Якубова Інесса Ігорівна. Ефективність профілактики карієсу зубів у дітей шкільного віку: Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2002. - 205арк. - Бібліогр.: арк. 164-193.
Анотація до роботи:
Якубова І.І. Ефективність профілактики карієсу зубів у дітей шкільного віку.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія.- Львівський державний медичний університет ім. Данила Галицького, Львів, 2002.
У дисертаційній роботі узагальнено результати вивчення поширеності захворювання карієсом зубів у дітей шкільного віку. Наведено результати клінічного обстеження, лабораторних та біохімічних досліджень змішаної слини обстежених дітей. Виявлено високе ураження зубів карієсом у дітей, низький рівень санітарно-гігієнічних знань та навиків у дітей і їх батьків. Запропоновано і впроваджено програму гігієнічного виховання дітей і оцінено її найближчий, проміжний і віддалені результати. Опрацьовано комплекс профілактичних заходів, який містить адаптогени, гліцерофосфат кальцію, герметизацію фісур перших молярів і премолярів. Результати наукової роботи впроваджено у навчальний процес на кафедрах стоматології дитячого віку Львівського державного медичного університету ім. Данила Галицького, Донецького державного медичного університету. Комплекс заходів для профілактики карієсу впроваджено у Львівській, Тернопільській обласних стоматологічних поліклініках, у стоматолоґічному відділенні Мостиської районної поліклініки.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення завдання профілактики карієсу зубів у дітей шкільного віку зі застосуванням адаптогенів рослинного походження та герметиків.
1. За результатами клінічного обстеження виявлено високу розповсюдженість (90,2±1,04%) та інтенсивність (КПВз=5,60±0,83) карієсу зубів у дітей м.Львова. Встановлено низький рівень санації порожнини рота (51,8%), яка поєднується з недостатнім рівнем стоматолоґічної допомоги (32,0%) та високою потребою у лікуванні (77,7%).
За результатами анкетування у 65,7% дітей і у 61,2% батьків встановлено недостатній рівень санітарно-гіґієнічних знань. Значна частина дітей доглядають за порожниною рота нерегулярно (19,0%), або взагалі не вміють правильно чистити зуби (89,0%). Добрий стан гігієни порожнини рота виявлено лише у 11,2% дітей. Якість гігієни інверсно корелює з інтенсивністю карієсу постійних зубів (r=-0,19).
Розроблено і впроваджено проґраму гіґієнічного виховання дітей, яка включає санітарно-просвітню роботу та навчання методів гіґієни порожнини рота. Оцінка ефективності проґрами на трьох етапах показала, що внаслідок її запровадження ГІ істотно знизився у всіх вікових групах дітей. Проведення контрольованого чищення зубів виявило, що кожна четверта дитина (23,4%) семи років засвоїла навик правильно чистити зуби, а серед 14- річних – кожний десятий (84,2%).
Розвиток карієсу зубів супроводжується змінами вмісту в змішаній слині загального кальцію, магнію і неорганічного фосфору, які залежать від віку дітей та активності каріозного процесу, що поєднується із задовільним мінералізувальним потенціалом (2,40±0,27 бала) змішаної слини і переважанням ІІ тип кристалів (54,9±3,63%)
При застосуванні адаптоґенів рослинного походження “Біотриту С” та ехінацеї пурпурової встановлено, що у карієсрезистентних дітей семи- та десятирічного віку протягом 36 міс. редукція карієсу була набагато вища (відповідно 62,43 і 34,71%), ніж у дітей, схильних до карієсу (відповідно 17,23 і 13,61%).
Застосування для профілактики карієсу зубів герметика та лаку показали, що найбільш виражену карієспрофілактичну ефективність має герметик. Ефективність запечатування борозен молярів герметиком світлового твердіння “Helioseal” через 36 міс. спостереження складає 84,04±3,11%, премолярів – 62,32±3,25%. Карієсом уражено 10,71% молярів і 11,61% премолярів. При лакуванні борозен “Fluor Protector” кількість каріозних молярів становить 23,40%, серед премолярів – 22,62%.
Застосування комплексу профілактики у дітей шкільного віку, який містить “Біотрит С”, ехінацею пурпурову, гліцерофосфат кальцію, герметик “Helioseal”, зубну пасту “Lacalut fluor” і зубний еліксир “Біодент-2”, протягом 12 міс. сприяє корекції гомеостазу мінеральних компонентів у змішаній слині, зменшує ризик виникнення та збільшення кількості карієсу зубів, що підтверджує суттєва перевага І типу мікрокристалів та високим мінералізувальним потенціалом змішаної слини. Протягом 36 міс. виявили редукцію карієсу 67,80% у дітей семирічного віку, 46,15% - у 10- річних дітей.
8. Високу ефективність запропонованого комплексу профілактичних заходів у дітей шкільного віку підтверджує позитивна динаміка клінічних та біохімічних показників. Це дозволяє рекомендувати його для впровадження у практичну стоматологію.
Публікації автора:
Флюнт І.І., Безвушко Е.В. Профілактика карієсу зубів у дітей з застосуванням герметиків та лаків // Вісник стоматології.- 1997.- № 2.-С.247-249.
Флюнт І.І. Профілактика карієсу у дітей шкільного віку// Вісник стоматології.- 1999.- № 2.-С.40-42.
Флюнт І.І. Вміст кальцію, магнію та неорганічного фосфату в змішаній слині у дітей шкільного віку залежно від інтенсивності карієсу зубів //Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 1999.- № 2.- С.75-77.
Флюнт І.І. Соціально-гігієнічна характеристика батьків, які мають дітей шкільного віку ( на прикладі м.Львова ) //Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.- 2000.- № 3.- С.129-131.
Смоляр Н.И., Флюнт И.И. Поражаемость кариесом зубов у детей школьного возраста г. Львова // Современная стоматология.- 2001.- № 3 .- С.56 – 58.
Флюнт І.І. Можливість підвищення резистентності зубів до карієсу у дітей. Стоматологічні новини. “Актуальні проблеми стоматології”.- Львів, 1997.- С.36
Флюнт І.І. Залежність мінералізуючих властивостей змішаної слини від інтенсивності ураження зубів карієсом. Стоматологічні новини. “Актуальні проблеми стоматології”.- Львів, 1997.- С. 37-38
Флюнт І.І. Ураженість зубів карієсом у дітей шкільного віку м.Львова. Стоматологічні новини. “Актуальні проблеми стоматології”.- Львів, 2000.- С.89-90.
Флюнт І.І. Оцінка комплексної профілактики карієсу зубів у дітей шкільного віку. Стоматологічні новини. “Актуальні проблеми стоматології”.- Львів, 2000.- С. 90-91.
Флюнт І.І. Залежність гігієнічних навичок від санітарно-гігієнічних знань у школярів. Деп. в ДНТБ України № 255 УК-96 від 15.01-96р
Флюнт І.І. Результати вивчення рівня санітарної культури різних груп населення. Деп. в ДНТБ України № 256 УК-96 від 15.01.96р.
Флюнт І.І. Прогнозування карієсу постійних зубів у дітей // Матер. допов. Міжн. наук. конф. “Сучасні проблеми стоматології”.- Львів, 1996.- С.95-96
Флюнт І.І. Рівень гігієнічних знань школярів м.Львова // Матер. наук.-практ.конф. “Нові методики та технології в стоматології”.- Львів, 1997.- С.62
Flunt I. Moїliwoж zwiкkszenia odpornoci zкbуw na prуchnicк u dzieci. Miкdz. Konferencja Sekcji Stomatologii Zachowawczej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.- Poznaс, 1997.- s.48-49
Флюнт І.І. Рівень гігієни порожнини рота у дітей м. Львова // Матер. наук.-практ. конф. “Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології”.-Львів, 1998.- С.147