Кордон Тетяна Іванівна. Ефективність субаліну при експериментальній колібактеріальній інфекції : Дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Ужгородський національний ун-т. — Ужгород, 2005. — 142арк. — Бібліогр.: арк. 118-142.
Анотація до роботи:
Кордон Т.І. Ефективність субаліну при експериментальній колібактеріальній інфекції. — Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.07 — мікробіологія. — Інститут мікробіології і вірусології НАН України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена дослідженню дії рекомбінантного пробіотика субаліну на збудників колібактеріозу invitroта на деякі системи і органи курей в умовах експериментальної колібактеріальної інфекції. У хворих на колібактеріоз птахів виділено штами кишкової палички, встановлено їх серологічні О-типи та визначено антагоністичну ефективність субаліну щодо виділених культур. В умовах експериментальної колібактеріальної інфекції встановлено профілактичну та лікувальну добові дози пробіотика. При його застосуванні з метою лікування відмічено відновлення мікробіоценозу кишечника з 3-го до 1-го ступеню дисбактеріозу, а також встановлено його дезинтоксикаційну дію. Використання біопрепарату викликало збільшення кількості лізоциму в сироватці крові здорових курей та в білку яєць. Встановлено стимуляцію противірусного імунітету в умовах вакцинації курей проти хвороби Ньюкасла при пероральному використанні пробіотика. Застосування субаліну як лікувального засобу призводило до швидшого, порівняно з норфлоксацином, відновлення показників білкового, ліпідного та пігментного обміну печінки. В умовах D- та Е-гіповітамінозу курей відмічено посилення терапевтичної дії вітамінних препаратів, використаних в поєднанні з пробіотиком. Субалін не викликав видимих морфологічних змін тканин печінки.
У 79 особин курей, хворих на різні форми колібактеріозу, ізольовано 63 штами патогенних E. coli, 33 з них представляли монопатогенні серологічні типи О78, О86, О101, О103, О115, О117 і 30 штамів — поліпатогенні культури серотипів О1, О2, О6, О26, О55, О111 і О124.
Встановлено антагоністичну дію субаліну щодо виділених від курей (62 штами) і типових (5 культур) E. coli. Зони затримки росту тест-мікробів складали 11-15 мм.
В умовах колібактеріозу встановлена профілактична (140 млн. клітин) та лікувальна (150 млн. клітин) дози пробіотика.
Використання субаліну не викликає порушення складу мікробіоценозу кишечника здорових курей. Лікування субаліном курей, хворих на колібактеріоз, приводить до відновлення мікробіоценозу кишечника, зменшуючи ступінь дисбактеріозу з 3-го до 1-го ступеню.
Дослідження рівня СМП в сироватці крові курей показало відсутність токсичної дії субаліну на їх організм. Використання пробіотика для лікування хворих на колібактеріоз курей чинить позитивну дію на процеси дезинтоксикації.
Встановлено, що введення субаліну птиці викликає збільшення кількості лізоциму в сироватці крові здорових курей різного віку та вміст лізоциму в білку яєць. Відмічено відновлення активності лізоциму в сироватці крові курей-реконвалесцентів, для лікування яких застосували субалін.
Визначено, що попереднє однократне пероральне введення субаліну в дозі 75 млн. мікробних клітин сприяло підвищенню у курей імунної відповіді до збудника хвороби Ньюкасла при введенні полівалентної вакцини Nobilis IB+G+ND до 100% порівняно з показниками контролю – 88–96%.
Доведено, що лікування субаліном курей, хворих на колібактеріоз, приводило до швидшого відновлення показників білкового, ліпідного і пігментного обміну печінки. В умовах D- та E-гіповітамінозу субалін сумісно з вітамінними препаратами прискорював процеси відновлення вмісту цих вітамінів в організмі.
Встановлено, що субалін не викликав видимих морфологічних змін тканин печінки здорових курей.
Публікації автора:
Основні результати досліджень опубліковані в 6 наукових працях, з них 4 статті у наукових фахових виданнях та 2 тези доповідей.
Кордон Т. І. Вивчення дії субаліну і його комплексу з байтрилом і норфлоксацином на нормальну мікрофлору кишечника курей // Науковий вісник Ужгородського ун-ту. Серія біологія. — 2001. — № 9. — С. 110–113.
Кордон Т. І. Вивчення антагоністичної дії субаліну на збудники кишкових інфекцій курей in vitro та in vivo // Науковий вісник Ужгородського ун-ту. Серія Біологія. — 2003. — № 13. — С. 114–119.
Кордон Т. І. Порівняльне вивчення дії субаліну і норфлоксацину на нормальну мікрофлору кишечника здорових і хворих на колібактеріоз курей // Науковий вісник Ужгородського ун-ту. Серія Біологія. — 2004. — № 14. — С. 142–147.
Кордон Т. І., Ніколайчук В. І. Вакцинація курей проти хвороби Ньюкасла на фоні використання субаліну // Науковий вісник Ужгородського ун-ту. Серія Біологія. — 2004. — № 15. — С. 46–49.
Кордон Т.І. Колібактеріоз курей як фактор екологічної небезпеки для людей // Збірка тез VI Міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених "Екологія. Людина. Суспільство". — Київ, 2003. — С. 43.
Кордон Т.І. Ефект дії субаліну на вміст вітаміну D у сироватці крові курей в умовах експериментальної колібактеріальної інфекції та при гіповітамінозі // Збірка тез доповідей Х з’їзду Товариства мікробіологів України. — Одеса, 2004. — 194 с.