Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Супрун Наталія Анатоліївна. Ґенеза акціонерного підприємництва в роботах українських економістів другої половини ХІХ - початку ХХ століття. : Дис... канд. наук: 08.01.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Супрун Н.А. Ґенеза акціонерного підприємництва в роботах українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ століття. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.04. – економічна історія та історія економічної думки. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню ґенези акціонерного підприємництва у працях українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст. Значна увага в роботі приділена розкриттю соціально-економічних та політичних умов, в яких відбувалося становлення акціонерного підприємництва в Росії й Україні, та їх впливу на подальший розвиток економічної науки. Здійснено авторську періодизацію етапів розвитку акціонерного підприємництва в Україні та аналіз особливостей кожного з них на основі вивчення робіт українських науковців другої половини ХІХ – початку ХХ ст.

В дисертаційному дослідженні розкриті та проаналізовані загальні тенденції розвитку економічних знань про акціонерне підприємництво в світовій та українській науковій літературі.

В дисертації проаналізовані основні політико-економічні погляди та з'ясовано роль і вагомий внесок українських науковців другої половини ХІХ – початку ХХ ст. в розробку питань акціонерного підприємництва. Охарактеризовано головні напрями досліджень провідних українських вчених (М. Бунге, К. Воблого, П. Мігуліна, Д. Піхна, Л. Петражицького, І. Тарасова, М. Тугана-Барановського та ін.), виділено загальне та відмінне в їх поглядах на проблеми акціонерного підприємництва порівняно із іншими представниками української та світової економічної думки.

Вперше здійснено аналіз наукових праць видатних економістів Л. Петражицького та І. Тарасова, імена і творча спадщина яких внаслідок різних обставин фактично не досліджувались в минулій та сучасній науковій літературі.

  1. Дослідження наукової спадщини другої половини ХІХ – початку ХХ ст. переконливо доводить, що представники української економічної думки зробили вагомий внесок у вивчення економічної й правової природи та сутності акціонерних товариств. Переважна більшість наукових робіт, присвячених питанням зародження й розвитку акціонерного підприємництва, відносяться до другої половини XIX – початку XX ст. Саме в цей період в Україні, як і в економічно розвинутих країнах світу, процес акціонування набув масового характеру, що вимагало від науковців осмислення та теоретичного обґрунтування його соціально-економічної природи, виявлення та характеристики основних тенденцій і закономірностей економічного розвитку. Аналіз становлення і розвитку акціонерного підприємництва українськими вченими проводився з ретельним урахуванням світової господарської практики та осмислення процесу розбудови вітчизняного ринку, конкретних організаційно-економічних форм розвитку виробництва, сфери торгово-кредитних та фінансових відносин.

  2. Проведене дослідження наукового доробку українських економістів свідчить, що загальне теоретичне тлумачення проблем акціонерного підприємництва в Україні формувалося на засадах тих основних економічних концепцій, які існували та розвивалися в західній економічній науці у другій половині XIX - початку ХХ ст., а саме: маржиналізму, інституціоналізму та неокласики. Аналіз наукових праць дає підстави дійти висновку, що, досліджуючи питання акціонерного підприємництва, українські економісти спиралися у своїх роботах не лише на вітчизняний науковий та практичний досвід, але і використовували як теоретичне підґрунтя праці відомих іноземних вчених ХVIII-ХІХ ст.

  3. На основі порівняльного аналізу та критичного осмислення різних зарубіжних та вітчизняних теоретичних концепцій акціонерного підприємництва, українські вчені обґрунтували власні теоретичні погляди на його передумови і вирізнили фактори, що спричинили виникнення і розвиток інституту “акціонерне товариство”. В наукових працях М. Бунге, Л. Петражицького, І. Тарасова, М. Туган-Барановського, П. Фоміна були визначені не лише загальні закономірності процесу становлення акціонерного підприємництва, а й виділені його національні особливості та розкрита залежність від конкретних історичних, соціально-економічних та політичних умов.

  4. Для наукового обґрунтування та визначення тенденцій розвитку акціонерної справи є важливим не лише аналіз генези інституту “акціонерне товариство” з огляду його специфіки в різних країнах світу та його вплив на становлення акціонерного підприємництва на вітчизняному ринку, здійснений в роботах українських науковців. Надзвичайно важливим, з точки зору автора дисертації, є розробка в роботах представників української економічної думки аналізу розвитку вітчизняного корпоративного законодавства і його впливу на становлення й результативність акціонерного підприємництва, що є вагомим внеском українських економістів (зокрема, М. Бунге, Л. Петражицького, І. Тарасова) до акціонерної теоретичної та прикладної проблематики. Українські економісти другої половини ХІХ – початку ХХ ст. не тільки зібрали й узагальнили цінний фактичний матеріал, що відображав ті чи інші аспекти становлення і розвитку акціонерної справи, а й науково обґрунтували взаємозалежність цього розвитку з еволюцією виробничих та суспільно-економічних відносин і, зокрема, корпоративного законодавства.

  5. В дисертації з нових теоретико-методологічних позицій проаналізовано погляди українських економістів на природу акціонерного товариства як історичної форми, що найбільш яскраво відображає сутність інституту корпорація відповідно до економічних перетворень у сфері підприємництва на межі XIX та ХХ ст. На підставі аналізу наукових праць досліджуваного періоду в роботі виокремлено та класифіковано основні ознаки і характеристики даного виду корпорації. Також детально проаналізовано негативні і позитивні характеристики, що привносить в господарське життя акціонерне підприємство. Аналіз інституту “акціонерне товариство” проводився із застосуванням широкого арсеналу існуючих на той час науково обґрунтованих методів та інструментарію дослідження, категоріального апарату, що відповідали новим явищам господарської практики. Таким чином, вивчення наукових праць другої половини ХІХ – початку ХХ ст. доводить, що аналіз інституту “акціонерне товариство” українськими економістами є частиною розвитку політекономії як науки, її об’єктивізації. Дослідження акціонерного підприємництва в роботах українських економістів є важливим джерелом для з’ясування тих теоретико-методологічних засад, на яких формувалася наукова економічна думка в Україні в другій половині XIX – початку ХХ ст., а також тих якісних змін, що відбулися в ній і визначили основні напрями її подальшого розвитку.

  6. Однією із центральних проблем, пов’язаною із діяльністю акціонерних товариств, що набула надзвичайної популярності в економічній літературі досліджуваного періоду, було питання про передумови виникнення та природу монополістичних тенденцій у ринковій економіці. В дисертаційній роботі досліджено різноманітні чинники діяльності найбільших підприємницьких об’єднань, які внаслідок динамічної акціонерної концентрації починають домінувати на ринку. Як показано у дослідженні, період найбільш інтенсивної наукової розробки питання монополізації в сфері акціонерного підприємництва в економічній літературі України припадає на злам XIX-XX ст.

  7. Дослідження питань акціонерного підприємництва пов’язане з цілою системою дотичних до економіки наук: історії, правознавства, соціології, психології. Тому, вивчаючи наукову літературу другої половини ХІХ – початку ХХ ст., присвячену питанням акціонерного підприємництва, необхідно значно активніше йти шляхом створення міждисциплінарних досліджень та більше звертатися до сучасних історичних, соціологічних і правових теорій, із використанням випробуваних іншими науками методів наукового аналізу.

  8. Успішне продовження вивчення акціонерного підприємництва в Україні вимагає своєчасної історіографічної оцінки нових досліджень, в яких закладені і реалізуються сучасні методи та принципи аналізу історичноналізу історичнооріографічний огляд наукових видань, в яких аналізується ґенеза акціонерного підприємництва, представлений в дисертаційному дослідженні, може стати відповідним орієнтиром для майбутнього вивчення проблематики. На нашу думку, існує нагальна потреба неупередженого аналізу особливостей формування економічних концепцій акціонерного підприємництва в радянський період, коли наука зазнала негативного впливу політики та ідеології. Таке дослідження повинно стати перспективним напрямком подальшого розвитку історико-економічної науки.

Публікації автора:

Публікації. Основні положення дисертаційного дослідження викладено в 9 наукових статтях, із яких 8 – у фахових виданнях, загальним обсягом 3,8 д.а. Основні публікації, що відтворюють наукові результати дисертаційної роботи:

  1. Супрун Н.А. Становлення акціонерного підприємництва в Україні (кінець ХІХ – початок ХХ століття). // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: Економіка. №8 – Тернопіль, 2001, с.51-55.

  1. Супрун Н.А. Становлення і розвиток корпоративних відносин в Російській імперії. // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка. Серія: Економіка. №12 – Тернопіль, 2002, с.91-94.

  2. Супрун Н.А. Питання акціонерного підприємництва в роботах українських економістів другої половини ХІХ – початку ХХ ст.// Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. №13 – Тернопіль, 2002, с.27-30.

  3. Супрун Н.А. Питання акціонерної власності в роботах українських економістів кінця ХІХ ст. – Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наук. праць. вип. 173, Дніпропетровськ, 2003, ст. 95-97.

  4. Супрун Н.А. Розвиток корпоративних відносин та його вплив на становлення корпоративного права. // Актуальні проблеми корпоративного управління в Україні. Збірник наук. праць. - К., вид-во: Науковий світ, 2003, с.89-94.

  5. Супрун Н.А. Основні тенденції акціонерного підприємництва в Російській імперії на початку ХХ століття. // Теорії мікро-макроекономіки. Збірник наук. праць. За редакцією проф. Мальчина Ю.М., Ніколенка Ю.В. – Вип.12, К., 2003.

  6. Супрун Н.А З історії акціонерного підприємництва в Україні (друга половина ХІХ – початок ХХ ст.) // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наук. праць. – вип.176, Дніпропетровськ, 2003, ст. 11-16.

  7. Супрун Н.А. Корпоративне управління як фактор підвищення ефективності діяльності корпорацій. // Формування ринкових відносин в Україні. Збірник наук. праць. НДЕІ Міністерства економіки та з питань економ. інтеграції, №6(25). – К., 2003.

  8. Супрун Н.А. Аналіз ролі іноземного капіталу в розвитку акціонерного підприємництва Російської імперії в роботах українських економістів (кінець ХІХ – початок ХХ ст.) // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. №14 – Тернопіль, 2003, с.46-49.