Недоступ Ірина Степанівна. Дизмікроелементози у дітей з хронічними гастродуоденальними захворюваннями та їх корекція. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2007.
Анотація до роботи:
Недоступ I.С. Дизмiкроелементози у дiтей з хронiчними гастродуоденальними захворюваннями та їх корекцiя. - Рукопис.
Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спецiальнiстю 14.01.10 – педiатрiя. Львiвський нацiональний медичний унiверситет iм. Д. Галицького МОЗ України, Львiв, 2007.
Дисертацiя присвячена питанням пiдвищення ефективностi лiкування хронiчних гастродуоденальних захворювань у дiтей шляхом вивчення гомеостазу ессенцiальних мiкроелементiв (залiза, мiдi, цинку, кобальту), стану вiльно-радикальних процесiв та корекцiї дизмiкроелементозу i метаболiчних порушень. На пiдставi клiнiчних дослiджень встановлено, що серед хронiчної патологiї верхнiх вiддiлiв травного тракту у дiтей шкiльного вiку переважають поширенi запально-деструктивнi захворювання (56,8 %). Важливими факторами ризику розвитку ХГДЗ у дiтей є якiсно–кiлькiснi дефекти та нерегулярнiсть харчування, обтяжений сiмейний анамнез, фiзичне i психоемоцiйне перевантаження, хронiчнi вогнища iнфекцiї. У 40,8% дiтей з ХГДЗ дiагностовано дуоденогастральний рефлюкс (ДГР). Уточнена роль ДГР як одного з вагомих факторiв агресiї розвитку деструктивних уражень слизової оболонки шлунку i 12-палої кишки: у хворих зi сфiнктерними порушеннями деструктивнi змiни в слизовiй оболонцi травного тракту виявляються вдвiчi частiше, нiж у хворих без ДГР.
Отриманi данi про взаємозв’язок мiж поширенiстю, тривалiстю i глибиною запально-деструктивних змiн в слизовiй оболонцi шлунку i 12-палої кишки у дiтей з ХГДЗ i ступенем дизмiкроелементозу та метаболiчних порушень. Показники дизмiкроелементозу, порушень оксидантно-антиоксидантної системи i показникiв системного iмунiтету виявились помiрними при хронiчному гастритi, значними - при хронiчному гастродуоденiтi та виразковiй хворобi 12-палої кишки i майже вiдсутнi - у дiтей з функцiональними захворюваннями шлунку.
Науково обґрунтовано i розроблено комплексне лiкування дизмiкроелементозу i метаболiчних порушень у дiтей з ХГДЗ, яке включає застосування транскутантного електродрегiнгу з новокаїном та вiтамiном С у поєднаннi з пероральним прийомом препарату “Краплi Береш Плюс”. Доведена ефективнiсть включення в комплексну терапiю ХГДЗ у дiтей вiтамiнно-мiкроелементного комплексу «Пiковiт Плюс» i функцiонального харчування, збагаченого вiтамiнами i мiкроелементами. Пiд впливом запропонованого лiкувально-реабiлiтацiйного комплексу в поєднаннi з патогенетичною базисною терапiєю зменшується частота абдомiнального, диспепсичного та астено-вегетативного синдромiв, спостерiгається тенденцiя до нормалiзацiї вмiсту ессенцiальних мiкроелементiв в кровi, показникiв антиоксидантного захисту i системного iмунiтету.
В дисертацiї наведено теоретичне узагальнення i нове вирiшення актуальної наукової задачi сучасної педiатрiї – удосконалення дiагностики та лiкування хронiчних гастродуоденальних захворювань у дiтей шляхом включення у дiагностичний комплекс дослiдження вмiсту мiкроелементiв, антиоксидантних металоферментiв, показникiв iмунологiчного статусу та застосування полiбiоелементних препаратiв, полiвiтамiнiв i функцiонального харчування.
Найбiльш поширеною патологiєю верхнiх вiддiлiв травного тракту у дiтей шкiльного вiку є хронiчний гастродуоденiт, який встановлено у 44,9 % дiтей з ХГДЗ. У третини дiтей з ХГДЗ (31,3%) дiагностовано хронiчний гастрит. Виразкова хвороба 12-палої кишки i функцiональнi захворювання шлунку зустрiчались серед обстежених дiтей з однаковою частотою (11,8%). Важливими факторами ризику розвитку хронiчних гастродуоденальних захворювань, дизмiкроелементозу i полiнутрiєнтної недостатностi є якiсно–кiлькiснi дефекти та нерегулярнiсть харчування, якi встановленi шляхом анкетування у 79,7 % дiтей шкiльного вiку.
У 40,8% дiтей з ХГДЗ виявленi сфiнктернi порушення по типу дуоденогастрального рефлюксу. Уточнена роль ДГР як одного з вагомих факторiв агресiї розвитку деструктивних уражень слизової оболонки шлунку i 12-палої кишки. Найчастiше ДГР виявляють у хворих на виразкову хворобу 12-палої кишки та хронiчний гастродуоденiт (вiдповiдно у 60% i 52,6% хворих), а серед хворих зi сфiнктерними порушеннями деструктивнi змiни в слизовiй оболонцi верхнього вiддiлу травного тракту виявляються вдвiчi частiше, нiж серед дiтей без ДГР.
У дiтей з ХГДЗ встановлений дисбаланс вмiсту мiкроелементiв, який має характер дизмiкроелементозу з гiпоцинкемiєю, гiперкупремiєю, гiпоферремiєю, гiпокобальтемiєю. Дизмiкроелементоз найбiльше виражений при поширених (ХГД) та деструктивних (ВХДК) формах хронiчних гастродуоденальних захворювань.
Встановлено пiдвищення iнтенсивностi вiльно-радикальних процесiв у дiтей з хронiчними гастродуоденальними захворюваннями, яке характеризується пiдвищенням свiтлосуми спонтанного свiчення ХЛ (Sсхл.) i максимуму амплiтуди швидкого спалаху iндукованої ХЛ (hFe2+), збiльшенням вмiсту первинних i вторинних продуктiв перекисного окислення лiпiдiв (малонового диальдегiду i дiєнових кон’югат) в сироватцi кровi. Найбiльш вираженi порушення вiльно-радикальних процесiв встановленi у дiтей з ХГД i виразковою хворобою 12-палої кишки.
Про напруженiсть метаболiчних процесiв i розбалансованiсть в системi антиоксидантного захисту у дiтей з ХГД i ВХДК свiдчить рiзна спрямованiсть активностi антиоксидантних металоферментiв: активнiсть одних при загостреннi хвороби пiдвищувалась (церулоплазмiн, карбоангiдраза, лактатдегiдрогеназа), iнших (каталаза, трансферин) – знижувалась.
Встановленi порушення системного iмунiтету у дiтей з ХГД i ВХДК, якi характеризуються зниженням вмiсту сироваткових IgG та IgА i пiдвищенням – IgЕ. Ознаками пригнiченням Т-клiтинного iмунiтету у цiєї групи дiтей є зменшення числа Т-лiмфоцитiв (CD3+) переважно за рахунок субпопуляцiї Т-хелперiв (CD4+), зниження iмунорегуляторного та лейкоцитарно-Т-клiтинного iндексiв.
Включення в комплекс лiкування дiтей з ХГДЗ полiбiоелементного препарату «Краплi Береш Плюс», внутрiшньопорожнинного електродрегiнгу з новокаїном i вiтамiном С та пероральним прийомом препарату «Краплi Береш Плюс», застосування вiтамiнно-мiкроелементного комплексу «Пiковiт Плюс» та функцiонального харчування, збагаченого мiкроелементами та вiтамiнами, позитивно впливає на динамiку основних клiнiчних синдромiв, сприяє зменшенню тривалостi гострого перiоду хвороби, знижує частоту рецидивiв при передвиразково-виразкових станах, сприяє нормалiзацiї вмiсту ессенцiальних мiкроелементiв в цiльнiй кровi, показникiв антиоксидантного захисту i системного iмунiтету.
Публікації автора:
Дiагностичне значення комп’ютерної внутрiшньошлункової рН-метрiї при гастродуоденальнiй патологiї у дiтей // Галицький лiкарський вiсник. – 2001. - Т.8, №1. – С. 64-66.
Динамiка вмiсту мiкроелементiв та активностi антиоксидантних металоферментiв при хронiчних захворюваннях гастродуоденальної зони у дiтей // Галицький лiкарський вiсник. – 2001. – Т.8, №3. – С. 74-77. (Спiвавтор - А.П. Юрцева). Клiнiчне i лабораторне обстеження, математична обробка отриманих даних.
Патогенетичне обґрунтування застосування мiкроелементiв в комплекснiй терапiї хронiчних гастродуоденальних захворювань у дiтей // Буковинський медичний вiсник. - 2002. - №4. – 109-110 (Спiвавтори: А.П. Юрцева, А.О. Клименко). Автором проведено клiнiчнi дослiдження, аналiз отриманих даних.
Дисбаланс антиоксидантних металоферментiв при захворюваннях гастродуоденальної зони у дiтей та його корекцiя // Педiатрiя, акушерство та гiнекологiя. – 1999. - №4. С. 116. (Спiвавтори: О.В. Фофанова, Б.М. Павликiвська, Н.С. Костишин, I.В. Григорiв). Приймала участь у клiнiчних дослiдженнях, пiдготувала статтю до друку.
Ефективнiсть де-нолу при захворюваннях гастродуоденальної зони у дiтей // Матер. науково – практ. конф. гастроентерологiв України «Дiагностика i лiкування хвороб шлунка та 12-палої кишки у дiтей ” . – Одеса, 1999. – С. 61-62. (Спiвавтори: А.П. Юрцева, О.В. Фофанова, Н.С. Костишин). Провела аналiз отриманих даних та статистичну обробку.
Сфiнктернi розлади за типом дуоденогастрального рефлюксу при патологiї верхнього вiддiлу травного тракту у дiтей шкiльного вiку // Матер. науково-практ. конфер. “Здоров’я школярiв на межi тисячолiття”. – Харкiв, 2000.- С. 124-125. (Спiвавтори: В.Б. Теслюк, А.П. Юрцева, Н.С .Костишин, Б.Н. Ткач). Аналiз отриманих даних, статистична обробка, пiдготовка статтi до друку.
Прогностичнi критерiї та дiагностика захворювань гастродуоденальної зони у дiтей шкiльного вiку // Матер. конгресу педiатрiв “Ребёнок и общество: проблемы здоровья, воспитания и образования”. – Київ, 2001. – С. 132-134.
Ефективнiсть поєднаного застосування комп’ютерної рН-метрiї i ендоскопiї для дiагностики захворювань гастродуоденальної зони у дiтей // Матер. науково- практ. конференцiї “Iвано-Франкiвська державна обласна клiнiчна лiкарня – сорок рокiв на нивi охорони здоров’я дiтей Прикарпаття” - Iвано-Франкiвськ, 2002. – С. 96-100. (Спiвавтори: В.Є. Нейко, I.В. Сарапук). Збiр матерiалу до дослiдження, пiдготовка статтi до друку.
Клiнiко-бiохiмiчне обґрунтування застосування сумiшi “NAN-кисломолочний” у дiтей з гастродуоденальною патологiєю // Матер. науково-практ. конфер. «Акт. питання патологiї органiв травлення у дiтей». – Тернопiль, 2004. –С. 189-192. (Спiвавтори: А.П. Юрцева, Б.М. Павликiвська). Клiнiчнi дослiдження, аналiз результатiв, пiдготовка статтi до друку.
Гiпомiкроелементоз у дiтей з хронiчними захворюваннями гастродуоденальної зони та його корекцiя // Матерiали наук.–практ. конфер. ”Сучасна педiатрiя: досягнення i перспективи” – Львiв, 2004. – С. 45-46. ( А.П. Юрцева, В.Б. Теслюк, Б.Н. Ткач). Збiр матерiалу до дослiдження, пiдготовка статтi до друку.
Застосування АТФ-лонгу та седасену–форте при вегетативнiй дисфункцiї у дiтей з хронiчною патологiєю травної системи // Матер. 11-го з’їзду педiатрiв України «Актуальнi проблеми педiатрiї на сучасному етапi». – Київ, 2005. – С. 177. (Спiвавтори: А.П. Юрцева, В.Б. Теслюк, Б.М. Паликiвська). Аналiз отриманих даних, статистична обробка, пiдготовка статтi до друку.
Оцiнка характеру харчування та способу життя школярiв м. Iвано-Франкiвська в сучасних умовах // Матер. Всеукр. науково-практичної конф. «Здобутки дiагностики i лiкування дитячих захворювань». – Iвано-Франкiвськ, 2007. – С. 25. (Спiвавтор: Б.М. Паликiвська). Збiр матерiалу до дослiдження, аналiз одержаних даних, пiдготовка статтi до друку.
Сидеропенiчний синдром у дiтей з хронiчними гастродуоденальними захворюваннями та його корекцiя // Матер. науково-практичної конф. «Медико-соцiальнi проблеми дитячого вiку». - Тернопiль, 2007. – С. 93-95. (Спiвавтори: Б.Н. Ткач, Т.В. Лотовська, Н.С. Костишин). Збiр матерiалу до дослiдження, пiдготовка статтi до друку.