Хірургічне лікування первинної відкритокутової глаукоми є на даний час найбільш ефективним методом, що дозволяє припинити прогресування глаукоматозного процесу. Проте нестійкість лікувального ефекту з часом обумовлена, зокрема, надмірним рубцюванням в зоні оперативного втручання. Певні перспективи в цьому напрямі відкривають дослідження ролі вільно-радикальних сполук кисню в процесах фіброзосполучення і контрактації білкових структур.
2. Вперше встановлено, що супероксидний радикал кисню викликає пошкодження функціональних груп білків тканин склери в зоні оперативної дії (вміст сульфгідрильних і амінних груп знижувався на 35% і 20% відповідно, при цьому рівень дисульфідних зв'язків зростав на 27%) та приводить до патологічного рубцювання склери.
3. Вперше встановлена дія вільно-радикальних форм кисню, яка приводить до підвищення рівня оксипроліну (хімічного маркера колагену) в білках тканин склери в зоні оперативної дії, що свідчить про підвищення швидкості біосинтезу колагену на 33 %.
4. Розширені наукові дані про вплив процесів оксидування та антиоксидантної системи на ступінь післяопераційної запальної реакції, що виражалось в зниженні ії ступеня на 44% при проведенні хірургічного лікування хворих первинною відкритокутовою глаукомою.
5. Доповнені наукові дані про підвищення антиоксидантної активності і зниження рівню малонового діальдегіду в сльозній рідині у хворих первинною відкритокутовою глаукомою при застосуванні емоксипіну ( на 73% і 40% відповідно).
6. Запропонована схема використання 1 % розчину емоксипіну в вигляді парабульбарних ін’єкцій 0,5 мл щоденно протягом двох тижнів в найближчому післяопераційному періоді, що приводило до зменшення вираженості запальної реакції ока на 19 %.
7. Застосування емоксипіну в запропонованій медикаментозній корекції надмірного рубцювання склери приводило до формування функціонально повноцінних фільтраційних подушок в 92 % випадків в термін до 12 місяців.
8. Застосування емоксипіну в схемі ведення післяопераційного періоду дозволило нормалізувати внутрішньоочний тиск і запобігти рецидиву захворювання в 20 % випадків.
9. Запропонована схема медикаментозної корекції надмірного рубцювання склери дозволяє підвищити ефективність хірургічного лікування хворих з первинною відкритокутовою глаукомою на 20%.