Сапатий Андрій Любомирович. Ефективність клінічного застосування корвітину в терапії хворих на гострий інфаркт міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності. : Дис... канд. наук: 14.01.28 - 2009.
Анотація до роботи:
Сапатий А.Л. Ефективність клінічного застосування корвітину в терапії хворих на гострий інфаркт міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.28 – клінічна фармакологія. – ДУ «Інститут фармакології та токсикології АМН України», Київ, 2009.
Дисертацію присвячено вивченню фармакодинамічних властивостей корвітину в експериментальних умовах як стимулятора синтезу оксиду азоту, ендотелійзалежної вазодилятації ізольованих сегментів грудної аорти та коректора ритмічної активності папілярних м’язів серця дорослих щурів і клінічному дослідженню впливу комплексної терапії в поєднанні з корвітином на перебіг, гемодинамічні показники, прояви ендотеліальної дисфункції, стан пероксидації ліпідів й системи ендогенного антиоксидантного захисту, активність місцевого запального процесу, прояви депресії та якість життя у хворих на гострий інфаркт міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостаності.
Вперше експериментальними дослідженнями патогенетично обґрунтована і клінічно доведена доцільність застосування корвітину в поєднанні з базовою терапією для лікування хворих на гострий інфаркт міокарда, що розвинувся у хворих з артеріальною гіпертензією з різним ступенем серцевої недостатності.
Показано, що корвітин володіє властивостями стимулювати синтез оксиду азоту, викликати ендотелійзалежне розслаблення судин, а також здійснювати антиаритмічну дію. Корвітин здатний покращувати гемодинамічні характеристики пацієнтів із даною поєднаною патологією, нівелювати прояви ендотеліальної дисфункції, зменшувати перокисне окислення ліпідів та відновлювати систему ендогенного антиоксидантного захисту, а також суттєво позитивно впливати на перебіг місцевого запального процесу. Комбінована терапія з включенням в схему лікування корвітину приводить до достовірного зменшення проявів депресії та поліпшення якості життя пацієнтів.
На підставі вищевикладеного розроблені диференційовані покази до комбінованої терапії з включенням корвітину у лікування хворих на гострий інфаркт міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності.
У дисертації наведено нове вирішення актуальної задачі фармакології та кардіології, яка полягає у теоретичному, експериментальному й клініко-патогенетичному обгрунтуванні доцільності застосування препарату метаболічної дії корвітину як засобу з кардіопротекторною, вазодилятуючою, антиоксидантною та антиаритмічною діями для підвищення ефективності терапевтичних заходів у хворих на гострий інфаркт міокарда, що виник на фоні артеріальної гіпертензії та ХСН.
Біофлавоноїд корвітин in vitro стимулює синтез ендотеліоцитами вазодилятатора оксиду азоту на 49% (р<0,05), сприяє його нагромадженню в ендотелії, підвищує біодоступність продукованого NO до тканин шляхом інактивації оксидантів та пероксидних радикалів, що, в свою чергу, підвищує динамічні ефекти NO. Корвітин викликає зростання амплітуди ендотелійзалежного розслаблення судин до 86,1±3,8% (p<0,01), чим нівелює прояви ендотеліальної дисфункції, створеної іонізуючим опроміненням, і проявляє превентивний антиаритмічний вплив на кардіоміоцити, які піддаються дії пероксинітриту – речовини з явними аритмогенними ефектами, очевидно, інактивуючи і розкладаючи її.
В умовах медикаментозного тесту з використанням реакції з реактивною гіперемією корвітин проявляє судиннорозширюючий вплив у хворих на ІХС і здорових: діаметр плечової артерії зростає на 31,7% і на 24,4%, відповідно (р<0,05), та здійснює вплив на товщину її шару інтими-медіа – 4,2% і 8,5%, відповідно (р<0,05).
Гострий інфаркт міокарда, що розвивається на морфологічно зміненому артеріальною гіпертензією й хронічною серцевою недостатностю серці, перебігає з менше вираженим больовим синдромом і частіше з атиповим початком, важчим соматичним станом хворих, нижчим артеріальним тиском, зміненим його добовим профілем, з аритмічним синдромом, без виражених підйомів або депресій сегмента ST на ЕКГ, з прогресуванням ГЛШ і дилатацією всіх порожнин серця, з легеневою гіпертензією.
Основними предикторами важкості стану хворих на ГІМ, що виник на тлі клінічно вираженої серцевої недостатності, є вираженість реактивно-запального процесу, особливо рівня прозапальних цитокінів ІЛ – 2 і 8 та TNF- (на момент госпіталізації рівень ІЛ-2 перевищував у хворих без застійної СН показник здорових у 5,7 разу і в 7,2 разу (р<0,01) у пацієнтів з вираженою застійною СН, рівень ІЛ-8 в сироватці хворих - відповідно, у 5,5 і 7,3 разу (р<0,01) і ФНП- – у 2,9 і 4,1 разу (р<0,01) та порушення співвідношення системи ПОЛ-АОЗ в сторону різкого зниження антиоксидантного захисту (коефіцієнт „К” у досліджуваних хворих І групи був рівним 2,33±0,38 (р<0,05) і 2,64±0,36 (р<0,05) у пацієнтів ІІ групи). ІЛ – 2 і 8 та TNF- можна вважати маркерами для оцінки ступеня дисфункції ендотелію й прогресування ХСН у хворих на ГІМ.
Корвітин у стандартній схемі фармакотерапії хворих на гострий інфаркт міокарду на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності покращує клінічний перебіг захворювання, незалежно від ступеня клінічної вираженості серцевої недостатності, нормалізує психоемоційний стан пацієнтів (підвищує показник якості життя), проявляє антиаритмічну й легку антигіпертензивну дію, здійснює кардіопротекторний ефект, покращуючи структурно-функціональний стан міокарду.
Включення корвітину в комплексну схему лікування призводить до істотного регресу проявів місцевого запалення, обмежує зону некрозу міокарда, стабілізує інтерлейкіновий статус (зменшення вмісту ІЛ-2 сироватки крові у пацієнтів І групи на 5 добу лікування на 63,24% та на 48,51% - у пацієнтів ІІ групи, ІЛ-8 – на 57,13% та 53,81% відповідно, TNF- – на 57,7% та 52,96%, відповідно (р<0,05), пригнічуючи активність цитокінової ланки патогенезу взаємообтяжуючої патології, проявляє власні антиоксидантні властивості шляхом зменшення проявів вільнорадикального оксилення ліпідів та стимуляції ендогенної антиоксидантної системи захисту.
Корвітин, коригуючи дисфункцію ендотелію і здійснюючи кардіопротекцію, проявляючи антиоксидантну, антиаритмічну дії, покращуючи клінічний перебіг ГІМ, що розвинувся на фоні ХСН, й перебіг ХСН, може бути рекомендований для оптимізації фармакотерапії цих патологічних станів.
Публікації автора:
Сапатий А.Л. Вплив корвітину на продукцію нітрит-аніону в умовах експерименту / Кислова О.В., Купновицька І.Г., Сапатий А.Л., Мойбенко О.О. // Ліки. – 2006. – №2. – С.34-35 (Внесок дисертанта – виконання експериментальних досліджень, обробка та інтерпритація даних, підготовка матеріалів до друку).
Сапатий А.Л. Оцінка якості життя пацієнтів в ранній період гострого інфаркту міокарда на фоні терапії Корвітином / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л., Гурмак І.С. // Biomedical and biosocial anthropology. – 2006. – №7. – С.70-72 (А.Л. Сапатий провів аналіз спроможності підвищення якості життя пацієнтів з гострим інфарктом міокарда на основі включення в комплексну фармакотерапію корвітину та підготовив матеріал до друку).
Сапатий А.Л. Корекція ендотеліальної дисфункції, викликаної впливом гамма-опромінення за допомогою розчинного та ліпосомального кверцетину / Кислова О.В., Сапатий А.Л., Купновицька І.Г., Мойбенко О.О. // Фізіологічний журнал. – 2007. – Том 53, №3. – С.78-81 (Дисертант провів аналіз та узагальнення літературних даних, набір матеріалу, обробку та інтерпритацію даних експериментального дослідження, підготовку матеріалів до друку).
Сапатий А.Л. Показники системного запалення у пацієнтів з гострим інфарктом міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Ліки. – 2007. – №1-2. – С.122-126 (Внесок здобувача: формування груп хворих, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалів до друку).
Сапатий А.Л. Можливості метаболічної корекції перебігу гострого інфаркту міокарду, що розвинувся на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності // Галицький лікарський вісник. – 2008. – Том 15, №1. – С.40-42 (Дисертант оцінив спроможність підвищення ефективності фармакотерапії хворих на гострий інфаркт міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності, провів статистичну обробку отриманих результатів та підготував матеріали до друку).
Дек. пат. № 29961, А61В5/0205. Спосіб лікування гострого інфаркту міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л.; заявники та патентовласники Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. - № 200704029; заявл. 11.04.2007 (№ u 2007 04029); Опубл.11.02.2008.
Ефективність клінічного застосування кардіопротекторної терапії в лікуванні хворих з гострим інфарктом міокарда на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності – інф. лист № 28-2008 [Купновицька І.Г., Сапатий А.Л.]; протокол № 4 від 25.05.2007.
Сапатий А.Л. Вплив корвітину на динаміку розвитку та розмір інфаркту міокарда / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Всеукраїнська науково-практична конференція „Здобутки та перспективи внутрішньої медицини”: тези. – Тернопіль, 2006. – С.42-44.
Сапатий А.Л. Оцінка ендотеліальної дисфункції у пацієнтів з гострим коронарним синдромом на тлі артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // ХІ конгрес СФУЛТ: матеріали. – Полтава-Київ-Чикаго, 2006. – С.291-292.
Сапатий А.Л. Профілактика виникнення аритмій у пацієнтів, що перенесли гострий інфаркт міокарда на фоні застосування корвітину / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Об’єднаний Пленум правлінь асоціацій кардіологів, серцево-судинних хірургів, нейрохірургів та невропататологів України „Первинна та вторинна профілактика серцево-судинних та мозкових порушень”: матеріали. – Київ, 2006. – С.172-173.
Сапатий А.Л. Метаболічні особливості оксиду азоту у формуванні ендотеліальної дисфункції при наявності ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Фармакологія 2006 – крок у майбутнє: ІІІ Національного з’їзду фармакологів України, 17-20 жовтня 2006 року: тези. – Одеса, 2006. – С.89.
Сапатий А.Л. Характеристика змін показників системного запалення у пацієнтів з гострим інфарктом міокарду на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності при включенні корвітину в стандартну фармакотерапію / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Науково-практична конференція „Побічна дія лікарських засобів у доклінічному та клінічному застосуванні лікарських засобів”, 31 тарвня – 1 червня 2007 року: тези. – Київ, 2007. – С.43.
Сапатий А.Л. Вплив біофлавоноїду корвітину на кардіогемодинаміку та інотропну спроможність міокарда у хворих з гострим інфарктом міокарда, який розвинувся та перебігав на фоні артеріальної гіпертензії та застійної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Матеріали науково- практичної конференції, присвяченої 50-річчю кафедри фармакології Вінницького національного медичного університету – Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2007. – № 11(2/2). – С.784.
Сапатий А.Л. Вплив антиоксиданту корвітину на стан перокисного окислення ліпідів та антиоксидантний захист у пацієнтів з гострим інфарктом міокарду, що розвинувся на фоні артеріальної гіпертензії та хронічної серцевої недостатності / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л. // Матеріали 1Х з’їзду ВУЛТ –Українські медичні вісті. – 2007. – Т.7, ч.1-2. – С.114-115.
Сапатий А.Л. Оцінка ендотеліальної дисфункції у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та хронічною серцевою недостатністю / Мандич Н.І., Сапатий А.Л. // 76-а міжвузівська наукова конференція студентів та молодих вчених з міжнародною участю „Працюємо, творимо, презентуємо”, 26-27 квітня 2007 року: тези. – Івано-Франківськ, 2007. – C.196-197.
Сапатий А.Л. Оцінка взаємозв’язку між товщиною інтими та ендотелійзалежною вазодилятацією у пацієнтів з АГ та ХСН / Купновицька І.Г., Сапатий А.Л., Дмитрів І.В. // Матеріали VIII Національного Конгресу кардіологів України – Український кардіологічний журнал. – 2007. – №5. – С.124.