Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Галиць Оксана Василівна. Ефективність функціонування банківської системи України в умовах євроінтеграції : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Галиць О. В. Ефективність функціонування банківської системи України в умовах євроінтеграції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних засад впливу євроінтеграційних процесів на розвиток та функціонування банківської системи України і визначенню механізмів удосконалення та ефективного розвитку банківської системи України з метою забезпечення її конкурентоздатності. У роботі здійснено систематизацію чинників, що перешкоджають просуванню банківської системи України в європейський фінансовий простір, на зовнішні та внутрішні. Запропоновано методику визначення ефективності функціонування банківської системи з метою забезпечення стабільності її роботи. Окреслено, за допомогою принципів, основні орієнтири адаптації банківської системи до європейських умов. Запропоновано підходи до ефективного розвитку банківської системи України в умовах євроінтеграційних процесів.

У дисертації здійснено аналіз теоретико-методологічних засад та прикладних аспектів ефективності роботи банківської системи України. На його основі та з урахуванням зарубіжного досвіду запропоновано пропозиції щодо удосконалення теорії та методики оцінювання ефективності розвитку, а також напрями її підвищення. У результаті проведеного дослідження стало можливим сформулювати такі висновки та пропозиції.

1. Інтеграційні процеси в Європі створили якісно нові умови для діяльності банків. Економічна інтеграція посилила концентрацію і централізацію банківського капіталу як усередині окремих європейських країн, так і на міжнародній арені, у результаті чого виникли транснаціональні банківські групи, що контролюють банківський бізнес у багатьох європейських країнах. Вона стимулювала інтернаціоналізацію банківської діяльності, розширення зв’язків між європейськими банківськими системами, що призвело до необхідності встановлення єдиних норм діяльності банків.

2. Проаналізувавши практику грошово-кредитної політики Україні у 2001–2006 рр. та порівнявши її з європейськими аналогами, можна стверджувати, що загалом вона була адекватна тим процесам, які відбувалися в економіці держави. Основними її напрямами в тому періоді були: підвищення гнучкості курсової політики, дедоларизація економіки, створення сприятливого інвестиційного клімату для нерезидентів, репатріація українських капіталів, поповнення золотовалютних резервів країни і зменшення ризику їх знецінення, забезпечення стійкого позитивного сальдо платіжного балансу, вдосконалення валютного законодавства, подальша лібералізація валютного ринку з метою забезпечення ефективного функціонування економіки в процесі євроінтеграції.

3. Просуванню вітчизняної банківської системи в європейський фінансовий простір перешкоджають як зовнішні, так і внутрішні чинники. До зовнішніх віднесемо: низькі доходи переважної більшості населення України, велику питому вагу збиткових підприємств, значний тіньовий обіг, непередбачуваність політичної та економічної ситуації в Україні й ризиків на довгострокову перспективу. До розряду внутрішніх – низький рівень капіталізації, неможливість забезпечити економіку ресурсами в необхідних обсягах, недостатню конкурентоспроможність вітчизняних банків порівняно з європейськими, вузькість асортименту пропонованих послуг, нерозвиненість кредитних бюро, недостатній рівень управління ризиками та неефективний менеджмент.

4. Присутність іноземного капіталу сприяє більш динамічному розвиткові всієї банківської системи України, її адаптації до вимог ЄС. Головним позитивом приходу іноземних банків є залучення в українську економіку додаткового капіталу, адже можливості вітчизняної банківської системи обмежені. Будь-яке кількісне обмеження присутності іноземного капіталу гальмуватиме входження України до європейських структур.

5. Запропоновано обчислювати загальний інтегральний показник ефективності роботи банківської системи, що враховує економічні нормативи НБУ та групу показників рентабельності, з метою запровадження системи проведення перевірок банків службою банківського нагляду залежно від ступеня надійності банку. За проведеними розрахунками, його значення для банківської системи України дозволяє стверджувати доволі високий рівень ефективності. Його застосування дає змогу відслідковувати стан ефективності роботи банківської системи.

6. Розроблено методику оцінки конкурентоспроможності банку, яка складається з таких етапів: вибору банку для оцінювання; визначення інформаційної бази оцінювання; розрахунку показників та вибір еталонного значення показника для оцінювання рівня конкурентоспроможності; висновків щодо рівня конкурентоспроможності банків; визначення та обґрунтування стратегій із підвищення конкурентоспроможності. В основі запропонованої методики оцінювання конкурентоспроможності покладено комплексний коефіцієнт, що є узагальненням коефіцієнтів активів, зобов’язань, власного капіталу та прибутковості. За її допомогою можна оцінювати рівень конкурентоспроможності банків, порівнювати його з іншими банківськими установами і на основі цього розробляти та застосовувати стратегію їх розвитку.

7. Найбільш актуальними пропозиціями для підвищення ефективності роботи банківської системи України вважаємо: удосконалення організаційної структури – шляхом сприяння створенню спеціалізованих та регіональних банків, відокремлення служби банківського нагляду від Національного банку України в окрему структуру, удосконалення роботи об’єднань комерційних банків, створення інституції банківського омбудсмена.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Галиць О. Проблемні аспекти боротьби з відмиванням грошей // Вісник Національного банку України. – 2002. – № 10. – С. 51–53. – (0,5 д. а.)

2. Галиць О. Перспективи розвитку кредитування малого та середнього бізнесу в Україні // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Зб. наук. праць. – Чернівці, 2003. – Вип. 4: Економічні науки. – С. 105–106. – (0,4 д. а.)

3. Галиць О. Особливості здійснення транскордонних переказів у Європейському Союзі // Вісник Національного банку України. – 2004. – № 2. –
С. 5–27. – (0,5 д. а.)

4. Галиць О. Вплив євроінтеграційних процесів на діяльність малих та середніх банків в Україні // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Мале та середнє банківництво в умовах становлення ринкової системи в Україні: Зб. наук. праць / ІРД НАН України; Відп. ред. акад. М. І. Долішній. – Львів, 2004. – Вип. 6 (L). – С. 53–57. – (0,4 д. а.)

5. Галиць О. Грошово-кредитна політика України: шлях до Європи // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкові перетворення в Україні в умовах світових інтеграційних процесів: Зб. наук. праць / ІРД НАН України; Відп. ред. акад. М. І. Долішній. – Львів, 2005. – Вип. 6 (LVI). –
С. 491–496. – (0,4 д. а.)

6. Галиць О. Основи інтеграції банківської системи в європейський простір // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка. – Тернопіль, 2005. – № 18. – С. 160–164. – (Серія: Економіка). – (0,4 д. а.)

7. Галиць О. Адаптація умов роботи банківської системи України до стандартів ЄС // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка. – Тернопіль, 2007. – № 21. – С. 107–114. – (Серія: Економіка). – (0,4 д. а.)

8. Галиць О. Визначення конкурентоспроможності банку та стратегії її підвищення // Регіональна економіка. – 2007. – № 2. – С. 216–221. – (0,5 д. а.)

Інші публікації

9. Галиць О. Боротьба з «відмиванням» грошей у банківському секторі
// Актуальні проблеми економічної безпеки України: Збірник за матеріалами круглого столу і науково-практичної конференції. – Львів: ЛЮІ МВС України, 2004. – С. 132–136. – (0,2 д. а.)

10. Галиць О. Вдосконалення банківської діяльності в контексті євроінтеграційних процесів // Зб. праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці, 2006. – Вип. 7: Економічні науки. – С. 177–182. – (0,2 д. а.)

11. Галиць О. Проблеми формування ресурсів підприємствами малого та середнього бізнесу // Матеріали міжнародної науково-практичної конфе-
ренції «Створення інтелектуальної системи обліку для економіки України»,
21–22 листопада 2007 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 144–146.
– (0,2 д. а.)