Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Мазур Юрій Павлович. Ефективність функціонування та пе-рспективи розвитку підприємств риб-ного господарства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Мазур Ю.П. Ефективність функціонування та перспективи розвитку підприємств рибного господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК). – ПФ „Кримський агротехнологічний університет” НАУ, м. Сімферополь, 2007.

Дисертація присвячена питанням вивчення функціонування підприємств рибного господарства, перспективам їх подальшого розвитку. Висвітлено теоретико–методичні основи підвищення ефективності використання водного потенціалу з метою підвищення рівня споживання населенням риби та продукції з неї. Розкрито результати теоретичних і практичних досліджень ефективності функціонування підприємств рибного господарства.

Об’єктом дослідження обрано процес виробництва риби в підприємствах різних напрямів діяльності, предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні питання забезпечення ефективності вирощування продукції рибництва в підприємствах рибного та сільського господарства Черкаської області.

Визначено методичні підходи до оцінки економічної ефективності рибництва, як складової аквакультури, удосконалено методику обчислення витрат при вирощуванні товарної риби в полікультурі. В результаті розробки стратегії розвитку підприємств рибного господарства Черкаської області вказані шляхи підвищення ефективності вирощування товарної риби з врахуванням сучасного стану виробництва в спеціалізованих рибницьких підприємствах.

Розроблена та вирішена математична модель розвитку аграрного підприємства, як виробника товарної риби, яка обґрунтовує та показує доцільність одночасного розвитку всіх напрямів діяльності аграрного формування: рослинництва, тваринництва та рибництва в перспективі.

Обґрунтовано можливості підприємств рибного господарства в забезпеченні продовольчої безпеки та росту рівня споживання населенням риби та рибної продукції за рахунок розвитку промислового рибництва, рибальства та оренди водойм комплексного призначення.

  1. Ефективність використання природного потенціалу водойм Черкащини знаходиться на низькому рівні і обмежується рибогосподарською діяльністю. Великий потенціал водойм для вирощування раків, устриць, прісноводних креветок, через низький рівень технологій вирощування цих водних ресурсів, не використовується. Основною продукцією, отримуваною із водойм, є жива риба, в основному короп та рослиноїдні види риби. Система узагальнюючих показників діяльності підприємств рибного господарства: прибуток, обсяг реалізації, обсяг вилову риби, витрати на виробництво та рентабельність виробництва, потребують доповнення низкою інших показників. Багатогранність виробничої діяльності, при визначенні ефективності використання орендованих чи приватизованих водойм, вимагає враховувати всі отримані результати.

  2. Однією із причин зниження виробництва є великий фінансовий тиск на спеціалізовані рибницькі підприємства, які є стабільними виробниками товарної риби. Сплата обов’язкових платежів – збору за спеціальне використання водних ресурсів для потреб рибництва, орендної плати за землі водного фонду, на яких розташовані рибницькі ставки, та орендної плати за користування державним майном значно підвищує собівартість продукції. Це ставить галузь в нерівні ринкові умови з приватними виробниками, які мають значно менші фінансові навантаження. Як вихід, вважаємо, має стати продаж державою своєї частки майна в рибному господарстві тим підприємствам, які безпосередньо займаються вирощуванням та виловом риби. Проведення такого процесу в галузях аграрного сектора привело до поступового відновлення та розширення виробництва, утвердження власника, приходу інвестицій.

  3. Зростання рівня споживання населенням риби та рибної продукції за досліджуваний період підтверджує її корисність, необхідність та подальший ріст споживання в майбутньому. Постійне здороження океанічної риби та недостатня купівельна спроможність населення, незаповненість відповідного сегменту ринку сприяє розвитку вітчизняної аквакультури та її складовим: товарному рибництву і промисловому рибальству. Для успішної реалізації риба, яка вирощуватиметься та виловлюватиметься у водоймах, повинна відповідати вимогам споживачів у якісному та ціновому сегменті, інакше рибний ринок буде заповнений аналогічною продукцією імпортного виробництва.

  4. Розміщення та функціонування в Черкаській області підприємств рибного господарства різних типів, форм власності та спрямування обумовлене наявністю необхідних ресурсів: сприятливі природно – кліматичні умови, велика кількість придатних для ведення рибництва водойм, кадровий потенціал. Водний фонд області є одним із найбільших в Україні, в середньому на 1 жителя припадає 0,1 га, а продуктивного водного фонду –ставків та водосховищ – 0,09 га. Із загальної ставкової площі – 17,4 тис. га фізичні та юридичні особи орендують 11,3 тис. га. Рибний потенціал Канівського та Кременчуцького водосховищ використовують рибальські та лиманні підприємства. Із загальної площі лиманів 5,6 тис. га – 3,6 тис. га використовуються для вирощування товарної риби.

  5. Збільшення кількості підприємств рибного господарства з 18 до 42 не вплинуло на загальні показники виробництва. В деяких підприємствах рибного господарства спостерігається складна ситуація, пов’язана із перевищенням загальних витрат над виручкою від реалізації, що характеризує їх як збиткові. Збитковими, в основному, є лиманні підприємства, які орієнтуються лише на природний потенціал водосховищ. В діяльності підприємств рибного господарства щорічно, в середньому, задіяні 1,6 тис. осіб. Основна частина із них працює в колективних підприємствах, що підкреслює необхідність концентрації виробництва.

  6. Зменшення рівня виробництва товарної риби в підприємствах рибного господарства Черкащини викликане складним економічним станом, відсутністю обігових коштів для придбання необхідних складових технологічних циклів. Оскільки основою інтенсивних технологій є годівля риби штучними кормами, то через їх високу вартість підприємства галузі змушені застосовувати екстенсивну – випасну технологію вирощування товарної риби. Така технологія в разі перевищення щільності посадки риби негативно впливає на стан кормової бази, відповідно, подальший економічний розвиток підприємств. Незважаючи на застосування випасної технології, собівартість товарної риби в спеціалізованих підприємствах, за досліджуваний період, зросла у 2,1 рази, тоді як ринкова вартість продукції рибного господарства – у 2,7 рази. Це підкреслює дисбаланс між попитом і пропозицією на регіональному ринку риби та рибної продукції, що призводить до щорічного зростання ціни на товарну рибу та дає поштовх для росту цін на імпортну океанічну продукцію.

  7. Спеціалізовані рибницькі підприємства мають в своєму складі всі необхідні ресурси для успішного розвитку: нагульні ставки та лимани займають 6059 га, вирощувальні ставки І порядку, в яких вирощують цьоголіток – 823 га, вирощувальні ставки ІІ порядку, в яких вирощують дволіток, з метою їх подальшого переселення у водосховища та лимани – 1149 га. Значна частина лиманів не використовується та потребує відновлення. Щорічне зменшення вартості основних засобів, високий їх знос вимагає від підприємств значних фінансових вкладень на технічне переоснащення та реконструкцію.

  8. Дослідження показують, що в 2010р. для повноцінного забезпечення населення області рибою та продукцією з неї потрібно створити фонд споживання в розмірі 25,5 тис. т. В умовах сталого розвитку рибного господарства Черкаської області важливо забезпечити виробництво продукції рибництва на економічно обґрунтованому рівні. Головним фактором збільшення виробництва є застосування інтенсивних технологій, які дозволяють отримати товарну продукції в значній кількості, при високій якості та низькій собівартості. Це сприяє виконанню основного призначення рибного господарства – забезпечення населення цінною продукцією. На сьогодні перспективним напрямом діяльності в рибному господарстві є ставкове рибництво. Реалізація товарної риби, вирощеної в спеціалізованих рибогосподарських ставках, середньою індивідуальною вагою 800 г, дозволить покращити забезпечення жителів області високоякісною продукцією. Прибуток спеціалізованих ставкових підприємствах лише від виробництва товарної риби становитиме майже 4,1 млн. грн., при рівні рентабельності 27,4 %.

  9. Важливо відновити ефективну діяльність рибницько–меліоративних станцій. Компактність цих підприємств, наявність обладнання для отримання та вирощування рибопосадкового матеріалу, сприятливі умови функціонування, в перспективі впровадження інтенсивних технологій дозволить отримати цим підприємствам прибуток в сумі 1,4 млн. грн. і вийти на рівень рентабельності 48,4 %.

  10. Серед спеціалізованих підприємств рибного господарства лиманні є найбільш вразливими через значні площі водойм та негативний антропогенний вплив на них. Для досягнення рівня виробництва товарної риби –16 ц / га, необхідно понести витрати в розмірі майже 30 млн. грн. Дотримання інтенсивних технологічних прийомів дає можливість отримати лиманним підприємствам 4,9 млн. грн. прибутку, при загальному рівні рентабельності 19,4 %. При цьому 20% товарної риби залишатиметься для оновлення ремонтно-маточного поголів’я.

  11. Ефективність діяльності промислових рибальських підприємств залежить від стану продуктивної бази водосховищ. Для покращення природного рибопродуктивного потенціалу необхідно створити племінне відтворювальне підприємство, основним завданням якого буде вирощування з подальшим вселенням у водосховища водних живих ресурсів. Значну увагу доцільно приділити знаряддям лову риби, особливо старшовікових груп, оновленню парку плавальних засобів з кращими енергозберігаючими показниками, збереженню виловленої продукції за рахунок охолодження і подальшої реалізації. Велике значення має функціонування промислових холодильників та морозильників, наявність спеціальних автомобілів для перевезення риби. Виручка від реалізованої продукції рибальськими підприємствами становитиме 8,5 млн. грн. При цьому рівень рентабельності буде одним із найвищих серед підприємств рибного господарства – 35 %. Отримання прибутку в сумі майже 2,2 млн. грн. дозволить забезпечити підприємства необхідними для виробничої діяльності човнами, катерами, якісними сіткоматеріалами, паливно-мастильними матеріалами.

  1. Вагомий потенціал виробництва товарної риби мають водойми комплексного призначення. Значні площі таких водойм в області – 8,8 тис. га, сприятливі природно – кліматичні умови, відновлення діяльності сільськогосподарських підприємств дозволяють застосовувати випасну технологію вирощування товарної риби з частковою підгодівлею. В результаті є можливість отримати 8,1 тис. т товарної продукції. Самі виробники отримають прибуток з 1 га водойми в середньому 3,3 тис. грн. Важливим напрямом реалізації економічного потенціалу рибництва у водоймах комплексного призначення є одночасний розвиток інших галузей аграрного виробництва: рослинництва, тваринництва та переробної галузі. Це вимагає знаходження оптимальних пропорцій розвитку між різними галузями аграрного виробництва.

  2. Наявний ресурсний потенціал рибного господарства Черкащини, з метою забезпечення виробництва, вимагає значних інвестиційно–інноваційних вкладень. Враховуючи сучасний стан підприємств, ефективне використання наявної матеріально–технічної бази можливе за рахунок пріоритетних напрямів політики інвестування підприємств галузі: залучення капіталу, технічне переоснащення, виконання державою своїх зобов’язань, викладених в Законі України „Загальнодержавної програми розвитку рибного господарства України на період до 2010 року”, впровадження механізмів корпоратизації, акціонування, випуск цінних паперів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Мазур Ю.П. Проблеми відродження рибництва у внутрішніх водоймах України // Механізм господарювання і економічна динаміка в АПК: Зб. наук. праць ХДАУ.– Харків: ХДАУ, 2001.– С. 214–216.

  2. Мазур Ю.П., Коваленко Г.О. Водні ресурси – один із засобів відродження рибництва // Зб. наук. праць МДАА: В 2 т.– Миколаїв: МДАА.–2001.–Т.1.– С. 436–439.

  3. Мазур Ю.П. Проблеми рибництва в Черкаській області // Зб. наук. праць ЛДАУ: В 3 т. Луганськ: Вид – во “Элтон–2”. – 2002. – №14 (26). – С. 172–174.

  4. Мазур Ю.П. Чинники підвищення ефективності рибництва в Черкаській області // Підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва./ За ред. Саблука П.Т., Амбросова В.Я., Мазнєва Г.Є..– К.: ІАЕ. – 2002. – Ч. 2.– С. 242–245.

  5. Мазур Ю.П. Ефективність рибництва в Черкаській області // Зб. наук. праць Уманської ДАА.– Умань, 2002. –Вип. 55. – С. 265–269.

  6. Мазур Ю.П. Організація розвитку рибництва України // Науковий вісник Львівської ДАВМ. – Львів, 2003. –С. 51–55.

  7. Мазур Ю.П. Жаворонкова Г.В. Організаційне та інформаційне забезпечення діяльності рибного господарства // Зб. наук. праць Уманського ДАУ. –Умань, 2004.– № 58.– С. 464–469.

  8. Мазур Ю.П. Економічна ефективність рибної галузі та шляхи її підвищення в Черкаській області // Вісник аграрної науки Причорномор’я. –2004. –Вип. 4 (28). – С. 102–106.

  9. Мазур Ю.П. Стан та проблеми забезпечення рибою і рибною продукцією населення Черкаської області // Зб. наук. праць Луганського національного аграрного університету – Луганськ: Вид-во ЛАНУ, 2006. – № 61 (84). – Серія „Економічні науки”. –С. 314-319.

  10. Уланчук В.С. Мазур Ю.П. Модель розвитку аграрного підприємства – виробника товарної риби // Зб. наук. праць Уманського державного аграрного університету. – Умань: Вид-во УДАУ, 2006. – Вип. 62.– С. 188–198.

  11. Мазур Ю.П. Маркетингові дослідження ринку рибної продукції // Зб. наук. праць Уманського державного аграрного університету. – Умань: Вид-во УДАУ, 2007. – Вип. 65. – С. 233-237.

Тези доповідей:

  1. Мазур Ю.П. Рибництво – один із шляхів якісного продовольчого забезпечення населення // Тези наукової конф. молодих вчених. Умань, 4–5 лют. 2005 р. – Умань, 2005.– С.169–171.