Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Годівля тварин і технологія кормів


Сивик Тетяна Леонідівна. Експериментальне обґрунтування ефективностефективності використання в годівлі сільськогосподарських тварин ефективності використання в годівлі сільськогосподарських тварин протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону : Дис... д-ра наук: 06.02.02 - 2003.



Анотація до роботи:

Сивик Т.Л. Експериментальне обгрунтування ефективності використання в годівлі сільськогосподарських тварин протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.02 – годівля тварин і технологія кормів. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

У дисертації викладено теоретичний і експериментальний матеріал з використання у складі комбікормів для свиней, курей, великої рогатої худоби і овець різних доз протеїново-мінеральної добавки з гіпергалинного зоофітопланктону (ПМДГЗ) Приазовя. Поглиблено вивчено амінокислотний, жирнокислотний, вітамінний і мінеральний склад ПМДГЗ, визначено її загальну енергетичну поживність у вівсяних кормових одиницях і обмінній енергії. Досліджено можливість заміни у складі комбікормів для сільськогосподарських тварин різних видів і статевовікових груп зернових (пшениця, ячмінь) і зернобобових (горох) компонентів, кухонної солі і вітамінно-мінеральних преміксів на 3 – 21% (за масою комбікорму) ПМДГЗ.

Експериментально обгрунтована доцільність і ефективність використання при вирощуванні і відгодівлі свиней протеїново-мінеральної добавки з опрісненого зоофітопланктону (ПМДОЗ) та розроблено технологію її приготування.

Запропоновано з метою підвищення біологічної цінності, економії зернових компонентів, кухонної солі і вітамінно-мінеральних преміксів та здешевлення комбікормів використовувати в якості місцевих сировинних ресурсів протеїново-мінеральну добавку з гіпергалинного зоофітопланктону в дозах від 3 до 21% з урахуванням виду і статевовікової групи тварин.

1. Теоретично і експериментально обгрунтовано доцільність виробництва нетрадиційного кормового засобу із гіпергалинного зоофітопланктону і використання його як протеїново-мінеральної добавки у годівлі тварин. Введення до складу комбікормів протеїново-мінеральної добавки із зоофітопланктону підвищує їх біологічну цінність, позитивно впливає на ріст молодняку тварин, продуктивність та відтворні функції маточного поголів’я, сприяє поліпшенню якості одержуваної продукції, дозволяє зменшити частину зерна і преміксів у комбікормах та покращати екологічний стан прибережної зони гіпергалинних акваторій.

2. Доцільність використання у годівлі жуйних і моногастричних сільськогосподарських тварин ПМДГЗ зумовлена високим вмістом у ній сирого протеїну (184-233 г/кг) з повноцінним складом незамінних амінокислот, ненасичених жирних кислот, макро- і мікроелементів, вітамінів та інших неідентифікованих факторів живлення.

3. Згодовування свиням ПМДГЗ у складі комбікормів зумовлює збільшення живої маси у поросних свиноматок (до 12%), молочності у підсисних свиноматок (до 19%) та підвищення інтенсивності росту їх поросят (до 17%).

4. Заміна 2-11% (за масою) гороху і 1% кухонної солі у складі комбікормів на еквівалентну кількість ПМДГЗ сприяє підвищенню середньодобового надою молока у корів на 3,6-9,9% та вмісту жиру в молоці на 0,05-0,20%.

5. Додавання до комбікорму 10-21% ПМДГЗ замість 9-18% ячменю, 1% кухонної солі та 1% вітамінно-мінерального преміксу підвищує заплідненість вівцематок на 6,7%, вихід ділових ягнят на 10-17%, настриг вовни у митому волокні та міцність вовнових волокон .

6. Використання комбікормів з вмістом 3,72-12,72% ПМДГЗ у годівлі птиці достовірно збільшує до 10% несучість курок, покращує морфологічні, фізико-хімічні, інкубаційні якості яєць та зменшує витрати кормів на яєчну продукцію.

7. Введення в комбікорми для плідників 3,72-21% ПМДГЗ достовірно поліпшує кількісні та якісні показники спермопродукції плідників, зокрема збільшує об’єм еякуляту – на 7,1-20,7%, концентрацію сперматозоїдів – на 4,7-16,2%, їх загальну кількість – на 24,2-34,2%, активність – на 3,1-18,7% та запліднювальну здатність сперми (баранів-плідників).

8. Комбікорми для ростучого молодняку із вмістом 5,3-20,5% ПМДГЗ у складі раціонів достовірно підвищують середньодобові прирости живої маси поросят до 9%, телят – до 11% і ягнят – до 8%, покращують ріст вовни у ягнят при одночасному зменшенні витрат кормів. У курчат і молодняку курей до 140-денного віку інтенсивність росту порівняно з контролем зростає до 8%, а збереженість – на 2-3%.

9. Для підвищення дози введення до комбікорму ПМДГЗ з метою заміни 15-20% зернових компонентів і 1% вітамінно-мінерального преміксу при відгодівлі свиней доцільно здійснювати опріснення гіпергалинного зоофітопланктону за розробленою технологією і на його основі виробляти протеїново-мінеральну добавку з опрісненого зоофітопланктону (ПМДОЗ).

10. Згодовування молодняку свиней на відгодівлі комбікорму з вмістом 16 і 21% ПМДОЗ зумовлює достовірне збільшення середньодобових приростів живої маси тварин на 4,9-6,7%, зменшує витрати кормів на продукцію – на 11,4-12,9%, а також підвищує забійну масу, забійний вихід та зростання вмісту м’яса у туші.

11. Заміна в комбікормах зернових компонентів і вітамінно-мінеральних преміксів на ПМДГЗ або ПМДОЗ в досліджуваних дозах у тварин не впливає негативно на показники рубцевого метаболізму, перетравність сухої і органічної речовини, у тому числі сирого протеїну, жиру, клітковини і БЕР, та балансу азоту.

12. При згодовуванні у складі комбікормів протеїново-мінеральної добавки як з гіпергалинного, так і з опрісненого зоофітопланктону у тварин покращується обмін кальцію, фосфору, сірки, заліза, міді, цинку, марганцю, кобальту та йоду.

13. Введення до комбікорму 2,3-21,0% ПМДГЗ позитивно впливає на білковий, вуглеводно-жировий і мінеральний обміни та ферментативну активність організму тварин. Зокрема, збільшується концентрація в крові гемоглобіну, еритроцитів, загального білка, ЛЖК, кальцію, неорганічного фосфору та вітаміну Е, а також зростає пероксидазна і каталазна активність крові.

14. Використання природної протеїново-мінеральної добавки з гіпергалинного зоофітопланктону є економічно вигідним, оскільки вона порівняно з іншими компонентами комбікормів дешевша у 2-10 разів, що дозволяє на кожній тонні комбікорму за рахунок введення ПМДГЗ або ПМДОЗ зекономити від 30 до 210 кг зернових компонентів (пшениці, ячменю, гороху), 3-10 кг кухонної солі та 10 кг вітамінно-мінерального преміксу, внаслідок чого знижується на 3,0 – 36,6 грн. собівартість однієї тонни комбікорму і зростає на 4,4–57,8% рентабельність виробництва продукції тваринництва залежно від виду і статевовікової групи тварин.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Сивик Т.Л. Гіпергалинна аквакультура – новий кормовий засіб для сільськогосподарської птиці // Тваринництво України. – 1998. – № 10. – С.27-28.

  2. Дьяченко Л.С., Сивик Т.Л. Гіпергалинна аквакультура в раціонах корів // Тваринництво України. – 1998. – № 3. –С.24-25.

(Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліду, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

  1. Сивик Т.Л. Доцільність використання гіпергалинної аквакультури в годівлі сільськогосподарських тварин // Пропозиція. – Київ. – 1997. - №12. – С.34.

  2. Дьяченко Л.С., Сывык Т.Л. Эффективность скармливания коровам гипергалинной аквакультуры // Збірник наукових праць Луганського сільськогосподарського інституту. – Луганськ. – 1998. – №2 (7). – С.68-71.

(Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліду, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

  1. Сивик Т.Л. Доцільність використання гіпергалинної аквакультури в комбікормах для овець // Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Вівчарство”. – К.: Аграрна наука. – 1998. – Вип.30. – С.127-131.

  2. Сивик Т.Л. Вплив гіпергалинної аквакультури на продуктивність і фізіолого-біохімічний стан молочних корів // Вісник Білоцерківського ДАУ. – Біла Церква. –1999. – Вип. 8 (Ч ІІ). – С.167-172.

  3. Дьяченко Л.С., Сывык Т.Л. Нетрадиционная добавка для свиней // Кормопроизводство. – М. – 1998. – №8. – С.32-34.

(Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліду, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

  1. Сывык Т.Л. Стимулирующее действие ГАК на воспроизводительные способности баранов // Збірник наукових праць Луганського ДАУ. – Луганськ.– 1999. – №4 (12). – С.152-156.

  2. Сывык Т.Л. Гипергалинная аквакультура в комбикормах для сельскохозяйственных животных // Збірник наукових праць Луганського ДАУ. – Луганськ. – 1999. – №5 (14). – С.202-208.

  3. Сывык Т.Л., Дьяченко Л.С. Продуктивность и физиолого-биохимическое состояние коров при скармливании гипергалинной аквакультуры // Молочное и мясное скотоводство. – М. – 1998. – №4.

(Особистий внесок здобувача полягає у постановці завдання, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

  1. Сывык Т.Л. Аквакультура в комбикормах для животных и птиц// Комбикорма, М. – 1999. - №7. – С.38-39.

  2. Сивик Т.Л., Дяченко Л.С. Роль місцевих сировинних ресурсів в енергозберігаючих технологіях виробництва кормів для корів // Науково-технічний бюллетень Інституту тваринництва УААН. – Харків. – 2000. – №78. – С.25-28.

(Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліду, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

  1. Сивик Т.Л. Нетрадиційні кормові засоби в комбікормах для сільськогосподарських тварин // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. – Львів. – 1999. – Вип. 3 (Ч ІІ). – С.84-86.

  2. Сивик Т.Л. Вплив згодовування гіпергалинної аквакультури на відтворювальну здатність бугаїв-плідників // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К. – 2000. – Вип.22. – С.151-154.

  3. Сивик Т.Л. Ріст і розвиток поросят-сисунів при згодовуванні природнозбалансованої ПМДА // Збірник робіт Луганського ДАУ. – Луганськ .–2000. – №6 (15). – С.166-168.

  4. Сивик Т.Л. Резерви зменшення витрат зерна на кормові цілі //Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва УААН. – Харків. –2000. – №77. – С.89-91.

  5. Сивик Т.Л. Протеїно-мінеральна добавка із гіпергалинної аквакультури в раціонах свиноматок // Збірник робіт Луганського ДАУ. – Луганськ. – 2001. – №7(19). – С.145-149.

  6. Сивик Т.Л. Якість спермопродукції і фізіолого-біохімічний стан кнурів-плідників при згодовуванні гіпергалинної аквакультури // Вісник Сумського ДАУ. – Суми. –2001. – Вип.5. – С.198-201.

  7. Сивик Т.Л. Ефективність використання протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону в годівлі вівцематок // Таврійський науковий вісник. – Херсон. – 2002. – Вип.21. – С.81-86.

  8. Сивик Т.Л. Ефективність введення протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону в склад комбікормів для ремонтного молодняка курей // Збірник робіт Луганського ДАУ. – Луганськ. – 2002. - №18 (30). – С.140-142.

  9. Сивик Т.Л. Ефективність введення опрісненої протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону в комбікорми для свиней на відгодівлі // Вісник аграрної науки. – 2002. - №8. – С.35-38.

  10. Сивик Т.Л. Вплив протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону на відтворювальні функції вівцематок // Вісник Білоцерківського ДАУ. – Біла Церква. –2002. – Вип.22. –С.134-137.

  11. Сивик Т.Л. Вплив згодовування природної добавки на ріст і розвиток ягнят// Вісник Сумського ДАУ. – Суми. –2002. – Вип.6. – С.523-527.

  12. Сивик Т.Л. Продуктивність і обмін речовин у телят при згодовуванні гіпергалинного зоофітопланктону // Збірник робіт Луганського ДАУ. – Луганськ. – 2003. - №19. – С.132-135.

Патенти

25. Патент №10557 України, А 23 К1/00. Комбікорм для сільськогосподарської птиці / Казначеєв Л.В., Сивик Т.Л, Дьяченко Л.С., Красильников В.Д. – Опубл. 25.12.96. – Бюл.№4.

26. Патент №10556 України, А 23 К1/00. Комбікорм для свиней / КазначеєвЛ.В., Дьяченко Л.С., Красильников В.Д., Сивик Т.Л. – Опубл. 25.12.96. – Бюл.№4.

27. Патент №10546 України, А 23 К1/00. Комбікорм для корів / Мусієнко Ю.С., Дьяченко Л.С., Сивик Т.Л., Казначеєв Л.В., Красильников В.Д., Сахно О.В. – Опубл. 25.12.96. – Бюл.№4.

28. Патент №41449 України, А 23 К1/00 Комбікорм для баранів-плідників/ Сивик Т.Л., Шинкаренко І.С., Дьяченко Л.С. – Опубл.17.09.2001. – Бюл.№8.

Публікації у наукових виданнях

29. Сывык Т.Л., Дьяченко Л.С. Гипергалинная аквакультура – эффективный заменитель зерна в комбикорме для овец // Овцы, козы, шерстяное дело. – М. – 1998. -№4. – С.24-27.

(Особистий внесок здобувача полягає у проведенні досліду, зборі експериментальних і літературних даних, їх аналізі та написанні роботи).

30. Сывык Т.Л. Воспроизводительная способность баранов при скармливании аквакультуры // Овцы, козы, шерстяное дело. – М. – 2001. -№1. – С.42-45.

31. Методичні рекомендації з використання протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону (ПМДГЗ) в годівлі сільськогосподарських тварин / Ібатуллін І.І., Сивик Т.Л., Сивик А.Є. – К. – 2003. – 27с.

Матеріали і тези конференцій

32. Сивик Т.Л. Нові замінники зерна в комбікормах для великої рогатої худоби і свиней // Тези доповідей І міжн. конференції “Україна в світових земельних, продовольчих і кормових ресурсах і економічних відносинах”. – Вінниця,1995. – С.67.

33. Сивик Т.Л., Дьяченко Л.С. Вплив згодовування протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинної аквакультури на продуктивність свиней // Тези доповідей міжн. наук.- практ. конф. “Шляхи підвищення виробництва та поліпшення якості свинини”. – Харків, 1996. – С.96.

34. Сивик Т.Л., Приліпко Т.М. Вплив згодовування гіпергалинної аквакультури на продуктивність овець // Матеріали міжн. конф. “Розвиток наукової спадщини академіка М.Ф.Іванова щодо породоутворення та селекції сільськогосподарських тварин”/ Інститут тваринництва степових районів “Асканія-Нова”. – К.: Асоціація “Україна”, 1996. – С.144.

35. Сывык Т.Л. Эффективность включения гипергалинной аквакультуры в комбикорма для свиней // Сб. тез. докл. на межд. науч.-практ. конф. 15-16 мая 2001 г, СКНИИЖ/Куб ГАУ – Краснодар, 2001. – С.217-218.

36. Ібатуллін І.І., Сивик Т.Л. Продуктивність сільськогосподарських тварин при згодовуванні протеїново-мінеральної добавки із гіпергалинного зоофітопланктону// Збірка матеріалів І міжн. наук.-практ. конф. “Стан та перспективи розвитку комбікормового виробництва України”. – Київ, 3-5 березня 2003 р. – С.54-61.