Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Михайлов Геннадій Миколайович. Ефективність формування парку літальних апаратів для виконання сільгоспхімробіт : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Михайлов Г.М. Ефективність формування парку літальних апаратів для виконання сільгоспхімробіт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.04 - економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). - Національний авіаційний університет, Київ, 2009.

У дисертаційній роботі розроблені теоретико-методичні положення формування і використання парку літальних апаратів підприємства для виконання сільгоспхімробіт, а також методи оцінки економічної ефективності сільськогосподарської авіації нового покоління як складної техніко-економічної системи, з урахуванням рекомендацій оцінки ефективності роботи підприємств ЗАНГ у ЦА. В дисертації проведено SWOT-аналіз для визначення прогнозу частки ринку та обґрунтування видів авіахімробіт.

В роботі запропонована методика розрахунку ефективності застосування авіації в сільському господарстві, в якій враховуються такі ринкові категорії як тарифна політика, прибутковість, рентабельність авіапідприємства, виконуючого АХР.

На основі ЕММ за допомогою ППП Lindo проведені числові експерименти по оцінці ефективності інвестиційного проекту по впровадженню нових СГЛА. Отримані дані підтверджують адекватність розробленої моделі й корисність її при виборі нових типів ЛА. Запропоновано комплексний підхід до поповнення й відновлення парку ЛА авіапідприємства ЗАНГ, що дає можливість підприємствам ЗАНГ забезпечити високу економічну ефективність.

Матеріали дисертаційної роботи були впроваджені в авіапідприємствах ЗАНГ України.

У дисертаційній роботі на основі аналізу та узагальнення сучасних теоретичних та практичних підходів до використання авіації в сільському господарстві вирішено науково-практичне завдання розробки методичних, економіко-організаційних положень та практичних рекомендації щодо формування і використання парку літальних апаратів підприємства при виконанні авіахімробіт, а також оцінки економічної ефективності застосування нового покоління СГЛА зокрема МБАК, що має суттєве значення для забезпечення ефективності функціонування та конкурентоспроможності авіапідприємств ЗАНГ при виконанні АХР.

Результати роботи дозволяють зробити наступні висновки та рекомендації.

  1. На основі проведеного аналізу науково – практичної літератури уточнено сутність понять: «основні засоби авіапідприємства» та «оцінка економічної ефективності СГЛА», та доведена невірність стереотипу, який склався, про збитковість і екологічну небезпеку АХР, за умови застосування нової авіаційної техніки і технологій виконання сільгоспхімробіт, що дозволяє вирішити задачу формування парку ЛА підприємства для виконання авіахімробіт.

  2. Формування і використання парку ЛА підприємства при виконанні авіахімробіт полягає у виявленні забезпеченості, технічного стану, ступеня використання та резерву підвищення ефективності експлуатації активної частини основних засобів авіапідприємства. Тому при формуванні амортизаційної, інвестиційної, тарифної політики авіапідприємств ЗАНГ необхідні нові методичні підходи, які враховували б чинну нормативно-правову базу України, сучасні положення економічної теорії та організації підприємства, новітні технології застосування авіації в сільському господарстві.

  3. Автором узагальнено теоретичні й практичні підходи до оцінки ефективності застосування сільськогосподарських ЛА, що дозволило запропонувати концепцію комплексного підходу до формування і використання парку літальних апаратів підприємства при виконанні авіахімробіт із урахуванням інтенсивного списання старіючого парку, подорожчання енергоносіїв, вимог екології й авіаційної безпеки.

  4. В дисертаційній роботі розроблені методичні підходи до розрахунку собівартості виконання АХР і формування тарифів, що дозволило уточнити статті витрат авіакомпанії в рамках чинних законодавчих нормативів та відповідно коригувати тарифну політику авіакомпанії.

  5. Дослідження сучасних технологічних вимог до виконання АХР дозволило поширити можливості використання економіко-математичної моделі формування парку авіапідприємства за рахунок обліку часткового списання та інвестицій в нові типи ЛА, завдяки чому узагальнено та уніфікувано методику поповнення та оновлення парку СГЛА.

  6. На основі процедури SWOT-аналізу встановлено, що резерви для розвитку нових технологій в підвищенні економічної ефективності хімізації по захисту посівів зернових культур від шкідників й хвороб полягають у застосуванні ультрамалооб'ємного обприскування (УМО), а це багато в чому залежить від забезпечення авіапідприємств сучасними ЛА і відповідною авіаційною сільськогосподарською апаратурою.

  7. Автором розроблені та запропоновані економічні основи застосування БЛА, що дозволяє системно оцінити прогресивні тенденції в роботизації виконання АХР. В роботі доведено, що з чотирьох існуючих класів БЛА ефективно виконувати АХР можуть тільки апарати класів Мікро та Міні. В рамках одного класу апарати з електродвигунами мають нижчу ціну порівняно з іншими, а також вищий коефіцієнт застосування та відносний коефіцієнт якості маневрування.

  8. Автором запропоновано структуру МБАК та організацію його роботи у взаємодії з ВРБ і системами супутникової навігації. Числова реалізація розробленої економіко-математичної моделі формування парку СГЛА в складі МБАК, включаючи віртуальні типи очікуваної авіаційної техніки, проведена на прикладі авіакомпанії «Конкордавіа» за допомогою пакета прикладних програм (ППП) Lindo, і свідчить про те, що найбільш привабливим за критеріями прибутковості, безпеки й екології є МБАК на базі БЛА Flying jerrican. Порівняльна оцінка парку із застосуванням застарілих типів ЛА (Ан-2, Ка-26 Мі-2) і без них показала, що завдяки оновленню парку СГЛА й впровадженню МБАК прибуток авіапідприємства може зрости на 24,6% за рік, що становить 778 тис. грош.од.

  9. На основі операційної економіко-математичної моделі формування парку ЛА визначені оптимальні облікові проектні параметри нового типу ЛА, що дає можливість авіапідприємствам ЗАНГ сформулювати для авіабудівної промисловості техніко-економічні вимоги до перспективних типів СГЛА. Проведені розрахунки основних критеріїв ефективності інвестицій у нові СГЛА складають: NPVА=5821447,34 грош.од., DВІА = 0,14 року, NPVВ=6136645,96 грош.од., DВІВ = 0,1 року і свідчать про доцільність реалізації обраного інвестиційного проекту.

  10. Числова реалізація економіко-математичної моделі маневрування оновленим парком СГЛА на прикладі авіакомпанії «Конкордавіа» і трьох ВРБ, які розміщені у Київській, Дніпропетровській області та АР Крим, свідчить про наявність резервів авіакомпанії щодо виконання додаткового обсягу АХР. В окремих випадках збільшення прибутку при виконанні фіксованого обсягу АХР із урахуванням маневрування МБАК ВРБ досягає 7,3 тис. грош. одиниць

  11. В подальших дослідженнях доцільно розробити механізм оцінки оптимального управління агроекосистемами з елементами авіаційного моніторингу стану екосистеми та обробки сільськогосподарських полів за допомогою мобільних авіаційних комплексів.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Михайлов Г.М. Проблеми застосування авіації у сільському господарстві України / Г.М. Михайлов // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління». – Вип. 8. – К.: КУЕТТ, 2006. – С. 224-229.

  2. Михайлов Г.М. Вибір методу нарахування амортизації основних засобів авіапідприємства/ Г.М. Михайлов // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління»//. – Вип. 12. – К.: КУЕТТ, 2008. – С. 179-183.

  3. Михайлов Г.М. Ефективні технології виконання сільськогосподарських робіт за допомогою безпілотних літальних апаратів / Г.М. Михайлов // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління»//. – Вип. 11. – К.: КУЕТТ, 2008. – С.204-211.

  4. Михайлов Г.Н. Оптимизация маневрирования парка беспилотных летательных аппаратов / Г.Н. Михайлов // Збірник наукових праць: Проблеми підвищення ефективності інфраструктури//. Вип. 16. – К.: НАУ, 2007. – С. 125-131.

  5. Михайлов Г.М. Теоретичні аспекти та особливості оцінки ефективності активної частини основних засобів авіапідприємств. / Г.М. Михайлов// «Інвестиції: практика та досвід»//. – №. 9. – К.: «ДКС Центр», 2009. С. 25-27.

  6. Михайлов Г.М. Економічна сутність основних виробничих фондів авіапідприємств, що надають послуги з авіахімробіт. // Проблеми системного підходу в економіці: електр. наук. фах. вид. – 2009. – Вип. 5. – Режим доступу: URL http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/index.html/

  7. Михайлов Г.М., Юн Г.М., Марінцева К.В. Чисельна реалізація моделі маневрування парком сільськогосподарських літальних апаратів / Г.М. Михайлов, Г.М. Юн, К.В. Марінцева // Науковий журнал «Економіка і управління» – №4. – КНЕУ, 2008. – С. 92-95.

  8. Михайлов Г.М., Марінцева К.В. Числова реалізація моделі формування парка сільськогосподарських літальних апаратів/ Г.М. Михайлов, К.В. Марінцева // «Агросвіт»//. – № 8. – К.: «ДКС Центр», 2009. – С. 27-29.

  9. Михайлов Г.М., Марінцева К.В. Методика розрахунку собівартості виконання авіахімробіт із застосуванням мобільних безпілотних комплексів / Г.М. Михайлов, К.В. Марінцева // Проблеми системного підходу в економіці: електр. наук. фах. вид. – 2008. – Вип. 4. – Режим доступу: URL http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/PSPE/index.html/.

  10. Михайлов Г.М., Юн Г.М. Порівняльний аналіз застосування наземних засобів та авіації в сільському господарстві / Г.М. Михайлов, Г.М.Юн // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління//. – Вип. 12. – К.: КУЕТТ, 2008. – С. 167-172.

  11. Юн Г.М., Михайлов Г.М. Модель вибору основних параметрів безпілотного літального апарата сільськогосподарського призначення / Г.М. Юн, Г.М. Михайлов // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління»//. – Вип. 10.– К.: КУЕТТ, 2008. – С.209-214.

  12. Юн Г.М., Матійчик М.П., Михайлов Г.М. Економічна ефективність захисту рослин за допомогою безпілотних літальних апаратів / Г.М. Юн, М.П. Матійчик, Г.М. Михайлов // Збірник наукових праць Київського університету економіки і технологій транспорту: Серія «Економіка і управління»//. – Вип. 9.– К.: КУЕТТ, 2007. – С.175-178.

Статті й тези у нефахових виданнях

1. Матійчик М.П., Михайлов Г.М., Юн Г.М. Обгрунтовання характеристик безпілотних літальних апаратів сільськогосподарського призначення / М.П. Матійчик, Г.М. Михайлов, Г.М. Юн // Науковий журнал «Вісник НАУ» - №1(31). – К.: НАУ, 2007. – С. 113-117.

2. Михайлов Г.М. Огляд авіаційних засобів обробки сільськогосподарських угідь / Г.М. Михайлов // Матеріали VIII міжнародної науково-технічної конференції «АВІА-2007». – Т.3. – К.: НАУ, 2007. – С. 51.67 – 51.70.

3. Михайлов Г.М. Применение логистических концепций при формировании инфраструктуры авиапредприятия на базе беспилотного авиационного комплекса / Г.М. Михайлов // Материалы 6-й Международной научно-практической конференции «Актуальные проблемы управления бизнесом, предприятиями и проектами». – Харьков: Национальный аэрокосмический университет им. Н.Е. Жуковского «Харьковский авиационный институт». 2008. – С. 142-144.