Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Шинкар Світлана Миколаївна. Ефективність управлінської інформації в підприємствах ресторанного господарства: дисертація канд. екон. наук: 08.07.05 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Шинкар С.М. Ефективність управлінської інформації в підприємствах ресторанного господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05. – економіка торгівлі та послуг. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2003.

У дисертаційній роботі визначено сутність управлінської інформації в підприємствах ресторанного господарства як економічного ресурсу та розглянуто специфічні особливості даного виду ресурсів. Розроблено систему показників оцінки економічної ефективності управлінської інформації. Запропоновано методичний інструментарій щодо вдосконалення документообігу в системі інформаційного забезпечення управління. Надано варіанти вибору напрямків підвищення ефективності використання інформаційних ресурсів залежно від темпів росту товарообороту та рівня витрат на формування управлінської інформації в ретроспективному періоді. Розроблено методику визначення оптимальної чисельності управлінського персоналу та планування витрат на формування управлінської інформації, що спрямовані на підвищення ефективності управлінської інформації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в дослідженні системи забезпечення управлінською інформацією підприємств ресторанного господарства, визначенні особливостей оцінки економічної ефективності управлінської інформації з метою пошуку резервів її підвищення. Головні наукові та практичні результати проведеного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. Потреба в інформації для прийняття управлінських рішень значно зросла за умов становлення в Україні ринкової економіки, особливо в умовах невизначеності, необхідності оперативного виявлення змін у зовнішньому та внутрішньому середовищах та своєчасного реагування на них.

2. Розгляд особливостей управлінської інформації дозволив визначити її значення в управлінні, систематизувати й доповнити класифікацію управлінської інформації, систематизувати джерела її формування.

3. Виявлення специфіки інформаційних ресурсів дозволило розробити систему показників оцінки економічної ефективності використання управлінської інформації, відповідно до якої працівники управління підприємств ресторанного господарства отримали можливість проводити якісну комплексну оцінку ефективності інформаційного забезпечення з метою пошуку резервів її підвищення.

4. За сучасних умов інформація стала важливим стратегічним ресурсом, яким треба управляти, тому виникла необхідність оцінки витрат на формування управлінської інформації. З цією метою розроблено класифікацію поточних інформаційних витрат за функціональною ознакою та розроблено методичний інструментарій для їх аналізу.

5. З метою вдосконалення документообігу в системі інформаційного забезпечення управління підприємством ресторанного господарства застосовано методику АВС-аналізу, яка дозволить працівникам управління раціонально організовувати обробку інформації, що міститься в основних документах.

6. Для покращення якості управління підприємством ресторанного господарства запропоновано шляхи підвищення ефективності управлінської інформації, які залежать від позиції підприємства на матриці направлених дій.

7. З метою підвищення ефективності управлінської інформації розроблено методику визначення оптимальної чисельності управлінського персоналу та планування витрат на формування управлінської інформації.

8. Втілення розробок і пропозицій дисертаційної роботи в практичну діяльність підприємств ресторанного господарства дозволить підвищити ефективність використання управлінської інформації, що в свою чергу, сприятиме здійсненню господарсько-фінансової діяльності з максимально можливим прибутком.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Шинкарь С.Н. Эффективность экономической информации при управлении предприятием питания // Прогрессивные ресурсосберегающие технологии и их экономическое обоснование. Экономические проблемы торговли: Сб. научн. тр. - Х.: ХГАТОП, 1998. - С. 283-285.

  2. Оспищев В.И., Шинкарь С.Н. Об издержках на информационное обеспечение управления (Предприятия общественного питания) // Бизнес-Информ. - 1999.- №23-24. - C. 71-73. (Здобувачеві належать збір, обробка науково-дослідних даних та отримані результати). Лист ВАК України № 02-77-06/1689 від 8.11.2001.

  3. Шинкар С.М. Склад і структура витрат на формування управлінської інформації на підприємствах громадського харчування // Торгівля і ринок України: Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Вип.11, Том 2. - Донецьк: ДонДУЕТ, 2000 - С.118-124.

  4. Оспіщев В.І., Шинкар С.М. Про продуктивність управлінської праці //Вісник Дон дует. - 2001. - № 2(10). – C. 82-87. (Здобувачеві належать збір, обробка науково-дослідних даних та отримані результати).

  5. Шинкарь С.Н. Методика планирования численности управленческого персонала предприятий ресторанного хозяйства // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-х ч. / Редкол.: О.І. Черевко (відпов. ред.) та ін.; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. – Харків, 2002. - Ч.2. – С. 313-322.

Статті в інших виданнях:

  1. Шинкарь С.Н. Оценка эффективности экономической информации с применением ПЭВМ // Организационно-финансовые проблемы развития предприятий торговли и питания: Сб. науч. тр. - Х.: ХГАТОП, 1999. - С. 130-132.

  2. Шинкарь С.Н. О показателях эффективности управленческой информации на предприятиях питания // Повышение конкурентоспособности предприятий торговли и питания: Сб. науч. тр. - Х.: ХГАТОП, 2000. - C. 296-304.

  3. Шинкарь С.Н. О влиянии объема и структуры товарооборота на уровень затрат по информационному обеспечению управления //Вісник Харківського університету № 506. Серія: “Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м.Харкова”. Частина 1. - Х.: ХНУ ім. В.Н. Каразіна, 2001. - C. 170-172.

  4. Оспищев В.И., Шинкарь С.Н. Планирование затрат на формирование управленческой информации // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. праць: У 2-х ч. / Редкол.: О.І. Черевко (відпов. ред.) та ін.; Харк. держ. акад. технол. та орг. харчування. – Харків, 2002.- Ч. 2. (тем. план 2001 р.) – С. 151-156. (Здобувачеві належать збір, обробка науково-дослідних даних та отримані результати).

Тези доповідей:

  1. Шинкарь С.Н. Совершенствование планирования затрат на формирование управленческой информации на предприятиях питания // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали 2-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. / Харків, Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, 2001. - C. 108-110.