Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Паштецький Володимир Степанович. Економічна ефективність молочного скотарства степової зони Автономної Республіки Крим в умовах інтенсифікації лукопасовищного кормовиробництва : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Паштецький В.С. Економічна ефективність розвитку молочного скотарства степової зони Автономної Республіки Крим в умовах інтенсифікації лукопасовищного кормовиробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством.

Дисертація присвячена обґрунтуванню організаційно-економічних напрямів підвищення ефективності виробництва молока в умовах інтенсифікації пасовищного кормовиробництва з метою забезпечення адаптації виробників продукції молочного скотарства АР Крим до конкурентного ринкового середовища.

Проаналізовано сучасний стан молочного скотарства та кормовиробництва, опрацьовано теоретичні підходи до аналізу ефективності виробництва і методики визначення показників економічної ефективності молочного скотарства та кормовиробництва в умовах ринкових відносин.

Здійснено економічну оцінку вирощування кормових культур, типів годівлі й утримання корів у літній період. Розроблено економічну модель пасовищного утримання корів на культурних зрошуваних пасовищах та

науково обґрунтований прогноз (план) розвитку кормовиробництва і молочного скотарства для повного задоволення потреб населення та відпочиваючих АР Крим у молочній продукції.

У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретичні положення та практичні рекомендації для вирішення наукової задачі забезпечення потреби АР Крим в молоці, підвищення його ефективності за рахунок раціонального використання культурних зрошуваних пасовищ.

  1. Важливим питанням розвитку агропромислового виробництва України є підвищення його ефективності. Під економічною ефективністю слід розуміти економічну категорію, яка виражає раціональність суспільних відносин з приводу використання ресурсів виробництва, розподілу, обміну та споживання економічних благ на різних управлінських рівнях. Особливе значення ефективність виробництва має в галузі тваринництва, оскільки її зниження спричинило різке скорочення поголів’я худоби, що в свою чергу призводить до послаблення продовольчої безпеки країни.

  2. Успішний розвиток тваринництва значною мірою залежить від кормової бази. Для досягнення ефективності виробництва продукції скотарства завдяки ефективному кормовиробництву необхідне створення біля ферм довголітніх зрошуваних культурних пасовищ, як за рахунок природних кормових угідь, так і шляхом створення культурних пасовищ з використанням площ ріллі. Використання необроблюваної ріллі для культурних пасовищ нині є одним із найбільш доступних способів збереження сільськогосподарських угідь від деградації й поліпшення забезпечення кормами корів особистих селянських господарств за рахунок земель державного резерву. В АР Крим протягом останніх шістнадцяти років значно скоротилися посівні площі кормових культур (з 527,5 до 69,9 тис. га), частка яких у загальній структурі посівних площ зменшилася від 44 до 11%.

  3. Молочне скотарство АР Крим переживає складний період, що обумовило скорочення поголів'я корів у всіх категоріях господарств порівняно з 1990 роком у 2,7 раза. Це спричинило зменшення обсягів валового виробництва молока у 2,6 раза, при цьому частка сільськогосподарських підприємств у його виробництві скоротилася з 90,0 до 12,9 відсотків.

  4. Річні обсяги споживання молока та молокопродуктів на одну особу порівняно з 1990 роком скоротилися з 330 до 180 кг, що не відповідає навіть мінімальній нормі споживання, яка становить 292 кг. За останні шістнадцять років, за винятком 2005 року, виробництво молока в сільськогосподарських підприємствах регіону було збитковим.

  5. Економічний аналіз оцінки вирощування кормових культур за комплексом показників свідчить, що основну увагу при вирішенні проблеми забезпечення тварин якісними кормами в умовах степового Криму слід приділити пасовищному способу утримання тварин, що забезпечує зниження собівартості 1 ц корм. од. на 7-7,8 грн. порівняно з традиційним стійловим утриманням корів та використанням зеленого конвеєра, а собівартості 1 ц молока – на 14,06-15,61 грн.

  6. Для виробництва 1 т молока при утриманні корів на пасовищах потрібно на 0,03-0,06 га менше кормової площі порівняно із стійловим з використанням польових кормових культур зеленого конвеєра. Досягти необхідних параметрів виробництва молока в АР Крим і підвищити ефективність галузі можливо лише за умови збільшення поголів’я корів і підвищення їх продуктивності. Найбільш дієвим шляхом розв’язання даної проблеми має стати широке впровадження в регіоні пасовищного способу утримання корів у літній період.

  7. При залуженні в АР Крим 64,3 тис. га культурних пасовищ і забезпеченні сприятливих умов для ведення молочного скотарства цілком реально до 2015 року довести поголів'я корів до 190,7 тис. голів, що дозволить при середньорічних надоях молока 5000 кг на корову досягти виробництва молока в обсягах, необхідних для задоволення в ньому потреб населення та відпочиваючих регіону.

  8. Введення в експлуатацію культурних зрошуваних пасовищ дозволить збільшити виробництво молока до 953,5 тис. тонн, або в 1,8 раза проти 2006 року. Валове споживання молока та молокопродуктів в АР Крим при цьому очікується на рівні 912 тис. тонн, а на душу населення 380 кг, що

відповідає науково обґрунтованій нормі споживання. Для залуження в АР Крим 64,3 тис. га зрошувальних культурних пасовищ в степовій зоні необхідні капіталовкладення в сумі 1605,9 млн. грн. За умови щорічного утримання на створених угіддях 160,7 тис. корів термін окупності цих капіталовкладень становитиме 3,9 року.

  1. Введення в дію системи утримання корів на культурних зрошуваних пасовищах у степових районах АР Крим дозволить підвищити рівень рентабельності виробництва молока до 98,4%, прибуток від його реалізації до 406,7 млн. грн. Дасть змогу створити додаткові робочі місця у сільській місцевості, збільшити надходження до місцевих бюджетів і вирішити соціальні проблеми сільських територій.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Паштецький В.С. Виробництво та споживання населенням продукції тваринництва в Криму /В.С. Паштецький // Вісник аграрної науки. – 2006. – №10. – С. 88-90.

2. Паштецький В.С. Оцінка ефективності вирощування кормових культур і виробництва кормів в умовах Степу Криму /В.С. Паштецький // Вісник аграрної науки. – 2007. – №5. – С. 79-82.

3. Паштецький В.С. Підвищення економічної ефективності розвитку молочного скотарства /В.С. Паштецький // Агроінком. – 2007. – №1-2. – С. 30-35.