Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Променева діагностика та променева терапія


Єфимова Галина Степанівна. Ефективність ліпохроміну у профілактиці променевих реакцій органів малого таза при радіотерапії раку матки: Дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут медичної радіології ім. С.П.Григор'єва. - Х., 2002. - 173арк. - Бібліогр.: арк. 151-173.



Анотація до роботи:

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія.

У дисертаційній роботі проаналізовано та оцінено перебіг місцевих променевих реакцій в слизових оболонках тазових органів хворих на рак тіла і шийки матки при поєднано-променевій терапії і післяопераційному опромінюванні. Вивчено динаміку показників системи перекисного окислення ліпідів та імунного статусу під час променевої терапії..

Дано характеристику патологічним та ультрамікроскопічним змінам у слизових оболонках сечового міхура і прямої кишки під дією радіаційного фактора.

Запропоновано спосіб корекції променевих реакцій в слизових оболонках тазових органів за допомогою каротиноїдовмісного препарату “Ліпохромін”.

1. Частота ранніх променевих циститів при реалізації програми поєднано-променевого лікування в порівнянні з дистанційним опромінюванням значно більша, відповідно 53,3 і 37,5 %, випадків, а частота ректитів – 36,6 і 25 %. Радіоепітеліїти шийки матки і верхньої третини піхви при виконанні поєднано-променевої терапії виникали у 83,3 % хворих, а радіоепітеліїти кукси піхви при контактному методі у хворих на рак тіла матки – у 68 % хворих.

2. Включення в програму лікування ліпохроміну позитивно впливає на перебіг променевих реакцій в суміжних з маткою органах. Частота ранніх променевих циститів і ректитів у дослідній групі хворих на рак матки зменшується вдвічі: 26,6 і 20 % відповідно при поєднано-променевому лікуванні та 16,7 і 13,3 % – при зовнішньому опромінюванні.

Під впливом препарату змінюється розподіл форм радіоепітеліїтів, не спостерігаються виразково-некротичні, а кількість ерозивно-десквамативних форм зменшується вдвічі.

Позитивно змінюється динаміка та інтенсивність променевих реакцій у хворих, що одержували ліпохромін: виникають пізніше в середньому на 1 тиждень, скорочується тривалість їх існування в 1,5 разу, не потребується перерви в лікуванні, які були у 12,5 % хворих контрольної групи, у зв’язку з появою тяжких форм променевих реакцій,.

3. Основними патологічними змінами в слизовій оболонці сечового міхура під впливом опромінення були комбінація атрофічних та проліферативних процесів у перехідному епітелії та атрофія й прогресуюче фіброзування строми, а у слизовій оболонці прямої кишки опромінювання супроводжувалось прямим ушкодженням як стромально-судинного компоненту, так і покривного циліндричного епітелію, дистрофічними його змінами і десквамацією як окремих клітин, так і їх пластів.

4. Ліпохромін знижував вдвічі частоту патоморфологічних змін середнього ступеня у слизовій оболонці сечового міхура і запобігав їх появі у слизовій оболонці прямої кишки.

5. Використання ліпохроміну в традиційній схемі лікування хворих дослідної групи нормалізував прооксидантно-антиоксидантний баланс: дієновий кон’югат зменшувався з 127 (контрольна група) до 86 % (основна група), малоновий діальдегід – відповідно з 122 до 91 % та навпаки, збільшувались відповідно супероксиддисмутаза – з 73 до 122 %, каталаза – з 59 до 106 %.

6. Комплексне застосування ліпохроміну стимулює неспецифічну імунологічну резистентність організму, що підтверджується нормалізацією відносного рівня тимус-залежних лімфоцитів наприкінці лікування у 75,9 % пацієнток основної групи в порівнянні з 45,8 % в контрольній (р<0,05); вміст В-лімфоцитів складав відповідно 12,0 і 4,0 % (р<0,05), а рівень ЦІК –100,8 та 127,5 у.о.

7. Позитивні зміни в перебігу місцевих променевих реакцій в слизових оболонках тазових органів, що підтверджено клінічними, морфологічними, імунологічними та біохімічними дослідженнями, дають підставу для рекомендації використання ліпохроміну в схемах супровідної терапії у онкогінекологічних хворих на етапах променевого лікування.

Публікації автора:

1. Пилипенко Н.И., Френкель Л.А., Тарасова О.Н., Ефимова Г.С. Перспективы профилактики и лечения местных лучевых поражений кожи и мягких тканей с помощью каротиноидсодержащих природных препаратов // Материалы I конгресса Белорусских терапевтических радиологов-онкологов. – Минск, 1996.- С. 35-36. Дисертантом проаналізовано дані літератури з питання профілактики ранніх променевих ускладнень у онкологічних хворих.

2. Нові фармакологічні способи підвищення ефективності променевої та комплексної протипухлинної терапії онкологічних хворих /Френкель Л.А, Тарасова О.М., Єфимова Г.С. та інші// Укр. радіол. журн. – 1999. – Т. VII, вип. 1. – С. 95-96. Дисертантом проведено збір і аналіз клінічного матеріалу.

3. Єфимова Г.С. Досвід клінічного застосування препарату “Ліпохромін-350” при променевій терапії у онкологічних хворих // Укр. радіол. журн. – 2000. – Т. VIII, вип. 2. – С. 155-157. Дисертантом проведено збір матеріалу, його статистичне опрацювання, аналіз результатів дослідження.

4. Єфимова Г.С., Абрамова Л.П. Характеристика прооксидантно-антиоксидантної системи хворих на рак шийки матки під час променевої терапії.// Нові технології в медицині: Матер. наук.-практ. конф. молодих вчених ХМАПО. – Харків, 2000. – С. 81. Дисертантом проведено обстеження хворих на рак шийки матки і проведено аналіз отриманих результатів.

5. Єфимова Г.С. Модифікувальний вплив ліпохроміну на перебіг місцевих променевих реакцій // Променева і супровідна терапія онкологічних хворих: Матер. наук.-практ. конф., Алушта, 14-15 вересня, 2000 р.// Укр. радіол. журн. – 2000. – Т VIII, вип. 4. - С. 418-419. Дисертантом оцінено вплив ліпохроміну на перебіг місцевих променевих реакцій.

6. Єфимова Г.С., Абрамова Л.П. Можливості корекції порушень в прооксидантно-антиоксидантній системі під час променевої терапії у онкогінекологічних хворих // Зб. Променева діагностика, променева терапія. – К. – 2001. – С. 70-75. Дисертантом проаналізовано зміни в перекисному окисленні ліпідів у онкогінекологічних хворих під впливом ліпохроміну, проведено статистичну обробку отриманих даних.

7. Єфимова Г.С. Застосування препарату “Ліпохромін” в профілактиці та лікуванні ранніх променевих циститів і ректитів: Інформаційний лист. – Харків. – 2001. – 4 с. Дисертантом розроблена та апробована схема комплексної профілактики та лікування променевих ускладнень.

8. Якимова Т.П., Єфимова Г.С. Морфогенез променевого циститу при променевому лікуванні раку матки // Укр. радіол. журн. – 2001. Т. ІХ, вип. 2. – С. 236-239. Дисертантом проведено збір матеріалу, аналіз результатів дослідження.

9. Єфимова Г.С., Никифорова Н.А. Вплив ліпохроміну на імунний статус хворих на рак шийки матки при поєднано-променевій терапії // Укр. радіол. журн. – 2001. – Т. IX., вип. 4 – С. 394-398. Дисертантом проведено збір клінічного матеріалу, його статистичне опрацювання і аналіз отриманих даних.

10. Пат. № 43683А UA // Спосіб профілактики та лікування радіаційних уражень організму / Г.С. Єфимова і співавт. Патентовласник Інститут медичної радіології ім. С.П. Григор’єва АМН України. Заявка № 2001053166, заявлено 14.05.00. Опубліковано 17.12.01 р. Дисертантом запропоновано, апробовано та рекомендовано до клінічного застосування спосіб профілактики та лікування місцевих променевих реакцій.