Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Журба Ігор Євгенович. Економіко-географічні засади раціонального природокористування в регіоні (на прикладі Хмельницької області): Дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Тернопільський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. - Т., 2002. - 216арк. - Бібліогр.: арк. 166-179.



Анотація до роботи:

Журба І.Є. Економіко-географічні засади раціонального природокористування в регіоні (на прикладі Хмельницької області). — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 — економічна та соціальна географія. — Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2002.

У дисертації узагальнено та поглиблено теоретико-методологічні положення раціонального природокористування, здійснено економіко-географічну оцінку ПРП та проаналізовано стан його використання у різних галузях господарства на прикладі Хмельницької області.

Розглянуто основні чинники раціонального природокористування в регіоні в умовах становлення ринкових відносин, його екологічні аспекти. Вивчено компонентно-функціональну і територіально-функціональну структуру ПРП, виявлено особливості використання кожного з видів ресурсів (земельних, лісових, водних, мінеральних, рекреаційних) у регіоні. Здійснено просторову диференціацію ПРП області, що дозволило виявити природно-ресурсні райони, які відрізняються між собою за структурою ПРП і ресурсозабезпеченістю.

Обгрунтовано шляхи підвищення ефективності освоєння ресурсів, подальшої екологізації суспільного виробництва та збереження довкілля у регіоні в умовах реформування економіки.

Базуючись на результатах проведеного економіко-географічного аналізу природно-ресурсного потенціалу Хмельницької області можна зробити такі висновки.

1 Раціональне природокористування — це система заходів з використання природно-ресурсного потенціалу, яка забезпечує поліпшення умов життєдіяльності людей, охорону і відтворення якостей природного довкілля, підвищення матеріального рівня населення. Залежно від того, у яких галузях відбувається природокористування, воно поділяється на промислове, сільськогосподарське, рекреаційне та ін. В умовах ринкової економіки раціональне природокористування здійснюється за принципами оптимальності, стадійності використання, екологізації ресурсоспоживання і ресурсовикористання, територіальної диференціації використання природних ресурсів.

2 Для наукового обґрунтування напрямків раціонального природокористування у регіоні важливо здійснити економіко-географічну оцінку ПРП, вивчити компонентно-функціональну і територіально-функціональну структуру ПРП, виявити сучасний стан природокористування.

3 На основі здійснення вартісної оцінки кожного виду природних ресурсів у межах адміністративних районів Хмельницької області виявлено провідну роль земельних, водних та рекреаційних ресурсів, показано місце мінеральних і лісових ресурсів у ПРП регіону. У структурі земельних ресурсів основне місце займають сільськогосподарські угіддя, а в них - орні землі. За показниками землезабезпечення область займає одне з перших місць у державі, земельні ресурси є головним природним ресурсом, освоєння якого забезпечує виробничу спеціалізацію регіону. Мінеральні ресурси в області є обмежені, це, передусім, природно-будівельна сировина. Лісові ресурси недостатні, мають переважно охоронне значення. Область багата на рекреаційні ресурси (мінеральні води, культурно-історичні ресурси, ландшафти) освоєння яких може мати всеукраїнське значення. Сукупна продуктивність всіх видів ресурсів визначила величину інтегрального ПРП; встановлено його територіальну та економічну продуктивності, шляхи оптимізації використання кожного з видів ресурсів.

4 Дослідження просторової диференціації ПРП області дозволило виявити природно-ресурсні райони, які відрізняються між собою за співвідношенням ресурсів у інтегральному ПРП за обсягами і продуктивністю кожного з видів ресурсів. Для кожного району властиві різні напрямки природокористування та його ефективність.

5 Вивчення сучасного стану природокористування у Хмельницькій області підтверджує високий ступінь його нераціональності, що виявляється у екстенсивному ресурсокористуванні, зменшенні затрат на відтворення і охорону природних ресурсів. Основні заходи щодо оптимізації природокористування повинні здійснюватись стосовно земельних, рекреаційних і мінеральних ресурсів, які є основою ПРП області. Вони мають відзначатися комплексністю і бути спрямовані на підвищення інтенсивності освоєння ресурсів, дотримання економічно-обгрунтованої черговості у використанні ресурсів, що мають різну цінність, на подальшу екологізацію суспільного виробництва та збереження довкілля. Важливу роль у оптимізації природокористування в обласному регіоні відіграє система управління, яка повинна забезпечувати природно-господарську збалансованість використання природних ресурсів, що передбачає максимальне запобігання негативним наслідкам природокористування. Складовою частиною системи управління природокористуванням має бути економічний механізм, який стимулюватиме відтворення і охорону природно-ресурсного потенціалу. У ньому важливе місце відводиться реалізації кластерної моделі, за допомогою якої можна здійснювати екологічну експертизу та діагностику, екологічний моніторинг та страхування, обґрунтувати теоретичні та прикладні засади раціонального природокористування в регіоні

Публікації автора:

1 Журба І.Є. Географічні основи комплексного економічного розвитку будівельно-індустріального комплексу Хмельницької області // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Збірник наукових праць кафедри управління трудовими ресурсами і розміщення продуктивних сил Тернопільської академії народного господарства. — Тернопіль: Економічна думка. — Випуск 4 - 2000. — С. 378-381.

2 Журба І.Є. Ефективність лісокористування в Хмельницької області // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія.-2001.-№1.- С. 113-115.

З Журба І.Є. Наукові засади раціоналізації регіонального природокористування // Матеріали другої Всеукраїнської методичної конференції "Проблеми раціонального використання, охорони і відтворення природно-ресурсного потенціалу України". — Чернівці: Рута, 2000. - С. 40-42.

4 Журба І.Є. Наукові основи раціонального природокористування в умовах трансформації економічних відносин // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. —1999. — №1. — С. 157-166.

5 Журба І.Є. Оцінка земельно-ресурсного потенціалу Хмельницької області та економічна ефективність його використання // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. —2000. — №1.— С. 93-97.

6 Журба І.Є. Раціональне використання сільськогосподарських ресурсів як основа ефективного функціонування АПК (на прикладі Хмельницької області) // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Географія. —2000. — №2. — С. 78-84.

7 Журба І.Є. Соціально-економічна ситуація на Хмельниччині: стан та основні проблеми. //Вісник Технологічного університету Поділля. —1999. — №2. — С. 93-97.

8 Журба І.Є. Стан, перспективи та прогноз розвитку агропромислового комплексу Хмельниччини // Вісник Технологічного університету Поділля. — 1999.— №4.— С. 31-34.

9 Журба І.Є. Структура природоохоронних витрат Хмельниччини // Вісник Технологічного університету Поділля. —2000. — №2. — С. 91-93.

10 Журба І.Є. Сучасна концепція переходу України до сталого розвитку через призму праць академіка С. Рудницького // Матеріали другої Всеукраїнської методичної конференції "Історія Української географії та картографії: проблеми і перспективи". — Тернопіль, 2000. — С. 137-145.

11 Журба І.С. Територіальна диференціація та ефективність використання природно-ресурсного потенціалу Хмельницької області. //Вісник Технологічного університету Поділля. — 2000. -— №6. — С. 205-208.