Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Лукаш Ольга Анатоліївна. Еколого-економічні основи формування механізмів транскордонного співробітництва : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Лукаш О.А. Еколого-економічні основи формування механізмів транскордонного співробітництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Сумський державний університет, Суми, 2008.

У дисертаційній роботі науково обґрунтовано еколого-економічні основи і запропоновано науково-методичні засади формування механізмів ТС, які створюють передумови для адаптації концепції ТС до системи еколого-економічної безпеки території. На основі аналізу зовнішньоекономічної співпраці визначено стратегічні напрями ТС. У дослідженні систематизовано регіональні екологічні проблеми та виявлені їх зв’язки з питаннями еколого-економічної безпеки території. Автором запропоноване оригінальне визначення поняття «еколого-економічна складова ТС», а також дістали подальшого розвитку теоретичні підходи до обґрунтування системи інструментів управління розвитком транскордонних територій на основі використання аналітичного блоку «перспективи – перешкоди». Розроблено науково-методичні засади побудови логічно-структурної схеми механізму здійснення ТС. Також запропонований еколого-економічний інструментарій для його провадження в процеси прийняття рішень, а саме удосконалено теоретичні засади комплексного аналізу напрямів регіонального розвитку, які дозволяють передбачати можливі еколого-економічні наслідки, і запропоновано методичні підходи до оцінки еколого-економічної ефективності ТС на основі обліку інтегрального показника збитку від впливу на довкілля. Удосконалені методичні підходи до формування системи показників і критеріїв дозволили врахувати екологічну складову при обґрунтуванні господарських рішень у сфері ТС. Ґрунтуючись на результатах обчислення запропонованих показників еколого-економічної ефективності ТС, розроблено стратегії підвищення еколого-економічної ефективності реалізації механізму ТС в умовах переходу до сталого соціо-еколого-економічного розвитку.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та удосконалення науково-методичних положень щодо вирішення важливого науково-практичного завдання із формування механізмів ТС з урахуванням еколого-економічної складової і розроблення системи еколого-економічних показників і критеріїв ефективності ТС з метою адаптації концепції ТС у регіональну політику.

Результати дослідження дозволяють зробити такі висновки.

  1. На основі дослідження і узагальнення існуючих науково-методичних підходів до формування механізмів ТС в роботі проведено критичний аналіз і поглиблено термінологічну основу механізму провадження ТС, зокрема, запропоновано оригінальне визначення поняття «еколого-економічна складова ТС», як відносин, що виникають між суб’єктами міжнародного співробітництва щодо використання природного-ресурсного потенціалу транскордонних територій.

  2. Спираючись на дані моніторингових спостережень стану довкілля транскордонних територій, у роботі проведено систематизацію екологічних проблем транскордонного регіону для виявлення їх взаємозв’язків з питаннями еколого-економічної безпеки транскордонних регіонів, стан якої можна охарактеризувати як «задовільний» з огляду на достатню поінформованість сторін про взаємні екопроблеми, певну кількість укладених угод про співробітництво у сфері охорони НПС, створення на території областей єврорегіону «Ярославна», метою якого в першу чергу є реалізація на паритетних засадах спільних програм і проектів в галузі екологічної безпеки і раціонального природокористування.

  3. На основі комплексного аналізу процесів регіонального соціо-еколого-економічного розвитку досліджено теоретичні засади розроблення композиційної схеми еколого-економічних зв’язків у механізмах ТС, які дозволяють застосовувати ситуаційний підхід до вироблення і прийняття господарських рішень та дають можливість передбачувати імовірний їх вплив на еколого-економічну ефективність механізмів ТС.

  4. У роботі обґрунтовано доцільність і ефективність застосування методу CLD-аналізу для прийняття рішень з метою розв’язання регіональних соціо-еколого-економічних проблем, а також виявлення і аналізу взаємозв’язків шляхом їх графічного моделювання для обґрунтування перспективних напрямів ТС і адаптації концепції ТС до загальної системи еколого-економічної безпеки території.

  5. Проведений у роботі критичний аналіз положень нормативно-правової бази, яка регулює здійснення ТС, дозволив удосконалити науково-методичні засади формування дієвого механізму ТС на основі комплексного поєднання забезпечуючо-інституційної, адаптаційно-інструментальної, функціональної та результативно-цільової підсистем, об’єднаних прямими і зворотними зв’язками, у дієвий механізм ТС.

  6. На основі комплексного аналізу складових адаптаційно-інструментальної підсистеми механізму ТС обґрунтовано інструментарій управління перспективним розвитком транскордонних територій, імплементований у аналітичний блок «перспективи – перешкоди» через комплекс економічних, соціальних, політичних, екологічних, культурно-історичних, правових та інших чинників.

  7. Доведено доцільність і можливість оцінки еколого-економічної ефективності ТС на основі сформованої системи еколого-економічних показників і критеріїв, яка є основним елементом адаптаційно-інструментальної підсистеми механізму ТС і дозволяє враховувати дію екологічних чинників і вплив економічних інструментів на ефективність ТС.

  8. Ґрунтуючись на результатах обчислення запропонованих еколого-економічних показників ефективності ТС для транскордонних регіонів України і РФ (відповідно Сумської і Курської областей), на території яких діє єврорегіон «Ярославна», розроблено стратегії підвищення еколого-економічної ефективності провадження механізму ТС з метою формування ефективної територіально-галузевої структури, засновані на пріоритетності розвитку екотуризму і збільшенні частки витрат транскордонного призначення на підтримку екобалансу в регіоні.

  9. Запропоновані у роботі методичні підходи і рекомендації щодо удосконалення механізму ТС впроваджені у процедури розроблення планів і стратегій регіонального і транскордонного розвитку Головним управлінням економіки Сумської обласної державної адміністрації, Управлінням соціально-економічного розвитку Сумської міської ради, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області.

Публікації автора:

Розділи монографій

  1. Лукаш О. А. Формы международной экономической интеграции и их потенциальные эффекты / О. А. Лукаш // Интеграция в энергетике и экономическая безопасность государства : коллективная монография ; под общ. ред. проф. Г. К. Вороновского и И. В. Недина. — К. : Знания Украины, 2005. — С. 113—118.

  2. Лукаш О. А. Екологічна етика як невід’ємна складова стійкого розвитку / О. А. Лукаш, В. Є. Борейко, І. М. Махнуша // Основи стійкого розвитку : за заг. ред. Л. Г. Мельника. — Суми : ВТД «Університетська книга», 2005. — С. 611—617. Особистий внесок: визначено поняття етики в економіці та наведено приклади, що ілюструють сутність екологічної етики як складової стійкого розвитку.

  3. Лукаш О. А. Галузеві аспекти екології / В. М. Трегобчук, Ю. М. Дерев’янко, О. А. Лукаш // Основи екології. Екологічна економіка та управління природокористуванням : за заг. ред. д.е.н., проф. Л. Г. Мельника та к.е.н., проф. М. К. Шапочки. — Суми : ВТД «Університетська книга», 2005. — С. 162—198. Особистий внесок: систематизовано екологодеструктивний вплив галузей економіки, виокремлено екологічні проблеми галузей, пов’язані із забрудненням водних ресурсів, атмосферного повітря і ґрунтів, наведена кількісна характеристика галузевих аспектів природокористування.

  4. Лукаш О. А. Экосистемное регулирование и механизмы обратной связи / О. А. Лукаш // Социально-экономический потенциал устойчивого развития : под ред. проф. Л. Г. Мельника и проф. Л. Хенса. — Сумы : ИТД «Университетская книга», 2007. — С. 312—319.

  5. Lukash O. A. Ecosystemic regulation and feedback mechanisms / O. A. Lukash // Social and Economic Potential of Sustainable Development / Edited by L. Hens and L. Melnyk. — Sumy : ‘University Book’, 2008. — P. 93—95.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Лукаш О. А. Економічний механізм розвитку і правового регулювання прикордонного співробітництва України і Російської Федерації / В. О. Бойко, О. А. Лукаш // Механізм регулювання економіки. — 2002. — № 1—2. — С. 250—256. Особистий внесок: досліджено економічний механізм і правову базу розвитку прикордонного економічного співробітництва України і РФ, виокремлено стратегічні напрями і фактори ТС.

  1. Лукаш О. А. Основи регіональної політики Європейського Союзу та особливості міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Україні / В. О. Бойко, Л. Л. Борисова, О. А. Лукаш // Механізм регулювання економіки. — 2003. — № 4. — С. 146—152. Особистий внесок: досліджено вплив регіональної політики держави на ефективність провадження ТС, виявлено існуючі перешкоди реалізації ТС.

  2. Лукаш О. А. Формування методичних підходів до оцінки ефективності прикордонного співробітництва / О. А. Лукаш // Механізм регулювання економіки. — 2005. — № 1. — С. 145—154.

  3. Лукаш О. А. Екологічний аспект транскордонного співробітництва / О. А. Лукаш // Механізм регулювання економіки. — 2006. — № 2. — С. 39—45.

  4. Лукаш О. А. Методичні підходи до формування основ сталого еколого-економічного розвитку функціонально-організаційних структур в межах прикордонних територій / О. А. Лукаш // Механізм регулювання економіки. — 2007. — № 1. — С. 57—62.

Матеріали наукових конференцій

  1. Lukash O. A. Procedure for establishing environmental indicators / Olha Lukash // Економіка для екології : матеріали 7-ї Міжн. студ. конф., 5-9 трав. 2000 р. — Суми, 2000. — С. 66.

  2. Лукаш О. А. Економіко-правові аспекти створення та функціонування промислово-фінансових груп у прикордонних регіонах / О. А. Лукаш, В. В. Сабадаш // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання : праці Другої міжн., Третьої всеукр. наук. конф. студ. та молодих учених, 10-13 груд. 2002 р. — Донецьк, 2002. — С. 115—118. Особистий внесок: досліджено нормативно-правову базу створення та функціонування промислово-фінансових груп на прикордонних територіях.

  3. Лукаш О. А. Особенности экологических угроз приграничного сотрудничества в системе экономической безопасности Украины / О. А. Лукаш // Екологічний менеджмент у загальній системі управління : тези Всеукр. наук. конф., 23 квіт. 2003 р. — Суми, 2003. — С. 53—55.

  4. Лукаш О. А. The main features of the transbordering cooperation mechanism development in the aspect of Ukrainian integration to the European Union / О. А. Лукаш, В. В. Сабадаш // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання : праці Четвертої міжн. наук. конф. студ. та молодих учених, 9-12 грудн. 2003 р. — Донецьк, 2003. — С. 229—230. Особистий внесок: досліджено сутність і особливості реалізації механізмів ТС в аспекті інтеграції України до ЄС.

  5. Лукаш О. А. Механизмы и направления развития стратегий внешнеэкономической политики: экологический аспект (на примере приграничного сотрудничества между Украиной и Польшей) / О. А. Лукаш // Екологічний менеджмент у загальній системі управління : тези Всеукр. наук. конф., 22-23 квітн. 2004 р. — Суми, 2004. — С. 134—138.

  6. Лукаш О. А. Анализ экологических аспектов и восприимчивости отраслей экономики / О. А. Лукаш // Глобализация, новая экономика и окружающая среда. Проблемы общества и бизнеса на пути к устойчивому развитию : материалы 7-й Межд. конф. Российского общ. экол. экон., 23-25 июня 2005 г. — Санкт-Петербург, 2005. — С. 194—195.

  7. Лукаш О. А. Методика оцінки доцільності прикордонного співробітництва як форми регіонального розвитку / О. А. Лукаш // Управління регіональним економічним розвитком в контексті сучасних процесів міжнародної інтеграції : матеріали Всеукр. міжвуз. наук. конф. студентів та молодих науковців, 16-18 лист. 2005 р. — Івано-Франківськ, 2005. — С. 185—187.

  8. Лукаш О. А. Проблеми і механізми екологічно орієнтованого розвитку територій / О. А. Лукаш // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні : матеріали Міжн. наук.-теор. конф., 13-14 квіт. 2006 р. — Київ, 2006. — С. 224—226.