Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електротехнічні комплекси та системи


Денисов Юрій Олександрович. Динаміка систем регулювання електроприводів високої точності з широтними та квазірезонансними імпульсними перетворювачами постійної напруги. : Дис... д-ра наук: 05.09.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Денисов Ю.О. Динаміка систем регулювання електроприводів високої точності з широтними та квазірезонансними імпульсними перетворювачами постійної напруги. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.09.03 – електротехнічні комплекси та системи. – Інститут електродинаміки НАН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню науково-прикладної проблеми, яка пов’язана з удосконаленням техніко-економічних характеристик систем високої точності з широтно-імпульсною і частотно-імпульсною модуляцією.

Запропоновані методи аналізу пульсацій прецизійних систем з різними типами імпульсної модуляції, а також методи розрахунку похибки регулювання в замкнених системах в перехідних та усталених режимах при детермінованих та випадкових впливах. Для отримання процесів кінцевої тривалості розроблені адаптивні регулятори, які перебудовують свої параметри в залежності від зони модуляції.

Для підвищення точності управління та розширення областей стійкості систем високої точності розроблені фазі-регулятори, досліджена їх паралельна робота зі звичайними регуляторами.

Результати виконаних теоретичних та експериментальних досліджень покладено в основу розроблених систем стабілізації постійної напруги та електроприводів високої точності з вентильними двигунами для апаратів точного магнітного запису та систем позиціювання різноманітних механізмів.

В дисертації розвинено теорію динамічних процесів і розроблено ефективні методи підвищення точності, швидкодії та стійкості прецизійних систем регулювання з широтними та квазірезонансними імпульсними перетворювачами постійної напруги з урахуванням виду і засобу імпульсної модуляції та рівня збурюючих впливів. Ці наукові результати у своїй сукупності складають суттєвий внесок у вирішення важливої науково-прикладної проблеми підвищення ефективності сучасних прецизійних електроприводів і систем живлення їх інформаційних блоків.

Підвищення ефективності таких прицезійних систем визначає динаміку розвитку таких галузей промисловості як точне машинобудування, легка і харчова промисловість, приладобудування та інші.

Особливість вирішення поставленої науково-прикладної проблеми полягає в тому, що на відміну від систем невисокої і середньої точності, аналіз динамічних характеристик прецизійних систем був проведений у широкій смузі частот при детермінованих і випадкових впливах. Специфіка систем високої точності вимагала урахування факторів, які не піддаються аналітичній оцінці (зокрема залежності коефіцієнта посилення напівпровідникового перетворювача від глибини і виду імпульсної модуляції, зміни його структури на періоди комутації та інше).

В дисертації отримано такі основні наукові результати:

  1. Розроблено методи аналізу перехідних процесів та рівня пульсацій у замкнених та розімкнутих прецизійних електроприводах з КРІП-ПНС.

На основі удосконаленої багатоконтурної моделі широтно-імпульсного перетворювача, в яку додано контур стаціонарного режиму і враховані нелінійності модуляційних характеристик розроблено аналітичний метод, що дозволив у загальному вигляді оцінити точність стабілізації систем з ШІП у сталому та перехідних режимах при детермінованих та випадкових впливах з урахуванням характеру імпульсної модуляції.

  1. Отримано описуючі функції КРІП-ПНС на другій і третій субгармоніках, що дозволило запропонувати спосіб включення місцевого зворотнього зв’язку в систему електропривода високої точності з вентильним двигуном для підвищення субгармонічної стійкості, а також сформулювати вимоги до параметрів імпульсного давача швидкості.

  2. Розроблено методи аналізу умов абсолютної стійкості прецизійних імпульсних систем з КРІП-ПНС і ШІП, що відрізняються від існуючих методів вищою точністю та економічністю.

  3. Проведені теоретичні та експериментальні дослідження, які показали високу ефективність комбінованого включення нечіткого та адаптивного регуляторів для поліпшення динамічних характеристик систем імпульсно-модуляційного типу.

Запропоновано методику складання таблиці правил роботи нечіткого регулятора на основі фазових портретів системи та обґрунтовані рекомендації з способів завдання функцій приналежності.

  1. Створено програмний продукт для алгоритмів роботи блоків фазі-регулятора, які реалізовано на базі ПЛІС. Проведені моделювання та експериментальні дослідження систем стабілізації з нечіткими та адаптивними регуляторами показали, що на відміну від систем зі звичайними регуляторами вони мають ширший діапазон стійкої роботи і кращу точність стабілізації при збуреннях по навантаженню.

  2. Комплекс проведених досліджень покладено в основу наукової бази для розробки наступних систем високої точності:

стабілізатори постійної напруги з нечіткими регуляторами – планується використати у джерелах живлення електроприводів вузлів склонамотуючих апаратів формувальних машин ВАТ ”Химтекситильмаш”, м. Чернігів;

схемотехнічна реалізація і алгоритм роботи нечіткого регулятора- рекомендується використати в нових розробках радіоелектронної апаратури і при модернізації старої для ВАТ “ЧеЗаРа”, м. Чернігів;

реверсивний квазірезонансний перетворювач для систем точного електропривода–рекомендується до впровадження у дослідне виробництво в спільному науково-виробничому медичному підприємстві “Солінг”, м. Київ;

універсальний стенд для налагодження режимів роботи прецизійних електроприводів з вентильними двигунами малої потужності впроваджено у ВАТ “НДІ електромеханічних приладів”, м. Київ, з очікуваним економічним ефектом 30 тис. грн. на рік.

Теоретичні результати роботи знайшли застосування в лекційних курсах, пов’язаних з вивченням динаміки систем силової електроніки у Чернігівському державному технологічному університеті, м. Чернігів; у Запорізькій державній академії, м. Запоріжжя; у Київському державному університеті інформаційно-комунікаційних технологій, м. Київ.

Публікації автора:

  1. Денисов Ю.А. Стабилизаторы постоянного напряжения с широтно-импульсными и частотно-импульсными преобразователями. – К.: Изд-во Ин-та электродинамики НАН України, 2001. – 147 с.

  2. Денисов Ю.А., Ревко А.С. Анализ электромагнитных процессов в системе: квазирезонансный импульсный преобразователь, переключаемый при нулевом токе – двигатель постоянного тока // Технічна електродинаміка. Тем. випуск ПСЕ. – 2000. – Т. 4. – С.29 – 34.

  3. Денисов Ю.А. Абсолютная устойчивость стабилизаторов постоянного напряжения с квазирезонансными преобразователями, переключаемыми при нулевом токе // Технічна електродинаміка. Тем. випуск „Силова електроніка та енергоефективність”.– 2000–Т. 1.–С. 170– 173.

  4. Денисов Ю.А. Качество стабилизации высокоточных вентильных систем с широтно-импульсной модуляцией // Технічна електродинаміка. – 2001. – № 3.– С. 29 – 33.

  5. Денисов Ю.А., Войтенко В.П. Определение векторов состояний в квазирезонансном импульсном преобразователе, переключаемом при нулевом напряжении // Технічна електродинаміка. Тем. випуск „Силова електроніка та енергоефективність”. – 2001. – Ч. 1. – С.23 – 27.

  6. Денисов Ю.А. Расчет переходных процессов в замкнутых системах постоянного тока с квазирезонансными преобразователями // Технічна електродинаміка. Тем. випуск „Силова електроніка та енергоефективність”. – 2002. – Ч.1. – С.47-50.

  7. Денисов Ю.О., Іванець С.А. Фазі-керування процесом стабілізації постійної напруги // Вісник Чернігівського технологічного інституту. – 2002. – № 15. – С. 113 – 117.

  8. Денисов Ю.О., Савенко О.В. Оптимізація процесу стабілізації швидкості вентильного двигуна в системах с квазірезонансним та широтно-імпульсним перетворювачами // Вісник Чернігівського технологічного інституту. – 2002.– № 14. — С.74-82.

  9. Денисов Ю.А., Иванец С.А. Фаззи-регулятор для вертикальных систем импульсно-фазового управления вентильными преобразователями // Технічна електродинаміка. – 2003. – № 3. – С. 19 – 24.

  10. Денисов Ю.А., Иванец С.А. Процессы конечной длительности в системах электропитания с широтно-импульсной модуляцией // Технічна електродинаміка. – 2003. – № 2. – С. 9 – 13.

  11. Денисов Ю.А. Субгармоническая устойчивость электропривода с бесколлекторным двигателем постоянного тока (БДПТ) и квазирезонансным импульсным преобразователем, переключаемом при нулевом токе (КРИП-ПНТ) // Технічна електродинаміка. – 2003. – № 6. – С.36 – 41.

  12. Денисов Ю.А., Велигорский А.А. Точность стабилизации систем силовой электроники при случайных воздействиях // Технічна електродинаміка. Тем. випуск „Силова електроніка та енергоефективність”. – 2004. – Ч. 3. – С. 73 – 76.

  13. Денисов Ю.О. Пульсації швидкості електропривода, що керується квазірезонансним перетворювачем з перемиканням при нульовому струмі // Вісник Чернігівського технологічного інституту. – 2004. – № 21. – С. 142 – 148.

  14. Денисов Ю.А., Велигорский А.А. Суммарные квадратичные оценки точности систем силовой электроники с различными видами широтно-импульсной модуляции // Технічна електродинаміка. –2004.–№ 4– С. 13 – 17.

  15. Денисов Ю.А., Заровский Р.В. Применение метода фазовой плоскости для оценки диапазонов изменения физических переменных фаззи-регулятора в импульсной системе стабилизации // Технічна електродинаміка. Тем. випуск „Проблеми сучасної електротехніки”.– 2004. – Ч.5. – С.77 – 82.

  16. Денисов Ю.А., Велигорский А.А. Качество стабилизации напряжения в системах силовой электроники с пропорциональным (П) и пропорционально-интегральным (ПИ) регуляторами//Технічна електроди-наміка. Тем. випуск „Проблеми сучасної електротехніки”.–2004.–Ч.3.–С.81 – 86.

  17. Денисов Ю.А. Абсолютная устойчивость двухконтурного стабилизатора постоянного напряжения с широтно импульсным преобразователем (ШИП) //Технічна електродинаміка.– 2004. – № 6.– С.23–26.

  18. Денисов Ю.А., Велигорский А.А. Аналитический расчет временных характеристик стабилизатора постоянного напряжения с ШИМ // Технічна електродинаміка. Тем. випуск “Силова електроніка та енергоефективність”.–2005.–Ч.2.–С.34-39.

  19. Денисов Ю.А., Ревко А.С. Реверсивный квазирезонансный импульсный преобразователь с цифровой системой управления // Технічна електродинаміка. Тем. випуск “Силова електроніка та енергоефективність”. – 2005.– Ч.4. –С.50-53.

  20. Денисов Ю.А., Заровский Р.В. Анализ ошибки системы стабилизации с широтно-импульсной модуляцией при глубоком регулировании // Технічна електродинаміка. – 2005.– №6.—С.19-24.

  21. Денисов Ю.А. , Иванец С.А. Система стабилизации постоянного напряжения на основе нечеткой логики // Технічна електродинаміка. Тем. випуск “Проблеми сучасної електротехніки”. – 2004. —Ч.2. – С. 113-118.

  22. Денисов А.И., Денисов Ю.А. Современное состояние и перспективы развития электропривода // Технічна електродинаміка. Тем. випуск “Проблеми сучасної електротехніки”. – 2006. —Ч.6. – С.46 -48.

  23. Денисов Ю.А., Иванец С.А. О целесообразности включения нечетких регуляторов в системы стабилизации напряжения // Технічна електродинаміка. – 2006.– №1. – С.23-30.

  24. Дослідження теоретичних та прикладних проблем підвищення якості електроенергії в мережі: Звіт про науково-дослідну роботу/ Чернігівський державний технологічний університет. - №ДР0100И000816; Інв.№0203V000264. – Чернігів, 2002. – 73 с.

  25. Дослідження теоретичних і прикладних проблем перетворювачів електроенергії з обмеженим впливом на живлячу мережу: Звіт про науково-дослідну роботу/ Чернігівський державний технологічний університет. - №ДР0103И000470; Інв.№0206И002002. – Чернігів, 2005. – 111с.

  1. Спосіб оптимізації за швидкодією системи з широтно-імпульсною модуляцією: А. с. №8756 Україна, МКІ Н02М03/00/ Ю.О. Денисов, С.А. Іванець. - № u 2005 01596;Заявлено 21.02.2005; Опубл. 15.08.2005; Бюл. №8.- 3с.

  2. Спосіб оптимізації по мінімуму динамічної помилки перетворювача напруги з широтно-імпульсною модуляцією: А. с. №12843 Україна, МПК Н02М3/00 / Ю.О. Денисов, О.А. Велігорський. – № u 2005 02511–Заявлено 21.03.2005; Опубл. 15.03.2006; Бюл. №3.- 2с.