Борисова Тетяна Михайлівна. Економічне оцінювання та організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на машинобудівних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Борисова Т.М. Економічне оцінювання та організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на машинобудівних підприємствах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2007.
Дисертація присвячена розробленню теоретичних положень та методичних рекомендацій з оцінювання та організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на машинобудівних підприємствах.
У роботі розроблений метод оцінювання ефективності маркетингового забезпечення антиризикових заходів. Удосконалено процес формування антиризикових заходів шляхом виокремлення етапу визначення комплексної ефективності та розроблення класифікації видів забезпечення антиризикових заходів. Набули подальшого розвитку методичні рекомендації з оцінювання потенціалу маркетингу у зниженні рівня ризику, запропоновані методичні положення з оцінювання рівня розвитку системи антиризикових заходів. Розроблені рекомендації з вибору величини витрат на маркетингові заходи за критерієм рівня ризику. Розроблені методичні рекомендації з організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів.
У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у розробленні теоретичних положень та методичних рекомендацій з оцінювання та організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на машинобудівних підприємствах, що сприятиме зниженню рівня ризиків підприємств та зростанню ефективності їх діяльності. Основні висновки і результати, отримані в ході досліджень, зводяться до такого:
На основі аналізу праць вітчизняних та зарубіжних вчених обґрунтовано необхідність та доцільність зусиль, спрямованих на організування та економічне оцінювання маркетингового забезпечення антиризикових заходів, що створить умови для зменшення рівня ризику та сприятиме ефективному формуванню та впровадженню антиризикових заходів на машинобудівних підприємствах. За таких умов вимагають уточнення поняття антиризикових заходів, місце антиризикових заходів в системі управління ризиками підприємства, напрями удосконалення процесу формування антиризикових заходів, що і здійснено в роботі. Достовірність отриманих результатів підтверджено їх апробацією на науково-практичних всеукраїнських та міжнародній конференціях і публікацією у фаховому виданні.
Вивчення практики підприємств та власні дослідження дозволили доповнити процес формування антиризикових заходів етапом оцінювання комплексної ефективності управлінського рішення в основній сфері діяльності та відповідного йому антиризикового заходу чи комплексу заходів, що допоможе керівникам та фахівцям з управління ризиками обрати оптимальний варіант управлінського рішення та відповідного антиризикового заходу чи комплексу заходів із врахуванням сумарного ефекту та витрат на їх реалізацію. Вивчення літературних джерел та власні дослідження дозволили запропонувати класифікацію видів забезпечення антиризикових заходів, котра допоможе керівникам та фахівцям з управління ризиками більш повно враховувати аспекти процесу формування та впровадження антиризикових заходів. Достовірність результатів підтверджено їх апробацією на науково-практичних всеукраїнських конференціях і публікацією у фаховому виданні.
В роботі обґрунтовано доцільність використання та сформульовано визначення поняття “маркетингового забезпечення антиризикових заходів” як сукупності умов, заходів, засобів маркетингової системи підприємства, котрі сприяють формуванню антиризикових заходів підприємства, а також визначено його місце в системі антиризикових заходів, основні завдання, функції, принципи використання. Це допоможе фахівцям з управління ризиками формувати антиризикові заходи на підприємстві з врахуванням усіх аспектів їх забезпечення. Достовірність результатів підтверджена їх апробацією на науково-практичних всеукраїнських та міжнародній конференціях.
На основі існуючих методичних підходів до оцінювання маркетингового потенціалу підприємства та власних досліджень дістали подальшого розвитку методичні рекомендації з оцінювання рівня потенціалу маркетингу, які доповнено низкою показників. Це дозволяє управлінцям формувати порівняльні та динамічні оцінки рівня маркетингового потенціалу у зниженні рівня ризику підприємства для його оперативного регулювання з метою забезпечення формування антиризикових заходів. Методичні рекомендації пройшли апробації та впроваджені у діяльність машинобудівних підприємств.
Досвід машинобудівних підприємств та власні дослідження дозволили на засадах системного підходу розробити методичні положення з оцінювання рівня розвитку системи антиризикових заходів, що включають такі етапи: підготовчий етап, етап визначення інтегрального показника рівня розвитку системи антиризикових заходів, етап аналізу отриманих результатів. Це дозволяє фахівцям з управління ризиками оцінити рівень ефективності антиризикових заходів. Методичні положення пройшли апробації та впроваджені у діяльність низки машинобудівних підприємств. В контексті запропонованих методичних положень проаналізовано джерела ризику вітчизняних машинобудівних підприємств за основними етапами господарської діяльності, що виявило погіршення низки показників їх діяльності та дозволило визначити напрями зниження рівня ризиків.
Розроблені рекомендації з вибору величини витрат на маркетингові заходи за критерієм рівня ризику на основі порівняння зміни рівня ризику до і після їх впровадження з визначенням показника граничного співвідношення витрат на маркетингові заходи, що дозволяють фахівцям з маркетингу та управління ризиками підприємства більш повно враховувати особливості використання маркетингового забезпечення антиризикових заходів та розраховувати величину витрат на них. Достовірність запропонованих рекомендацій підтверджена впровадженням їх у діяльність машинобудівних підприємств і публікацією у фаховому виданні.
Вивчення досвіду низки машинобудівних підприємств та власні дослідження дозволили запропонувати методичні рекомендації з організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на машинобудівному підприємстві, а також модель вибору оптимального варіанту організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів машинобудівного підприємства, процедури інформаційної взаємодії маркетингового забезпечення антиризикових заходів. Це дозволило також розробити методичні рекомендації до організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів на базі основних організаційних форм управління маркетингом, що спрощує для менеджерів підприємств вибір форми організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів. Достовірність запропонованих методичних рекомендацій підтверджена впровадженням їх у діяльність підприємств та апробацією на науково-практичних всеукраїнських і міжнародній конференціях.
В контексті поширеного в менеджменті підходу до класифікації факторів внутрішнього середовища організації охарактеризовано джерела ризиків організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів, що дозволить фахівцям з маркетингу та управління ризиками виявляти та уникати ризикових ситуацій при впровадженні обраного варіанту організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів. Достовірність запропонованих рекомендацій підтверджена їх використанням в процесі імітаційного моделювання, метою якого було виявити оптимальний варіант організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів для СП „Ватра-Шредер”.
Аналізування сучасних підходів до оцінювання ефективності, що існують в літературних джерелах та у практиці машинобудівних підприємств, а також власні дослідження дозволили запропонувати метод оцінювання ефективності маркетингового забезпечення антиризикових заходів машинобудівного підприємства, в основу яких покладено визначення показника економічної ефективності, низки показників організаційної ефективності (коефіцієнти динамічності, оперативності та надійності антиризикових заходів), показників соціальної ефективності, що допоможе керівництву підприємства обрати оптимальний варіант організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів. Метод пройшов апробації та впроваджений на машинобудівному підприємстві.
На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:
Міністерству освіти і науки України для підготовки спеціалістів у сфері управління використовувати теоретичні та методичні рекомендації дисертації з економічного оцінювання та організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів підприємств;
Керівникам підприємств, підприємцям, менеджерам з ризику, керівникам відділу з маркетингу пропонується використовувати методичні рекомендації з оцінювання рівня потенціалу маркетингу у зниженні рівня ризику, рівня розвитку системи антиризикових заходів на підприємстві, рекомендації з вибору витрат на маркетингові заходи за критерієм рівня ризику, а також метод економічного оцінювання та методичні рекомендації з організування маркетингового забезпечення антиризикових заходів.
Публікації автора:
Публікації у фахових виданнях
Борисова Т.М. Методика оцінювання ефективності організування маркетингового забезпечення системи антиризикових заходів підприємства // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”. Проблеми економіки та управління: Зб. наук. праць. – Львів, 2007. – № 579. – С. 352 – 357.
Борисова Т.М. Обґрунтування доцільності маркетингових витрат за критерієм рівня ризику // Галицький економічний вісник. – 2007. – № 1. – С. 78 – 84.
Борисова Т.М. Модель маркетингового забезпечення системи антиризикових заходів // Галицький економічний вісник. – 2006. – № 4. – С. 54 – 61.
Борисова Т.М. Теоретичні аспекти управління ризиком на підприємстві // Актуальні проблеми економіки. – 2005. – № 7. – С.116 – 121.
Борисова Т.М. Маркетингове забезпечення системи антиризикових заходів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2005. – Том ІІІ, Вип. 205. – С. 800 – 806.
Борисова Т. Маркетинговий потенціал забезпечення системи антиризикових заходів: суть, структура, методи оцінювання // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка: Зб. наук. праць. – Тернопіль, 2005. – № 19. – С.189 – 191.
Борисова Т. Теоретичні аспекти формування антиризикових заходів на підприємстві // Галицький економічний вісник. – 2004. – № 4. – С. 37 – 43.
Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації
Борисова Т. Класифікація видів забезпечення системи антиризикових заходів підприємства // Десята наук. конф. Тернопільського державного технічного університету імені І. Пулюя. Тернопіль, 17-18 травня 2006 р. – Тернопіль, 2006. – С. 226.
Борисова Т. М. Чинники організування маркетингового забезпечення системи антиризикових заходів // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: Міжнар. наук.-практ. конф. Львів, 11-13 травня 2006 р. – Львів, 2006. – С. 222 – 223.
Борисова Т.М. Процес формування та впровадження системи антиризикових заходів // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: ІІІ Міжн. наук.-практ. конфер. Полтава, 10-12 травня 2006 р. – Полтава, 2006. – С. 121 – 122.
Borisova Tetiana. Methodical grounds of the risk response system efficiency estimation // Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку: IV Всеукр. наук.-практ. конф. Київ, 16 березня 2006 р. – Київ, 2006. – Т. 2. – С. 18 – 19.
Борисова Т.М. Оцінювання рівня розвитку системи антиризикових заходів на прикладі підприємств харчової промисловості Тернопільської області // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2006. – Т1, № 2. – С. 165 – 170.
Борисова Т. Оцінювання маркетингового потенціалу забезпечення системи антиризикових заходів підприємств харчової промисловості Тернопільської області // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Міжн. наук.-практ. конфер. Львів, 21-22 жовтня 2005 р. – Львів, 2005. – С. 43 – 45.
Борисова Т.М. Показники маркетингового потенціалу забезпечення системи антиризикових заходів // Сучасний соціокультурний простір 2005: Всеукр. наук.-практ. інтернет-конфер. Київ, 26-30 вересня 2005 р. – Київ, 2005. – С. 19 – 21.
Борисова Т. Теоретичні підходи до визначення поняття ризику в економіці та підприємництві // Дев’ята наук. конфер. Тернопільського державного технічного університету імені І.Пулюя. Тернопіль, 12-13 травня 2005 р. – Тернопіль, 2005. – С. 193.
Борисова Т.М. Теоретичні аспекти дослідження ризику в економіці та підприємництві // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки: І-а Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених. Луганськ, 16-18 березня 2005 р. – Луганськ, 2005. – С. 117 – 121.
Шандаровська* Т. Маркетинговий інструментарій у системі антиризикових превентивних заходів // Восьма наук. конфер. Тернопільського державного технічного університету імені І. Пулюя. Тернопіль, 11-12 травня 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С. 187.