Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Полюхович Олена Анатоліївна. Економічна ефективність відтворення і продуктивного використання плодових і ягідних насаджень у сільськогосподарських підприємствах Криму : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Полюхович О.А. Економічна ефективність відтворення і продуктивного використання плодових і ягідних насаджень у сільськогосподарських підприємствах Криму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка підприємства і організація виробництва. – Інститут аграрної економіки, Київ, 2002.

Розкрито суть і особливості економічних процесів в ході відтворення та продуктивного використання плодових і ягідних насаджень. Узагальнено особливості методики визначення економічної ефективності капітальних вкладень у створення багаторічних насаджень в умовах формування ринкових відносин. Виявлено основні тенденції їх відтворення та формування породно-сортового складу садів і ягідників у сільськогосподарських підприємствах Криму. Дано економічну оцінку різних типів насаджень яблуні та помологічних сортів зерняткових культур у технологічних дослідах Кримської дослідної станції Інституту садівництва УААН. Обґрунтовано головні напрямки розвитку садівництва на перспективу, формування основних джерел капітальних вкладень (інвестицій) у створення (відтворення) багаторічних насаджень, визначено вплив організаційно-економічних і технологічних чинників на підвищення економічної ефективності цих процесів у регіоні.

  1. З урахуванням фактичного породного складу плодових і ягідних насаджень у сільськогосподарських підприємствах Криму планомірно мають відтворюватися насадження в обсязі 6,6 % до площі у плодоносному віці, а фактично в 1997-2000 рр. цей показник не перевищував 0,5%, що в 12 разів нижче нормативу.

Основна причина такого стану - відсутність капітальних вкладень (інвестицій). Більшість садівничих господарств не має внутрішніх нагромаджень коштів на відтворення насаджень. Не виділяються і державні асигнування на створення багаторічних насаджень. Обсяг капітальних вкладень на ці цілі в останні роки не перевищує 18,4% потреби.

2. В умовах формування ринкових відносин, зокрема приватизації землі і майна, змінюються методичні підходи до визначення економічної ефективності капітальних вкладень на створення багаторічних насаджень. При визначенні коефіцієнта ефективності цих капітальних вкладень і строку їх окупності важливо враховувати ефективність використання землі за її вартісною оцінкою, а також і грошові потоки за роки продуктивного використання насаджень, зокрема амортизаційні відрахування з їх балансової вартості.

3. На підставі економічної оцінки типів насаджень плодових культур у стаціонарних технологічних дослідах КДСІС УААН виявлена висока ефективність продуктивного використання шпалерно-карликового яблуневого саду, а також його варіанту “штамбова піраміда”. Середній строк трансформації капітальних вкладень у діючі основні засоби виробництва в шпалерно-карликовому саду становить 2,2, безопорно-карликовому саду - 1,8 року, а строк окупності капітальних вкладень - відповідно 4,4 і 3,4 роки.

4. За основними показниками економічної ефективності вирощування в дослідах лабораторії селекції та виробничому сортовипробуванні насаджень КДСІС УААН виділено для поширення у виробництві такі сорти: яблуні - Таврія, Аврора кримська, Передгірне, Кримське, Голден Делішес, Янтарне, Салют, груші - Марія, Ізюминка Криму, Якимовська, Ізумрудна.

На основі економічної оцінки імунних сортів яблуні до грибкових захворювань, як Прима, Гевін, Редфрі встановлена значна економія виробничих витрат при їх вирощуванні.

5. Серед плодових культур у сільськогосподарських підприємствах Криму за даними 1996-2000 рр. за економічною ефективністю виділяються груша і персик, перевищуючи за прибутком з 1 га яблуню в 2 і сливу в 3 рази.

Поглиблювати зональну спеціалізацію шляхом зосередження вирощування по зонах таких культур: Степ - яблуня, груша, слива, абрикос; Передгір'я - груша, яблуня, персик, черешня; Південнобережна - груша, персик.

6. Основними джерелами формування капітальних вкладень (інвестицій) на створення плодових і ягідних насаджень будуть: формування внутрішньогосподарських інвестицій та їх раціональне використання; формування амортизаційного фонду на основі щорічних амортизаційних відрахувань з балансової вартості плодових і ягідних насаджень і його використання за прямим призначенням; державна підтримка садівництва у формі виділення щорічних бюджетних асигнувань і введення пільгових банківських кредитів; збереження в ближчій перспективі передбаченого Постановою Кабінету Міністрів України (29.06.1999 р. №1670) 1% збору коштів від реалізації алкогольних напоїв і пива на розвиток садівництва, виноградарства і хмільників; залучення іноземних інвестицій шляхом створення спільних підприємств з промислової переробки плодів і формування зон виробництва сировини.

7. Для умов Криму рекомендується така структура породного складу плодових і ягідних насаджень: у всіх категоріях господарств - зерняткові - 44,7%, кісточкові - 42,9%, горіхоплідні - 2,7%, ягідні – 9,7%; у сільськогосподарських підприємствах, розміщених в приміських зонах - зерняткові - 61,7%, кісточкові - 25,4 %, горіхоплідні - 5,8%, ягідні - 7,1%; в зонах великих плодопереробних підприємств - зерняткові - 49,6 %, кісточкові - 40,7 %, ягідні - 9,7 %.

8. Програмою розвитку садівництва в АР Крим валове виробництво плодів і ягід у всіх категоріях господарств передбачено у 2010 р. в обсязі 540,0 тис. т, в тому числі за напрямками використання: для споживання у свіжому виді - 330 тис., на промислову переробку 150,0 тис. т, на експорт - 60,0 тис. т.

У сучасних умовах ефективнішими є садівницькі формування, що формуються за типом агропромислових підприємств з такими основними параметрами: рівень спеціалізації галузі садівництва - 80%, площа плодоносних насаджень –600 га.

Публікації автора:

  1. Павлов В.Н., Полюхович Е.А. Воспроизводство многолетних насаждений – решающий фактор стабилизации садоводства Крыма // Экономика и управление. 1999. - № 4. – С.10-11, в т.ч. здобувача с.10 (основні тенденції відтворення плодоягідних насаджень).

  2. Полюхович Е.А. Становление и развитие крестьянских садоводческих хозяйств в Крыму // Экономика и управление. – 2000. - № 12. - С.39-40.

  3. Полюхович Е.А. Инвестиционные возможности воспроизводства многолетних насаждений в Крыму // Экономика и управление. – 2001. - № 3. – С.13-14.

  4. Полюхович Е.А. Организационно-экономические факторы повышения эффективности использования плодовых насаждений // Экономические науки: сб. науч. тр. КГАУ. – Симферополь, 2000. – Вып.63. – С.217-221.

  5. Павлов В.Н., Полюхович Е.А. Состояние и перспективы развития организаци-

онных форм хозяйствования в садоводстве Крыма // Экономические науки: сб. науч. тр. КГАУ. – Симферополь, 2002. – Вып.70. – С.143-147, в т.ч. здобувача с.143-145 (напрямки розвитку садівництва і формування ефективних структур товарного виробництва плодів і ягід).

  1. Полюхович О.А. До проблеми відтворення багаторічних плодових насаджень у Криму // Садівництво: міжвід. тем. наук.зб. – Київ, 1999. - Вип.48. – С.206-209.

  2. Полюхович Е.А. Современное состояние и перспективы развития крестьянских садоводческих ферм в Крыму // Садівництво: міжвід. тем. наук. зб. – Київ, 2000. - Вип. 51. – С. 274-278.

  3. Полюхович Е.А. Садоводство Крыма: проблемы и перспективы // Проблемы дендрологии, цветоводства, плодоводства / Матер. VI Междунар. конф. – Ялта, 1998. – С.258-261.

  4. Павлов В.Н., Полюхович Е.А. Повышение эффективности садоводства в рыночных условиях // Матер. 7-й Междунар. науч.-практ. конф. – Симферополь, 1998. – С.641-643, в т.ч. здобувача с.642-643 (шляхи підвищення економічної ефективності продуктивного використання насаджень в сільськогосподарських підприємствах).

  5. Полюхович Е.А. Основные проблемы развития садоводства Крыма // Украина в 2000 году: трансформация в рыночную экономику: сб. науч. тр. Всеукраинской межвузовской науч.-практ. конф. – Симферополь, 2000. – С.227-330.