, перевершуючи на 20% ефективність терапії з використанням традиційного лікування в найближчому та на 40% в віддаленому періоді.

  1. Серед дітей, хворих на хронічний тонзиліт, після загострення процесу в випадків виявляється контингент, що не піддається традиційним методам лікування в амбулаторних умовах.

  2. В проведеному дослідженні виявлено, що головними імунопатогенетичними механізмами, що обумовлюють недостатню ефективність лікування після загострення хронічного тонзиліту, є зниження в тканині мигдаликів клітин – продуцентів ІgА, збільшення рівня в слині мономірних форм ІgА та ІgG, функціональна недостатність Т- лімфоцитів.

  3. В умовах експерименту in vitro виявлено депресорний вплив антибіотиків на життєздатність та функціональний стан клітин піднебінних мигдаликів хворих на хронічний тонзиліт. Додавання in vitro імуномодуляторів (тималін та поліоксидоній) сприяло відновленню структурно–функціональних властивостей клітин мигдаликів.

  4. Показано, що лімфоцити та фагоцитуючі клітини периферійної крові хворих ХТ, у яких курс традиційної терапії після загострення процесу не привів до стійкої ремісії, виявляли збільшену чутливість в культурі in vitro до імуномодулюючих засобів, додавання яких супроводжувалось нормалізацією фенотипічного складу Т- лімфоцитів, активності природних цитокінів та фагоцитуючих клітин.

  5. Використання поліоксидонія в комплексній терапії хворих з недостатньо ефективним лікуванням хронічного тонзиліту після загострення процесу та локальна антибіотикотерапія дає вагомий клініко - імунологічний ефект, що перевищує на 20% ефективність терапії з використанням традиційного лікування в найближчому, та на 40% у віддаленому періоді.

Публікації автора:

  1. Олійник В.В. Досвід використання імуномодулятора бактеріального походження Imudon в комплексному лікуванні хронічного тонзиліту у дітей. Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Вип. 12, кн. 2. – К.: КМАПО, 2003. – С.606 - 611.

  2. Мельников О.Ф., Заболотный Д.И., Олейник В.В., Самбур М.Б., Тимченко С.В., Заяц Т.А., Василенко Т.Ю. Исследование влияния полиоксидония на клетки иммунитета периферической крови больных хроническим тонзиллитом in vitro// Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. - №4. – С.25-29.(Особистий внесок здобувача полягає в постановці мети і завдання дослідження, підборі хворих та проведенні клінічних досліджень, аналіз та статистична обробка отриманих даних,обґрунтування та формулювання висновків, підготовка до друку).

  1. Мельников О.Ф., Олейник В.В., Самбур М.Б., Бондарчук А.Д., Молочек Ю.А., Каминская А.И. Влияние иммуномодуляторов in vitro на экспрессию СД-антигенов на лимфоцитах периферической крови больных хроническим тонзиллитом. // Імунологія та алергологія. - 2004. - №3.- С.7-10.( Здобувачем виконувалась клінічна частина роботи та аналіз отриманих результатів).

  2. Заболотный Д.И., Мельников О.Ф., Заболотная Д.Д., Калуцкий И.В., Потапов Э.В.,Самбур М.Б., Заяц Т.А., Кобицкий М.М., Олейник В.В.(Киев, Сімферополь, Харьков). Иммуномодулирующие средства в терапии заболеваний верхних дыхательных путей // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. - 2004. - 3-с. – С. 38-39.( Здобувачем виконувалась клінічна частина роботи та аналіз отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку).

  3. Косаковський А.Л., Олійник В.В., Мельников О.Ф. Спосіб лікування хронічного тонзиліту. Деклараційний патент на корисну модель, 20040604856.- 15.02.2005, бюл. №2, 5036, 7 А61В10/00.(Здобувач була головним виконавцем дослідження).

6. Косаковский А. Л., Олейник В.В. Клиническая оценка эффективности лечения торпидного течения обострения хронического тонзиллита с использованием локального применения антибиотиков и иммуномодулятора полиоксидония. Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - Вип. 14, кн. 2.- К.:КМАПО,2005.-С.218-225.(Здобувач була головним виконавцем дослідження, їй належить головна ідея публікації, статистична обробка та аналіз отриманих результатів).

7. Косаковський А.Л., Олійник В.В., Мельников О.Ф.Досвід лікування дітей з хронічним тонзилітом із застосуванням внутрішньотканинного ультрафонофорезу лікарских речовин. // Журн. вушних, носових і горлових хвороб. – 2004. – №5-с. – С.83-84.( Здобувачем виконувалась клінічна частина роботи та аналіз отриманих результатів).

8. Олійник В.В. Обоснование комбинированной терапии хронического тонзиллита с использованием антибактериальных средств и полиоксидония.//Мат. наук. праць Х з’їзду оториноларингологів України.- Судак, 2005.- С.468-469.