Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Калиниченко Олена Олександрівна. Ефективність використання асканійських кросбредних баранів на матках дніпропетровського типу асканійської м'ясо-вовнової породи з кросбредною вовною : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Калиниченко О.О. Ефективність використання асканійських кросбредних баранів на матках дніпропетровського типу асканійської мясо-вовнової породи з кросбредною вовною. - Рукопис.

Дисертація (рукопис) на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 - розведення та селекція тварин. Інститут тваринництва УААН. Харків,2003.

Дисетарційна робота присвячена вивченню ефективності використання асканійських кросбредних баранів на матках дніпропетровського типу та виявленню можливостей раннього прогнозування продуктивності м’ясо-вовнових овець в залежності від типу завитка вовни при народженні ягнят. Теоретично обґрунтована та практично реалізована можливість використання асканійських кросбредних баранів на вівцях дніпропетровського типу з метою підвищення генетичного потенціалу популяції овець. Вивчені корелятивні зв’язки основних селекціонованих ознак овець дніпропетровського типу та нащадків асканійських кросбредів з типом завитка вовни при народженні. Встановлено, що кращими за показниками вовнової продуктивності були ярки та баранчики з середнім та крупним завитками. Визначені варіанти підбору баранів до маток для отримання нащадків з однотипною вовною бажаного типу.

1. Використання кросу (асканійський кросбред х дніпропетровський тип) внутрішньопородних типів створюваної асканійської м’ясо-вовнової породи з кросбредною вовною забезпечило підвищення живої маси та поліпшення основних показників якості вовни.

2. Піддослідні тварини характеризувались добрим ростом та розвитком - більш скоростиглими та розвинутими були нащадки асканійських кросбредів, які мали перевагу по живій масі як при народженні, так і при відлученні. В порівняльних групах у овець з крупним завитком вовни показник живої маси при народженні був більшим відповідно на 13,1% та 10,9%, ніж у молодняку з середнім завитком вовни і на 19,9% та 14,9% - з дрібним (Р>0,999). Така ж тенденція спостерігалась при відлученні та при бонітуванні.

3. Абсолютне значення промірів та розраховані за ними індекси характеризують овець першої групи як більш приземкуватих та широкотілих, з добре розвиненими м’ясними формами. Більші розміри тіла мали тварини асканійський кросбред х дніпропетровський тип з крупним завитком вовни при народженні, а найменші - ровесники дніпропетровського типу з дрібним завитком.

4. Вовнова продуктивність нащадків асканійських кросбредів була вищою, ніж у овець дніпропетровського типу. Настриг немитої вовни овець першої групи на 11% вищий, ніж у тварин дніпропетровського типу, у митому волокні на 6,7% відповідно. Максимальний настриг немитої вовни мали тварини першої групи з крупним завитком. Вони переважали своїх однолітків 2 групи на 2,6%. У першій групі маса чистої вовни у тварин з крупним завитком була вищою на 13,9%, ніж у тварин з дрібним та на 7,9%, ніж з середнім. У овець першої групи значно покращилися фізико-технічні якості вовни. За показником природної довжини нащадки асканійських кросбредів переважають своїх ровесників на 11,7 (Р>0,999), по істинній - на 11,2% (Р>0,999). Найбільшу природну та істинну довжину вовни, як у першій, так і в другій групах мали тварини з крупним завитком вовни при народженні.

5. Вовновий покрив тварин групи асканійський кросбред х дніпропетровський тип характеризується пониженою товщиною. У ягнят першої групи спостерігається зрушення товщини вовни в сторону потовщення, з’явилось більше ягнят з вовновим покривом 56 якості (35,2% у порівнянні з 5,2% в другій групі) та менше - з 60 якістю (1,6% проти 5,1%). Серед молодняку, який мав при народженні вовну з крупним завитком, немає тварин з товщиною 60 якості.

6. Встановлена значна різниця в товщині шарів шкіри у піддослідних груп овець: відношення пілярного шару у баранчиків першої групи склало 62,3%, у ярочок - 63,9%, у овець дніпропетровського типу - відповідно 60,4% та 55,8%.

Вивчення фізико-технічних якостей овчин показало, що від усіх піддослідних груп овець отримали добрі хутрові овчини, які характеризувались достатньою легкістю та задовільними розмірами.

7. Експертно-зоотехнічна оцінка рун показала, що провідним сортиментом вовни піддослідних овець є 58 якість, доля вовни 56 якості у тварин першої групи склала 25,3%, а у тварин другої групи 3,8%.

8. Морфологічні та біологічні показники крові овець порівнюваних груп на протязі усього періоду досліджень знаходились в межах фізіологічних норм, коливаючись залежно від статі, віку, породності. У всіх піддослідних груп кількість еритроцитів збільшилась від народження до річного віку. При цьому вівці дніпропетровського типу дещо переважали ровесників групи асканійський кросбред х дніпропетровський тип.

Картина білої крові у піддослідних овець зазнавала істотних змін в залежності від віку. Так, в 4-4,5- місячному віці у піддослідних груп ягнят спостерігався здвиг лейкоцитарної формули вліво з появою в крові юних нейтрофілів (0,2-0,7%) та підвищенням кількості палочкоядерних форм у нащадків асканійських кросбредів (0,5-2,9%). Лімфоцитів в крові було в межах 47,4-59,5%.

9. За м’ясними якостями кращими були баранчики групи асканійський кросбред х дніпропетровський тип. Вони переважали своїх ровесників за передзабійною масою на 1,3кг або на 3%; за масою туші - на 0,7кг або на 3,8%; забійній масі - на 0,3 кг, або на 1,6% та за забійним виходом - на 0,7% (Р>0,95).

Кращими забійними якостями характеризувалися тварини першої групи з крупним завитком вовни. Передзабійна жива маса в них була більшою на 3,8%, ніж у тварин з дрібним завитком та на 1,2% у порівнянні з середнім.

10. У річному віці у піддослідних тварин спостерігається позитивний корелятивний зв’язок між такими господарсько-корисними ознаками як жива маса та настриг вовни (r=0,350-0,530), товщина та довжина вовни (r=0,340-0,580). Від’ємна кореляція спостерігається між живою масою тіла та товщиною вовни (r=0,02-0,37).

11. Найбільший економічний ефект був отриманий від тварин з крупним завитком вовни при народженні (70,82 грн. - в групі асканійський кросбред х дніпропетровський тип, 68,06 грн. - в групі овець дніпропетровського типу).

У цілому, від тварин групи асканійський кросбред х дніпропетровський тип було отримано на 5,01% більше прибутку, ніж від чистопородних ровесників дніпропетровського типу, отже і рівень рентабельності в них був вищим.

Публікації автора:

1. В.Т.Шуваев, В.И.Похил, А.А.Калиниченко, Е.Н. Задорожняя. Гистоструктура кожи и качество овчин мясо-шерстных овец // Зб. наук. праць ЛДАУ. – Луганськ: Русь - 1999. - №4(12). - С.162-165. (Особисто автором проведені дослідження, зроблені висновки).

2. В.Т.Шуваєв, О.О.Калиниченко Оцінка ягнят різних генотипів при відлученні // Наук.-метод. журнал "Тваринництво" СМАУ - Суми - 2001. - вип.5. - С.245-249. (Особисто автором проведені дослідження, статистично оброблені результати, написана стаття).

3. Шуваєв В.Т., Калиниченко О.О. М’ясна продуктивність баранців різних генотипів // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Збір. наук. праць ХЗВІ. - Х.:РВВ ХЗВІ, 2001. - Вип.8. - Ч.1. - С.99-102. (Здобувачу належить проведення досліду, забою, визначення якісних показників м’яса, написання статті).

4. В.Т.Шуваев, В.И.Похил, В.В.Микитюк, О.О.Калиниченко, О.М.Задорожня. Ефективність використання асканійських кросбредних баранів на матках дніпропетровського типу // Наук.-техн. бюлетень ІТ УААН. - Х.,2002. - №81. - С.152-154. (Особисто автором проведені дослідження, оброблені результати, вирахувана економічна ефективність, написана стаття).