Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Полюга В'ячеслав Олексійович. Економічні і організаційні важелі регуляторної політики розвитку туризму : Дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. — Л., 2004. — 226арк. — Бібліогр.: арк. 196-208.



Анотація до роботи:

Полюга В’ячеслав. Економічні і організаційні важелі регуляторної політики розвитку туризму. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - Організація управління, планування і регулювання економікою. – Ужгородський національний університет, Ужгород, 2005.

Дисертацію присвячено питанням поглиблення теоретичних аспектів формування методики організаційного та фінансово-ресурсного забезпечення туризму як на макро-, так і на мікрорівні та пошуку ефективних методів її впровадження. Для досягнення поставленої мети у роботі запропоновано класифікацію важелів ринкового регулювання активізації діяльності суб’єктів господарювання туристичної галузі, яка розглядає: державно-адміністративні, нормативно-правові, фінансово-кредитні, податкові та соціально-психологічні важелі. Обґрунтовано доцільність впровадження адекватної комплексної системи показників статистичного обліку туристичної діяльності як у межах національної економіки, так і в розрізі адміністративно-територіальних одиниць - реґіональних показників. Доповнено комплекс методичних та практичних рекомендацій щодо методології та організації статистики туризму в реґіоні. Уточнено понятійний апарат, а саме: переглянуто змістове навантаження терміну “туризм”, як категорії, насамперед, економічної. Удосконалено модель державного регулювання розвитку туризму на загальнодержавному і реґіональному рівнях, запропоновано авторський підхід щодо методики розрахунку інтегрального показника інвестиційної привабливості підприємств рекреаційно-туристичного комплексу.

Результати виконаних у дисертаційній роботі досліджень дозволили сформулювати такі основні висновки і пропозиції:

  1. Актуальною проблемою сучасної економічної науки є поглиблення теоретичних засад регулювання розвитку туризму в реґіонах України з використанням системного (галузевого) і проблемного (як провідного) принципів проведення наукових досліджень.

2. У дисертаційній роботі запропонована класифікація важелів та інструментів активізації розвитку суб’єктів рекреаційно-туристичного господарювання, обґрунтована доцільність моделювання державної туристичної політики на засадах стратегічного планування, що відображається комплексним документом, який включає аналітичну і прогнозну інформацію, систему заходів і проектів, передбачених для виконання державними органами, іншими зацікавленими структурами - учасниками ринку туристичних послуг.

3. Органам державної статистики запропоновано розробити та впровадити адекватну систему показників статистичного обліку рекреаційно-туристичної діяльності як в межах національної економіки, так і в розрізі адміністративно-територіальних одиниць – реґіональних показників. Обґрунтовано, що це, по-перше, створить методологічне та методичне підґрунтя для формування сучасної статистики туризму як для країни в цілому, так і для реґіонів рекреаційної спеціалізації; по-друге, становитиме необхідну умову переходу до систематичної науково обґрунтованої і регулярної статистичної оцінки рекреаційно-туристичного продукту, а також ролі і місця туризму та реґіонів відповідної спеціалізації в економіці країни; по-третє, принципово змінить обсяги і структуру інформації, що узагальнюється на рівні реґіону (держави), і яка необхідна для формування цільових показників реґіонального (загальнодержавного) планування і управління. Окрім того у дисертації запропоновано комплекс практичних рекомендацій щодо організації статистики туризму в реґіоні.

4. Результати проведених у аналітичному розділі дисертаційної роботи досліджень дали можливість обґрунтувати прогнозну модель етапного процесу подальшого становлення рекреації і туризму в реґіоні, побудовану на засадах детального вивчення основних проблем розвитку рекреаційно-туристичного комплексу та наявних позитивних галузеутворюючих факторів. Послідовне виконання запропонованих у дисертації стратегічних орієнтирів та конкретних пропозицій з реформування санаторно-курортного оздоровлення, туризму та відпочинку, як одного з пріоритетних напрямів реґіональної політики, сприятиме у майбутньому утвердженню провідних позицій туристичної галузі у господарському комплексі реґіону з усіма позитивними наслідками.

5. Системний підхід до розробки та реалізації реґіональних цільових комплексних програм розвитку галузі, впроваджений у ході проведення дисертаційного дослідження на прикладі Програми розвитку санаторно-курортної сфери, туризму і відпочинку у Львівській області на 2003-2007 роки, допоможе об’єднати зусилля райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, профспілкових організацій, організацій підприємців, політичних кіл, туристичних підприємств та асоціацій, молодіжних організацій, установ науки та освіти, засобів масової інформації, релігійних центрів для вирішення проблем, які сьогодні не дозволяють повною мірою реалізувати значний рекреаційно-туристичний потенціал, як один з вагомих факторів соціально-економічного розвитку Львівської області.

6. При залученні реґіональними господарюючими суб'єктами туристичної галузі вітчизняного та іноземного інвестиційного капіталу доцільно використовувати систему пріоритетних потенційних джерел забезпечення інвестиційної політики у галузі. Основні із них, запропоновані автором, - концентрація власних коштів підприємств для впровадження інновацій, прогресивних технологій обслуговування та модернізації обладнання; застосування прискореної амортизації; залучення фінансових ресурсів місцевих бюджетів для будівництва пріоритетних для розвитку реґіону об’єктів туристичної інфраструктури; концентрація ресурсів у спеціальних інвестиційних та інноваційних фондах за рахунок капіталізації прибутків суб’єктів підприємницької діяльності, у тому числі створення інноваційних і благодійних фондів розвитку окремих видів туризму, проведення екологічних та інших соціально важливих програм за участю підприємницьких структур; залучення іноземних інвестицій та кредитних ліній з державним посередництвом і гарантіями для розбудови і освоєння привабливих для іноземних туристів рекреаційних зон; ефективне використання ресурсів комерційних банків, страхових компаній та інших суб’єктів фінансового ринку у формі інвестицій в статутні фонди підприємств туристичної галузі.

7. Пропозиції економічного та організаційного плану, які стосуються формування методики розрахунку інтегрального показника інвестиційної привабливості туристичного галузі та оцінки ефективності її інвестування, сприятимуть:

розробці економічно обґрунтованої стратегії інвестиційної підтримки туристичної галузі;

економічну обґрунтуванню доцільності інвестиційних вкладень;

прогнозуванню величини комерційного, фінансового, інституційного, соціального, технічного та економічного ефектів від інвестування у галузь туризму;

розробці алгоритму прийняття управлінських рішень щодо покращення інвестиційного клімату в реґіоні загалом;

координації інвестиційних процесів у галузі туризму.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Полюга В. Аспекти статистичного вивчення стану туристичної галузі реґіону // Реґіональна економіка. -2001.- № 2.- С. 176-180.

  2. Полюга В. Методи активізації діяльності суб’єктів туристичного господарювання на ринку рекреаційних послуг / Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ– Вип. 1. Економічні науки. Ч.2. – Чернівці: АНТ Лтд., 2004. - 393 с. - С. 38-41.

  3. Полюга В. Стан та перспективи туристичної освіти у Львівській області в контексті загальнодержавних тенденцій її становлення // Реґіональна економіка. -1999.- № 3.- С. 117-121.

  4. Полюга В. Фактори, що визначають специфіку маркетингу підприємств туристичної сфери // Зб. наукових праць “Формування ринкової економіки в Україні. Перехідна економіка: проблеми теорії і практики”, Центр ринкознавства “Інтереко”, ЛДУ ім. І.Франка. Львів – 1999 р. С. 345-349.

  5. Полюга В., Полюга Д. Методологічні засади розрахунку інтегрального показника інвестиційної привабливості підприємств туристично-рекреаційної сфери // Науковий збірник “Формування ринкової економіки в Україні. Спецвипуск 8. Формування нової парадигми економічної теорії в Україні”, Центр ринкознавства “Інтереко”, ЛДУ ім. І.Франка. Львів – 2001 р. С. 461-466. (Автору належить 0,4 д.а.). [Особистий внесок: обґрунтовано основні етапи розрахунку інтегрального показника інвестиційної привабливості підприємств туристично-рекреаційної сфери].

  6. Полюга В., Полюга Д. Аналіз сучасного стану використання матеріально-технічної бази рекреації і туризму у Львівській області// Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія "Економіка". Випуск 11. – Ужгород, 2002. C. 20-22. (Автору належить 0,2 д.а.). [Особистий внесок: аналіз матеріально-технічної бази розвитку туризму у Львівській області].

  7. Кравців В., Матолич Б., Гулич О., Полюга В. Рекреаційний потенціал Львівської області та стратегія його освоєння // Реґіональна економіка.-2002.- № 2.- С. 133-143. (Автору належить 0,3 д.а.). [Особистий внесок: обґрунтування механізмів здійснення політики розвитку рекреації у Львівській області].

  8. Кравців В., Полюга В., Гулич О. Науково-методичні підходи та алгоритм розробки реґіональних програм розвитку рекреаційної сфери // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи (Збірник наукових праць) / НАН України. Інститут реґіональних досліджень.- Львів, 2004.- Вип. 1 (XLV) - 623 с. - С. 9-17. (Автору належить 0,2 д.а.). [Особистий внесок: обґрунтування організаційних механізмів розробки та реалізації реґіональних програм розвитку рекреаційної сфери].

  9. Кравців В., Полюга В., Полюга Д. Проблеми методології статистичного оцінювання розвитку туризму в прикордонному реґіоні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Статистичне оцінювання соціально-економічних явищ у реґіоні: методологічні підходи (Щорічник наукових праць). Випуск 4’2004 /НАН України. Інститут реґіональних досліджень. - Львів, 2004. - 545 с. - С. 76-87. [Особистий внесок: обґрунтовано проблеми статистичного вивчення стану туристичної галузі реґіону].

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

  1. Полюга В. Особливості функціонування курортно-рекреаційних зон у Карпатському реґіоні в сучасних умовах господарювання // Тези доповідей міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Економічна система України: європейський вибір. Львів, 3-5 травня 2000 р. С. 115-116.

  1. Полюга В. Підготовка сучасних спеціалістів у галузі туризму як один з напрямів національної освіти // Тези доповідей міжнародної науково-методичної конференції “Формування нової парадигми економічної освіти в Україні". Львів, 19-20 жовтня 2000 р. С. 46-47.

  2. Полюга В. Залучення інвестицій в рекреаційну галузь у спеціальних економічних зонах Львівщини // Тези доповідей міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Україна в ХХІ ст.: Формування економічної системи". Львів, 2001 р. С. 274 – 275.

  3. Полюга В. Проблеми організації рекреаційної діяльності в контексті українсько-польського прикордонного співробітництва // Реґіональна економіка. Додаток "Реґіони України. Економіко-статистичні порівняння. – 2001. - № 6-7. С. 101-106.