Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


972. Шутка Світлана Євгенівна. Еколого-економічний механізм раціонального використання і відтворення лісового фонду сільськогосподарських підприємств (на прикладі "Галсільлісу"): дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Український держ. лісотехнічний ун-т. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Шутка С.Є. Еколого-економічний механізм раціонального використання і відтворення лісового фонду сільськогосподарських підприємств (на прикладі “Галсільлісу”).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. - Український державний лісотехнічний університет, Львів, 2003.

В дисертаційній роботі пов'язано перспективи сталого розвитку лісогосподарського комплексу України з системою менеджменту окремого підприємства. Вдосконалення системного підходу до менеджменту лісогосподарського підприємства з врахуванням досягнень еколого-економічного аналізу дозволило розробити систему оптимального еколого-економічного регулювання використання і відтворення лісових ресурсів. Також розроблено на еколого-економічних засадах методику впровадження екологічного аудиту і підсистему матеріального стимулювання працівників на лісогосподарському підприємстві.

Всі розробки мають практичну направленість і були апробовані на конкретному підприємстві - ЛГП “Галсільліс”. Розроблені стандарти підприємства з екологічного аудиту та положення про преміювання керівників, спеціалістів і службовців без особливих зусиль можуть бути адаптовані до будь-якого лісогосподарського підприємства. Їх впровадження на підприємствах лісогосподарського комплексу України дало б змогу суттєво підвищити матеріальну зацікавленість працівників їх апарату управління в формуванні лісового менеджменту на засадах сталого розвитку, підвищило б еколого-економічну ефективність лісокористування і лісовідтворення в Україні.

В умовах реформування економіки України на фоні глобальної екологізації економічних і політичних відносин людства, розробки Екологічної Конституції Землі надзвичайної важливості набуває ефективне еколого-економічне регулювання використання і відтворення лісових ресурсів. Становлення багатоукладної форми господарювання в Україні особливо гостро ставить завдання ведення ефективного господарювання на землях обласних спеціалізованих лісогосподарських підприємств. Його розв'язання знайшло відображення в осмисленні та подальшому розв’язанні цілого ряду проблем. В ході проведення дисертаційного дослідження по цій тематиці отримано такі висновки і пропозиції.

  1. Погіршення стану навколишнього середовища в світі під впливом господарської діяльності людей зумовили об'єктивну необхідність пошуку способів ведення ефективного господарювання. Такий стан обумовив поглиблену увагу науковців всього світу до вивчення проблем та розроблення засад збереження, раціонального використання та відтворення природних ресурсів. Тому була розроблена концепція сталого розвитку, для реалізації якої в Україні сьогодні потрібні ґрунтовні наукові розробки щодо відтворення і використання лісових ресурсів на засадах сталого розвитку. При цьому слід відзначити фундаментальні напрацювання при дослідженні факторів, що визначають особливості відтворення і використання лісових ресурсів; фаз лісокористування; розроблено основи екологічної економії лісу, лісової політики.

Разом з тим можна відмітити недостатнє опрацювання такого тематичного напряму як реформування лісового сектора економіки і відродження ефективної багатоукладної системи господарювання в ньому, зокрема, функціонування новоутворених обласних комунальних спеціалізованих лісогосподарських підприємств.

  1. В роботі напрацьовано засади формування системи менеджменту лісогосподарського підприємства на еколого-економічних засадах у відповідності з концепцією сталого розвитку. Аналіз основних компонентів системи менеджменту дозволив не лише сформувати повну сукупність завдань щодо її вдосконалення на прикладі конкретного лісогосподарського підприємства, але й ранжувати їх за актуальністю й послідовністю реалізації в майбутньому за перспективними видами діяльності.

  2. Ґрунтовний аналіз господарської діяльності лісогосподарського підприємства дав змогу виявити резерви системи менеджменту у плануванні та показати ефективність поєднання цілей підвищення економічної ефективності діяльності підприємства та одночасного дотримання засад сталого розвитку. В цьому напрямі нами розроблено підходи щодо прийняття управлінських рішень по вирубці та засадженні плантацій, що ґрунтуються на відповідно розроблених економіко-математичних моделях.

  3. Ефективна діяльність лісогосподарського підприємства на засадах сталого розвитку неможлива без здійснення ЕЕА, що має багатоаспектний комплексний характер і спрямований на підвищення ефективності природокористування шляхом більш повної екологізації виробництва. Доведено суттєвий взаємозв'язок між такими складовими ЕЕА, як екологічна експертиза, екологічна діагностика, ситуаційний аналіз, екологічний маркетинговий аналіз і екологічний аудит, що обумовлює необхідність їх комплексного використання для прийняття оптимальних екологічних рішень і включення як ключового елемента системи менеджменту лісогосподарського підприємства.

  4. Впровадження в систему менеджменту лісогосподарського підприємства служби ЕЕА в повному обсязі потребує значних фінансових ресурсів. Тому пропонується таке впровадження здійснювати поступово, починаючи з екологічного аудиту, який можна проводити на договірних засадах силами спеціалізованих аудиторських фірм. Адже ефективно провести ЕЕА під силу лише висококваліфікованим спеціалістам.

  5. Розроблено методику впровадження екологічного аудиту на лісогосподарському підприємстві. Її послідовність проведення передбачає проведення певних обстежень, результати яких пропонується оформляти в табличних формах. Запропонована методика базується на спеціальній системі стандартів підприємства з екологічного аудиту. Такий підхід не лише спрощує організаційні процедури впровадження екоаудиту, але й наближує їх до первинної виробничої ланки, що є доцільним на сучасному етапі розвитку лісогосподарського комплексу України.

Слід відзначити, що розроблені в роботі стандарти є лише початком створення повного комплексу стандартів екологічного аудиту.

  1. Реформування практики управління на еколого-економічних засадах вимагає відповідної реорганізації системи оплати праці працівників лісогосподарського підприємства. При цьому в рамках діючого законодавства про працю і її оплату запропоновано ввести на зазначеному підприємстві поточне (квартальне) і спеціальне (щорічне) преміювання керівників, спеціалістів і службовців в залежності від еколого-економічного ефекту їх роботи. Розроблені нові “Положення про поточне преміювання керівників, спеціалістів і службовців ЛГП “Галсільліс” та “Положення про спеціальне преміювання керівників і спеціалістів за еколого-економічними показниками діяльності ЛГП “Галсільліс”.

  2. Розроблені в ході дисертаційного дослідження стандарти підприємства системи стандартів екологічного аудиту та положення про преміювання керівників, спеціалістів і службовців можуть бути адаптовані до будь-якого лісогосподарського підприємства. Їх впровадження на підприємствах лісогосподарського комплексу України дозволило б суттєво підвищити матеріальну зацікавленість працівників їх апарату управління в переведенні лісового менеджменту на засади сталого розвитку, підвищило б еколого-економічну ефективність лісокористування і лісовідтворення в нашій країні.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Дяків* С.Є. Лісовий фонд Долинського адміністративного району в системі народногосподарського комплексу України // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ. - 2001.- Вип.11.4.- С.269-272.

  2. Дяків С.Є. Особливості становлення і розвитку підприємств “Галсільлісу” в процесі трансформації економіки України // Науковий вісник: Лісівницькі дослідження в Україні/ Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ.- 2002.- Вип.12.4.- С. 334-338.

  3. Римар М.В., Дяків С.Є. Становлення спеціалізованих лісогосподарських підприємств в системі агропромислового комплексу України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 164.- Дніпропетровськ: ДНУ, 2002.- С. 23-27. Особистий внесок аспіранта: обґрунтування специфіки розвитку спеціалізованих лісогосподарських підприємств в системі агропромислового комплексу України.

  4. Римар М.В., Дяків С.Є. Концепція сталого розвитку і лісокористування // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. (Луцький державний технічний університет Міносвіти і науки України, Волинська обласна організація Спілки економістів України). Серія: “Природокористування, екологія та ресурсозбереження”. Випуск VIII №4: Збірник наукових праць.- Луцьк: Надстир'я, 2002.- С. 106-111. Особистий внесок аспіранта: проведення аналізу стану лісокористування в Україні.

  1. Дяків С.Є. Формування механізму еколого-економічного регулювання використання і відтворення лісових ресурсів // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ.- 2003.- Вип.13.1.- С.193-196.

  2. Дяків С.Є. Еколого-економічний аналіз у системі регулювання використання і відтворення лісових ресурсів // Вісник Львівського державного Аграрного університету: Економіка АПК. - 2003.- № 10 (1).- С. 221-224.

  3. Шутка С.Є. Особливості матеріального стимулювання в системі регулювання та відтворення лісових ресурсів на еколого-економічних засадах // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ.- 2003.- Вип.13.2. - С. 232-235.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій

  1. Дяків С.Є. Концепція менеджменту лісогосподарського підприємства на засадах сталого розвитку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіка підприємства: проблеми теорії і практики”.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С. 138-139.