Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


696. Попова Світлана Миколаївна. Диверсифікація діяльності підприємств в умовах трансформаційної економіки: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський національний економічний ун-т. - Х., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Попова С. М. Диверсифікація діяльності підприємств в умовах трансформаційної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація та управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2004.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню здійснення диверсифікації промислових підприємств на прикладі підприємств машинобудування Харківської області, розробці науково-прикладних і методичних рекомендацій щодо переходу від спеціалізації виробництва до диверсифікації діяльності підприємств з метою відновлення їх господарської діяльності і підвищення ефективності функціонування в майбутньому.

У процесі вивчення робіт вітчизняних та зарубіжних вчених з проблеми диверсифікації уточнено економічний зміст поняття "диверсифікація діяльності підприємств" і класифікацію її видів та напрямків, визначено передумови, мотиви і цілі досліджувального процесу.

Проведені дослідження стану промислових підприємств показали велику роль і місце управління диверсифікацією діяльності підприємств. У роботі розкрито зміст відомих принципів та функцій управління, визначено зовнішні і внутрішні фактори диверсифікації.

Обґрунтовано методичні підходи до розробки стратегії переходу від спеціалізації виробництва до диверсифікації діяльності підприємств; зроблено оцінку нормативних границь синергетичного ефекту з урахуванням множини факторів, що забезпечують умови стійкого функціонування підприємств; а також обґрунтовано та запропоновано методичний підхід до забезпечення підприємства прогнозованою масою прибутку й умовами стійкого функціонування на підставі розробленої графічної моделі ефекту диверсифікації.

Дослідження питань, пов'язаних з теоретичним обґрунтуванням здійснення диверсифікації діяльності підприємств, а також розробкою в дисертаційній роботі методичних рекомендацій щодо переходу від спеціалізації виробництва підприємств до диверсифікації їх діяльності, дозволили зробити наступні висновки:

1. Для управління диверсифікацією діяльності підприємств в умовах трансформаційної економіки доцільно визначити стратегію і тактику розвитку промислових підприємств у кризовому становищі. В роботі було виконано узагальнення, яке дозволяє уточнити сутність та зміст поняття диверсифікації діяльності підприємств як елемента антикризового управління, який включає до себе як розширення асортименту виробленої продукції або спектра наданих послуг з допомогою нових технологій і технічних рішень, так і вихід за межі основної діяльності з метою забезпечення стабільних умов функціонування підприємства за рахунок, перш за все, внутрішніх резервів для інноваційного шляху розвитку. Узагальнення еволюції диверсифікації виробництва нашої держави та зарубіжних країн допомогло уточнити передумови диверсифікації діяльності підприємств – нерівномірність розвитку галузей, регіонів, країн; виявити протиріччя, які вони складають. В дисертації показано, як вирішуються ці протиріччя і які функції при цьому виконує диверсифікація; обґрунтовано циклічний характер розвитку досліджуваного явища.

2. В дисертації встановлено, що прийняттю рішення про диверсифікацію передує визначення техніко-технологічних, економічних, фінансових, соціальних, стратегічних мотивів диверсифікаційної політики, разом с цим переслідуються такі цілі, як збереження тенденцій та прискорення темпів розвитку підприємства, збільшення обсягів продажів, скорочення витрат, збільшення рентабельності, зменшення залежності від контрагентів, зменшення підприємницького ризику, зміна та оновлення асортименту та номенклатури продукції, розширення видів послуг, створення конкурентних переваг, досягнення соціальних цілей та ін.

3. Проведені дослідження стану промислових підприємств показали велику роль і місце управління диверсифікацією підприємницької діяльності в умовах трансформаційної економіки, що ґрунтується на принципах позитивної тенденції еволюції підприємства, стратегічної гнучкості, синергізму, актуальності та конкурентної переваги.

4. При визначенні необхідності диверсифікації діяльності підприємств важливого значення набувають зовнішні та внутрішні фактори. В роботі доведено, що до факторів, які найбільш впливають на показник рентабельності в умовах диверсифікації діяльності, відносяться питома вага доходів неосновної діяльності в загальному обсязі реалізації продукції (робіт, послуг), що багато в чому визначає кількісну характеристику ступеня диверсифікації підприємств, і ступінь зносу основних засобів, який дає якісну характеристику виробничого потенціалу досліджуваних підприємств машинобудування.

5. В умовах трансформації національної економіки важливою характеристикою підприємства є його стратегія диверсифікації. В основу стратегій диверсифікації покладено напрямок дії синергетичного ефекту (позитивний, негативний, нульовий), що одержується підприємством. У роботі виділено наступні види синергетичного ефекту: початковий синергізм (зміна потреби в інвестиціях, зміна часу на нагромадження капіталу, входження в нову галузь чи вихід на новий ринок і досягнення конкурентоспроможності) та поточний синергізм, що характеризується додатковим прибутком чи збитком, який одержується за рахунок зміни часу, поточних витрат і податкових відрахувань.

6. У дисертації відзначено, що реалізація стратегії диверсифікації може здійснюватися декількома шляхами: створення нового виробництва "з нуля"; інтеграція; здійснення спільної діяльності з іншими суб'єктами; придбання чи злиття. Будь-яке підприємство, що здійснює декілька видів діяльності, може бути розглянуте як сукупність стратегічних бізнес-одиниць, залежність між якими може виявлятися в декількох формах.

7. У дисертаційній роботі удосконалено методичний підхід до визначення оптимального рівня диверсифікації діяльності підприємства, який забезпечується досягненням прогнозованої маси прибутку. Доведено, що ефект диверсифікації визначається рівнем рентабельності, а можливість проведення цього процесу – коефіцієнтом зносу основних засобів та питомою вагою доходів неосновної діяльності в загальному обсязі реалізації продукції (робіт, послуг).

Публікації автора:

1. Попова С. М. Матеріальне забезпечення диверсифікації діяльності підприємств // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Логістика: Зб. наук. праць. – № 446. – 2002. – С. 249 – 251.

2. Попова С. М. Необходимость диверсификации деятельности промышленных предприятий в современных условиях Украины // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції "Наука і освіта – 2002". – Т 14: "Економіка". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 32 – 33.

3. Попова С. М. Этапы диверсификации деятельности промышленных предприятий // Управління розвитком: Зб. наук. статей. – Харків: ХДЕУ. – 2002. – № 2. – С. 42 – 45.

4. Попова С. М. Фінансове забезпечення проектів диверсифікації діяльності промислових підприємств // Зб. наук. статей за матеріалами ІІ міжвузівської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених "Проблеми формування і розвитку фінансово-кредитної системи України" .– Харків: "Штрих", 2002. – С. 245 – 246.

5. Понікаров В. Д., Попова С. М. Вдосконалення економічного контролю малих підприємств в умовах диверсифікації їх діяльності // Матеріали Другої Всеукраїнської науково-практичної конференції "Україна наукова ’2002". – Т. 6: Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 45 – 46.

6. Попова С. М. Диверсифікація діяльності промислових підприємств як елемент антикризового управління // Економіка розвитку ХДЕУ: Наук. журнал. – Харків. – 2002. – №4(24). – С. 30 – 32.

7. Попова С. М. Мотиви та цілі диверсифікаційної політики в умовах трансформаційної економіки // Матеріали міжнародної. науково–практичної конференції "Динаміка наукових досліджень". – Т. 24: "Економіка". – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 18 – 19.

8. Попова С. М. Використання економіко-математичних моделей в розробці графіків постачання для підприємств в умовах диверсифікації виробництва // Коммунальное хозяйство городов: Науч.-технич. сборник ХГАГХ. – Вып. 48. – Серия: Экономические науки. – К.: Техника, 2003. – С. 81 – 85.

9. Попова С. М. Принципи управління диверсифікацією діяльності підприємств // Вчені записки: Наук. журнал Харківського інституту управління. – Вип. 11. – Харків, 2003. – С. 120 – 124.

10. Попова С. М. Зовнішні та внутрішні фактори диверсифікації діяльності підприємств // Економіка розвитку ХДЕУ: Наук. журнал. –– Харків. – 2004. – №2(30). – С. 99 – 101.