Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Російська мова


Кібець Олена Олександрівна. Дискурсивні слова действительно, в самом деле, на самом деле, именно як епістемічні та риторичні оператори: прагмасемантичні аспекти їхнього функціонування: дисертація канд. філол. наук: 10.02.02 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Кiбець О.О. Дискурсивні слова действительно, в самом деле, на самом деле, именно як епістемічні та риторичні оператори: прагмасемантичні аспекти їхнього функціонування. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.02 — російська мова. — Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна. — Харків, 2002.

У дисертації досліджуються дискурсивні слова действительно, в самом деле на самом деле, именно. Актуальність дослідження зумовлена увагою сучасних лінгвістів до дискурсивних слів як мовленнєвих засобів комунікативної організації дискурсу, які важко описувати за допомогою традиційних методів, і недостатньо повним відображенням їх прагмасемантичних властивостей у спеціальних лінгвістичних роботах і в лексикографії. Робота являє собою дослідження, у якому пропонується комплексний і багатоаспектний опис обраних дискурсивних слів з урахуванням деяких загальних ідей і суміжних понять теорії мовленнєвих актів, прагматики, риторики, епістемології. У ході дослідження формулюються і зіставляються прагмасемантичні смисли, що реалізуються описуваними словами в різних контекстах і ситуаціях їхнього вживання.

У дисертації виявляються типи ситуацій, релевантних для опису досліджуваних слів, визначаються комунікативні настанови мовців та їх епістемічні стани, що є складовими елементами тієї чи іншої ситуації і виражаються описуваними словами; досліджується в лінгвофілософському аспекті поняття істини, що є основою значення аналізованих слів, встановлюються пов’язані з істиною поняття, релевантні для опису досліджуваних слів; виявляються види впливу і типи риторичних контекстів, у яких уживаються описувані слова; виявляються зони перетинання і розбіжності функцій досліджуваних слів і пропонуються варіанти словникових статей, що за умови спрощення метамови можуть служити базою для загальних пояснювальних (тлумачних) словників, а також використовуватися при складанні спеціалізованих словників.