Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Скворцов Ігор Борисович. Економічне оцінювання і управління інвестиційною діяльністю машинобудівного підприємства: теорія, методологія, механізми : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Скворцов І.Б. Економічне оцінювання і управління інвестиційною діяльністю машинобудівного підприємства: теорія, методологія, механізми. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04. Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет «Львівська політехніка», Львів, 2008.

У дисертації досліджується економічне оцінювання та управління ефективністю інвестиційного процесу на окремому підприємстві та у галузі. У роботі запропоновано нові методологічні підходи щодо моделювання та дослідження інвестиційного процесу з використанням методів аналітичної економетрії; показано недоліки традиційних методів моделювання (методології виробничих функцій) і визначення ефективності інвестицій (методики чистої приведеної вартості і приведених витрат).

Набула подальшого розвитку теорія ефективності капітальних вкладень. Запропоновано нові методологічні підходи до визначення ефективності інвестиційного проекту з урахуванням чинника часу – розрахункового періоду експлуатації основних фондів. Вперше розроблена система показників для описання інвестиційного процесу, яка ґрунтується на запропонованому категорійному апараті аналітичної економіки. Визначено й обґрунтовано застосування найзагальнішого економічного константного показника “інвестиційна норма прибутку”. Показано доцільність його використання для визначення, планування і регулювання ефективності інвестиційного процесу.

У дисертації теоретично обґрунтовано й запропоновано нове вирішення важливої наукової проблеми оцінювання та управління інвестиційною діяльністю машинобудівного підприємства в умовах нестабільності та мінливості зовнішнього середовища ринкової економіки України на підставі розроблення її методологічних, інструментальних та прикладних компонентів.

1. Наявні методи дослідження інвестиційного процесу однобічно розглядають умови утворення додаткової вартості (прибутку) – трудова теорія вартості головним причиноутворювальним елементом вважає живу працю, а граничної корисності – уречевлену (капітал). Такий однобічний підхід не сприяє створенню єдиної теорії вартості. Використання виробничих функцій дає змогу поглибити методологію економічних досліджень інвестиційного процесу, оскільки враховується вплив обох чинників – живої та уречевленої праці – на процес виробництва. Однак у теоретичному плані цей метод моделювання діяльності підприємства вже вичерпується, оскільки не застосовує всі основні методологічні правила і прийоми економічного моделювання, а саме: використовує математично ускладнений категорійний апарат, внаслідок цього порушується зв’язок між утвореними категоріями і первинними економічними поняттями; застосовує нерозвинуту форму економетричного простору, яка значно ускладнює моделювання розглянутих процесів, і діяльність підприємства розглядає тільки в агрегованих показниках (основні засоби К, робоча сила L і обсяги продукції Y), не доводячи до остаточного результату – визначення розміру отриманого прибутку. Необхідно розробити таку методологію, яка б узагальнювала та об’єднувала класичні. Тільки на таких засадах можна виконувати комплексне дослідження інвестиційної діяльності підприємств.

2. Запропонований феноменологічний та ноуменологічний підхід об’єднує різні емпіричні спостереження і теоретичні засади, які розглядають у науковій літературі як ізольовані явища, в єдину теорію економічного моделювання. Для реалізації цього підходу виконано такі умови: створено формалізований категорійний апарат (показує, що досліджується), утворено феноменологічний і ноуменологічний простори (де досліджується) і виділено головний елемент у розглянутих явищах – енергоінформаційний потенціал праці (як і чому відбуваються зміни). Для створення формалізованого категорійного апарату використано аксіоматичний підхід, в якому застосовується “метод узагальнень”, що дає змогу виділити найзагальніші властивості економічних явищ і визначити найістотніші зв’язки, що існують між окремими економічними показниками.

3. Доведено, що утворення феноменологічного простору (Ф-простору) дає змогу визначати наявні зв’язки між окремими економічними явищами і процесами; вся увага зосереджується на дослідження дії зовнішніх чинників, тобто розглядається екзогенна економічна система. У ноуменологічному просторі (Н-просторі) вивчають внутрішні зв’язки, які виникають у межах умовно-замкненої економічної системи (робоче місце, підприємство, галузь), тобто досліджуються чинники, які викликають зміни в ендогенній економічній системі.

4. Запропоновані моделі функцій інвестиційного та амортизаційного циклів дають змогу вирішити такі завдання: виділити головний причиноутворювальний елемент для кількісного оцінювання величини створеної або функціонуючої вартості – енергоінформаційний потенціал живої та уречевленої праці; розробити систему константних показників, які можна застосовувати для визначення ефективності інвестиційної діяльності підприємств.

5. Обґрунтовано, що моделям нейтрального НТП, запропонованим Д..Хіксом, Р. Харродом і Р. Солоу, притаманні всі недоліки, якими характеризуються виробничі функції, зокрема: відсутність узагальнювального елемента, який би всі ці моделі об’єднував, і неможливість досліджувати остаточний результат виробничої діяльності – величину отриманого прибутку. Теоретично доведено, що всі ці моделі можна описувати функцією інвестиційного циклу. Внаслідок цього виникає можливість встановити узагальнювальний показник, який їх об’єднує – єдину інвестиційну норму прибутку на рівновеликий капітал. Теоретичні розрахунки й аналіз статистичних даних показують, що константне значення інвестиційної норми прибутку становить Нп = 1,5 (граничне теоретичне значення дорівнює е/2, тобто 1,36…). Тому цей показник можна використовувати як нормативний для практичних розрахунків. Окрім того, його можна застосовувати як основний константний показник для дослідження всіх видів вартості – виробничої, мінової та позикової.

6. Встановлення константного показника “інвестиційна норма прибутку” дає змогу вирішити цілий комплекс економічних проблем. Серед найважливіших такі: обґрунтування ціни продукції підприємств; визначення ефективності інвестиційного проекту; встановлення величини морального зношення; управління ефективністю інвестиційного процесу. Найскладнішим, і водночас найперспективнішим є застосування цього показника для управління ефективністю інвестиційного процесу. Таке управління можна здійснювати практично на всіх рівнях – підприємство, окрема галузь і національна економіка країни загалом.

7. Обґрунтовано, що є внутрішні і зовнішні причини незадовільного стану інвестиційної діяльності машинобудівних підприємств. До внутрішніх належить відсутність на підприємствах обґрунтованих методів планування інвестиційної діяльності та оцінювання їхніх результатів, а до зовнішніх такі: зменшення інвестиційної привабливості цієї галузі; неправильний вибір амортизаційної політики і помилки ціноутворення. Аналізування інвестиційної діяльності машинобудівних підприємств України підтверджує ці висновки.

8. Доведено необхідність подальшої розбудови методологічного інструментарію для виконання кількісного аналізу економічних явищ, серед найважливіших з яких – розроблення системи константних показників. Дослідження функцій інвестиційного та амортизаційного циклів показує, що існують теоретично обґрунтовані можливості створення системи таких показників для дослідження інвестиційної діяльності підприємств. Частково ці показники використовувались і в минулому, але їхній економічний зміст значно відрізняється. Базовими показниками, на підставі яких визначаються всі інші, є три: первісна вартість основних засобів Ко, їхній розрахунковий період експлуатації Тр і гранична величина прибутку По. Головною особливістю цих показників є те, що їхні значення практично не змінюються під час виробництва. Стверджується, що інвестиційний процес є визначеним, коли відоме значення цих трьох показників.

9. Застосування константного показника “інвестиційна норма прибутку” на макрорівні дає можливість визначати похибки, які виникають у системі ціноутворення, а наслідками яких є зміна інвестиційної привабливості окремих галузей і навіть виникнення інфляційного процесу. Так, наприклад, аналіз результатів інвестиційної діяльності окремих галузей і підприємств у минулому дає змогу прийти до таких висновків: зростання середньогалузевої інвестиційної норми прибутку є позитивною тенденцією, але її обов’язково необхідно обмежувати, оскільки значне відхилення від константного значення 1,5 спричинятиме інфляційні явища.

10. Запропоновано обмежити застосування методики ЧТВ для обґрунтування ефективності інвестиційного проекту, оскільки у багатьох випадках отримуються теоретично необгрунтовані рішення. Про це свідчить і досвід розвинутих країн, у яких беззастережне застосування цієї методики призвело до виникнення негативних явищ. Так, багато американських вчених стверджують, що широке застосування методу чистої дисконтованої вартості пов’язане із зниженням капіталовкладень, що, своєю чергою, спричинило зниження темпів зростання ефективності. Такий висновок значною мірою збігається з нашим. Зменшення інвестиційної норми прибутку в США викликане, на нашу думку, двома основними причинами: застосуванням прискореної амортизації і використанням методики "чистої теперішньої вартості". Подібні процеси тепер спостерігаються і в Україні.

11. Доведено, що методика ЧТВ дає значні похибки. Вона практично не враховує особливості структури основних фондів кожної галузі та окремих підприємств. Негативним є і те, що значення прибутковості інвестицій для різних галузей нині практично є однаковими (у 1990 р. мінімальне і максимальне значення відрізнялись більш ніж в три рази). Особливо негативним є те, що прибутковість, а відповідно і привабливість, провідної галузі “Промисловість” є найменшою. Це свідчить, що на мікро- і макрорівні не ведеться належного контролю за інвестиційною діяльністю підприємств і дотриманням окремих нормативних показників – норми амортизації, рентабельності продукції, інвестицій тощо. Запропонована методика розрахунку константних показників дає змогу усунути ці недоліки.

12. Запропонована методика прогнозування розвитку інвестиційного процесу дає змогу визначати ціну товару за різних змін інтенсивності праці (в неінерційній економічній системі); виконувати комплексний аналіз ефективності інвестиційного проекту; економетрично моделювати інвестиційний процес і виконувати комплексний економічний розрахунок розвитку окремих галузей і підприємств в умовах науково-технічного прогресу.

13. На підставі дисертаційного дослідження пропонується:

Міністерству промислової політики України та Міністерству економіки України при розробленні нормативних документів для галузі машинобудування використовувати положення щодо оцінювання інвестиційної діяльності підприємств і окремих інвестиційних проектів;

Міністерству фінансів України і Національному банку України розробити положення щодо узгодження граничного значення процентної ставки за кредит із значенням оборотності виробничого капіталу, куди цей кредит надається;

Антимонопольному комітету України для оцінки діяльності монопольних підприємств застосовувати методику “інвестиційної норми прибутку”, яка дає змогу відокремлювати значення нормативного прибутку і надприбутку (економічного прибутку), оскільки останній має оподатковуватись за підвищеними ставками;

Міністерству освіти і науки України при підготовці фахівців з економіки і менеджменту використовувати положення щодо оцінювання інвестиційної діяльності підприємств і ефективності окремих інвестиційних проектів у навчальних програмах дисциплін, які стосуються інноваційної та інвестиційної діяльності.

Публікації автора:

Монографії

  1. Скворцов І.Б. Ефективність інвестиційного процесу: методологія, методи і практика: Монографія. – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2003. – 312 с. (22,8 д.а.).

  2. Скворцов І.Б. Парадокси, догми і реальність економічної теорії: мікроекономіка для економістів: Монографія. – Львів: Видавництво Національного університету "Львівська політехніка", 2007. – 340 с. (23,5 д.а.).

  3. Скворцов І.Б. Аналітичні методи економетрії у сфері інвестицій: Введення в аналітичну економіку. – Львів: Видавництво Державного університету "Львівська політехніка", 1999. – 200 с. (11,63 д.а.).

Публікації у фахових виданнях

  1. Скворцов І.Б. Аналіз показників інвестиційної діяльності машинобудівних підприємств / Збірник наукових праць ДонДУУ: “Проблеми та сучасна практика ЗЕД в умовах глобалізації та інтеграції”. – Серія “Економіка”. – Т. VIII. – Вип. 92. – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – С. 342 – 352.

  2. Скворцов И.Б. Основные тенденции изменения показателей инвестиционной деятельности в Украине / Научный информационный журнал “Бизнес Информ”. № 12. - Харьков. – 2007. – С. 191 – 198.

  3. Скворцов І.Б., Загородній А.Ф. Економетричний аналіз позикової вартості // Банківська справа. № 3. – Київ. – 2001. – С. 45 – 48. (Здобувачу належить 0,4 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновано методи економетричного моделювання позикової вартості.

  4. Скворцов І. Покращення методів аналізування та обґрунтування ефективності інвестиційних проектів машинобудівних підприємств Львівського регіону / Науковий журнал. “Регіональні аспекти розвитку продуктивних сил України”. Випуск 12. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 45 – 51.

  5. Скворцов І.Б. Визначення ефективності інвестиційного процесу з урахуванням впливу НТП // Логістика / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2002. – № 446. – С. 88–95.

  6. Скворцов І.Б. Оцінка і управління ефективністю інвестиційного процесу// Вісник Львівської комерційної академії. - Серія економічна, випуск 10. – Львів: видавництво ЛКА, 2001. – С. 41–49.

  7. Кузьмин О.Е., Скворцов И.Б. Регулирование влияния амортизационных отчислений на величину прибыльности машиностроительных предприятий / Научный информационный журнал “Бизнес Информ”. № 11. - Харьков. – 2007. – С. 79 – 83. (Здобувачу належить 0,5 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропоновано модель врахування впливу амортизації на величину прибутковості підприємств.

  8. Скворцов І.Б. Ефективність інвестиційного процесу – проблеми і способи їх розв’язання // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2001. – № 436. – С. 408–415.

  9. Скворцов І.Б. Теоретичні основи утворення категорійного апарату аналітичної економіки // Вісник Львівської комерційної академії: серія економічна. – Вип. 6. – Львів: Коопосвіта, 1999. – С. 98–105.

  10. Скворцов І.Б. Яких економістів і як нам треба готувати // Проблеми економіки та управління / Вісник ДУ "Львівська політехніка" – 1998. – № 338. – С. 74–85.

  11. Скворцов І.Б. Розробка бізнес-плану з використанням економетричних методів // Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. Вип. 2 / Львівський державний університет ім. І. Франка; Центр ринкознавства "Інтереко". – Львів, 1997. – С. 81–83.

  12. Скворцов І.Б. Економетричне дослідження позикової вартості // Промислово-фінансові групи в Україні: проблеми створення, становлення та розвитку /Вісник ДУ "Львівська політехніка" 1997. № 317. – С. 121–124.

  13. Скворцов І.Б. Економетричний підхід до розгляду ефективності капітальних вкладень // Проблеми економіки та управління / Вісник ДУ "Львівська політехніка" –1995. – №293. – С. 54–57.

  14. Скворцов І.Б. Розрахунок еквівалентності заміщення живої праці уречевленою при ціноутворенні // Проблеми економіки і управління / Вісник ДУ "Львівська політехніка" – 1993. – №274. – С. 68–70.

  15. Скворцов І.Б., Загорецька О.Я. Оцінка впливу ризиків на величину прибутку і розроблення стратегії компенсації їх дії // Проблеми економіки та управління / Вісник Національного університету „Львівська політехніка” – Львів, Вид-во Національного університету „Львівська політехніка” - 2007.- № 582 – с. 238 - 243. (Здобувачу належить 0,45 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція врахування ризиків і методи компенсації їх дії.

  16. Скворцов І.Б., Загорецька О.Я., Скворцов Д.І. Дослідження факторного впливу на ринкову ціну // Логістика / Вісник НУ “Львівська політехніка” - 2007.- № 594. – С.153-158. (Здобувачу належить 0,32 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована модель врахування факторів, що впливають на ринкову ціну.

  17. Скворцов І.Б., Іванова О.Б. Аналіз порядку формування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення (на прикладі ЛМКП “Львівводоканал”) // Логістика. – Львів: НУ ”Львівська політехніка”, 2005.- №526. – С. 436 – 440. (Здобувачу належить 0,22 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція формування тарифів на послуги водопостачання та водовідведення.

  18. Скворцов І.Б., Козик В.В. Застосування інвестиційної норми прибутку для планування і регулювання інвестиційного процесу // Проблеми економіки та управління / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2002. – № 448. – С. 227 – 229. (Здобувачу належить 0,35 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція застосування інвестиційної норми прибутку.

  19. Скворцов І.Б., Ємельянов О.Ю., Сегедій О.М. Оцінка інвестиційної привабливості галузей в системі макроекономічного планування // Торгівля, комерція, підприємництво / Ринкова інфраструктура: суть, функції та побудова / Збірник наукових праць. Львівська комерційна академія: Львів: вид-во ЛКА – 2001. – С. 196 – 198. (Здобувачу належить 0,09 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція оцінки інвестиційної привабливості галузі.

  1. Скворцов І.Б., Скворцов Д.І. Природничий підхід до теорії оподаткування // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2001. – № 436. – С. 522–526. (Здобувачу належить 0,4 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована концепція природничого підходу до теорії оподаткування, яка базується на використанні функцій інвестиційного та амортизаційного циклів.

  2. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І., Скворцов Д.І. Застосування логістичних і маркетингових підходів для обґрунтування інвестиційних проектів // Логістика / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2001. – № 424. – С. 342–345. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція застосування логістичних і маркетингових підходів для обґрунтування інвестиційних проектів.

  3. Скворцов І.Б., Прокопенко В.І., Скворцов Д.І. Кількісні методи моделювання процесу праці // Проблеми економіки та управління / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2001. – № 425. – С. 51–57. (Здобувачу належить 0,45 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція моделювання процесу праці з використанням функцій інвестиційного та амортизаційного циклів.

  4. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І. Формування феноменологічного простору для дослідження економічних процесів // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник НУ “Львівська політехніка” – 2001. – № 417. – С. 514–519. (Здобувачу належить 0,4 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція утворення феноменологічного простору для дослідження інвестиційної діяльності.

  5. Скворцов І.Б., Ємельянов О.Ю., Роміх А.В. Моделювання часових параметрів інвестиційного процесу як необхідна умова його дослідження і оптимізації // Вісник Львівської комерційної академії: серія економічна. – Вип. 7. – Львів: Коопосвіта, 2000. – С. 58–62. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована загальна концепція врахування часових параметрів інвестиційного процесу.

  6. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І. Управління підприємством в період кризи // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – № 368. – Львів, 1999. – С. 115–119. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування санаційних заходів з використанням методики виробничих функцій.

  7. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І. Визначення стану і оптимального розвитку окремого підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник ДУ “Львівська політехніка”. – № 369. – Львів, 1999. – С. 57–62. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована система показників і методика для визначення стану і оптимального розвитку підприємств.

  8. Скворцов І.Б., Микитин М.Й. Використання виробничих функцій для рішення оптимізаційних задач // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку /Збірник наук.-приклад. праць. Львів, 1996. – С. 116–117. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування особливостей застосування оптимізаційних задач для різних сфер діяльності.

  9. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І. Економетричне моделювання цінового простору // Проблеми економіки та управління /Вісник ДУ "Львівська політехніка" – 1996. – №306. – С. 119–120. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування методології утворення і дослідження цінового простору.

  10. Скворцов І.Б., Гуцул І.І. Дослідження коефіцієнта загальної ефективності капітальних вкладень з використанням економетричних методів // Проблеми економіки і управління / Вісник ДУ "Львівська політехніка" – 1994. – №284. – С. 72–75. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методика для визначення коефіцієнта загальної ефективності капітальних вкладень.

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

  1. Домарадзька Г., Будіщева І., Скворцов І. Бізнес-план підприємства і методи його розробки // Економіка та менеджмент: Навч.посібник. / Під ред. О.Є.Кузьміна – Львів: ДУ "Львів.політехн." 1996.– 828 с. (Здобувачу належить 0,6 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методика розрахунку основних показників бізнес-плану.

  2. Дубодєлова А.В., Скворцов І.Б. Підприємництво: Посібник. – Львів: Інформаційно-видавничий центр МІПК ДУ "Львівська політехніка", 1998. – 54 с. (Здобувачу належить 0,9 д.а.). Особистий внесок здобувача: основні розділи бізнес-плану і методика їх складання.

  3. Іванова О.Б., Скворцов І.Б. Підходи до демонополізації житлово-комунальної галузі // Матеріали 5 міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі”. Донецьк: РВА ДонНТУ, 2004. – С.35 – 36. (Здобувачу належить 0,1 д.а.). Особистий внесок здобувача: сформульовано основні підходи з розглянутого питання.

  4. Скворцов І.Б., Лаврентів Л.В. Інноваційний розвиток підприємств Львівської області // Проблеми впливу фінансової системи на інноваційний розвиток економіки: Зб. тез доповідей. Львів. – 2003. – С. 95 – 97. (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: сформульовано основні проблеми з розглянутого питання.

  5. Скворцов І.Б. Моделювання векторного простору і використання його в економетричних дослідженнях // Вдосконалення управління економікою в умовах переходу до ринку: Зб.наук. праць Львів.політехн.ін-ту. Деп.у ГНТБ України №1745.– 1993. – 28 с.

  6. Скворцов І.Б., Тимчишин І.Є., Ємельянов О.Ю. Аналітичний метод визначення параметрів мультиплікативних виробничих функцій// Вдосконалення управління економікою в умовах переходу до ринку: Зб.наук. праць Львів.політехн.ін-ту. Деп.у ГНТБ України №1745.– 1993. – 5 с. (Здобувачу належить 0,3 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методологія мультиплікативних виробничих функцій і теоретичні засади визначення їх параметрів.

  7. Скворцов І.Б., Гуцул І.І. Аналіз мультиплікатора Кейнса і визначення його величини з позиції аналітичної економетрії // Вдосконалення управління економікою в умовах переходу до ринку: Зб.наук. праць Львів.політехн.ін-ту. Деп.у ГНТБ України №1745.– 1993. – 10 с. . (Здобувачу належить 0,5 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування теоретичних положень для визначення мультиплікатора Кейнса.

  8. Скворцов И.Б., Бадран Н.В. Научно-технический прогресс и ценообразование // Сб.науч.трудов Львов. политехн.ин-та. Деп. во ВНИИИС, №8279, БУДР №1. – 1988. – 18 с. (Здобувачу належить 0,7 д.а.). Особистий внесок здобувача: розробка методологічних основ і механізму врахування НТП при ціноутворенні.

  9. Скворцов І.Б., Ємельянов О.Ю., Загорецька О.Я. Економічний баланс підприємства як елемент логістичної моделі // Тези доповідей V Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. – Львів: Вид-во НУ “Львів. політех.”, 2004. – С. 289 – 291.

  10. Скворцов І.Б. Оцінка і управління ефективністю інвестиційного процесу // Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика / Тези доп. Другої міжн. економетричної конф. Львів: Коопосвіта, 2001. – С. 41–49.

  11. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І., Скворцов Д.І. Прогнозування та планування розвитку інвестиційного процесу в неінерційній економічній системі // Міжнародна наук.-прикладна конф. “Менеджмент і міжнародне підприємництво”: Зб. мат. / Відп. ред. О.Є. Кузьмін. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001. – С. 110.

  12. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І. Застосування логістичних і маркетингових підходів для обґрунтування інвестиційних проектів // Маркетинг та логістика в системі менеджменту / Тези доп. ІІІ міжн. наук.-практ. конф., Львів: Видавництво НУ "Львівська політехніка", 2000. – С. 278–280. (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методологія застосування логістичних і маркетингових підходів для обґрунтування інвестиційних проектів

  13. Скворцов І.Б., Ємельянов О.Ю. Обґрунтування заходів щодо фінансового забезпечення реалізації інвестиційних проектів // Проблеми розвитку фінансової системи та обліку. Збірник тез доповідей. Львів: ДУ "Львівська політехніка", 2000. – С. 58. (Здобувачу належить 0,05 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування та розробка основних заходів для фінансового забезпечення проектів.

  14. Козик В.В., Скворцов І.Б., Тимчишин І.Є. Кадрове забезпечення інвестиційного процесу // Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиційні пріоритети та інфраструктура / Тези Х міжнар. наук.-практ.конф. Т. ІІІ, Чернівці. – 1999. – С. 61–64. (Здобувачу належить 0,07 д.а.). Особистий внесок здобувача: деталізована модель кадрового забезпечення інвестиційного процесу.

  15. Скворцов І.Б., Ріжко Л.І., Апалькова В.В. Санація підприємств в системі маркетингових досліджень // Маркетинг та логістика в системі менеджменту / Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. – Львів, 1998. – С. 77–78. (Здобувачу належить 0,08 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована система заходів для здійснення санації підприємств, яка базується на застосуванні виробничих функцій.

  16. Скворцов І.Б., Нестерук Б.П. Дослідження ефективності інвестиційних проектів // Інвестиційна діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання / Тези наук. доповідей міжнар. наук.-практ. конф. Чернівці, 1997. – С. 172–174. . (Здобувачу належить 0,15 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методика визначення ефективності інвестиційних проектів із врахуванням періоду освоєння потужності.

  17. Скворцов І.Б., Дробот І.О. Бізнес-планування інвестиційних проектів// Соціально-економічні проблеми видавничо-поліграфічного комплексу (ВПК) та його інфраструктур: Доповіді і повідомлен. міжнар. наук.-практ. конф. Львів, 1996. – С. 210–213. . (Здобувачу належить 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методика для визначення точки беззбитковості і потужності організації при бізнес-плануванні.

  18. Дробот І.О., Скворцов І.Б. Контролінг як складова процесу управління // Соціально-економічні проблеми видавничо-поліграфічного комплексу та його інфраструктур: Доповіді і повідомлен. міжнар. наук.-практ. конф. Львів, 1996. – С. 11–14. . (Здобувачу належить 0,08 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування положення про трактування поняття контролінг в системі управління інвестиційною діяльністю.

  1. Скворцов І., Данилович Т., Ріжко Л. Аналітична економетрія – як метод дослідження економічних процесів // Становлення національної економіки України / Тези доповіді Всеукраїнської конф. Львів. – 1995. – С. 122–124. (Здобувачу належить 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: розробка основних методологічних положень аналітичної економетрії.

  2. Скворцов І.Б. Елементи теорії заробітної плати з позиції аналітичної економетрії // Шляхи підвищення ефективності будівництва в умовах переходу на ринкові відносини /Тези доп. обл. наук.-практ. конф. Львів. – 1991. – С. 86–88.

  3. Скворцов И.Б., Партын Г.О. Влияние морального износа основных фондов на оценку эффективности новой техники // Экономические проблемы ускорения НТП в промышленном производстве /Третья всесоюзная науч.-практ. конф. Тезисы докладов. Одесса. – 1990. – С. 244. (Здобувачу належить 0,01 д.а.). Особистий внесок здобувача: визначення впливу морального зношення на ефективність нової техніки.

  4. Задорожна В.К., Скворцов И.Б. Интенсификация человеческого фактора в условиях укрепления экономических методов хозяйствования // Республ.науч.-техн. конф., посвященная 25–летию образования КПИ им. Лазо: Кишинев. – 1989. – С. 70. (Здобувачу належить 0,02 д.а.). Особистий внесок здобувача: обґрунтування положення про вплив людського чинника на розвиток економічних (і інвестиційних) процесів.

  5. Скворцов И.Б., Лещенко А.В. Долгосрочный кредит в условиях самофинансирования и самоокупаемости организаций // Совершенствование хозяйственного механизма строительного комплекса /Тезисы докл.науч.-практ. конф. Волгоград. – 1989. – С. 7–9. (Здобувачу належить 0,2 д.а.). Особистий внесок здобувача: запропонована методика розрахунку довгострокового кредиту із застосуванням методів аналітичної економетрії.

  6. Скворцов И.Б. Влияние предельной концентрации основных фондов на темпы роста производительности труда и заработной платы// Экономическая реформа в строительстве (результаты и проблемы) /Областная науч.-практ.конф. Львов. – 1989. – С. 24–25.