Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Загальне землеробство


Кирилюк Віктор Петрович. Ефективність систем основного обробітку чорноземів опідзолених у ланці зерно-просапної сівозміни правобережного Лісостепу України : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / Інститут землеробства УААН. — К., 2003. — 203арк. — Бібліогр.: арк. 137-164.



Анотація до роботи:

Кирилюк В.П. Ефективність систем основного обробітку опідзолених чорноземів в ланці зерно-просапної сівозміни правобережного Лісостепу України.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.01 - загальне землеробство - Інститут землеробства УААН, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню впливу багаторічного застосування різних систем основного обробітку грунту на головні фактори ґрунтової родючості та врожайність культур ланки сівозміни: горох - озима пшениця - цукрові буряки, окремих питань здійснення строків основного обробітку та апробації нових заходів догляду за посівами.

Встановлено, що застосування комбінованої полицево-чизельної системи основного обробітку сприяє збереженню гумусу, покращує агрофізичні властивості, забезпечує ефективну боротьбу з бур'янами, дозволяє отримати врожаї гороху, озимої пшениці та цукрових буряків вищі одержування на контролі (поєднання різноглибинної оранки з дискуванням) за менших енергетичних витрат, а також розроблено новий спосіб контролю бур'янів в посівах гороху.

Запропоновано і впроваджено ресурсозберігаючу систему основного обробітку грунту в зерно-буряковій сівозміні.

1. Різні глибина і спосіб основного обробітку опідзоленого чорнозему північно-західної частини Правобережного Лісостепу України в ланці зерно-бурякової сівозміни: горох - озима пшениця - цукрові буряки, строк та способи здійснення основного обробітку під цукрові буряки, а також досходове розпушування посівів гороху впливають на елементи родючості ґрунту, формування конкурентних відносин між культурним та бур'яновим компонентами агрофітоценозу, величину і якість урожаю, продуктивність ланки сівозміни, енергетичні та економічні показники вирощування польових культур.

2. Систематичне застосування в сівозміні безполицевих обробітків призводить до диференціації шару, що обробляється за агрофізичними показниками (щільність будови, твердість, бриластисть ґрунту); агрохімічними показниками - пошаровому вмісту гумусу елементів живлення з їх концентрацією у верхньому 0-10 см шарі при системах безполицевого обробітку та більш рівномірному їх розподілі по глибині шару, що обробляється, за умов проведення оранки і комбінованих систем з її періодичним застосуванням.

3. Системи застосування безполицевого обробітку, розпушування параплугом, плоскорізом, особливо поверхневого обробітку до 10-12 см дисковими знаряддями, обумовлюють підвищення показників щільності та твердості ґрунту, що негативно впливає на формування режиму вологості ґрунту у кореневищному шарі.

4. Традиційна глибина обробітку ґрунту до 30-32 см полицевими знаряддями не забезпечує оптимальних фізичних умов росту і розвитку польових культур з причин формування ущільненого прошарку - плужної "підошви". Її руйнування чизельними знаряддями з розущільненням підорного шару при глибині розпушування на 40-45 см забезпечує оптимізацію будови в значній частині кореневмісного шару і позитивно впливає на продуктивність ланки зерно-бурякової сівозміни.

5. Кращий режим зволоження в ґрунті створюється при комбінованій системі основного обробітку з оранкою під горох, поверхневим дисковим під озиму пшеницю та чизельним під цукрові буряки, що в середньому по ланці за період вегетації культур складало додатково 22 мм.

6. Встановлено тенденцію зменшення вмісту гумусу в 0-40 см шарі ґрунту і відсутність залежності цього показника від заходів обробітку ґрунту, що вивчалась. За десятирічний період 1989-1999 pp. Вміст гумусу знизився з 3,19 до 3,14%, що пояснюється високою мінералізаційною здатністю чорнозему опідзоленого та від'ємним балансом органічної речовини.

7. Вміст рухомого фосфору в 0-40 см шарі становив 20-39 мг/100 г ґрунту з підвищеною концентрацією у верхньому 0-10 см шарі за безполицевих обробітків. Вміст обмінного калію за всіх заходів обробітку ґрунту знаходився практично на одному рівні 8-9 мг/100 г ґрунту, що відповідає достатньому рівню забезпеченості цим елементом живлення рослин. Режим азотного живлення складався напружено, зі значним його дефіцитом. Найбільшим він був у варіантах комбінованої системи обробітку ґрунту - 128 кг/га, найменшим - за плоскорізної та поверхневої систем -6-23 кг/га і знаходився у прямому зв'язку з рівнем продуктивності ланки сівозміни.

8. Системи безполицевого обробітку, порівняно до оранки та комбінованого обробітку з періодичним її застосуванням, призводили до підвищення забур'яненості полів на 20-136% під час появи сходів та на 7-52% при збиранні культур. Втрати урожаю від бур'янів складали на варіантах оранки в комбінованій системі та безполицевих обробітках на горосі, озимій пшениці і цукрових буряках, відповідно - 24 і 27%, 8 і 14%, 33 і 58%.

9. Найбільшу продуктивність ланки сівозміни забезпечила комбінована система основного обробітку ґрунту із оранкою під горох на 20-22 см - 26,4 ц/га, поверхневим дисковим обробітком під озиму пшеницю на 10-12 см - 50,9 ц/гa, чизельним під цукрові буряки на 35-40 см - 411 ц/га, або в сумі приріст до контролю 20 ц (9%) кормових одиниць. Кореляційний аналіз свідчить, що основним чинником позитивного впливу даної системи є підвищення конкурентоспроможності культур по відношенню до бур'янів, оптимізація фізичних властивостей ґрунту та покращення режиму вологозабезпеченості культур ланки сівозміни.

10. Досходове розпушення ґрунту паровим культиватором у посівах гороху у фазі кільчення насіння на глибину 5-6 см нижче його заробки є ефективним заходом боротьби з бур'янами, що оптимізує властивості ґрунту та ефективний контроль шкідливої дії бур'янів. Зазначений захід стабільно підвищує врожайність в межах 10-30%, знижує собівартість і підвищує рентабельність вирощування культури. Такий захід боротьби з бур'янами є дешевший від внесення гербіцидів.

11. За відсутності в сівозміні глибокого чизельного розпушення найефективнішим під озиму пшеницю є лущення дисковими знаряддями відразу після збирання попередника і оранка через 10-12 днів. При цьому врожайність та рентабельність були найвищими - 41,3 ц/га та 129%, а собівартість - найнижчою -18,24 ц/га. Заміна цього заходу оранкою без попереднього дискування чи кількаразовим дискуванням призводить до підвищення забур'яненості та зниження урожайності і економічно недоцільна.

12. За складних економічних і організаційних умов та неможливості здійснення глибокого зяблевого обробітку під цукрові буряки осінній поверхневий обробіток є більш ефективним заходом ніж веснооранка. Зниження урожайності при веснооранці порівняно до зяблевої складає при ранній весняній - 19%, та пізній весняній - 32%.

Публікації автора:

1. Кирилюк В.П. Ефективність способів та строків основного обробітку ґрунту //Цукрові буряки. - 2001. - №3. - C.I 5-16.

2. Кирилюк В.П. Вплив різних систем обробітку грунту на забур'яненість та урожайність ланки сівозміни //36. наукових праць Подільської ДАТА. - Кам'янець-Подільський. - 2001. - №9. - С.125-128.

3. Кирилюк В.П. Вплив способів догляду на шкодочинність бур'янів у посівах гороху //36. наукових праць Інституту землеробства УААН.- Київ. - 2002.- Вип.1.-С.36-39.

4. Войтова Г.П., Кирилюк В.П. Ефективність оранки і мінімального обробітку грунту під озиму пшеницю //3б.наукових праць Інституту землеробства УААН. -Київ. -2002.- Вип.2 - С.21-23.

5. Кирилюк В.П. Новий екологічно безпечний спосіб контролю чисельності бур'янів //Зб.наукових праць Подільської ДАТА.- Кам'янець-Подільський. - 2002.- 10. - С.43-45.

6. Кирилюк В.П., Войтова Г.П. Екологічно безпечний спосіб боротьби з бур'янами //Аграрна наука - виробництву. Науково-інформаційний бюлетень УААН. - Київ. - 2003.- № 1.- С.3.

7. Савченко Г.І., Кирилюк В.П. Вплив добрив на продуктивність зернопросапної сівозміни правобережного Лісостепу //Тези Міжн.наук.-практ.конф. "Шляхи раціонального використання земельних ресурсів України". - Київ: ІЗ УААН. - 1995. - Частина II. - С. 14.

8. Войтова Г.П., Кирилюк В.П. Ефективність альтернативних систем обробітку грунту під цукрові буряки //Тези Міжн.наук.-практ.конф. "Наукові основи виробництва цукрових буряків та інших культур бурякової сівозміни в сучасних економічних та екологічних умовах". - Київ: ІЦБ. - 1998. - Книга 1. - С.123-125.

9. Кирилюк В.П., Войтова Г.П. Ефективність застосування альтернативних систем основного обробітку грунту під цукрові буряки //Тези Міжн.наук-практ.конф. "Землеробство XXI століття - проблеми та шляхи вирішення". - Київ: ІЗ УААН. - 1999. - С.66-67.

10.Войтова Г.П., Кирилюк В.П. Застосування альтернативних систем обробітку грунту під кукурудзу на силос //Тези Міжн.наук.-практ.конф. "Землеробство XXI століття - проблеми та шляхи вирішення". - Київ: ІЗ УААН. - 1999. - С.67-68.

11.Рекомендації по вирощуванню озимої пшениці в господарствах Хмельницької області в 1998 році. Управління сільського господарства Хмельницької облдержадміністрації та Хмельницької ДСГДС /Рудишин В.К., Савченко Г.І., Кізяков В.Е., Яготин І.С., Кузьмич М.К., Войтова Г.П., Кирилюк В.П., Довгий В.П. - 1997. - С.14.

12.Рекомендації по вирощуванню пшениці в господарствах Хмельницької області. Центр наукового забезпечення агропромислового виробництва Хмельницької області /Рудишин В.К., Савченко Г.І., Кізяков В.Е., Яготин І.С., Кузьмич М.К., Войтова Г.П., Кирилюк В.П., Довгий В.П. -1998 - C.I 1.

13.Рекомендації по вирощуванню озимої пшениці в агропромислових формуваннях Хмельницької області. Центр наукового забезпечення АПВ Хмельницької області /Кирилюк В.П., Рудишин В.К., Яготин І.С., Савченко Г.І., Кузьмич М.К., Андрійченко О.А., Войтова Г.П., Кирилюк В.П., Войтов О.Д., Богач Л.П. - 2000. - С.14.

14.Основний обробіток грунту в сівозміні (методичні рекомендації). Центр наукового забезпечення АПВ Хмельницької області /Савченко Г.І., Кирилюк В.П., Войтова Г.П. - 2000. - C.12.

15.Система ведення сільського господарства в Хмельницькій області (наукове супроводження "Комплексної програми розвитку сільського господарства Хмельницької області у 2001-2005 роках та на період до 2010 року". Центр наукового забезпечення АПВ Хмельницької області /Храновський М.Ю., Гуменюк О.В., Кураш В.Г., Радомський B.C., Плюта М.А., Сердюк B.C., Грицюк В.В., Мирончук К.Е., Ліхневська О.В., Царенко І.Г., Савченко Г.І., Кузьмич В.М., Кузьмич М.К., Медвідь Т.О., Паюк Н.О., Андрійченко О.А., Вербич І.В., Молдован В.Г., Молдован Ж.А., Кирилюк В.П., Войтова Г.П., Дерев'янський В.П., Конопельський M.I., Власюк О.С., Яготин І.С., Степанчук В.В., Гуляк Л.С., Данильченко В.Ф., Кирилюк Л.Д., Щербина О.Д., Войтов О.Д., Процик В.В., Семенюк В.Ю., Бродський С.В., Трофимчук С.М., Бахмат M.I., Овчарук B.I., Лахмотов О.П., Музика М.О., Польовий Я.М., Калінченко B.I. - 2002. - С.138.