Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Шкарупа Олена Василівна. Еколого-економічна оцінка стану регіону в контексті екологічно сталого розвитку : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Шкарупа О.В. Еколого-економічна оцінка стану регіону в контексті екологічно сталого розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища, Сумський державний університет, Суми, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню питань еколого-економічної оцінки стану регіону в напрямку досягнення сталого розвитку. Обґрунтовано критерії вибору показників, формування стандартів та факторів впливу на розвиток регіону, як однієї з основних передумов формування ефективного механізму забезпечення екологічно сталого розвитку. Сформовано систему показників, яка комплексно відображає основні процеси в регіоні, ґрунтується на існуючій системі статистичної інформації і дозволяє визначити інтегральний показник екологічно сталого розвитку регіону. Запропоновано оцінювати зміни динаміки індексу екологічно сталого розвитку відповідно до визначених тенденцій. Розроблено класифікацію напрямів стандартизації економічних, екологічних та соціальних процесів, яка на відміну від інших підходів враховує фактор часу і реакцію систем на вплив стандартів. Удосконалено шляхи управління розвитком регіону за допомогою екологічного паспорта. Формування та ведення такого документа є підсумковим результатом комплексної оцінки стану регіону, а сам паспорт є інструментом аналізу та управління станом навколишнього середовища. На основі методу адаптивного балансу впливів у роботі запропоновано підходи до прогнозування процесів розвитку регіону з урахуванням комплексу факторів зовнішнього середовища.

Дисертаційне дослідження дає підстави зробити ряд висновків і узагальнень, що мають теоретико-методологічний та практичний характер і можуть бути використані для подальшого удосконалення системи управління екологічно сталим розвитком регіону:

  1. Для України багатофакторний процес упорядкування життєдіяльності суспільства є єдиним засобом досягнення сталого розвитку. В результаті дослідження особливостей концепції сталого розвитку під поняттям «екологічно сталий розвиток регіону» можна розуміти динамічний, гомеостатичний процес, спрямований на збереження й відтворення екологічної, соціальної та економічної систем регіону з метою забезпечення сталого розвитку держави.

  2. У рамках формування передумов сталого розвитку ефективність реалізації стратегії життєдіяльності регіону багато в чому залежить від створення комплексної інформаційно-аналітичної системи моніторингу екологічних, соціальних та економічних процесів.

  3. Важливе місце в забезпеченні сталого розвитку займає оцінка результатів діяльності суспільства на основі різноманітних індикаторів. Однак відомі системи індикаторів, які використовуються в міжнародних і національних програмах сталого розвитку та планах розвитку окремих секторів народного господарства, в Україні не впроваджені.

  4. Аналіз сучасних підходів до оцінки розвитку України свідчить про необхідність подальшого їх вдосконалення шляхом формування комплексної оцінки, що має базуватися на системі статистичної звітності та враховувати екологічний, економічний та соціальний фактори. В роботі запропоновано поняття еколого-економічної оцінки стану регіону як характеристику рівня розвитку регіону на основі комплексного аналізу еколого-економічних, соціально-демографічних та організаційно-технічних показників з метою регулювання і прогнозування процесів, необхідних для досягнення цілей сталого розвитку.

  5. Комплексна еколого-економічна оцінка стану регіону включає такі складові: стан навколишнього середовища та природоресурсної системи, умови господарської діяльності, умови формування особистості, стан техносфери, результати праці, сферу споживання, систему управління та ін. З метою вдосконалення процедури управління екологічно сталим розвитком регіону в роботі запропоновано науково-методичні підходи до формування напрямків еколого-економічних стандартів.

  6. На основі запропонованого методичного підходу до еколого-економічної оцінки стану регіону здійснено комплексну діагностику розвитку України та Сумської, Тернопільської, Одеської, Київської, Донецької областей, що дозволило визначити тенденції їх розвитку за критерієм зміни індексу екологічно сталого розвитку у динаміці.

  7. Формування передумов сталого розвитку потребує створення інформаційно-аналітичної бази, концептуальною основою якої є підхід до ідентифікації факторів впливу на екологічну, економічну та соціальну підсистеми регіону з урахуванням реакції системи на такий вплив. Оскільки регіон є відкритою стаціонарною системою, то розвиток та оцінку його стану потрібно проводити з урахуванням дії комплексу зовнішніх факторів. У зв’язку з цим запропоновано використання методу АВС-моделювання для прогнозування сценаріїв розвитку регіону на основі прогнозованих змін зовнішнього впливу.

  8. Вдосконалення системи управління регіональним розвитком може бути реалізовано на основі еколого-економічної складової екологічного паспорта регіону, що містить розрахунок індексу екологічно сталого розвитку.

Публікації автора:

Розділи в колективних монографічних виданнях

  1. Шкарупа О.В. Показники та індикатори сталого розвитку // Основи екології. Екологічна економіка та управління природокористуванням: Підручник / за заг. ред. д.е.н., проф. Л.Г. Мельника та к.е.н., проф. М.К. Шапочки. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2005. – С. 732-740.

  2. Шкарупа О.В. Моніторинг стану і динаміки природних і соціально-економічних систем // Основи сталого розвитку: Навчальний посібник/ За заг. ред. д.е.н., проф. Л.Г. Мельника. – Суми: ВТД „Університетська книга”, 2005. – С. 489-511.

  3. Шкарупа О.В., Карінцева О.І. Показники сталого розвитку як інструмент управління ресурсозбереженням в Україні // Ресурсозбереження та економічний розвиток України: формування механізмів переходу суб’єктів господарювання України до економічного розвитку на базі ресурсозберігаючих технологій: Монографія/ За заг. ред. к.е.н., доц. І.М. Сотник. – Суми: ВТД «Університетська книга», 2006. – С. 458-490. Особисто здобувачем обґрунтовано використання показників сталого розвитку як інструменту управління екологічно орієнтованим розвитком регіону.

  4. Шкарупа Е.В., Мельник Л.Г. Учет фактора времени и реакции систем: Учебник / Под. ред. проф. Л.Г. Мельника (Украина) и проф. Л. Хенса (Бельгия). – Сумы: ИТД «Университетская книга», 2007. – С. 200-203. Особисто здобувачем сформовано напрямки еколого-економічних та соціальних стандартів в контексті сталого розвитку з урахуванням фактору часу та реакції систем на дію стандартів.

Статті у наукових фахових журналах і збірниках

  1. Шкарупа Е.В., Сотник И.Н. Анализ методических подходов к классификации социо-эколого-экономических индикаторов устойчивого развития // Вісник Сумського державного університету. – 2004. – № 6 (65). – С. 57-68. Особисто здобувачем запропоновано методичні підходи до класифікації еколого-економічних показників сталого розвитку.

  2. Шкарупа Е.В., Сотник И.Н. Основные этапы и проблемы становления системы социально-экономических индикаторов устойчивого развития // Механізм регулювання економіки. – 2004. – № 2. – С. 26-31. Особисто здобувачем розглянуто та проаналізовано проблеми формування системи індикаторів сталого розвитку в контексті оцінки розвитку країни.

  1. Шкарупа Е.В., Каринцева А.И. Использование социально-экономических показателей как индикаторов устойчивого развития // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, «Економічна серія». – 2005. – № 650. – С.113-117. Особисто здобувачем обґрунтовано використання еколого-економічних показників у формуванні системи індикаторів сталого розвитку.

  2. Шкарупа О.В., Карінцева О.І. Механізм формування та реалізації системи еколого-соціально-економічних показників в умовах екологічно сталого розвитку регіону // Економіка природокористування і охорони довкілля: Збірник наук. праць НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. – К., 2006. – С. 368-374. Особисто здобувачем запропоновано механізм реалізації системи екологічних та соціально-економічних показників на регіональному рівні.

  3. Шкарупа О.В. Напрями регулювання процесів природокористування в умовах екозбалансованого розвитку регіону // Механізм регулювання економіки. – 2007. – № 2. – С. 44-49.

Матеріали конференцій

  1. Шкарупа О.В., Карінцева О.І. Індикатори сталості як передумова до європейської інтеграції України // Фінанси України. Перспективи інтеграції України у світову фінансову систему: збірник наукових праць. – Дніпропетровськ : Інновація, – 2005. – С. 190-203. Особисто здобувачем розглянуто удосконалення принципів формування еколого-економічних індикаторів.

  2. Шкарупа Е.В., Каринцева А.И. Предпосылки проведения эколого-социально-экономического мониторинга в системе управления регионом // «Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов»: Тезисы докладов II Всеукраинской научно-практической конференции. – Симферополь : Крымское учебно-педагогическое издательство, 2006. – С. 70-71. Особисто здобувачем обґрунтовано проведення комплексного моніторингу як складової регіонального екологічно орієнтованого управління.

  3. Шкарупа Е.В. Аспекты экономического анализа перехода Украины к устойчивому развитию // Тези доповідей науково-технічної конференції викладачів, співробітників, аспірантів і студентів факультету економіки та менеджменту. – Суми: Вид-во СумДУ, 2004. – С. 94-96.

  4. Шкарупа Е.В. Анализ системы показателей для Сумской области // Тези доповідей науково-технічної конференції викладачів, співробітників, аспірантів і студентів факультету економіки та менеджменту. – Суми: Вид-во СумДУ, 2005. – С. 204-205.

  5. Шкарупа О.В. Підходи до розробки індикаторів сталого розвитку // Матеріали Третьої Міжнародної науково-практичної конференції ["Проблеми природокористування, сталого розвитку та техногенної безпеки регіонів"], (Дніпропетровськ, 3-8 жовтня 2005 р.) / Ін-т проблем природокор. та екології НАН України. – Дніпропетровськ : Ін-т проблем природокор. та екології НАН України, 2005. – С. 75-76.

  6. Шкарупа О.В. Інтегральна оцінка еколого-збалансованого розвитку території // Господарський механізм екологічно збалансованого розвитку: Збірник тез доповідей Всеукраїнської наукової конференції. – Суми: Вид-во СумДУ, 2007. – С. 201-203.