Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання


Корбут Вадим Павлович. Енергозберігаючі технології створення повітряно-теплових режимів теплових електростанцій: дисертація д-ра техн. наук: 05.23.03 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Корбут В.П. Енергозберігаючі технології створення повітряно-теплового режиму теплових електростанцій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.23.03 – Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання. – Київський національний університет будівництва і архітектури, Київ, 2003.

Встановлено переважний вплив на повітряно-тепловий режим ТЕС особливостей формування конвективних потоків у нагрітих вертикальних поверхонь котлів і в каналах між ними. Показано, що неврахування даного фактору як при виборі схем організації повітрообміну, так і в розрахункових методиках приводить до значного температурного розшарування по висоті котельного відділення з відповідним переохолодженням нижніх та перегрівом верхніх зон, перевитратою теплової енергії на нагрів припливного та дуттьового повітря і значним тепловим втратам від обладнання. Сформульовано положення про необхідність переходу на зональні по висоті аераційно-механічні системи створення повітряно-теплового режиму з мінімізацією градієнта температур для зниження потужності термогравітаційних течій і раціонального тепловикористання. Запропоновані уточнена фізична модель термогравітаційної турбулентної течії середовища у вертикальному каналі, а також система вихідних рівнянь для теоретичного опису швидкісних, температурних і тепломасообмінних характеристик цієї течії. Вперше задача визначення основних характеристик термогравітаційного потоку середовища розв’язана комплексно для всіх ділянок по висоті каналу для граничних умов першого і другого роду.

На основі проведених по уточненим методикам експериментальних досліджень: отримані дані по характеристикам термогравітаційних потоків у вертикальних каналах і вперше вивчено вплив горизонтального струменевого перекриття каналу на характеристики термогравітаційного потоку в ньому; визначені швидкості і температури повітря в об’ємах приміщень, а також температури поверхонь огороджень при різних умовах та різних схемах організації повітрообміну. За розробленою методикою числового моделювання вперше отримані динамічні та теплові характеристики внутрішнього та зовнішнього повітряно-теплового режиму головних корпусів ТЕС з врахуванням взаємодії вітрового потоку з неізотермічними поверхнями цих споруд.

На основі проведеного комплексу теоретичних і експериментальних досліджень розроблена концепція енергозберігаючих технологій створення повітряно-теплового режиму ТЕС з використанням багатозональних аераційно-механічних систем організації повітрообміну та тепловикористання.

Запропоновані технології впроваджені на ряді крупних ТЕС. Фактичний економічний ефект склав 2231,01 тис. грн./рік.

  1. На базі виконаного комплексу теоретичних, експериментальних і натурних досліджень процесів руху повітря і тепломасообміну у головних корпусах ТЕС вирішена важлива проблема наукового обгрунтування енерго-екологоефективних технологій створення повітряно-теплових режимів ТЕС.

  2. На основі чисельних натурних досліджень повітряного та теплового режимів багатьох ТЕС з різною потужністю енергоблоків (від 100 до 800 МВт) та компоновки головних корпусів показано, що існуючі методи створення внутрішнього мікроклімату та режими роботи дуттьових систем, які базуються на традиційній однозональній аераційній циркуляції повітря, не відповідають вимогам ефективної організації процесів тепломасопереносу в приміщеннях з переважно нагрітими вертикальними поверхнями обладнання. Це неминуче призводить до значного температурного розшарування по висоті з відповідним переохолодженням нижніх та перегрівом верхніх зон котельного відділення, а також не дозволяє ефективно використовувати значні теплонадходження від обладнання (Qh=10,5…25,0 МВт в залежності від потужності енергоблока) на власні потреби.

  3. Доведено, що розподіл температур і швидкостей повітря по об’єму котельного відділення ТЕС в основному обумовлюється потоками, що виникають біля вертикальних поверхонь котлів висотою від 40…110 м, як в умовах вільної конвекції біля поодиноких поверхонь, так і в умовах стиснених термогравітаційних потоків у каналах між паралельними поверхнями.

  4. На основі аналізу наукових розробок щодо визначення характеристик конвективних потоків біля нагрітих вертикальних поверхонь узагальнені та доповнені теоретичні та фізичні передумови і положення, що дозволило розробити уточнену фізичну модель розвитку турбулентних термогравітаційних потоків між вертикальними нагрітими поверхнями з виділенням по висоті трьох характерних ділянок, які розрізняються характером руху, структурою потоку та інтенсивністю теплообміну.

  5. На початковій ділянці незалежних пристінних потоків, зважаючи на її невелику висоту та незначний вплив на загальні характеристики термогравітаційних течій у високих плоских вертикальних каналах, залежності, які описують профілі швидкості і температури, а також визначають висоту ділянки, отримані на основі апроксимації експериментальних даних та числовим методом.

  6. В результаті рішення системи вихідних рівнянь руху та енергії на ділянках формування та стабілізованої течії отримані динамічні та теплові характеристики термогравітаційного потоку у вигляді нелінейних диференційних рівнянь та реалізований на ЕОМ метод розрахунку отриманих співвідношень.

  7. Вперше, задачу визначення основних характеристик турбулентного термогравітаційного потоку між високими вертикальними нагрітими поверхнями (у тому числі і асиметрично) вирішено для всіх ділянок його формування. Розроблені алгоритми вирішення та програми для розрахунків цих характеристик на ЕОМ для граничних умов першого і другого роду.

  8. Проведені комплексні експериментальні дослідження на фізичних моделях. При цьому вперше отримані експериментальні дані по динамічним і тепловим характеристикам термогравітаційних течій у вертикальних плоских каналах, які підтверджують адекватність прийнятої математичної моделі і допустимість теоретичних залежностей (розбіжність експериментальних та теоретичних даних не перевищує 8%). Одержані поліноміальні залежності, які характеризують вплив горизонтального повітряно-струменевого перекриття на характер руху та теплопереносу в конвективному потоці між тепловіддаючими паралельними поверхнями. Отримано раціональні схеми потокорозподілення, оптимальні співвідношення витрат повітря при подачі та видаленні на різних рівнях котельного відділення, швидкісні і температурні поля в об’ємі приміщень в умовах запропонованих багатозональних систем комфортно-технологічної вентиляції головних корпусів ТЕС.

  9. Розроблено методику та вперше виконано числове моделювання теплового та повітряного режимів всередині та зовні головних корпусів ТЕС. Одержані профілі безрозмірної швидкості та температури між нагрітими вертикальними поверхнями, які в цілому відповідають теоретичним залежностям та даним фізичного експерименту. Отримані характеристики повітряно-температурних режимів у головних корпусах ТЕС в залежності від прийнятої схеми повітрообміну, які добре корелюються з результатами експериментальних та натурних досліджень (розбіжність не перевищує 10%). Це доводить доцільність заміни для багатьох складних об’єктів матеріало-працеємних і дорогих методів фізичного моделювання на числові.

  1. Визначені динамічні та теплові характеристики взаємодії вітрових потоків зі спорудами з неізотермічними поверхнями; вивчено характер сумісного впливу теплових і зовнішніх повітряних потоків на температурний стан огороджуючих поверхонь і рівень тепловтрат споруди через огороджуючі конструкції. За результатами проведених досліджень отримані кількісні і якісні характеристики циркуляційних течій біля споруд з значними неізотермічними поверхнями, які мають характерні відмінності від ізотермічних течій, та числові дані, необхідні для розрахунку систем вентиляції і тепловикористання. Показана необхідність врахування впливу температурного фактору на теплове забруднення, а також розсіювання шкідливих викидів у повітряному басейні.

  2. В результаті теоретичних досліджень, фізичного та числового моделювання обгрунтовано концепцію створення енергозберігаючих технологій формування повітряно-теплових режимів ТЕС та розроблено багатозональні енергоефективні системи комфортно-технологічної вентиляції та тепловикористання у головних корпусах ТЕС, які захищені авторськими свідоцтвами. При цьому подача та видалення повітря здійснюється на різних рівнях котельного відділення аераційно-механічними вентиляційними системами, а дуттьове повітря видаляється з найбільш теплонапружених і забруднених зон біля вертикальних поверхонь котлів і включено в повітряний баланс загальнообмінної вентиляції. Цим самим утворюються окремі циркуляційні зони по висоті, що зменшує потужність термогравітаційних потоків у нагрітих вертикальних поверхонь та, відповідно, температурне розшарування в головному корпусі.

  3. За результатами наукових досліджень розроблена та впроваджена у практику проектування інститутів “Енергопроект” України та країн СНД методика та програми розрахунку на ЕОМ багатозональних систем вентиляції, які основані на фізичній моделі переносу теплової енергії та руху термогравітаційних потоків у плоских каналах з нагрітими вертикальними поверхнями. При розрахунку оптимізується потокорозподіл для досягнення припустимого співвідношення температур по висоті. В результаті знижується аеростатичний тиск в котельному відділенні і, відповідно, зменшуються інфільтраційно-ексфільтраційні потоки, що виключає некероване переохолодження нижніх зон та непродуктивні втрати теплоти у верхній зоні.

  4. Розроблені, захищені авторським свідоцтвом та патентом України і впроваджені у виробництво мобільні повітряно-душуючі агрегати на основі вихрових труб для створення повітряних оазисів на робочих площадках в періоди проведення ремонтних та регламентних робіт, які найкраще відповідають умовам роботи на ТЕС. Промислові випробування підтвердили їх високу ефективність при роботі у найбільш теплонапружених зонах котлоагрегатів.

  5. Запропоновані енергозберігаючі технології та конструктивні елементи для їх реалізації, які захищені авторськими свідоцтвами та патентами України, впроваджено у експлуатацію на багатьох ТЕС України та країн СНД. Натурні дослідження повітряного та теплового режимів головних корпусів ТЕС з запропонованими багатозональними системами вентиляції підтвердили (з точністю до 10…15%) результати числового та фізичного моделювання, що показує коректність розроблених методик досліджень та розрахунку систем. Значно знизилось температурне розшарування по висоті котельних відділень, при цьому температура у верхніх зонах знизилась, а температура повітря, що забирається на дуття та в нижніх зонах у холодний період підвищилась при зменшенні витрат енергії на власні потреби до 4,5% за рахунок ефективного тепловикористання та раціонального розподілу повітря. Значно покращались умови праці на робочих площадках та експлуатації огороджуючих конструкцій у верхній зоні.

  6. Фактичний річний ефект від впровадження енергозберігаючих технологій на основі багатозональних систем вентиляції і тепловикористання ТЕС з загальною потужністю енергоблоків 6450 МВт становить 16125 т.у.п./рік, а у грошовому еквіваленті – 2231,01 тис. грн./рік. Очікуваний ефект при впровадженні систем на ТЕС України складає 52616 т.у.п./рік або 7279,8 тис. грн./рік.

  7. Результати, одержані у теоретичній частині дисертації та при проведенні фізичного та числового моделювання, а також при впровадженні багатозональних систем вентиляції і тепловикористання та інженерних методик їх розрахунку справедливі для значно більшого кола споруд ніж той, що обмежений темою дисертації.

Список

опублікованих праць за темою дисертації

  1. Корбут В.П. Природна турбулентна конвекція між вертикальними тепловіддавальними поверхнями. – К.: Наукова думка, 1996. – 216 с.

  2. Корбут В.П., Довгалюк В.Б., Дубровский Б.И. Воздушный и тепловой режимы объединенного главного корпуса ТЭС с однопролетным арочным перекрытием // Электрические станции. – 1983 – №9. – С. 22-26.

  3. Корбут В.П., Довгалюк В.Б. Формирование микроклимата машинных отделений электростанций // Строительные материалы, изделия и санитарная техника. К.: Будівельник. – 1986. – вып. 9. – С. 47-50.

  4. Корбут В.П. Особенности конструирования фонарей для удаления вентиляционного воздуха производственных зданий // Строительные материалы, изделия и санитарная техника. – К.: Будівельник. – 1987. – вып. 10. – С.42-45.

  5. Корбут В.П., Ткачук А.Я., Довгалюк В.Б., Дубровский Б.И. Совершенствование систем организации воздухообмена в машинном отделении АЭС с ВВЭР-1000 // Электрические станции. – М.: 1987. – № 1. – С. 43-45.

  6. Корбут В.П. Формирование микроклимата в главных корпусах ТЭС при применении зональных схем организации воздухообмена и теплоиспользования // Электрические станции. – М.: 1988. – № 4. – С. 30-35.

  7. Смыслов В.В., Корбут В.П., Стаковиченко С.Е. Потери давления при разделении потока в одном направлении // Гидравлика и гидротехника. – К.: 1989. – № 49. – С.3-6.

  8. Корбут В.П. Применение незадуваемых вытяжных свето-аэрационных панелей в главных корпусах ТЭС и АЭС с бесфонарным покрытием // Электрические станции. – М.: 1989. – № 11. – С.72-76.

  9. Корбут В.П., Скляренко О.М. Повышение эффективности и теплоутилизации систем охлаждения оборудования ТЭС и АЭС. // Промышленная теплотехника. Том II. – К.: 1989. – № 4. – С.86-98.

  10. Корбут В.П., Стаковиченко С.Е., Довгалюк В.Б. Системы управления параметрами воздушной среды главных корпусов АЭС с реакторами ВВЭР-1000 // Энергетика и электрификация. – М.: Серия “Атомные электростанции”, вып.3. – 1989. – С.74.

  11. Корбут В.П. Незадуваемые вытяжные устройства для естественного удаления воздуха общеобменной вентиляции в производственных зданиях с бесфонарным покрытием // Строительные материалы, изделия и санитарная техника. – К.: 1990. – вып.13. – С.50-54.

  12. Корбут В.П. Метод расчета зональных систем вентиляции главных корпусов тепловых электростанций // Исследования в области водоснабжения, канализации, вентиляции и кондиционирования воздуха: Межвуз.темат.сб. – Ленинград,: 1991. – С.82-91.

  13. Корбут В.П. Формирование тепловоздушного режима главных корпусов тепловых электростанций // Энергетика и электрификация. – М.: Серия “Тепловые электростанции, теплофикация и тепловые сети”, вып.1. – 1991. – С. 80.

  14. Корбут В.П., Паладиенко Ю.В. Оценка эффективности и энергозатрат эксплуатирующих систем организации воздухообмена и формирования тепловых условий в главных корпусах ТЭС // Электрические станции. – М.: 1992. – № 8. – С.28-35.

  15. Корбут В.П., Паладиенко Ю.В. Естественная турбулентная конвекция в вертикальном плоском канале с ассиметричным нагревом стенок в режиме стабилизированного течения // Промышленная теплотехника. – К.: 1992. – Том 12, № 4-б. – С.55-60.

  16. Корбут В.П., Давиденко Б.В. Особливості числового моделювання аеродинаміки та температурного стану приміщень з теплонадходженнями // Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання. Науково-технічний збірник КНУБА. – К.: 2001. – № 1. – С.16-34.

  17. Корбут В.П. Формування теплових умов та повітряного режиму в теплонапружених відділеннях ТЕС та АЕС // Вентиляція, освітлення та теплогазопостачання: Науково-технічний збірник КНУБА. – К.: 2001. – № 2. – С.27-49.

  18. Корбут В.П. Вытяжные светоаэрационные устройства в промышленных зданиях с бесфонарным покрытием // Монтаж плюс технология. – К.: 1997. –№1. – С.33-34.

  19. Korbut V.P., Sklyarenko O.M. Improving the Efficient of the Cooling and Heat Utilisation Systems of Fossil-Fired and Nuclear Power Plants-Extraction and Utilization of Waste Heat. // Heat Transfer Research. – 1992. – vol. 24, №1. –Р.91-101.

  20. Способ вентиляции главного корпуса тепловой электростанции: А.с. 1506238, F 24 F 7/06. / Корбут В.П.. Ткачук А.Я., Дубровский Б.И. – №4304252/29-29; Заявлено 26.06.87; Опубл. 07.09.89; Бюл. № 33.

  21. Способ вентиляции главного корпуса тепловой электростанции: А.с. 1676726, F 24 F 7/06. / Корбут В.П., Стенин В.А., Паладиенко Ю.В., Довгалюк В.Б. – №4746992/29; Заявлено 09.10.89; Опубл. 07.09.91; Бюл.№ 33.

  22. Патент 50279 А України F 24 F 13/08 Аераційний пристрій / Корбут В.П. – № 2001128574; Заявлено 13.12.01; Опубл. 15.10.02; Бюл.№10.

  23. Корбут В.П., Паладиенко Ю.В. Стационарная естественная турбулентная конвекция в вертикальном плоском канале с ассиметричным нагревом стенок // Тепломассобмен. – Том 1: Конвективный тепломассообмен. – Часть 2. – Минск: Академия Наук Белоруси, АНК “Институт тепло- и массообмена им. А.В. Лыкова”. – 1992. –– С.88-91.

  24. Корбут В.П. Математическое и физическое моделирование движения и теплообмена при турбулентной естественной конвекции у параллельных теплоотдающих поверхностей. // Тепломассообмен. – Том 1: Конвективный тепломассообмен. – Часть 2. – Минск: Академия наук Белоруси, АНК “Институт тепло и массообмена им. А.В. Лыкова”. – 1996. –– С.96-100.

  25. Корбут В.П., Давыденко Б.В. Расчет процесса распространения теплоты от промышленного объекта в воздушном пространстве // Вісник будинку економічних та науково-технічних знань. – К.: 1998. – №8. – С.28-29.

  26. Корбут В.П., Давыденко Б.В. Физическое и численное модулирование воздушно-тепловых режимов в теплонапряженных помещениях // Тепломассообмен. – Том 10: Тепломассообмен в энергетических устройствах. – Минск: Национальная Академия Белоруси, АНК “Институт тепло- и массообмена им. А.В.Лыкова”. – 2000. – С.382-388.

  1. Корбут В.П. Формирование тепловых условий и воздушного режима производственных помещений с тепловыделяющим оборудованием, размещенным по высоте // Сборник материалов международной научно-практической конференции “Региональные проблемы энергосбережения в децентрализованной теплоэнергетике.” НАН Украины. – К.: – 2000. – С.29-32.

  2. Корбут В.П., Ткачук А.Я. Воздушный и тепловой режимы главных корпусов теплоэлектростанций // Тезисы Всесоюз. сов. “Основные направления повышения качества и эффективности проектирования и монтажа систем отопления и вентиляции.” – М.: 1979. – С. 38-40.

  3. Корбут В.П., Дубровский Б.И. Формирование микроклимата в главных корпусах ТЭС с новыми объемно-планировочными решениями // Совершенствование эксплуатации систем отопления и общеобменной вентиляции главных корпусов ТЭС и АЭС. – М.: ВДНХ СССР. – 1983. – С.6-8.

  4. Корбут В.П., Довгалюк В.Б., Стаковиченко Е.С. Организация воздухообмена в главных корпусах электростанций блочного типа // Тезисы Всесоюз. сов. “Управление микроклиматом обогреваемых зданий.” – Челябинск: 1986. – С.42-43.

  5. Корбут В.П., Скляренко О.М., Вержиковская А.В. Повышение эффективности использования низкопотенциальной сбросной воды ТЭС // Тезисы Всесоюз. сов. “Повышение энергетической эффективности теплоснабжения и вентиляции жилых и общественных зданий.” – Челябинск: 1988. – С. 24.

  6. Корбут В.П., Паладиенко Ю.В. Энергоэкономическая система кондиционирования микроклимата ТЭС // Тезисы Всесоюз. сов. “Современное состояние, проблемы и перспективы энергетики и технологии в энергостроении.” – Том II. – Иваново: 1989. – С.45.

  7. Корбут В.П., Довгалюк В.Б., Вашето В.Н. Организация воздухообмена и использование тепловых выбросов электростанций // Труды Международного научного симпозиума “Строительство и охрана окружающей среды.” – Том I.– Зеленая Гура: 1989. – С.164-169.

  8. Корбут В.П., Паладиенко Ю.В. Особенности применения зональных систем организации воздухообмена в главных корпусах ТЭС с энергоблоками 800 МВт // Тезисы докладов 53-й научно-практической конференции . – К.: КИСИ – 1992. – С.43.

  9. Крышный аэратор: А.с. 630494, F24F 7/02, E 04D 13/02. / Лобаев Б.Н., Корбут В.П., Кащеев В.А. и др. – №1997895/29-06; Заявлено 18.02.74; Опубл. 30.10.78; Бюл. №40.

  10. Эжекционный фонарь: А.с. 779752, F24F 7/02, E 04D 13/02. / Корбут В.П. – №2684869/29-06; Заявлено 10.11.78; Опубл. 15.11.89; Бюл. №42.

  11. Воздухораспределительное устройство: А.с. 1548614, F13/06, 13/072. / Корбут В.П., Стаковиченко С.Е. – №4428511/31-29; Заявлено 23.05.88; Опубл. 07.03.90; Бюл.№ 9.

  12. Воздухораспределительное устройство: А.с. 1702120, F24F 13/06. / Ткачук А.Я., Корбут В.П., Довгалюк В.Б., Стаковиченко С.Е., Дубровский Б.И. – №378861/06; Заявлено 06.08.84; Опубл. 30.12.91; Бюл. №48

  13. Вентиляционное устройство для удаления вредностей: А.с. 1707451, F24F 13/06. / Корбут В.П., Ткачук А.Я., Паладиенко Ю.В. – №4757843/29; Заявлено 13.11.89; Опубл. 23.01.92; Бюл.№3

  14. Установка для кондиционирования воздуха: А.с. 1803680, F25В/02. / Корбут В.П., Довгалюк Б.В., Стенин В.А. – №4815274/29; Заявлено 16.04.90; Опубл. 23.03.93; Бюл.№11.

  15. Патент 50278 А України F 24 F 13/06 Повітророзподільник / Корбут В.П. – №2001128573; Заявлено 13.12.01; Опубл. 15.10.02; Бюл.№10