Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Марциновська Віолета Анатоліївна. Епідеміологічна характеристика ВІЛ-інфекції з перинатальним шляхом передачі збудника : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / АМН України; Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Марциновська В.А. Епідеміологічна характеристика ВІЛ-інфекції з перинатальним шляхом передачі збудника. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02. – епідеміологія. – Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена визначенню чинників, що сприяють реалізації перинатальної передачі ВІЛ-інфекції в Україні, та оцінці ефективності заходів щодо попередження передачі ВІЛ від матері до дитини.

Встановлено, що в Україні в останні сім років (1998-2004 рр.) спостерігався розвиток більш інтенсивне поширення ВІЛ-інфекції серед жіночого населення репродуктивного віку ніж серед загального населення та чоловічого дорослого населення. ВІЛ-інфекція поширюється переважно серед молодих жінок у віці 20-29 років (60 %), зростає епідемічна значимість статевого шляху інфікування ВІЛ жінок репродуктивного віку, питома вага якого в 2004 р. склала 63,5 %. Встановлено високий рівень інфікування ВІЛ серед жінок комерційного сексу – від 9,8 до 31,5 %. Вживання ін’єкційних наркотиків підвищує ризик інфікування ВІЛ серед даного контингенту в 4 рази.

Ризик інфікування ВІЛ дітей, народжених ВІЛ-інфікованими споживачками ін’єкційних наркотичних речовин, у 2,8 разів вище, ніж у дітей, матері яких інфікувалися статевим шляхом – 30,3 % і 10,9 % відповідно. Частота передачі ВІЛ від матері до дитини має зворотний сильний корелятивний зв'язок з повнотою охоплення антиретровірусною профілактикою ВІЛ-інфікованих вагітних та народженими ними дітей. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією шляхом активного виявлення ВІЛ-інфікованих вагітних, своєчасного проведення антиретровірусної профілактики, планування та здійснення кесаревого розтину, заміни грудного вигодовування на штучне дозволяє досягнути 10-кратного зниження рівня інфікованості ВІЛ у дітей - з 43,4 до 4,3 %.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення завдання, що полягає у встановленні епідеміологічних особливостей поширення ВІЛ-інфекції серед жінок репродуктивного віку та дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими жінками, визначенні рівня частоти передачі ВІЛ від матері до дитини при різних комбінаціях профілактичних заходів, вдосконаленні системи ЕН.

1. Епідемічний процес ВІЛ-інфекції серед жінок репродуктивного віку з 1987 р. до 1994 р. характеризувався спорадичною захворюваністю (0,04-0,08 на 100 тис. жіночого населення віком 15-49 років), а в період 1995-2004 рр. – епідемічним підвищенням її рівня (з 4,4 до 32,6 на 100 тис. жіночого населення відповідного віку). Зазначений показник з 1998 р. до 2004 р. перевищував у 1,2 разів аналогічний показник серед загального населення України, а за темпом приросту – у 1,5 рази порівняно з чоловічим дорослим населенням.

2. Поширення ВІЛ-інфекції (1987-2004 рр.) серед жінок репродуктивного віку характеризується переважним ураженням молодих осіб віком 20-29 років (60 %). Тенденцією останніх трьох років є зниження питомої ваги нових випадків ВІЛ-інфекції серед підлітків та молодих жінок 15-19 років (з 10,2 % у 2001 р. до 6,2 % у 2004 р.) на тлі поступового зростання частки жінок старше 40 років (з 1,4 % у 1997 р. до 7,4 % у 2004 р.).

3. На сучасному етапі розвитку епідемії ВІЛ-інфекції зросла значимість статевого шляху інфікування жінок репродуктивного віку, питома вага якого за період 1998-2004 рр. збільшилась з 33,9 до 63,5 %.

4. Обстеження вагітних на антитіла до ВІЛ є інформаційною основою впровадження профілактичних заходів щодо попередження перинатальної передачі ВІЛ в Україні. Виявлено відсутність єдиних підходів до практики тестування вагітних на антитіла до ВІЛ в регіонах.

5. Групою підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ є жінки комерційного сексу. Частота виявлення антитіл до ВІЛ серед даного контингенту має тенденцію до зростання та за даними 2004 р. варіює в різних містах України від 9,8±4,2 до 31,5±4,2 %. Вживання ін’єкційних наркотиків в 4 рази підвищує ризик зараження ВІЛ жінок комерційного сексу (р<0,05).

6. Кожна п’ята ВІЛ-інфікована вагітна (21,1 %) не зверталась до жіночої консультації, не обстежувалась на наявність антитіл до ВІЛ перед пологами та не отримувала комплексної профілактичної допомоги. Частота перинатальної передачі збудника від матерів, які знали про свій ВІЛ-статус до пологів, була нижче, ніж у випадку, коли матері дізналися про свою інфікованість під час та після пологів – 16,4±0,8 та 25,3±1,8 % відповідно (р<0,05).

7. Ризик інфікування ВІЛ дітей, народжених ВІЛ-інфікованими споживачками ін’єкційних наркотичних речовин, у 2,8 разів вище, ніж у дітей, матері яких інфікувалися ВІЛ гетеросексуальним шляхом – 30,3±2,7 та 10,9±0,8 % відповідно (р < 0,05).

8. Частота передачі ВІЛ від матері до дитини має достовірний зворотний сильний корелятивний зв'язок з повнотою охоплення антиретровірусною профілактикою ВІЛ-інфікованих вагітних і/або народжених ними дітей (r = – 0,91, р < 0,05).

9. Удосконалення системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією шляхом активного виявлення ВІЛ-інфікованих вагітних, з наступним своєчасним проведенням антиретровірусної профілактики, плануванням та здійсненням кесаревого розтину, заміною грудного вигодовування на штучне дозволяє досягти 10-кратного зниження рівня інфікованості ВІЛ дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками (з 43,4±2,7 до 4,3±1,3 %, р < 0,05).

Публікації автора:

1. Гураль А.Л., Марциновська В.А., Круглов Ю.В., Кислих О.М. Серологічне обстеження вагітних на антитіла до ВІЛ як компонент програми профілактики перинатальної передачі ВІЛ в Україні // Лабораторна діагностика. – Київ, 2005. – № 4 (34) – С. 3 - 8.

Здобувач провів збір епідеміологічних даних, розрахував та проаналізував показник тести/пологі у регіонах з різним рівнем поширеності ВІЛ-інфекції в Україні.

2. Марциновска В.А. Некоторые эпидемиологический аспекты перинатальної передачи ВИЧ-инфекции в Украине // Матеріали 6-го Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. - Тернопіль, 21-23 травня 2002. - С. 138.

3. Марциновская В.А. Эпидемиологические особенности ВИЧ-инфекции у женщин репродуктивного возраста в Украине // Репродуктивное здоровье женщины. – Киев, 2005. – № 4 (24) – С. 33-37.

4. Марциновская В.А. Оценка эффективности проведения профилактики вертикальной трансмиссии ВИЧ в некоторых регионах Украины // Здоровье женщины. – Киев, 2005. – № 4 (24) – С. 142-145.

5. Круглов Ю.В., Марциновская В.А. ВИЧ-инфекция у детей, рожденных ВИЧ-позитивными матерями в Украине. Некоторые эпидемиологические и социальные аспекты проблемы // Медичний всесвіт. Спецвипуск з проблем ВІЛ/СНІДу. - 2003. – Т. 3. – № 1. – С. 138–142.

Дисертантом обґрунтовано актуальність теми, самостійно проведено аналіз матеріалів щодо розвитку епідемічного процесу серед вагітних в Україні за період 1996-2001 рр.

6. Марциновская В.А., Круглов Ю.В., Горегляд Н.И. ВИЧ-инфекция среди женщин репродуктивного возраста на разных этапах развития эпидемии ВИЧ-инфекции в Украине // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 180.

Здобувач розрахував та проаналізував захворюваність на ВІЛ-інфекцію серед жінок вікової групи 15-49 років на різних етапах епідемії в Україні.

7. Марциновська В.А. Оцінка ефективності різних методів профілактики перинатальної та постнатальної передачі ВІЛ-інфекції в Україні // Вірусні хвороби. Токсоплазмоз. Хламідіоз. – Тернополь: Укрмедкнига, 2004. - С. 138-140.

8. Марциновська В.А., Круглов Ю.В., Горегляд Н.І. Деякі аспекти профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини в Україні // Тези XIV з‘їзду мікробіологів, епідеміологів та паразитологів. - Полтава, 2004. - С. 99-100.

Здобувач самостійно зібрав матеріали та зробив висновки за результатами обстеження на ВІЛ вагітних за даними сероепідеміологічного моніторингу поширеності ВІЛ в Україні.

9. Марциновська В.А. Медико – соціальні аспекти проблеми ВІЛ – інфікованих дітей, які вживають наркотичні речовини // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції: Проблеми епідеміології, діагностики, клініки, лікування та профілактики інфекційних хвороб. - К., 2002. – С. 87-90.

10. Догляд та виховання дітей, які живуть з ВІЛ: аналіз ситуації, проблеми та шляхи вирішення / О.М. Балакірєва, Н.Я. Жилка, В.А. Марциновська та ін. – К., 2004. – 164 с.

Здобувачем узагальнені дані щодо медичного нагляду за дітьми, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями (діагностика, вакцинація, антиретровірусне лікування).

11. Епідеміологічний нагляд за ВІЛ-інфекцією та інфекціями, що передаються статевим шляхом, - компоненти системи епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією другого покоління в Україні / А.М. Щербінська, Ю.В. Круглов, В.А. Марциновська та ін. – К., 2005. – 56 с.

Дисертантом узагальнені дані про результати сероепідеміологічного дослідження серед жінок комерційного сексу в 2004 р, зроблені висновки.

12. ВІЛ-інфекція: проблеми жінок та дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. СНІД в Україні. Аналітичний огляд / Н.І. Горегляд, О.В. Максименок, В.А. Марциновська та ін. // СНІД в Україні. Аналітичний огляд. – 2002. – № 1 (2) – 27 с.

Здобувач виявив чинники, що сприяють реалізації перинатального шляху передачі ВІЛ-інфекції в Україні, обґрунтував основні положення стратегії попередження ВІЛ від матері до дитини.

13. Система офіційної реєстрації ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД та необхідність створення Національної комп’ютерної системи офіційної реєстрації випадків ВІЛ/СНІД / А.М. Щербінська., Ю.В. Круглов, В.А. Марциновська, П.Л Смірнов // Проблеми ВІЛ-інфекції, наркоманії та інфекцій, що передаються статевим шляхом в Україні. Інформаційний бюлетень. – К., 2003. – С.14–21.

Дисертантом проаналізована система офіційної реєстрації ВІЛ-інфікованих осіб в Україні, у тому числі жінок репродуктивного віку та дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями.

14. Моніторинг поведінки жінок, які надають сексуальні послуги за плату, як компонент епіднагляду другого покоління / О.Р. Артюр, О.М. Балакірєва, В.А. Марциновська та ін. // Аналітичний звіт за результатами дослідження – К., 2005. – 60 с.

Здобувач визначила рівень поінформованості про ВІЛ/СНІД, шляхи попередження інфікування, поведінкові фактори ризику жінок комерційного сексу.