Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Мистецтвознавство / Технічна естетика та дизайн


Ганоцька Ольга Василівна. Дизайн споживчої упаковки в Україні: стандарт та ексклюзив : Дис... канд. наук: 17.00.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Ганоцька О. В. Дизайн споживчої упаковки в Україні: стандарт та ексклюзив. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 17.00.07 – дизайн. – Харківська державна академія дизайну і мистецтв. Харків, 2008.

У дисертації відповідно до мети і завдань дослідження відтворено еволюцію дизайну упаковки як галузі графічного дизайну із стародавніх часів до сьогодення. На основі аналізу конкретно-історичних обставин визначено й обґрунтовано етапи розвитку та становлення стандартної та ексклюзивної упаковки. Встановлено, що еволюція дизайну упаковки має циклічну сутність. Стародавня упаковка мала усі риси ексклюзиву, стандартна упаковка з’явилася на вимогу стандартизації самої продукції. Сьогодні ці два напрямки розвиваються паралельно, проте спостерігається часткове витиснення стандарту ексклюзивом в окремих галузях таропакування з одного боку та перехід упаковки класу «люкс» до категорії «мас-маркет».

Введено до наукового обігу певну кількість маловідомих окремих фактів, які пов’язані з еволюцією дизайну упаковки в Україні.

Досліджено специфіку ексклюзивної та стандартної споживчої упаковки, обумовлену історико-культурними і соціально-економічними чинниками, а також сформульовано критерії ексклюзивної та стандартної упаковки, дано визначення цим двом поняттям. Зазначено, що упаковки, виготовлені стандартним чи ексклюзивним шляхом, значно різняться між собою за утилітарними, технологічними, художніми, рекламними, соціально-економічними функціональними аспектами.

Виявлено прогностичні тенденції розвитку стандартної та ексклюзивної упаковки в Україні у ХХІ столітті.

1. При розгляді літератури за темою дисертації виявлено, що предмет дослідження — стандарт та ексклюзив у дизайні споживчої упаковки в Україні — не був висвітлений належним чином; на сьогоднішній день не існує комплексного порівняльного аналізу цих двох явищ, не визначено їх особливості. У роботах дослідників більше висвітлено стандартну упаковку, а ексклюзивну упаковку розглянуто фрагментарно.

2. З’ясовано, що еволюція розвитку дизайну упаковки має циклічність, ланка «ексклюзив – стандарт – ексклюзив» розкриває загальну тенденцію розвитку дизайну упаковки, його напрямок, встановлює зв’язок між попередніми та наступними щаблями розвитку. Упаковка стародавніх часів, тобто праупаковка мала усі риси ексклюзиву, головним при її створенні був індивідуальний підхід. На початку ХХ ст. в умовах абсолютної націоналізації промисловості, відсутності конкуренції, планової економіки і розподільної системи, споживча упаковка в СРСР дещо втратила своє естетичне та рекламне значення, а її основні функції дещо трансформувалися, упаковка стала типовою (стандартною). На початку ХХІ ст. у дизайні споживчої упаковки в Україні, із значним зростанням асортименту товарів, з появою нових пакматеріалів та новітніх технологій більше уваги приділяється ексклюзивній упаковці.

3. Визначено, що роботу зі стандартизації та уніфікації упаковки в Україні розпочато у 30-ті роки ХХ ст., коли цей процес торкнувся всіх галузей виробництва. Стандарт на упаковку було впроваджено на відповідь зростання асортименту товарів. Отже, стандартизація упаковки стала частиною стандартизації товару. Стандартизація упаковки була обумовлена прагненням виробників товарів до скорочення витрат на її виробництво, виправданого транспортування тощо. Стандартизація та уніфікація упаковки серйозно вплинули на покращення та розвиток таропакувальної галузі України, забезпечили на сьогодні розробку високоякісної та конкурентоспроможної упаковки.

4. Виявлено, що виробництво стандартної та ексклюзивної упаковки значно відрізняється за різними показниками: утилітарними, технологічними, екологічними, художніми, комунікативними, маркетинговими, соціально-економічними. Стандартна упаковка — це упаковка, виготовлена тиражним способом, який є найбільш рентабельним і дешевим, розрахована на масового споживача, при виробництві якої передусім враховуються зручність транспортування, економічність, доступність матеріальної і технічної бази. Ексклюзивна упаковка відповідає найвищім естетичним вимогам, при її виробництві застосовуються якісніші матеріали та максимум технологічних можливостей; ексклюзивна упаковка виготовляється обмеженим тиражем або в одиничному екземплярі, адресована споживачеві з високим рівнем прибутку. Така упаковка має підкреслювати елітність товару, що в ній міститься, а також стає підтримкою престижу торговельної марки.

5. Доведено, що основні напрямки розвитку дизайну упаковки у нашій країні збігаються зі світовими тенденціями у таропакувальній промисловості, особливої актуальності у світі зараз набувають питання екологічності та редизайну упаковки. Виявлено, що найсильніший вплив на міжнародну стандартизацію справляють промислово розвинуті держави, яким властивий найвищий ступінь інтернаціоналізації економічного життя і найактивніша участь у міжнародних економічних відносинах, тому відбувається становлення стандартизації міжнародного характеру, що виявляється у зростанні частки міжнародних стандартів у загальному обсязі нормативної документації. Також спостерігається розвинення дизайну споживчої упаковки за двома напрямками: стандартним та ексклюзивним, і навіть часткове витиснення стандарту ексклюзивом в окремих галузях виробництва.

6. Встановлено, що перспективи розвитку дизайну упаковки в Україні полягають у наступному:

- насамперед, головною рушійною силою у розвитку таропакувальної галузі є споживач, який через своє ставлення до стандартної або ексклюзивної упаковки ініціює її розвиток. Вимоги споживача трансформуються разом зі зміною його способу життя: зростає індивідуальність та матеріальний добробут, встановлюється більш високий рівень освіти та свідомості, виникає поява нової інформації, змінюються вимоги до упаковки з боку різних груп людей;

- нові можливості розвитку стандартної упаковки зводяться до обов’язковості дотримання всіх норм та вимог, розробки нових технічних рішень у таропакувальній галузі; удосконалення та поліпшення функціональності упаковки, надання упаковці нових додаткових матеріально-технологічних та естетичних функцій, які полегшують ідентифікацію та використання продукції і спонукають до покупки певного товару; зменшення споживання ресурсів задля перетворення упаковки на ефективний інструмент зниження навантаження на довкілля;

- існують як проблемні, так і позитивні моменти у розвитку таропакувальної галузі України, що пов’язано з соціально-економічним розвитком нашої країни. Найближчим часом виробництво ексклюзивної упаковки зростатиме більшими темпами. Розвинення ексклюзивного сегменту пакування в Україні також має дві тенденції: у бік глобалізації та створення національної моделі дизайну. У більшості випадків ексклюзивна упаковка в Україні тяжіє до копіювання цікавих дизайнерських знахідок дизайнерів західних країн, проте, існують спроби й виготовлення ексклюзивних упаковок з використанням національних традицій. Більш перспективним сьогодні здається застосовування глибинних цінностей національної культури України з використанням найсучасніших технологічних досягнень світу.

Публікації автора:

  1. Ганоцька О. В. Сегмент ексклюзивної упаковки у таропакувальній галузі / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв «Дизайн-освіта 2006: Пошуки нової естетичної парадигми в сучасному дизайні». – Харків: ХДАДМ, 2006. – № 3. – С. 9 – 14.

  2. Ганоцька О. В. Принцип стандарту та ексклюзиву у дизайні етикетки / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – Харків: ХДАДМ, 2006. – № 11. – С. 33 – 41.

  3. Ганоцька О. В. Еволюція ексклюзивних парфумерних флаконів / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – Харків: ХДАДМ, 2007. – № 5. – С. 14 – 22.

  4. Ганоцька О. В. Студентські фантазії на тему ексклюзивної упаковки / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – Харків: ХДАДМ, 2007. – № 11. – С. 7 – 13.

  5. Ганоцька О. В. Виробництво ексклюзивної скляної тари в Україні / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – Харків: ХДАДМ, 2007. – № 12. – С. 20 – 26.

  6. Ганоцька О. В. Елегантна упаковка для вишуканого товару / О. В. Ганоцька // Вісник Харківської державної академії дизайну і мистецтв. – Харків: ХДАДМ, 2008. – № 3. – С. 15 – 20.