Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Основи та фундаменти


Марченко Михайло Васильович. Експериментальні дослідження стисливості водонасичених лесовидних основ : Дис... канд. наук: 05.23.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Марченко М. В. Експериментальні дослідження стисливості водонасичених лесовидних основ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.02 – підвалини та фундаменти. – Одеський національний морський університет, Одеса, – 2002.

Розроблено спеціальну методологію супроводу, забезпечення і аналізу результатів дослідних робіт, що включає удосконалену технологію випробувань грунтів штампами, нові конструкції засобів вимірів осідань будинків і параметрів стисливості основ, завантаження штампів ступінчатим статичним циклічно зростаючим навантаженням з розвантаженням, методик визначення структурної міцності, середніх вертикальних додаткових напруг, обгрунтування фізичного критерію розвитку деформацій бічного розширення «несучого стовпа».

Застосування розробленої методології в польових експериментальних дослідженнях штампами різної форми і площі, а також при натурних дослідженнях реальних будинків дозволило вивчити якісні особливості і встановити кількісні закономірності процесу стисливості водонасичених лесовидних основ, у тому числі з урахуванням реологічного чинника. Показана наявність оборотної (умовно-пружної і довгостроково відновленої) і необоротної (за рахунок ущільнення і бічного розширення) складових деформацій. Встановлено вплив засобів порушення природної структури (статичне наваньаження, трамбування і механічне порушення) на зміну показників будівельних властивостей грунтів. Експериментально доведена кореляція структурної міцності, щільності сухого грунту, площі і тиску по підошві штампів і реальних фундаментів з параметрами стисливості.

На підставі експериментально встановлених імовірних залежностей глибини зони деформації На=(р), коефіцієнтів відносної стисливості шарів водонасичених лесу і лессовидного суглинку es=(р) від тиску по підошві фундаментних плит запропоновані практичні рекомендації по оцінці осідань будинків на таких фундаментах у грунтових умовах м. Одеси. Достовірність запропонованої методики базується на узагальненні натурних значень параметрів стисливості з максимальною реалізацією реологічного чинника.

  1. Розроблено спеціальну методологію супроводу, забезпечення й аналізу результатів польових і натурних експериментальних досліджень, застосування якої дозволило виявити та вивчити додаткові параметри процесу розвитку деформацій у грунтах, а також встановити нові закономірності їх стисливості при сумісної роботі основ і фундаментів. Новина конструкцій засобів вимірів підтверджена 6 авторськими свідоцтвами на винаходи.

  2. Експериментально виявлені закономірності зміни стисливості водонасичених лесовидних грунтів по глибині типового для м. Одеси інженерно-геологічного розтину, а також внаслідок таких силових впливів на грунтову основу, як статичне навантаження, трамбування, їх сполучення та механічне порушення.

  3. Експериментально встановлені вірогідні закономірності зміни глибини зони деформації і коефіцієнтів відносної стисливості водонасичених лесовидних грунтів основ фундаментів великої площі в залежності від тиску по їх підошві.

  4. Запропоновано практичні рекомендації по оцінці осідань будинків на фундаментних плитах стосовно до грунтових умов м. Одеси.

  5. Результати експериментальних досліджень стисливості просідаючої основи в умовах поетапного замочування лесової товщі стрічкових фундаментів експериментальних будинків у мм. Орджонікідзе і Нікополі Дніпропетровської області дозволили рекомендувати до масового зведення (із комплексом заходів) у складних інженерно-геологічних умовах будинків, запроектованих для звичайного будівництва, а також використані при розробці «Методичних рекомендацій по проектуванню цивільних будинків на просідаючих грунтах», КиївЗНДІЕП, 1986 р., 74 с.

  6. Запропоновано методику прогнозування параметрів стисливості штучних основ, що базується на апроксимації опорної величини структурної міцності, елементи якої використані при розробці «Рекомендацій по проектуванню і зведенню берегових відвалів і утворенню штучних територій при морському днопоглибленні»,
    ЧорноморНДІпроект, 1989 р., 32 с.

  7. Елементи розробленої методології впроваджені в практику польових і натурних експериментальних досліджень стисливості грунтів, у результаті чого оптимізовані основи і обгрунтовані економічні фундаменти при будівництві будинків і споруд у мм. Одесі, Орджонікідзе і Нікополі з загальним економічним ефектом у сумі 475 тис. крб. (у цінах 1984 р.).