Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Урологія


170. Гончаренко Ігор Анатолійович. Ензимодіагностика ушкодження структурних елементів нефрона та ефективності лікування закритої травми нирки (клініко-експериментальне дослідження): дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Інститут урології АМН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Гончаренко І.А. Ензимодіагностика ушкодження структурних елементів нефрона та ефективності лікування закритої травми нирки (клініко-експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.06. – урологія. – Інститут урології АМН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена проблемі підвищення ефективності діагностики ушкодження структурних елементів нефрона і вдосконалення лікування хворих із закритою травмою нирок та після екстракорпоральної ударно-хвильової нефролітотрипсії.

Вперше встановлена діагностична цінність вивчення активності в сечі нейтральної a-глюкозидази та N-ацетил b-D-гексозамінідази для діагностики ступеня ушкодження структурних елементів нефрона при травмі нирки.

Встановлено, що екстракорпоральна ударно-хвильова нефролітотрипсія призводить до підвищення в сечі маркерних ферментів ушкодження структурних елементів нефрона, нейтральної a-глюкозидази та N-ацетил b-D-гексозамінідази, які залишаються достовірно підвищенними до 30-ї доби, що відповідає враженню паренхіми нирки при закритій побутовій травмі легкого ступеня.

Вперше розроблена експериментальна модель дозованої закритої травми нирки для вивчення динаміки морфологічних змін, які спостерігаються при ушкодженні ниркової тканини під час побутової травми та після дистанційної літотрипсії.

Вивчена динаміка морфологічних змін у нирковій тканині при експериментальній закритій травмі нирки, що моделює її ушкодження під час дистанційної нефролітотрипсії.

Враховуючи характер виявлених морфологічних порушень у експериментальних тварин, з метою їх корекції і профілактики ранніх та пізніх ускладнень розроблено власний комплексний підхід до лікування закритої травми нирки і доведена його ефективність.

Обгрунтована доцільність та оптимальні терміни використання у хворих із закритою травмою нирки препарату системної ензимотерапії вобензиму у сполученні з гіпербаричною оксигенацією.

Вперше доведена доцільність дослідження в сечі активності нейтральної a-глюкозидази та N-ацетил b-D-гексозамінідази для оцінки ефективності лікування хворих із закритою травмою нирки легкого ступеня важкості.

1. При закритій побутовій травмі нирок легкого ступеня ушкодження активність нейтральної a-глюкозидази та N-ацетил b-D-гексозамінідази збільшується в сечі на 210% та на 225% відповідно, у порівнянні з нормою і залишається достовірно підвищеною до 30-ї доби і не змінюється в сироватці крові, що доводить їх реноспецифічність, а ниркове походження в сечі дозволяє кваліфікувати як діагностичні маркери травматичного ураження структурних елементів нефрона.

2. Екстракорпоральна ударно-хвильова нефролітотрипсія призводить до підвищення в сечі маркерних ферментів ушкодження структурних елементів нефрона, нейтральної a-глюкозидази та N-ацетил b-D-гексозамінідази на 212% та 242%, відповідно, у порівнянні з нормою, які залишаються достовірно підвищеними до 30-ї доби, що відповідає враженню паренхіми нирки при закритій побутовій травмі легкого ступеня.

3. В експерименті при закритій дозованій травмі нирок легкого ступеня у лабораторних тварин відбуваються морфологічні зміни не тільки в кірковому шарі, а також у канальцевому апараті нефрона мозкового шару.

4. Застосування системної ензимотерапії у сполученні з гіпербаричною оксигенацією при експериментальній травмі у тварин прискорює відновлення гемодинамічних розладів та зменшує розвиток сполучної тканини, починаючи с 7–14-ї доби, відповідно, у порівнянні з 29–57-ю добою у референтній групі.

5. При застосуванні системної ензимотерапії у сполученні з гіпербаричною оксигенацією у хворих з закритою побутовою травмою нирок та після ЕУХЛ статистично достовірне зниження маркерних ферментів ушкодження, N-ацетил b-D-гексозамінідази та нейтральної a-глюкозидази починається з 7–14-ї доби, відповідно, і повністю нормалізується на 30-ту добу.

6. Традиційні методи лабораторного, рентгенологічного та функціонального досліджень при закритій побутовій травмі та після ЕУХЛ недостовірно відображають динаміку змін у структурних

16

елементів нефрона у порівнянні з дослідженнями маркерних ферментів ушкодження, які адекватно відображають ураження паренхіми нирки при цих станах та динаміку ефективності лікування.

Публікації автора:

1. Патоморфологічні аспекти закритої травми нирки в експерименті / І.А. Гончаренко, Ф.І. Костєв, М.І. Ухаль, О.В. Борисов, А.І. Даниленко // Одеський медичний журнал. – 2000. – №5. – С. 26-28. (Внесок автора – самостійно проведена експериментальна частина роботи з тваринами та підготовлено матеріал до друку).

2. Морфофункциональные особенности влияния гипербарической оксигенации при экспериментальной закрытой травме почки у крыс / И.А. Гончаренко, А.В. Борисов, Ф.И. Костев, М.И. Ухаль // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2000. – №2. – С. 30-32.

(Внесок автора – запропоновано застосування гіпербаричної оксігенації з означеною ціллю, самостійно проведена експериментальна частина роботи з тваринами та оформлення ілюстрацій до друку, а також, підготовлено матеріали для публікації).

3. Гончаренко І.А. Зміна маркерних ферментів ушкодження нирок при комплексному консервативному лікуванні хворих із закритою травмою нирок // Урологія. – 2002. – №3. – С. 54-59.

4. Гончаренко І.А. Вивчення маркерних ферментів пошкодження структурних елементів нефрона і проміжних тканин при закритій травмі нирок і після екстракорпоральної ударно-хвильової нефролітотрипсії // Одеський медичний журнал. – 2003. – №5. – С. 56-59.

5. Патент № 32235 А. Україна, А61В10/00. – №99010353. Спосіб моделювання закритої травми нирки в експерименті / І.А. Гончаренко, О.В. Борисов, М.І. Ухаль; опубл. 15.12.2000 // Бюл. №7-11. (Внесок автора – запропонована методика відтворення експериментальної моделі закритої травми нирки та проведено аналіз результатів).

6. Гончаренко І.А. Застосування препарату системної ензимотерапії флогензиму для профілактики ускладнень закритої травми нирки в експерименті. Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених “Вчені майбутнього”: Тези доповідей. 17–19 жовтня 2002 р. – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т, 2002. – 140 с.

7. Гончаренко І.А. Вивчення ефективності патогенетичної терапії у хворих із травмою нирок після екстракорпоральної ударнохвильової нефролітотрипсії з використанням ензимодіагностики. Вчені майбутнього // Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених: Тези доповідей. 14–16 жовтня 2003 р. – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т, 2003. – 124 с.

17