Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Кривошапова Олена Іванівна. Ефективність комплексного лікування деструктивних форм інфільтративного та дисемінованого туберкульозу легень у хворих, які зловживають алкоголем. : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Кривошапова О.І. Ефективність комплексного лікування деструктивних форм інфільтративного та дисемінованого туберкульозу легень у хворих, які зловживають

алкоголем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.26 – фтизіатрія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2002.

Дисертацію присвячено удосконаленню лікування деструктивного туберкульозу легень у хворих, які зловживають алкоголем, шляхом використання патогенетичних засобів терапії. Розроблено ефективний метод лікування, що базується на використанні в комплексній терапії нашкірного лазерного випромінювання низької інтенсивності і магнітотерапії на рефлексогенні зони. Застосування комбінованої магнітолазеротерапії (МЛТ) дозволяє зменшити інтоксикацію, прискорити процеси розсмоктування інфільтрації, збільшити частоту припинення бактеріовиділення та скоротити його термін, в середньому на 1,3 міс., а також збільшити частоту закриття порожнин розпаду і зменшити його термін, в середньому на 1,1 міс. Крім цього, МЛТ нормалізує склад мікрофлори кишківника.

В дисертації узагальнені теоретичні та практичні дані щодо вирішення наукової проблеми - підвищення ефективності лікування хворих з деструктивним туберкульозом, які зловживають алкоголем, шляхом розробки способу низько-інтенсивного лазерного та магнитного впливу, на етапі антимікобактеріальної терапії. Це дозволяє підвищити частоту на 11,2 % та скоротити термін припинення бактеріовиділення - в середньому на 1,3 міс., а також збільшити частоту на 25,8 % та прискорити термін закриття порожнин розпаду - в середньому на 1,1 міс. Метод немедикаментозної терапії має стати важливим доповненням до основного лікування туберкульозу у даного контингенту хворих.

1. Головними чинниками зниження ефективності хіміотерапії при інфільтративній та дисемінованій формах деструктивного туберкульозу легень у хворих, які зловживають алкоголем, є:

більша вираженість інтоксикаційного синдрому: частота помірного та вираже-ного інтоксикаційного синдрому у них в 1,4 рази вища у порівнянні з хворими тільки на туберкульоз, відповідно (71,9 ± 4,2) % і (52,6 ± 4,4) % (р < 0,05);

більша поширеність деструктивного процесу в легенях: поширений деструктивний процес у них в 1,6 разів вище у порівнянні з хворими тільки на туберкульоз, відповідно (79,3 ± 3,7) % і (50,0 ± 5,7) % (р < 0,05);

більш масивний характер виділення мікобактерій туберкульозу в 1,2 рази у порівнянні з хворими тільки на туберкульоз ((81,0 ± 3,6) % проти (67,1 ± 5,4) %;

р < 0,05);

пригнічення Т- і В-клітинного імунітету (зниження кількості Т-клітин, рівнів Етфр-РУК і Етфч-РУК Т-лімфоцитів, а також підвищення рівня ЦІК), однак в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз суттєвої різниці імунологічних показників не виявлялося (за винятком більш вираженого зниження Етфр-РУК);

більш частіше порушення складу мікрофлори кишківника: зменшення кількості кишкової палички і біфідобактерій та зростання патологічної флори відмічались у 1,2 рази частіше, ніж у хворих тільки на туберкульоз.

2. У хворих на деструктивний туберкульоз, які зловживають алкоголем, крім

інтоксикаційного синдрому, встановлені особливості ендогенної інтоксикації, які проявляються:

різким підвищенням середнього рівня гематологічного показника інтоксикації в периферичній крові (у 3,8 рази в порівнянні із групою обстежених здорових осіб та

у 1,4 рази в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз);

підвищенням рівня молекул середньої маси у сироватці крові (у 2 рази в порівнянні із групою здорових та у 1,5 рази в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз) з появою у всіх хворих 13 патологічних фракцій і дисполіпептидемії.

3. При дослідженні соціальних чинників у хворих на деструктивний туберкульоз, які зловживають алкоголем, частіше (в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз) зустрічаються: безробітні - (60,3 % проти 56,6 %; р > 0,05), ті, що не мають своєї сім’ї - (59,5 % проти 42,1 %; р < 0,05), проживають у несприятливих житлово-побутових умовах – (54,5 % проти 43,4 %; р > 0,05), мають незавершену середню освіту - (52,1 % проти 43,4 %; р > 0,05), шкідливі звички - паління (87,6 % проти 73,7 %; р < 0,05) і вживання наркотиків (тільки в групі хворих, які зловживають алкоголем - 4,1 %) та у 4 рази збільшену кількість притягнень до суду, відповідно 20,7 % і 5,3 % (р < 0,05). Такий негативний профіль соціальних чинників безперечно посилює тяжкість перебігу туберкульозного процесу і знижує ефективність хіміотерапії цієї категорії хворих.

4. Низька ефективність антимікобактеріального лікування хворих на деструктивний туберкульоз, які зловживають алкоголем, обумовлена також:

- підвищенням частоти несвоєчасного виявлення туберкульозу – у 1,2 рази в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз, відповідно (83,5 ± 3,4) % і (68,4 ± 2,9) % (р < 0,05);

неповноцінністю проведення хіміотерапії через недисциплінованість хворих;

- негативним відношенням пацієнтів до лікування.

5. Застосування низькоінтенсивного лазерного випромінювання поєднаного з магнітною терапією у комплексному лікуванні хворих на деструктивний туберкульоз, які зловживають алкоголем, в порівнянні із традиційною терапією, сприяє підвищенню ефективності лікування і виражається у більш швидкій ліквідації клінічних ознак інтоксикації та катаральних явищ в легенях – в середньому на (10,2 ± 3,3) днів, більш швидкому та повному розсмоктуванню інфільтративних змін, підвищенні частоти на 11,2 % та скороченні терміну припи-нення бактеріовиділення - в середньому на 1,3 міс., а також збільшенні частоти на 25,8 % і прискоренні терміну закриття порожнин розпаду - в середньому на 1,1 міс.

6. Розроблений спосіб комплексного лікування у даного контингенту хворих забезпечує:

- зниження загального рівня гематологічного показника інтоксикації (вже через

1 місяць у 2,2 рази в порівнянні із вихідними даними, р < 0,05 і через 2-3 місяці в порівнянні з хворими тільки на туберкульоз, р < 0,05);

нормалізацію гематологічного показника інтоксикації через 1 місяць лікування у хворих з обмеженим і через 2-3 місяці – з поширеним деструктивним процесом (р < 0,05);

зниження рівня гематологічного показника інтоксикації через 3 місяці у хворих з помірним та майже у 2 рази – з вираженим інтоксикаційним синдромом (р < 0,05);

у хворих з обмеженим та поширеним деструктивним процесом і інтоксикаційним

синдромом зниження загального рівня молекул середньої маси (через 2 місяці в 1,4 рази в порівнянні з даними до лікування, р < 0,05) при нормалізації деяких (2а-б,

3а, 4б-г, 6, 6а, 7, 7а-в, 9, 9а) фракцій (р < 0,05). 7. Магнітолазеротерапія в комплексі з антимікобактеріальним лікуванням у хворих на туберкульоз, які зловживають алкоголем, через 2 місяці не дає виражених змін показників імунологічної реактивності (зберігаються високий рівень ЦІК в сироватці крові та зміни в складі загальних клітинних популяцій).

8. В процесі комплексного лікування з використанням магнітолазеротерапії у хворих на туберкульоз, які зловживають алкоголем, відмічено позитивні зміни складу мікрофлори кишківника (збільшення загальної кількості кишкової палички і біфідобактерій, зникнення більшості патогенних мікроорганізмів).

Публікації автора:

1. Кривошапова Е.И. Изменение микрофлоры кишечника под воздействием лазеротерапии у больных деструктивным туберкулезом легких, злоупотребляющих алкоголем //Вісник проблем біології і медицини. – 1997. - №32. – С. 103 - 108.

2. Кривошапова Е.И. Состояние микрофлоры толстого кишечника у больных деструктивным туберкулезом легких, злоупотребляющих алкоголем //Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - №3. – С. 146 - 153.

  1. Кривошапова Е.И. Лазерная терапия в фтизиатрии //Вісник проблем біології і медицини. – 1998. - № 12. – С. 77 - 84.

  2. Кривошапова Е.И. Особенности интоксикационного синдрома у больных туберкулезом легких, злоупотребляющих алкоголем //Вісник проблем біології і медицини. – 1999. - № 14. – С.59 - 63.

  3. Кривошапова О.І. Соціально-психологічний аналіз особливостей виникнення туберкульозу в сучасних умовах у хворих, які зловживають алкоголем //Слобожанський науково-спортивний вісник. – 1999. - №2. – С.83 – 85.

  4. Кривошапова Е.И. Современное состояние проблемы туберкулеза легких у лиц, злоупотребляющих алкоголем //Врачебная практика. – 1999. - №6. – С. 77 – 79.

  5. Кривошапова О.І. Ефективність комплексного лікування хворих вперше виявленним деструктивним туберкульозом легень, що зловживають алкоголем //Фотобіологія та фотомедицина. – 2000. – Т.III. - №1, 2. – С. 27 – 32.

  6. Крутько В.С., Потейко П.И., Кривошапова Е.И., Людвичек И.А.,

Ющенко Л.П. Клиническая оценка лазеротерапии у впервые выявленных больных туберкулезом легких //Материалы VI Республиканской научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Харьков, 1996. – С. 80 – 82. (Проведено літературний пошук, обстеження та лікування хворих, аналіз матеріалу та його оформлення).

9. Крутько В.С., Кривошапова Е.И., Людвичек И.А., Степаненко А.Л. Эффективность комплексного лечения больных деструктивным туберкулезом легких с применением гелий-неонового лазера //Материалы VI Республиканской научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Харьков, 1996. – С. 78 – 80. (Виконано обстеження та лікування хворих, аналіз та оформлення матеріалу).

10. Потейко П.И., Крутько В.С., Стадникова А.В., Кривошапова Е.И. Применение лазеротерапии в лечении туберкулезного плеврита //Материалы VII Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта, 1996. – С. 54 – 55. (Проведено літературний пошук та оформлення матеріалу).

11. Потейко П.И., Крутько В.С., Стадникова А.В., Кривошапова Е.И. Влияние низкоэнергетического лазерного излучения на биоэлектрические свойства ядер буккального эпителия //Материалы VII Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта, 1996. – С. 46 – 47. (Виконано аналіз та оформлення матеріалу).

12. Потейко П.И., Крутько В.С., Стадникова А.В. Кривошапова Е.И. Влияние лазеротерапии на уровень эндогенной интоксикации у больных легких //Материалы VII Международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта, 1996. – С. 48 – 49. (Проведено обстеження хворих, аналіз та оформлення матеріалу).

13. Роteyco P.I., Krivoshapova E.I. Comparative effectiveness detoxication transfusion of therapy (TT) and intravenous of a laser irradiation blood (ilib) in complex treatment of patients by a pulmonary tuberculosis // The 1-st International Congress “Laser health, 97”. – Cyprus, 1997. – Р. 163. (Проведено обстеження хворих та оформлення матеріалу).

14. Lydvichek I.A., Stepanenco A.L., Krivoshapova E.I., Mankovskiy V.V., Usachova N.I. Experience application magnetic laser of therapy for patients with caseous pneumonia //The 1-st International Congress “Laser health, 97”. – Cyprus; Limasson, 1997. – Р. 164. (Виконано обстеження хворих, огляд літератури, аналіз та оформлення матеріалу).

15. Потейко П.И., Чжан Л.В., Кривошапова Е.И. Показания и критерии оценки эффективности магнитолазерной терапии у больных туберкулезом легких //Материалы IX Республиканской научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта-Харьков, 1997. - С. 81 – 82. (Проведено огляд літератури, обстеження та лікування хворих, лабораторні методи дослідження, оформлення матеріалу).

16. Потейко П.И., Кривошапова Е.И. Применение комбинированной магнито-лазерной терапии у больных деструктивным туберкулезом легких //Материалы IX Республиканской научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта-Харьков, 1997. – С. 83 – 84. (Виконано обстеження хворих, лабораторні методи дослідження, оформлення матеріалу).

17. Крутько В.С., Стадникова А.В., Потейко П.И., Сокол Т.В., Чжан Л.В., Кривошапова Е.И. Немедикаментозные методы в комплексном лечении больных туберкулезом легких //Матеріали II-го з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України. – Київ, 1998. – С. 213. (Проведено огляд літератури, обстеження хворих, лабораторні методи дослідження, оформлення матеріалу).

18. Кривошапова Е.И. Состояние эндотоксикоза в процессе комплексного лечения туберкулеза у лиц, злоупотребляющих алкоголем //Материалы XIV международной научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Харьков, 2000. – С. 90 - 91.

19. Крутько В.С., Кривошапова Е.И. Немедикаментозные методы в комплексном

лечении больных туберкулезом легких //Материалы XIV Республиканской научно-практической конференции «Применение лазеров в медицине и биологии». – Ялта-Харьков, 2000. – С. 91 - 92. (Проведено огляд літератури, лікування хворих, лабораторні методи дослідження, аналіз та оформлення матеріалу).