Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Жубржицька Ольга Вікторівна. Економічне моделювання розвитку агропромислового комплексу регіону (субнаціональний рівень): Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2001. - 230арк. - Бібліогр.: арк.199-218.



Анотація до роботи:

Жубржицька О.В. Економічне моделювання розвитку агропромислового комплексу регіону (субнаціональний рівень). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України Національної академії наук України, Київ, 2002.

Дисертаційна робота присвячена проблемі економічного моделювання розвитку агропромислового комплексу регіону субнаціонального рівня. Проведено комплексне дослідження шляхів розвитку і розміщення продуктивних сил сільського господарства і інших галузей, для вирішення важливої народногосподарської задачі – забезпечення національної продовольчої безпеки України в умовах трансформації економіки. Розроблено методологію і методику економічного моделювання розвитку агропромислового комплексу за ознаками задоволення національних потреб в ресурсах продовольства з урахуванням економічних, агроекологічних та соціально-демографічних чинників, які склалися в сільському господарстві. Розроблено прогноз і принципові моделі організації виробництва основних видів продукції сільського господарства і ринку продовольства на тривалу перспективу.

Основні результати дисертаційного дослідження впроваджено в наукову практику РВПС України НАН України.

У дисертаційній роботі на основі чітко визначеної мети і програми дослідження викладено теоретичне узагальнення і нове розв’язання важливої для народного господарства наукової задачі – економічного моделювання розвитку агропромислового комплексу регіону з урахуванням соціально-економічних і агроекологічних чинників. Отримані автором результати є підставою для обґрунтування наступних висновків і пропозицій.

1. Важливим напрямком аграрної політики є об’єктивна оцінка стану і динаміки товарного сільськогосподарського виробництва, яку можна отримати виключно на аналітичних моделях у багатовимірному просторі виробництва, розподілу і споживання продукції.

2. Аналітичні моделі розвитку і розміщення сільськогосподарського виробництва є комплексними. Вони поєднують інформацію про кон’юнктуру ринку з даними про наявні земельні і трудові ресурси з урахуванням відомих обмежень їх використання.

3. Процеси, які відбуваються в промислово розвинутих регіонах, зокрема Донецькій, Луганській, Одеській і Київській областях, свідчать про наявність проблеми білкової недостатності харчування населення, що може бути чинником подальшого погіршення демографічної ситуації. Рівень споживання таких продуктів харчування, як молоко, яйця і риба, є критично низьким.

4. Пропозиція ресурсів продовольства на ринок крупними товарними виробниками скорочувалася з темпом 8% протягом 10 років. Прогноз ситуації показав, що відновлення поголів’я худоби і виробництва продукції тваринництва є вірогідним у віддаленій перспективі.

5. Для подолання кризи в стислі строки пропонується новий організаційний і господарський механізм управління процесом формування аграрної політики щодо розміщення виробництва сільськогосподарської продукції по природнокліматичних зонах і в залежності від ринкової кон’юнктури.

6. Попит на галузевих ринках є функцією від чисельності міського населення, а пропозиція – від інтенсивності використання наявних земельних і трудових ресурсів села. Фактори попиту і пропозиції є визначальними для територіальної системи субнаціонального рівня. Замкнуті моделі самодостатнього розвитку є вірогідними для інших територій.

7. Пропозиція на ринку продовольства є функцією економіки галузей сільськогосподарського виробництва і кореспондує з господарським механізмом формування товарно-сировинних зон або імпорту. Тому моделювання ефективного господарського механізму є результатом розгляду окремих продовольчих комплексів, частина з яких розміщується навкруги великих міст, а інша частина – тяжіє до підприємств харчової промисловості.

8. Економічним аргументом моделювання субнаціонального АПК є необхідність вирішення проблеми підвищення його ефективності за рахунок більш раціонального розміщення сільського господарства. В основу концепції сталого розвитку сільського господарства і галузевої економіки покладені принципи оптимізації моделей господарювання на основі поглиблення спеціалізації. Економічний чинник є одним з основних при визначенні спеціалізації регіонів і зон товарного виробництва основних ресурсів продовольства, яке призначається для міжрегіонального оптового ринку.

9. Модель субнаціонального продуктового комплексу не є детермінованою в схемах розвитку певних територій, а сприймається як інструмент для перманентного управління цими територіями з урахуванням майбутніх можливостей економічного розвитку в умовах зміни різних обмежуючих факторів, поглиблення спеціалізації і зменшення концентрації виробництва в регіонах.

Публікації автора:

  1. Жубржицька О.В. Економічне моделювання субнаціонального АПК. - К.: Тираж, 2000. – 68 с.

  2. Жубржицька О.В. Методологічні та методичні основи економічного моделювання АПК // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. - К.: РВПС України НАН України. - 2000. - С. 68-73.

  3. Лисецький А.С., Жубржицька О.В. Проблеми і шляхи розвитку субнаціонального АПК // Економіка України. – 2001. - № 6. - С. 55-62. Особистий внесок: економічне моделювання агропромислового комплексу, аналіз тенденцій, прогноз розвитку і пропозиції щодо форм господарювання.

  4. Жубржицька О.В. Проблеми розвитку сільського господарства в АПК // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. – В 2 ч. - К.: РВПС України НАН України. - 2001. – Ч. 1. - С. 139-147.

  5. Жубржицька О.В. Економічне моделювання розвитку молочнопродуктового комплексу // Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення: Зб. наук. пр. – К.:Стафед-2.- 2002. – С. 138-139.

  6. Жубржицька О.В. Вивчення основ економічного моделювання розвитку АПК у вищих закладах освіти // Географічна наука та освіта в Україні. – К.: Фітосоціоцентр. - 2000. – С. 63-64.

  7. Жубржицька О.В. Моделювання раціонального землекористування // Матеріали Міжнар. наук. конф. «Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель». – В 2 ч.– К.: РВПС України НАН України. – 2000. – Ч. 1. – С. 232 – 235.