В дисертації наведені теоретичне узагальнення і вирішення наукового завдання - створення моделі економічного механізму розвитку будівельного підприємства, що орієнтований на приріст власного капіталу. Складові механізму: головний критерій, упорядкований процес розвитку, сукупність конкретних економічних задач. Основними результатами проведених науково-теоретичних, методичних та прикладних досліджень є: Головним критерієм з оцінки ефективності розвитку є темпи зростання власного капіталу за рахунок капіталізації частки чистого прибутку.
Незворотність подальшого розвитку будівельного підприємства забезпечують досягнуті темпи щорічного зростання власного капіталу в межах 5 – 15 %. Змодельований процес розвитку з орієнтацією на головний економічний критерій дозволив встановити залежність: чистої виручки і собівартості реалізованої продукції від дебіторської та кредиторської заборгованості, короткострокових кредитів, нематеріальних активів, основних засобів, вартості активної частини основних фондів на балансі підприємства, виробничих запасів; операційного прибутку від відрахувань у фонди соціального розвитку підприємства; залежність середньозваженої вартості капіталу від частки позикового капіталу; залежність результату операційної діяльності від сукупності факторів, що визначають рівень кваліфікації управлінського персоналу.
Створені моделі задовольняють показникам точності (середньоарифметичні відхилення розрахункових величин від фактичних – в припустимих для економічних моделей межах, а саме - < 20 %). Використання створеної в роботі ділової гри при розробці стратегічної програми розвитку 7 будівельних підприємств довело ефективність моделі та її здатність адаптуватись до конкретних умов діяльності різних будівельних підприємств. За програмою, що була складена без моделі, середньорічні темпи зростання власного капіталу становили 5,76%; за програмою, складеною з використанням моделі, – 6,89 %, тобто зросли на 1,13 пунктів. Завдяки комп’ютеризації розрахунків, скорочуються витрати часу управлінського персоналу та суттєво зменшується кількість випадкових помилок.
4. Напрямки подальших досліджень: - моніторинг результатів запровадження моделі економічного механізму підприємств корпорації ВАТ «Альтіс – Холдинг» та, в разі необхідності, відповідне її коригування; - доповнення отриманого в результаті досліджень регресійного рівняння залежності операційного прибутку від професійного рівня персоналу низкою факторів, які відбивають притаманне для сьогодення: запровадження інноваційних технологій, наукову та винахідницьку діяльність тощо; збільшення кола факторів має підвищити коефіцієнт детермінації зазначеного рівняння (формула 11); - обґрунтування розміру тієї частини чистого прибутку (у відсотках), яка має бути капіталізована, щоб забезпечити незворотність розвитку підприємства; (ці частини можуть прислужитися підприємствам як рекомендовані нормативи, і можуть бути диференційовані по будівельних підприємствах за різними класифікаційними ознаками: обсяги та види будівельних робіт, рівень рентабельності, досягнуті темпи приросту власного капіталу тощо). |