Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Куценок Вадим Васильович. Ефективність фотодинамічної терапії пухлин з використанням 5- амінолевулінової кислоти (експериментальне дослідження) : дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Куценок В.В. Ефективність фотодинамічної терапії пухлин з використанням 5-амінолевулінової кислоти (експериментальне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено експериментальному вивченню протипухлинної і антиметастатичної ефективності, імунологічних, морфологічних та ангіогенезо-залежних особливостей впливу на організм фотодинамічної терапії із застосуванням вітчизняного фотосенсибілізатора другого покоління – 5-амінолевулінової кислоти.

В роботі показано, що в дослідах in vitro малігнізовані клітини виявляють високу чутливість до фотодинамічного впливу при застосуванні в якості фотосенсибілізатора 5-АЛК. Чутливість пухлинних клітин до фотодинамічного впливу в присутності 5-АЛК знаходиться в залежності від концентрації фотосенсибілізатора, часу інкубації, дози лазерного опромінення, а також від типу клітин. В експериментах по ФДТ з 5-АЛК пухлин на лабораторних тваринах встановлено істотне гальмування росту первинних пухлин як при системному введенні фотосенсибілізатора (внутрішньочеревному, пероральному), так і місцевому (внутрішньопухлинному та аплікаційному), а також значне пригнічення процесу метастазування у мишей з карциномою Льюїс.

Показано, що метод ФДТ з використанням 5-АЛК значно гальмує процес васкуляризації легеневих метастазів у мишей з карциномою Льюїс та призводить до зниження в крові рівня фактора росту ендотеліальних клітин (VEGF).

В роботі представлені експериментальні дослідження впливу ФДТ із застосуванням 5-АЛК на імунологічну реактивність тварин-пухлиноносіїв: показано, що в першу чергу активуються локальні фактори неспецифічної резистентності, а з часом в імунну відповідь на ФДТ-АЛК залучаються реакції адаптивного імунітету.

Проведені експериментальні дослідження показують, що новий вітчизняний фотосенсибілізатор 5-АЛК має специфічну активність, подібну до офіцинального препарату на основі 5-АЛК – „Аласенсу”, що випускається ГНЦ "НИОПИК" (Росія), і може бути рекомендований для ФДТ злоякісних новоутворень.

В експериментах на лабораторних тваринах досліджено протипухлинну ефективність фотодинамічної терапії (ФДТ) із застосуванням нового фотосенсибілізатора другого покоління – 5-амінолевулінової кислоти (5-АЛК).

1. Показано, що злоякісні клітини культуральних ліній та перещеплюваних пухлин проявляють високу чутливість до фотодинамічної дії, опосередкованої 5-АЛК. За прийнятих стандартних умов (1мМ 5-АЛК, доза опромінення 25 Дж/см2), спостерігається загибель 96% клітин лімфоми NK/Ly та 76% клітин лінії Namalwa.

2. Встановлено, що використана в роботі 5-АЛК, синтезована в ІОХ НАНУ, та взятий для порівняння офіцинальний препарат „Аласенс” виробництва ГНЦ "НИОПИК" (Росія) мають низьку і майже однакову гостру токсичність: МТД фотосенсибілізаторів складає 4000 ± 0,38 мг/кг та 4100 ± 0,5 мг/кг, відповідно.

3. В експериментах з ФДТ-АЛК перещеплюваних пухлин – карциноми Льюїс, саркоми 180 і солідного варіанту раку Ерліха із застосуванням різних способів введення фотосенсибілізатора гальмування росту пухлин складає від 68% до 100% при повній регресії пухлин у 50-100% тварин, в залежності від типу пухлини та способу введення фотосенсибілізатора. Кращі результати спостерігаються при системному введенні 5-АЛК (внутрішньочеревному, пероральному) у порівнянні з місцевим (внутрішньопухлинним та аплікаційним).

4. ФДТ карциноми Льюїс з використанням 5-АЛК приводить до пригнічення процесу метастазування в легенях, про що свідчить зменшення частоти метастазування в 3 рази, кількості метастазів на тварину в 6 разів і об’єму метастазів у 4 рази. Антиметастатичний ефект ФДТ-АЛК супроводжується гальмуванням процесу васкуляризації легеневих метастазів.

5. На підставі патоморфологічних досліджень пухлин встановлено, що ФДТ з 5-АЛК викликає як пряме пошкодження цитоархітектоніки пухлинної тканини, так і опосередкований ефект у вигляді порушень судинної системи пухлин.

6. У тварин з карциномою Льюїс, що були піддані ФДТ-АЛК, встановлено зменшення в крові концентрації фактора росту ендотеліальних клітин (VEGF).

7. Протипухлинний і антиметастатичний ефекти ФДТ з використанням 5-АЛК супроводжуються зміною показників імунологічної реактивності тварин-пухлиноносіїв. При цьому найбільш швидко активуються локальні фактори неспецифічної резистентності, що проявляється ранньою (перші хвилини після опромінення) масивною інфільтрацією пухлини клітинами мієлоцитарної ланки.

8. Встановлена участь в імунній відповіді на ФДТ-АЛК реакцій адаптивного імунітету, про що свідчать посилення інфільтрації пухлин лімфоцитами, відновлення функціонального резерву перитонеальних макрофагів, гальмування пухлиноіндукованої інволюції тимусу та стимуляція проліферативної активності циркулюючих Т-лімфоцитів.

9. Результати проведених досліджень включені в пакет матеріалів, підготовлених для представлення в МОЗ України з метою отримання дозволу на клінічні випробування методу ФДТ злоякісних пухлин із застосуванням нового фотосенсибілізатора 5-АЛК вітчизняного виробництва.

Публікації автора:

  1. Куценок В.В., Горобец О.Б., Лозинский М.О., Борисевич А.Н., Холин В.В., Гамалея Н.Ф. Использование 5-аминолевулиновой кислоты в качестве фотосенсибилизатора для фотодинамической терапии опухолей (доклинические исследования) // Онкология. – 2004. -Т. 6, № 3. – С. 225-230. (Особистий внесок здобувача: виконав експериментальні дослідження, зробив аналіз наукових результатів, приймав участь у написанні і оформленні статті).

  2. Skivka L.M., Gorobets O.B., Kutsenok V.V., Lozinsky M.O., Borisevich A.N., Fedorchuk A.G., Kholin V.V., Gamaleya N.F. 5-aminolevulinic acid mediated photodynamic therapy of Lewis lung carcinoma: a role of tumor infiltration with different cells of immune system. // Experimental Oncology.- 2004.- Vol. 26, №4.- Р. 312-315. (Особистий внесок здобувача: приймав участь у проведенні експериментальних досліджень, обробці і оформленні наукових результатів).

  3. Куценок В.В., Поліщук Л.З., Горобець О.Б., Гамалія М.Ф. Гістологічна характеристика експериментальних пухлин при їх фотодинамічній терапії із застосуванням 5-амінолевулінової кислоти // Актуальные проблемы медицины и биологии. -2004. -№1. -С. 170-181. (Здобувач приймав участь у проведенні експериментальних досліджень, написанні та оформленні статті).

  4. Гамалея Н.Ф., Куценок В.В., Чехун В.Ф. Применение 5-аминолевулиновой кислоты в фотодинамической терапии и диагностике опухолей // Онкология. – 2003. -Т. 5, № 3. – С. 239-244. (Особистий внесок здобувача: підготував огляд літератури та приймав участь у написанні та оформленні статті).

  5. Куценок В.В., Гамалея Н.Ф. Фотодинамическая терапия злокачественных опухолей // Онкология. – 2003. - Т. 5, № 1. – С. 69-73. (Особистий внесок здобувача: підготував огляд літератури та приймав участь у написанні та оформленні статті).

  6. Куценок В.В.. Первый опыт экспериментальной фотодинамической терапии опухолей с применением 5-аминолевулиновой кислоты. // Тези V конференції молодих онкологів України "Сучасні аспекти експериментальної та клінічної онкології". - Київ, 2002.- С. 8-9.

  7. Гамалея Н.Ф., Куценок В.В., А.Н Борисевич. Экспериментальная фотодинамическая терапия опухолей с применением 5-аминолевулиновой кислоты // Тези науково-практичної конференції з міжнародною участю „ ОНКОЛОГІЯ – ХХІ”. - Київ, 2003.- С. 259-260.

  8. Горобец О.Б., Куценок В.В. Фотодинамическое разрушение опухолевых клеток in vitro с использованием 5-аминолевулиновой кислоты. // Тези VI конференції молодих онкологів України "Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології". - Київ, 2003.- С. 13.

  9. Гамалея Н.Ф., Куценок В.В. Фотодинамическая терапия – эффективный метод лечения больных со злокачественными опухолями. // Doctor – 2003. - № 4. – С. 28-32. (Особистий внесок здобувача: приймав участь в оформленні статті).