Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


Подолець Роман Здиславович. Ефективність та оптимізація енергетичного балансу України : Дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / НАН України; Інститут економічного прогнозування. — К., 2005. — 198арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 187-198.



Анотація до роботи:

Подолець Р.З. Ефективність та оптимізація енергетичного балансу України.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. – Державна установа “Інститут економіки та прогнозування НАН України”, Київ, 2005.

Дисертація присвячена питанням економіко-математичного моделювання, прогнозування та оцінки ефективності зведеного енергетичного балансу України. Визначено загальні тенденції розвитку ПЕК України, цінові та структурні диспропорції функціонування ПЕК, класифіковано внутрішні та зовнішні зв‘язки ПЕК у структурі міжгалузевих зв‘язків. Комплексний аналіз взаємодії енергетики та економіки проводився з використанням математичної моделі міжгалузевого балансу. Проаналізовано традиційні підходи до складання балансів основних видів енергоресурсів та запропонована нова схема зведеного енергетичного балансу. Обґрунтовано необхідність розробки системи економіко-математичних моделей для складання звітного та прогнозного енергетичних балансів України.

На основі аналізу методологічних підходів до моделювання енергетичних систем та існуючих прикладних модельних розробок запропонований найбільш доцільний на сьогодні на думку автора підхід до складання прогнозу споживання енергії та представлена імітаційна модель енергетичного балансу України, що враховує динаміку цін на енергоресурси, цінову та доходну еластичність енергоспоживання та перспективну модернізацію технологій переробки та споживання енергії.

В дослідженні з використанням імітаційної моделі розроблено базові та додаткові сценарії енергетичного балансу, проведено аналіз його основних показників та запропоновані рекомендації щодо вдосконалення енергетичної політики України.

  1. Протягом останнього десятиріччя розвиток ПЕК відбувався під впливом багатьох зовнішніх та внутрішніх факторів, пов’язаних із трансформацією економіки. Постійна тенденція до зростання цін на імпортовані енергоносії змінила структуру паливозабезпечення. Водночас, нерівномірне скорочення обсягів промислового виробництва призвело до змін у структурі кінцевого попиту на енергію. Структура валової доданої вартості перестала відповідати структурі споживання енергоресурсів. Адміністративне регулювання цін на вторинні ПЕР призвело до виникнення цінових диспропорцій, що полягає в перехресному субсидуванні населення за рахунок решти споживачів.

  2. Кінцевою метою аналізу комплексної взаємодії енергетики і економіки є визначення пропорцій у їхньому розвитку в часі і своєчасне виявлення можливих диспропорцій, обумовлених функціонуванням ПЕК. Для дослідження таких зв’язків ефективним є використання математичної моделі міжгалузевого балансу. Міжгалузевий баланс було використано також як інформаційну базу при побудові імітаційної моделі енергетичного балансу.

  3. Існуюча форма енергетичного балансу України характеризується низькою достовірністю даних та низкою протиріч у самій системі енергетичної статистики. Запропонована методологічна база орієнтована на використання схеми національних енергетичних балансів, що використовується в звітах Міжнародного енергетичного агентства. На відміну від діючої в Україні форми паливно-енергетичного балансу за принципом “ресурси-розподіл”, перевагою запропонованої форми енергетичного балансу за принципом “ поставки первинної енергії – кінцеве енергоспоживання” є інтегральний характер представлення даних щодо балансів окремих видів енергоресурсів, виділення в окрему частину сектора перетворення енергії, можливість розрахунку показників енергоємності.

  4. Застосування енергетичних моделей в процесі планування розвитку енергетичного сектора стало поширеною світовою практикою. Аналіз прикладних модельних розробок свідчить, що стандартним методологічним підходом при моделюванні енергетичного балансу є створення оптимізаційної лінійної квазідинамічної моделі енергетичної системи з фіксованим попитом (або часткової рівноваги). Проте в умовах дерегуляції в енергетиці моделювання розвитку ПЕК та його галузевих підсистем значно ускладнюється, тому на сьогодні в Україні практично доцільним є розроблення саме імітаційної енерго-економічної моделі.

  5. Виходячи із взаємозалежності динаміки економічного розвитку та обсягів споживання ПЕР сформульовані основні методологічні положення і розроблена імітаційна модель для прогнозування перспективних енергетичних балансів, в якій відображається скоординована система розрахунків із обґрунтуванням показників формування та розподілу ПЕР відповідно до сценаріїв соціально-економічного розвитку та визначених вимог і обмежень. У запропонованому підході показники енергетичного балансу визначаються на основі попередньо розрахованих параметрів економічного розвитку.

  6. На основі запропонованого методичного підходу проведені практичні прогнозні розрахунки перспективних енергетичних балансів у залежності від варіантних сценаріїв розвитку економіки.

  7. Розробка достовірного енергетичного балансу країни дасть можливість визначати та здійснювати заходи щодо усунення структурних та цінових диспропорцій на внутрішньому ринку енергоресурсів, створити ефективний механізм управління формуванням та використанням державних резервів. Аналіз енергобалансу у вартісному вимірі у співставленні з енергетичними витратами у міжгалузевому балансі дає можливість визначати непродуктивні енерговитрати економіки.

  8. Визначення орієнтирів енергетичної політики України має базуватися на науково обґрунтованому прогнозі структурних пропорцій національної економіки та кон’юнктури світових ринків енергоресурсів. Для реалізації ефективної енергетичної політики потрібне відповідне вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення моніторингу функціонування ПЕК та ринків ПЕР. Впровадження теоретичних розробок неможливе без державної підтримки, оскільки вимагає залучення до роботи широкого кола експертів з економіко-математичного моделювання, статистики, працівників енергетичної галузі.

Публікації автора:

  1. Формування галузевих ринків України: перехідний період / За ред. д-ра екон. наук, проф. В.О. Точиліна. – К.: Фенікс, 2004. – 332 с. (особистий внесок – розділ 1.1. “Формування реальних секторів економіки України”, С. 16-24 та у співавторстві з Ліром В.Е. розділ 3.3. “Стратегічні засади, тенденції та перспективи розвитку ринків енергоресурсів”, С. 178-191.).

  2. Лір В.Е., Подолець Р.З. Структурні зміни на ринках енергоресурсів та перспективний енергетичний баланс України // Економіка України: Стратегія та політика довгострокового розвитку / За ред. академіка В.М. Гейця. – К.: Фенікс, 2003. – С. 771-793. (особистий внесок – розробка сценаріїв та прогнозні розрахунки енергетичного балансу України з використанням імітаційної моделі).

  3. Лир В.Э., Подолец Р.З. Методологические аспекты имитационного моделирования и прогнозирования энергетического баланса Украины // Инновационное развитие топливно-энергетического комплекса: проблемы и возможности / Под общ. ред. Г.К. Вороновского, И.В. Недина. – К.: Знання України, 2004. – С. 171-247. (особистий внесок – постановка задачі, аналіз методологічних підходів, розробка моделі).

  4. Національна стратегія України щодо спільного впровадження та торгівлі викидами. – К.: Мін-во екол. Та природних ресурсів України, 2003 р. – 196 с. (особистий внесок – у співавторстві з Дюкановим В., Ліром В., Малі М., Точиліним В. розділ. 2. “Потенціал та витрати на скорочення викидів парникових газів”, С. 51-86 (розробка моделі, складання прогнозу споживання ПЕР та викидів ПГ) та у співавторстві з Бродманом У., Дюкановим В., Ліром В., Точиліним В. розділ 5 “Перспективи для України”, С. 144-167 (сценарні розрахунки викидів ПГ)).

  5. Лір В.Е., Подолець Р.З. Формування ринків енергоресурсів // Бюлетень Інституту економічного прогнозування. – 2002. - № 2. – С. 42-45.

  6. Подолець Р.З. Методологічні аспекти аналізу та рейтингова оцінка ефективності діяльності енергопостачальних компаній // Економіст. – 2003. - № 1. – С. 48-50.

  7. Лир В.Э., Подолец Р.З. Три этапа реформ: энергетика Украины стремится к режиму свободной торговли // Мировая энергетика. – 2004. - № 5. – С. 38-47.

  8. Подолець Р.З. Методологічні аспекти аналізу економічної ефективності паливно-енергетичного балансу // Вестник Национального Технического Университета “Харьковский Политехнический Институт”. – 2001. - № 24. – С. 131-133.

  9. Лір В.Е., Подолець Р.З. Стратегічні орієнтири розвитку енергоринків // Тези доповіді на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Інноваційна модель та стратегії економічного розвитку”. – Івано-Франківськ, 15-19 жовтня 2002 р. – С. 82-84.

  10. Лір В.Е., Подолець Р.З. Тенденції та перспективна динаміка цін на енергоресурси на споживчому ринку // За матеріалами Всеукраїнської наук.-практ. конференції “Внутрішній ринок споживчих товарів України: стан і перспективи розвитку” / Вісник Львівської комерційної академії. Серія: Економіка. – 2002. - № 14. – С. 97-102.