Потій Валерій Валерійович. Ефективність місцевого фотохімічного впливу у хірургічному лікуванні гнійних ран: дисертація канд. мед. наук: 14.01.03 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Потій В.В. Ефективність місцевого фотохімічного впливу у хірургічному лікуванні гнійних ран. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.03. – хірургія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2003.
Дисертація присвячена вивченню змін стану перекисного окислювання ліпідів, стану системи антиоксидантного захисту, загальної, регіональної і місцевої імунної реактивності й особливостей репаративних процесів у хворих із гнійними ранами м'яких тканин і проведенню їхньої корекції за допомогою сучасного хірургічного лікування з використанням місцевого фотохімічного впливу.
Матеріалом дисертаційної роботи стали результати клінічного спостереження за 208 хворими з гнійними ранами м'яких тканин.
Шляхом комплексного вивчення активності перекисного окислювання ліпідів, стану системи антиоксидантного захисту, цитологічного складу рани, стану загального регіонального і місцевого імунітету встановлено ряд факторів, що погіршують перебіг репаративних процесів у гнійній рані.
На цій підставі запропоновано патогенетично обґрунтоване лікування у вигляді місцевого фотохімічного впливу і показана його ефективність, що дало змогу зменшити середні строки лікування на 5,04 доби та число ускладнень з 12,5 до 10,7 %.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення актуальної задачі по лікуванню ран у хворих з гнійно-запальними процесами м’яких тканин, що дозволило рекомендувати місцевий фотохімічний вплив, як найбільш ефективний метод корекції виявлених порушень в гнійній рані.
1. Застосування місцевого фотохімічного впливу дозволяє прискорити загоєння гнійних ран у 1,47 рази, зменшити число ускладнень з 12,5 до 10,7 %, скоротити середні терміни лікування на 5,04 доби.
2. У тканинах гнійної рани виявлено достовірне збільшення активності перекісного окислення ліпідів у виді підвищення рівня дієнових кон’югат (р<0,05) і порушення в системі антиоксидантного захисту у виді зниження активності супероксиддісмутази (р<0,05).
3. Застосування місцевого фотохімічного впливу дозволяє в 88,2 % хворих з гнійними ранами домогтися відновлення прооксидантно-антиоксидантної рівноваги в терміни до 10 днів.
4. Місцевий фотохімічний вплив в поєднанні з тимогеном дозволяє компенсувати імунні порушення в хворих із гнійними ранами: до 10-ї доби нормалізується кількість Т-лімфоцитів у 86,0 % хворих, Т-хелперів/індукторів – у 84,2 % хворих, показників гуморального імунітету в 87,7 % хворих.
5. Зазначені розходження клінічних, морфологічних, біохімічних та імунологічних показників в хворих основної групи і групи співставлення підтверджують обґрунтованість застосування у комплексі хірургічного лікування гнійних ран місцевого фотохімічного впливу, який доцільно проводити 1-2 рази на добу протягом 10-15 діб в поєднанні з внутрім’язовим введенням 100 мкг тимогену у хворих з вираженими імунними порушеннями.
Публікації автора:
Потий В.В. Применение иммуномодуляторов в комплексе лечения гнойной раны мягких тканей // Клін. хірургія. - 2000. - №10. - С. 15-16.
Бабенков Г.Д., Потий В.В. Влияние Valkion-терапии на заживление гнойных ран мягких тканей // Український медичний альманах. - 2001.-№ 3.-С.10-12.
Потій В.В. Уміст циркулюючих імунних комплексів і середніх молекул у сироватці крові хворих із гнійними ранами м’яких тканин // Український медичний альманах. - 2001.-№ 5.-С.126-128.
Потий В.В. Влияние Valkion-терапии в комбинации с тимогеном на активность ПОЛ и состояние антиоксидантной системы у больных с гнойно-некротическими процессами мягких тканей // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. Зб. наук. праць. - Вип. 2 (41). - Київ; Луганськ; Харків, 2002.- С.137-149.
Потий В.В. Эффективность коррекции иммунных нарушений при помощи Valkion-терапии в сочетании с тимогеном у больных с гнойно-некротическими процессами мягких тканей // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. Зб. наук. праць. - Вип. 3 (42). - Київ; Луганськ; Харків, 2002.- С.160-168.
Пат. 47619А України, МКВ А61М16/14 - Засіб місцевого застосування Valkion-терапії у лікуванні гнійно-запальних захворювань // Бабенков Г.Д., Ковєшніков О.В., Потій В.В., Міщенко М.В., Долгополов В.В.-2001053004; Заявлено 03.05.2001; Опубл. 15.07.2002, Бюл.№7.
Бабенков Г.Д., Мищенко М.В., Потий В.В., Чайка О.О., Шашкевич А.И. Эффективность применения синтетических аналогов регуляторных пептидов в комплексе лечения гнойной хирургической инфекции // Клін. хірургія. - 2003. - №4-5. - С. 4.
Потій В.В. Застосування імуномодуляторів у комплексному лікуванні гнійних ран м’яких тканин // IV міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези доп.-Тернопіль, 2000. – С. 34.
Потій В.В. Стан місцевого імунітету у хворих з гнійними ранами м’яких тканин // V міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених, приурочений до 10-ї річниці незалежності України: Тези доп.-Тернопіль, 2001. – С. 49.
Потій В.В., Міщенко М.В. Корекція порушень метаболізму в тканинах гнійної рани // “Актуальні проблеми сучасної медицини”: Тези доп. 57 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету Імені О.О.Богомольця з міжнародною участю.-Київ.-2002.-С.151-152.