Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління науково-технічним прогресом


107. Дацій Олександр Іванович. Ефективність інноваційної діяльності в агропромисловому виробництві: дис... д-ра екон. наук: 08.02.02 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Дацій О.І. Ефективність інноваційної діяльності в агропромис-ловому виробництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю – 08.02.02 – економіка та управління науково-технічним прогресом – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН. – Київ, 2005.

В дисертації уточнено соціально-економічну сутність та зміст інноваційної діяльності, її термінологічну базу в агропромисловому виробництві. Обґрунтовано включення об’єктів інтелектуальної власності до інноваційної моделі в аграрній сфері. Розроблено методику визначення квазіренти. Визначено засади організаційно-структурної побудови системи наукового забезпечення розвитку аграрного виробництва країни. Доповнено основні форми застосування інновацій, напрями та умови їх впровадження у виробництво. Проведено оцінку економічної ефективності використання інноваційної продукції. Визначено організаційно-економічні умови створення ринку науково-технічної продукції. Розроблено основи регулювання ринкових відносин наукових організацій та сільськогосподарських товаровиробників. Опрацьовано пропозиції щодо удосконалення державних форм розвитку аграрної науки й наукових установ.

На нинішньому етапі розвитку аграрної економіки, підвищення ефективності агропромислового виробництва першочергового значення набуває прискорення науково-технічного прогресу, визначальна роль у якому належить інноваційній діяльності, створенню інноваційної продукції та її реалізації в аграрному виробництві. Проте досягнення науково-технічного прогресу поки що органічно не включені у здійснення соціально-економічних і техніко-технологічних процесів розвитку сільськогосподарського виробництва та інших галузей агропромислового комплексу. Слабкою ланкою залишається організація широкого застосування у виробничій сфері наукових розробок , створення умов для підвищення економічної заінтересованості господарських структур у використанні інноваційної продукції. Цим зумовлюється актуальність теми дисертаційного дослідження, наукове значення та практична цінність одержаних результатів.

1. В процесі здійснення науково-технічного прогресу відбуваються матеріалізація наукових досягнень у розвитку техніки і технологій, вектор якої направлений на удосконалення матеріально-технічної бази суспільного виробництва. Цей процес стає основою забезпечення соціально-економічного розвитку як окремих галузей, видів виробничої діяльності, так і в цілому народногосподарського комплексу держави. У загальній схемі розкриття соціально-економічної сутності розвитку науково-технічного прогресу – “наука – техніка – технології – виробництво” першопричиною, рушійною силою, яка набуває імпульсивного характеру є наука. При цьому без втілення наукових досягнень у матеріальне виробництво наука не може перетворитись у безпосередню продуктивну силу. Визнання нерозривності науки і виробництва, їх соціально-економічного змісту щодо науково-технічного розвитку, є об’єктивною основою визначення соціально-економічної сутності інноваційної діяльності.

2. В процесі дослідження запропонована “нелінійна” модель інноваційної діяльності, яка передбачає орієнтацію споживачів на соціально-економічні інтереси. Вона включає напрями використання об’єктів інтелектуальної власності, якими є інноваційна продукція у вигляді нових технологій, машин, знарядь, сортів і гібридів сільськогосподарських культур, племінного молодняку високопродуктивних порід тварин, ліній та кросів птиці із пропозиціями відповідних технологій по їх використанню. Такі об’єкти можуть бути як проміжною ланкою в процесі розробки інновації, так і предметом комерціалізації результатів творчої діяльності.

3. Фінансові показники ефективності інвестицій дають змогу визначити абсолютний обсяг очікуваного прибутку в результаті впровадження інновації і є доцільними при порівнянні аналогічних проектів з співставними характеристиками. При порівнянні інноваційних проектів з різними характеристиками для більш достовірної оцінки ефективності інновацій слід застосовувати методику визначення квазіренти як приросту прибутку, створеного в результаті використання інновацій в агропромисловому виробництві. Це дасть змогу виділити перспективні проекти з максимальним потенціалом одержання прибутку на одиницю інвестицій. Квазірента містить у собі виплати конкретним розроблювачам інновації. В цьому проявляється її соціальний ефект.

4. Наукові та науково-дослідні установи в основному сформовані за галузевим принципом діяльності. В дисертації визначено, що галузева структура зайнятих наукових кадрів в системі Української академії аграрних наук потребує удосконалення в напрямі збільшення чисельності наукових кадрів в сфері аграрної економіки та механізації і електрифікації аграрного виробництва. Водночас в зоні Степу слід сформувати наукові установи, які здійснювали б комплексні дослідження щодо вирішення проблем чітко вираженого ризикованого степового землеробства, розвитку тваринницьких галузей в екстремальних умовах.

5. Визначено, що види інноваційної продукції за формою, змістом, умовами та можливостями реалізації досить різні і мають різне практичне значення, а також різний вплив на виробничо-господарську діяльність організаційно-правових структур. Інноваційна продукція, створена науковими установами за рахунок коштів Державного бюджету, є власністю держави і як важлива складова матеріально-ресурсного потенціалу має використовуватись у суспільному виробництві з високою віддачею. Це надзвичайно важливий чинник для забезпечення сталого розвитку аграрного сектора економіки, і тому його широке застосування набуває першочергового значення. В дисертації обґрунтовано пропозиції щодо розвитку аграрної науки: розширення досліджень на пріоритетних напрямах, збільшення наукових розробок, підвищення якісного складу інновацій та їх впливу на результативність інноваційної діяльності.

6. Значна частина результатів наукових досліджень, віднесених за змістом і значенням до інновацій, поки що залишається не використаною. Це зумовлюється насамперед низьким рівнем платоспроможності сільськогосподарських товаровиробників, слабкою інформаційною базою про наявний арсенал інноваційної продукції, про умови її використання. До пріоритетних напрямів реалізації інноваційної продукції, широкого застосування науково-технічного та соціально-економічного прогресу на макроекономічному рівні належить здійсненню національних і державних програм, законодавчо-нормативних актів, спрямованих на комплексне багатовекторне вирішення важливих проблем розвитку агропромислового виробництва країни.

7. Дослідженням доведено, що основним узагальнюючим показником визначення економічної ефективності застосування інноваційної продукції має бути показник річного економічного ефекту, що виражає сумарну економію виробничих ресурсів (живої праці, матеріалів, капітальних вкладень), одержану господарськими формуваннями у процесі господарської діяльності. Серед додаткових показників слід виділити: приріст валової продукції, урожайність сільськогосподарських культур, продуктивність тварин, строки окупності додаткових капітальних вкладень, рівень рентабельності виробництва продукції та інші. Аналіз засвідчив, що підвищення економічної ефективності досягається при комплексному застосуванні інноваційної продукції.

8. В дисертаційній роботі інноваційна діяльність досліджується в тісному взаємозв’язку розвитку двох її складових – створення інноваційної продукції в наукових організаціях та її практичної реалізації у виробничій сфері. При цьому формами інноваційної продукції є зразки нових машин, насіння, тварин і птиці, добрив, препаратів, організаційно-економічні проекти, моделі, методики, наукова-технічна та економічна інформація, проектна документація тощо. Визначено основні організаційно-економічні умови створення ринку науково-технічної продукції. Встановлено, що підвищенню ефективності галузевих та регіональних програм розвитку ринку інноваційної продукції буде сприяти об’єднання пріоритетних інноваційних проектів в споріднені пакети.

9. Запропоновано до реалізації Державну програму розвитку аграрної науки в Україні, яка передбачатиме регіональне розміщення галузевих наукових організацій, покликаних розробляти кардинальні проблеми розвитку виробництва рослинницької і тваринницької продукції з урахуванням специфічних зональних особливостей країни. Крім цього нею повинні визнаватися пріоритетні напрями розвитку машинобудівельної, хімічної і біологічної індустрії в частині постачання у повній мірі матеріальних ресурсів як безпосередньо для здійснення науково-дослідного процесу, так і для забезпечення дослідних господарств.

З метою фінансового забезпечення аграрної науки, крім коштів державного бюджету, науково-дослідні роботи слід здійснювати за рахунок застосування ринкових методів наукової діяльності, залучення приватного капіталу, а також капіталу іноземних інвесторів. Розробка інноваційних проектів повинна відбуватися на конкурентній основі з використанням коштів фондів і банків, приватних фірм тощо. Для цього необхідно створити Венчурний інноваційний фонд, а на регіональному рівні - фонди інноваційної підтримки для розвитку ефективних проектів і їх реалізації заінтересованим інвесторам.

10. Для підвищення ефективності організації науково-дослідницької діяльності в агропромисловому виробництві запропоновано розробити Державну програму інформатизації, яка передбачатиме співпрацю Міністерства аграрної політики та Української академії аграрних наук. В її рамках необхідне створення Державного фонду завершених науково-технічних робіт, метою якого разом з Центром інформаційно-інноваційного забезпечення є реалізація науково-технічної продукції. З метою організації виробничої перевірки та випробування науково-технічних розробок та надання інформаційних послуг слід використовувати регіональні Центри наукового забезпечення, виробничі полігони та базові підприємства проведення виробничої перевірки досягнень науково-технічного прогресу, інноваційно-технологічні фірми, консультаційні та консалтингові формування, дорадчі служби на комерційних засадах.

Аналіз проведеного дослідження свідчить, що ефективність інноваційної діяльності залежить в першу чергу від економічної заінтересованості як виробників інноваційної продукції, так і її споживачів. Тому подальше удосконалення нормативно-правової бази забезпечення інноваційної діяльності повинне відбуватись в напрямі стимулювання інноваційної діяльності, розвитку відповідної інфраструктури, захисту інтелектуальної власності і залучення її до господарського обороту, комерціалізації результатів наукових досліджень, формування інноваційного підприємництва.

Публікації автора:

Монографії

  1. Дацій О.І. Розвиток інноваційної діяльності в агропромисловому виробництві України. – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. – 428 с.

  2. Корецький М.Х., Дацій О.І. Інноваційний процес в АПК і перспективи його розвитку. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – 144 с. (Автор.: визначено сутність інноваційної діяльності і конкурентноздатності продукції агропромислового виробництва, маркетингові методи управління нововведеннями – 3,9 д.а.).

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Дацій О.І. Адаптація функцій державного управління до інноваційного розвитку // Вісник НАДУ при Президентові України. – 2004. – №3. – С.50-55.

  2. Дацій О.І. Активізація інноваційної діяльності агропромислових підприємств // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – № 4. – С.92-97.

  3. Дацій О.І. Використання соціально-культурних ресурсів інноваційної діяльності // Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – 2004. – №11 (2). – С.419-427.

  4. Дацій О.І. Інвестиційно-інноваційний напрямок економічного зростання України // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2001. – №4. – С.37-41.

  5. Корецький М.Х., Дацій О.І. Державне регулювання інноваційної діяльності в АПК // Економіка АПК. – 2004. – №4. – С.14-18. (Автор.: визначено напрями державної інноваційної політики – 0,2 д.а.).

  6. Дацій О.І. Інновації та економічний розвиток // Економіка : проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: В 4 т. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.433-437.

  1. Дацій О.І. Інновації та інноваційна діяльність: сутність і функції в агропромисловому виробництві // Вісник Сумського Національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2003. – №2 (15). – С.123-128.

  2. Дацій О.І. Інноваційна активність в економіці // Економіка : проблеми теорії та практики. Випуск 189. Т.1. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.328-332.

  3. Дацій О.І. Інноваційна діяльність як чинник прискореного розвитку агропромислового комплексу // Управління сучасним містом. – 2004. – №2/4-6(14). – С.73-80.

  4. Дацій О.І. Інноваційна політика у народному господарстві // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2003. – №1. – С.92-94.

  5. Дацій О.І. Класифікація інноваційних проектів // Економіка : проблеми теорії та практики. – 2001. – №104. – С.62-68.

  6. Дацій О.І. Маркетингова концепція інноваційної політики агропромислових підприємств у конкурентному середовищі // Схід. – 2003. – №2(52). – С.39-41.

  7. Дацій О.І. Методи державного регулювання інвестиційно-інноваційної діяльності // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2002. – №3. – С.29-32.

  8. Дацій О.І. Методи муніципального управління інестиційними ресур-сами // Управління сучасним містом. – 2003. – №4/10-12(12). – С.178-183.

  9. Дацій О.І. Методичні основи управління інноваційною політикою агропромислового підприємства на основі маркетингового підходу // Регіональні перспективи. – 2002. – №6 (25). – С.87-88.

  10. Дацій О.І. Наявні можливості формування інноваційного розвитку в Україні // Вісник Сумського національного аграрного університету: Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – №1. – С.199-204.

  11. Дацій О.І. Необхідність провадження інноваційної діяльності в умовах глобалізації // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №5. – С.74-79.

  12. Дацій О.І. Необхідність проведення власної інноваційної політики України в умовах глобалізації // Вісник Сумського національного аграрного університету: Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – №2. – С.120-125.

  13. Дацій О.І. Нові інноваційні рішення у сільському господарстві // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 154.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С.169-174.

  14. Дацій О.І. Нові організаційні форми реалізації інноваційних процесів // Економіка : проблеми теорії та практики. –2000. – №55. – С.76-80.

  15. Даций А.И. Организация внутрипроизводственных экономических отношений и управление инновационными процессами // Бизнес – информ. – 2004. – №1-2. – С.44-50.

  16. Дацій О.І. Організація інвестиційного забезпечення інноваційного процесу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №2. – С.60-63.

  17. Дацій О.І. Організація, управління та розвиток економіки // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2003. – №2. – С.5-10.

  18. Даций А.И. Основные направления инновационной политики промышленно развитых стран // Бизнес – информ. – 2004. – №7-8. – С.26-29.

  19. Даций А.И. Развитие рынка украинской продукции сельского хозяйства // Бизнес – информ. – 2004. – №3-4. – С.101-103.

  20. Дацій О.І. Реалізація енергозберігаючих проектів в сільському господарстві // Бізнес-навігатор. Серія: Економіка і підприємництво. – 2003. – №4. – С.57-62.

  21. Дацій О.І. Реалізація інноваційних та інвестиційних проектів в умовах перехідного періоду // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2002. – №1. – С.7-9.

  22. Дацій О.І., Кузнецов О.О. Розвиток інновацій у птахівництві // Економіка АПК. – 2004. – №1. – С.89-93. (Автор.: визначено інноваційну інфраструктуру птахокомбінату – 0,2 д.а.).

  23. Дацій О.І. Розвиток науки і техніки як ресурсний фактор інноваційної діяльності // Вісник Сумського Національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2003. – №1 (14). – С.243-249.

  24. Дацій О.І. Розвиток ринкових інноваційних інститутів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №3. – С.70-74.

  25. Дацій О.І. Розвиток та сучасний стан інноваційної діяльності підприємств // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2004. – №1. – С.91-96.

  26. Дацій О.І. Роль держави в інтелектуальному розвитку людського капіталу // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2001. – №3. – С.24-28.

  27. Даций А.И. Стадии инновационного процесса // Экономика и управление. – 2001. – №3. – С.27-29.

  28. Дацій О.І. Створення інноваційної техніки для потреб сільськогосподарського виробництва // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2003. – №4. – С.89-93.

  29. Дацій О.І. Сутність та основні напрямки удосконалення економічного механізму управління інноваційною діяльністю // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2003. – №3. – С.16-22.

  30. Дацій О.І., Єфименко Т.І. Суть інвестицій в умовах ринкових перетворень // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2002. - №2. – С.110-117. (Автор.: виявлено макроекономічне значення інновацій – 0,2 д.а.).

  31. Дацій О.І. Фінансування інновацій в умовах ринку // Вісник Сумського Національного аграрного університету. Серія: Фінанси і кредит. – 2002. – №2 (13). – С.28-32.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей

  1. Дацій О.І. Державна підтримка інновацій // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2003. – №1. – С.39-43.

  2. Дацій О.І. Державне регулювання інноваційного розвитку підприємств. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 52 с.

  3. Дацій О.І. Енергозберігаючі технології в сільському господарстві. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 40 с.

  4. Корецький М.Х., Дацій О.І., Огаренко В.М. Інноваційно-інвестиційний вектор діяльності підприємств // Проблемы экономики переходного общества / Отв. Ред. В.М. Геец, Д.С. Львов. – Запорожье: ГУ “ЗИГМУ”, 2004. – С.248-270. (Автор.: здійснено оцінку ринкових механізмів інвестування інновацій – 0,7 д.а.).

  5. Дацій О.І. Інноваційна інфраструктура в Україні // Вісник Академії економічних наук України. – 2002. – №2. – С.128-129.

  6. Дацій О.І. Інноваційний розвиток бізнесу в Запорізькій області // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2001. – №2. – С.81-83.

  7. Дацій О.І. Особливості державного регулювання інноваційного розвитку підприємств // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2002. – №1. – С.40-42.

  8. Дацій О.І. Податкове регулювання як важіль активізації інноваційної діяльності // Сталість розвитку агропродовольчого комплексу України: Зб. наук. праць / Редкол.: В.Д. Слюсар (відп.ред.) та ін. – Київ: НАН України. Об’єднаний ін-т економіки, 2004. – С.131-140.

  9. Дацій О.І. Реалізація інноваційних проектів в АПК. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 65 с.

  10. Дацій О.І. Розвиток інноваційної діяльності в умовах економічного зростання в Україні // Збірник наукових праць НАДУ при Президентові України. – Київ: НАДУ, 2004. – Вип. 2.– С.274-283.

  11. Дацій О.І. Розвиток ринку інновацій в Україні // Соціально-економічні та аграрні трансформації в Україні і Польщі в контексті європейської інтеграції: Зб.наук.праць / НАН України. Об’єднаний інститут економіки; Ред.кол.: В.М. Трегобчук (відп.ред.) та ін. – Київ: Об’єднаний інститут економіки, 2004. – С.46-52.

  12. Дацій О.І. Сучасна діяльність та розвиток технологічних парків і технополісів. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – 48 с.

  13. Дацій О.І. Формування державної технічної політики АПК // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління “Економіка та маркетинг підприємства і території”. Т.5. – Вип.34. Серія “Економіка”. – Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С.299-309.

  14. Дацій О.І. Ціновий вплив енергетичних засобів виробництва і паливних енергоносіїв на результати розвитку сільського господарства // Актуальні проблеми державного управління: Збірник наукових праць. – Х.: ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2004. – №2 (21): У 2 ч. – Ч.2. – С.25-29.

  15. Дацій О.І. Досвід державного регулювання та розвитку підприємств // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Том І. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.34-35.

  16. Дацій О.І. Інновації в АПК // “Актуальні питання удосконалення фінансово-кредитного механізму в Україні”. Збірник наукових праць науково-практичної конференції 29-30 травня 2002 р./ Ред.кол.: Семенов Г.А. та ін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2002. – С.151-152.

  17. Дацій О.І. Інноваційний рівень виробництва і виробника // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.32-33.

  18. Дацій О.І. Мотивація підприємств до інноваційного розвитку // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Том ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.118.

  19. Дацій О.І. Нагромадження і використання інноваційного потенціалу // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Державне регулювання економіки та місцеве самоврядування”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.19-20.

  20. Даций А.И. Перспективы и возможные последствия вступления Украины в ВТО для инвестиционно-инновационного развития АПК // Сибирская деревня: история, современное состояние, перспективы развития: Сб. науч. тр.: В 3 ч. – Ч.3. / ФГОУ ВПО Ом ГАУ. – Омск: ФГОУ ВПО Ом ГАУ, 2004. – С.43-45.

  21. Дацій О.І. Перспективи розвитку венчурного бізнесу в Запорізькій області // “Актуальні питання удосконалення фінансово-кредитного механізму в Україні”: Збірник наукових праць науково-практичної конференції. 29-30 травня 2001 / Ред.кол.: Семенов Г.А. та ін. – Запоріжжя: ЗНТУ, 2001. – С.40-42.

  22. Дацій О.І. Посередницька функція інноваційного потенціалу у виробництві // Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 24-25 жовтня 2003 р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2003. – С.66-67.

  23. Дацій О.І. Принципи інноваційної політики підприємства // Збірник тез доповідей учасників „Тижня науки” в Гуманітарному університеті „ЗІДМУ”. В 3 т. – Т.2. – Запоріжжя: ГУ „ЗІДМУ”, 2003. – С.87-88.

  24. Дацій О.І. Розвиток інноваційної діяльності в сільському господарстві // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.44-45.

  1. Дацій О.І. Розвиток спільних інноваційних програм // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.79-80.

  2. Дацій О.І. Система підготовки наукових кадрів як чинник інноваційного розвитку АПК // Тиждень економіки ДНУ: матеріали доповідей. Випуск 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.66-67.

  3. Дацій О.І. Створення технологічних парків в Україні // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.131-132.

  4. Дацій О.І. Теорія регулювання інноваційної діяльності // Дні науки: Зб. тез доповідей: В 3 т. Т. 2. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 28-19 жовтня 2004 р.; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2004. – С.40-41.

  5. Дацій О.І. Технопарки та пріоритетні напрями їх діяльності в Україні // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень ‘2003”. Том 27. Економіка підприємства. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.26-27.

  6. Дацій О.І. Удосконалення економічного механізму управління інноваційною діяльністю // Ефективність державного управління в контексті глобалізації та євроінтеграції: Матеріали наук.-практ. конф. / За заг. ред. В.І.Лугового, В.М.Князєва. – К.: НАДУ, 2003. – С.131-133.

  7. Дацій О.І. Україна у міжнародному науково-технічному співробітництві // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інвестиційна та зовнішньоекономічна діяльність підприємств” та “Бухгалтерський облік та аудит”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С.12-14.

  8. Дацій О.І. Формування і розвиток людського капіталу // Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Том 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.16-17.