Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Тьорло Вікторія Володимирівна. Еколого-економічні проблеми землекористування гірського регіону (на прикладі Закарпатської області): дисертація канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Тьорло В.В. Еколого-економічні проблеми землекористування гірського регіону (на прикладі Закарпатської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – К., 2003.

У дисертації розроблені теоретико-методологічні засади дослідження проблем землекористування гірського регіону за умов формування ринкових відносин. Обґрунтовано парадигму гармонійного розвитку гірського регіону та визначена роль землекористування в її реалізації. Розкрита сутність землекористування гірського регіону та його територіальної організації. Проаналізовані сучасна державна політика України щодо реформування земельних відносин, проблеми та основні напрями подальшого здійснення земельної реформи.

Здійснено дослідження чинників, що визначають стан земельних ресурсів та обгрунтовані заходи щодо запобігання їх негативного прояву, зроблено аналіз суспільно-історичного розвитку Закарпаття та його впливу на формування земельних відносин.

Розглянуті особливості використання земельних ресурсів Закарпатської області за умов трансформаційної економіки та визначені основні напрями подальшого удосконалення їх використання, обгрунтовані пріоритети у становленні на його території економіко-організаційного механізму екологобезпечного землекористування.

У дисертації узагальнено теорію та поглиблено методологію дослідження еколого-економічних проблем землекористування гірського регіону, обґрунтовано на принципах гармонійного розвитку концептуальні засади подальшого реформування земельних відносин за умов трансформаційної економіки та запропоновано заходи з підвищення народногосподарської ефективності використання земельних ресурсів Українського Закарпаття. В результаті проведених досліджень зроблено такі основні висновки:

1. У період загострення екологічної ситуації та існуючих у гірських регіонах соціально-економічних проблем пріоритетного значення в їх розвитку набуває раціональне використання та відтворення НПС. Тому державна регіональна політика щодо таких регіонів повинна базуватися на парадигмі гармонійного розвитку і взаємодії його соціальної, господарської та природної підсистем. Цілком очевидно, що суспільство повинно регулювати процеси розвитку всіх складових ЕСВС та їх взаємовідносин і контролювати їх синергічний прояв.

2. Методологія вирішення еколого-економічних проблем гірського регіону повинна базуватися на концепції поетапного виходу його ЕСВС з критичного cтану: на першому етапі слід досягти стабільного функціонування підсистем у межах, що не допускають деструктивних змін. Далі повинна бути забезпечена збалансованість розвитку, а на останньому етапі має відбутися перехід до гармонійного розвитку підсистем та ЕСС регіону в цілому.

3. З 90-х років ХХ ст. в Закарпатті спостерігається тенденція не тільки до ускладнення демографічної ситуації, а й до погіршення здоров’я населення, що вирішальною мірою обумовлено забрудненням природного середовища, значним загостренням екологічної ситуації та важким соціально-економічним становищем. Ці процеси негативно впливають також на трудоресурсну ситуацію у регіоні.

4. Значно загострили екологічну ситуацію та ускладнили соціально-економічне становище у Закарпатській області катастрофічні повені, що мали місце на її території у листопаді 1998 і березні 2001р. Наслідком синергічного впливу природних та антропогенних чинників на території Закарпатської області було суттєве порушення екологічної рівноваги в гірській місцевості. При цьому чітко проявилася така закономірність: порушення принципів раціонального природокористування в гірській частині області обумовлює найбільші деструктивні наслідки, а, отже, і збитки на прилеглих територіях як у самій області, так і в сусідніх Румунії та Угорщині.

5. З природних чинників найбільший вплив на формування повеней мали такі фактори: фізико-географічне положення Закарпатської області, зокрема, розміщення її території у найбільш зволоженому районі країн Центральної Європи; орографічні особливості території Закарпаття, що обумовили затримку вологих повітряних мас з Атлантики на кілька діб і викликали інтенсивні та тривалі опади; значне перезволоження підстилаючої поверхні, що зумовило селеві потоки; високий поверхневий стік у басейнах рік, що спричинило підтоплення населених пунктів; порушення екологічної рівноваги у гірській місцевості.

6. З антропогенних чинників найсуттєвіший негативний вплив на екологічну ситуацію у Закарпатській області мають: нераціональне лісо- та землекористування, зокрема, не обґрунтовані обсяги та місця вирубки лісів, погіршення їх санітарного стану; розорення крутосхилів та посіви на них просапних культур, що призводить до деградації ґрунтового покриву та змиву найбільш родючого його шару; випас великої рогатої худоби, внаслідок чого погіршуються водно-фізичні властивості ґрунтового покриву; технологічні порушення робіт; недостатня кількість водосховищ, які б регулювали річковий стік; захаращення русел річок, що призводить до підняття рівнів води; забудова небезпечних у гідрологічному відношенні земельних ділянок.

7. Різноманітність форм використання земельних ресурсів Закарпатської області зводиться до дев’яти основних типів землекористування: аграрного, промислового, сельбищного, комунікаційного, комунального, військового, лісогосподарського, рекреаційного, природоохоронного. При цьому перших шість видів мають найбільший деструктивний вплив на природокористування та екологічну ситуацію в регіоні, тоді як три останніх відіграють визначальну роль у збереженні НПС і нині фактично виконують стабілізуючу функцію, що нейтралізує негативний антропогенний вплив. У майбутньому їх значення у збереженні та розширеному відтворенні природно-ресурсного потенціалу зростатиме, що необхідно враховувати в регіональних схемах розвитку продуктивних сил.

8. Аналіз існуючих у Закарпатській області передумов та об’єктивних чинників, що впливають на ефективність використання земельних ресурсів, засвідчив необхідність проведення значних змін у системі землекористування. Зокрема, до 2010 р. доцільно 4,8 тис.га орних земель з ухилом території понад 15 перевести в сіножаті, питому вагу багаторічних насаджень у структурі сільськогосподарських угідь, враховуючи виключно сприятливі грунтово-кліматичні умови Закарпаття для їх вирощування, збільшити в рівнинній частині до 7,5%, а у передгірській – до 10%, а частку земель природоохоронного призначення довести до 20%. При цьому за умов переходу до ринкових засад господарювання вирішального значення набуває застосування економічних механізмів регулювання земельних відносин.

9. Необхідним організаційним засобом розширеного відтворення земельних ресурсів є завершення земельної реформи. До найголовніших з проблем, які необхідно вирішити, належать: юридична недосконалість процесів роздержавлення та приватизації земель; неефективність організаційних форм використання земельних угідь, насамперед, у сільському господарстві; нераціональний механізм отримання пільгових кредитів та субсидій для розвитку ефективних форм господарювання; вкрай низькі темпи розвитку сучасної інфраструктури в сільськогосподарському виробництві та лісовому господарстві; незначні обсяги фінансового забезпечення заходів з відтворення та охорони земельних ресурсів області.

10. Важливими напрямами удосконалення бюджетно-податкової політики в сфері землекористування та фінансового забезпечення гармонійного розвитку Українського Закарпаття має бути обґрунтування в цілому екологічної складової податкової системи, яка б стимулювала зменшення антропогенного навантаження на природне середовище, та створення екологічних фінансових фондів. Крім того, у державному бюджеті повинні передбачатись додаткові можливості у фінансуванні заходів щодо подолання наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. При цьому механізм державного бюджетного фінансування має фінансово забезпечити відповідні комплексні програми із стабілізації економічного та соціального розвитку регіонів з кризовою соціально-екологічною ситуацією.

Публікації автора:

Розділи в колективних наукових виданнях:

  1. Лісові ресурси / Я.В.Коваль, О.А.Голуб, А.І.Охрименко, І.Я.Антоненко, Р.Б.Бабич, А.І.Пісня, В.В.Тьорло // Продуктивні сили України: прогноз розвитку і розміщення на період до 2010 р.: В 2 т. – К.: РВПС України НАН України, 2000. – Т. 1. – С. 134-144 (внесок автора – прогноз економічних показників, що характеризують масштаби використання лісу, обгрунтування основних напрямів лісовирощування за різних лісорослинних умов).

  2. Лісові ресурси / Я.В.Коваль, В.С.Бондар, О.А.Голуб, Р.Б.Бабич, А.І.Охрименко, І.Я.Антоненко, І.М.Лицур, В.В.Тьорло // Методичні рекомендації по розробці схеми (прогнозу) розвитку і розміщенню продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – С. 60-73 (внесок автора – розрахунок прогнозних показників, що характеризують масштаби відновлення лісу та обґрунтування необхідності створення захисних насаджень на перспективу).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Тьорло В.В. Особливості та основні напрями удосконалення територіальної організації землекористування Закарпатської області // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2001. – Ч. 2. – С. 149-156.

  2. Тьорло В.В. Аграрне використання земельних ресурсів гірського регіону та основні напрями його удосконалення // Ресурсний потенціал АПК: удосконалення формування та підвищення ефективності використання: Зб. наук. пр. – К.: Інститут економіки НАН України, 2001. – С. 41-54.

  3. Тьорло В.В. Конструктивна парадигма збалансованого розвитку Закарпаття // Економіка України. – 2002. – №4. – С. 77-82.

  4. Тьорло В.В. Соціальні передумови еколого-економічних проблем землекористування Закарпаття // Стратегія економічного розвитку України: Зб. наук. пр. – К.: КНЕУ, 2002. – № 8. – С. 483-490.

  5. Тьорло В.В. Реформування земельних відносин як основа удосконалення землекористування в перехідній економіці // Ресурсний потенціал АПК: концептуальні засади і механізми збалансованого відтворення і ефективного використання: Зб. наук. пр. – К.: Інститут економіки НАН України, 2002. – С. 49-57.

  6. Тьорло В.В. Суспільно-історичний розвиток Закарпаття та його вплив на формування земельних відносин в регіоні // Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України: Наук. практ. збірн. – К.: Видавництво ТОВ “Курс”, 2002. – С. 193-196.

  7. Тьорло В.В. Методологічні аспекти дослідження територіальної організації землекористування гірського регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр. у 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2002. – Ч. 2. – С. 173-181.

Статті в інших наукових виданнях:

  1. Тьорло В.В. Методологічні підходи до картографування особливостей землекористування гірських територій "Єврорегіону Карпати" // Картографія і вища школа: Зб. наук. пр. – К.: Укрморкартографія, 1998. – Вип. 2. – С. 110-112.

11. Тьорло В.В. Картографування особливостей землекористування Закарпатської області для цілей раціоналізації регіонального управління // Картографія та вища школа: Зб. наук. пр. – К.: Укрморкартографія, 1999. – Вип. 3. – С. 68-70.

Тези доповідей наукових конференцій:

  1. Бондаренко Е.Л., Тьорло В.В. Використання програмного продукту MapInfo для створення геоінформаційної системи природно-заповідного фонду України // Матеріали Четвертої Всеукр. конф. з геоінформаційних технологій "Теорія, технологія впровадження ГІС". – К.: ІМІДЖ плюс, 1998. – С. 116-117 (внесок автора – розробка структури таблиць тематичної бази даних).

  2. Тьорло В.В. Удосконалення землекористування Закарпатської області – важлива передумова сталого розвитку гірських територій // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Карпатський регіон і проблеми сталого розвитку”: В 2 т. – Рахів: ВАТ “Патент”, 1998. – Т. 1. – С. 125-128.

  3. Тьорло В.О., Тьорло В.В. Перспективна система регіонального управління природно-заповідними територіями в Українських Карпатах // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Екологічні та соціально-економічні аспекти катасрофічних стихійних явищ у Карпатському регіоні (повені, селі, зсуви)”. – Рахів: ВАТ “Патент”, 1999. – С.348-350 (внесок автора – розробка пропозицій щодо формування основних елементів регіональної системи управління природно-заповідними територіями Українських Карпат та їх складу).

  4. Тьорло В.В. Еколого-економічні проблеми аграрного землекористування Закарпатської області та основні напрями їх вирішення // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: сучасний стан і перспективи вирішення”. – К.: Знання, 2000. – С. 117-118.

16. Тьорло В.В. Реформування гірського землекористування як основа раціонального використання земельних ресурсів Закарпаття в перехідній економіці // Матеріали міжнар. наук. конф. “Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель”. – К.: РВПС України НАН України: В 2 ч. – 2000. – Ч. 2. – С. 184-187.

  1. Тьорло В.В. Бюджетно-податкова політика України щодо стабілізації розвитку регіонів з кризовою соціально-економічною ситуацією // Матеріали наук.-практ. конф. “Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи реформування)”. – Ірпінь: Академія державної податкової служби України, 2001. – С. 564-566.

18. Тьорло В.В. Економічні та організаційні проблеми удосконалення використання земельних ресурсів Закарпаття на початку ХХІ століття // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Гори і люди (в контексті сталого розвитку)”: В 2 ч. – Рахів: ЗАТ “Надвірнянська друкарня”, 2002. – Ч. 1. – С. 458-462.

19. Тьорло В.В. Методологічні підходи до вирішення еколого-економічних проблем відтворення та збереження земельних ресурсів гірського регіону // Матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. “Теорія і методи еколого-економічної оцінки, оптимізації використання та відтворення земельних ресурсів”: В 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2002. – Ч.1. – С. 260-263.