Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Ветеринарна хірургія


62. Цісінська Світлана Володимирівна. Динаміка патогенетичних показників і терапія запальних процесів дистальної ділянки кінцівок у великої рогатої худоби (клініко-експериментальні дослідження): дис... канд. вет. наук: 16.00.05 / Білоцерківський держ. аграрний ун-т. - Біла Церква, 2004.



Анотація до роботи:

Цісінська С.В. Динаміка патогенетичних показників і терапія запальних процесів дистальної ділянки кінцівок у великої рогатої худоби (клініко-експериментальні дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.05 - ветеринарна хірургія. -Білоцерківський державний аграрний університет. Біла Церква, 2004.

Дисертація присвячена вивченню поширення захворювань кінцівок корів у господарствах молочного напряму Львівщини в літньо-пасовищний період і з'ясуванню питань патогенезу регіонарних змін у тканинах дистальної ділянки кінцівки худоби при асептичних та гнійних запальних процесах у ділянці пальця.

При виконанні роботи в умовах експериментальне викликаного асептичного запалення в тканинах путового та вінцевого суглобів досліджено характер регіонарних змін артеріо-венозної різниці вмісту окремих біохімічних показників та електролітів. Доведено, що при розвитку запалення хворі тканини дистальної ділянки кінцівки посилено використовують глюкозу. У крові, що відтікає від хворих тканин, гальмується використання альбумінів, зростає вміст лейкоцитів. У міру розвитку запалення у венозній крові кінцівки зменшується

17

вміст кальцію (р<0,01), магнію (р<0,001), фосфору (р<0,05), збільшується рівень калію (р<0,05), на 24% понижується резервна лужність.

В окремих дослідах встановлено, що АСД-ф2, екстракт алое та екстракт пронолісу при парентеральному застосуванні діють на різні ланки імунітету, що слід враховувати у клінічній практиці, при використанні їх для стимуляції загальної резистентності організму худоби.

Доведено, що при лікуванні асептичних запальних процесів застосування димексид-гепаринових, димексид-цинку сульфату та димексид-ацетилсалі-цилової кислоти компресів є патогенетично доцільним заходом.

При лікуванні гнійних процесів за місцевого застосування антибіотиків їх доцільно розводити 10%-ним розчином димексиду на 0,5%-ному розчині новокаїну, що сприяє підвищенню на 25-30% їхньої антибактеріальної дії.

Дано наукове обгрунтування системи профілактичних заходів щодо захворювань кінцівок, яка передбачає згодовування відповідної кормової добавки, активацію мікробних процесів у рубці на основі оптимізації цукрово-протеїнового співвідношення раціону. Саме це посилює синтез вітамінів групи В та сприяє нормалізації мінерального живлення тварин.

1. У дисертації, на основі експериментальних досліджень, наведено динаміку артеріо-венозної різниці окремих органічних та мінеральних речовин у тканинах дистальної ділянки кінцівок великої рогатої худоби в нормі та за розвитку гострих запальних процесів. Встановлено, що в цих тканинах відбувається інтенсивне використання білків, вуглеводів та мінеральних речовин при підвищеній активності лужної фосфатази. На підставі отриманих результатів досліджень для клінічної практики запропоновано нові підходи до терапії асептичних та гнійних запальних процесів м'яких тканин пальця.

2. В умовах господарств молочного напряму Львівщини у літньо-пасовищний період хворобами кінцівок уражується в середньому 14,1% тварин загального поголів'я, у тому числі асептичні запальні процеси діагностували у 60,7%, гнійно-некротичні - у 39,3% хворих тварин.

3. Після обміну в тканинах пальця кров повертається в основному по двох венах - v. saphena medialis, і v. saphena latercdis. За різницею вмісту окремих речовин у артеріальній та венозній крові з судин кінцівки є змога отримати об'єктивні й вірогідні результати використання окремих речовин тканинами дистальної ділянки кінцівки.

4. Встановлено, що в нормі тканини дистальної ділянки кінцівки активно використовують білки альбумінової фракції та глюкозу. Активність лужної фосфатази у венозній крові на 25% вища, порівняно з артеріальною. При цьому у венозну кров із тканин кінцівки проникають іони кальцію, магнію і затримуються в тканинах іони фосфору. За розвитку асептичного запального процесу у венозній крові на 18,25 % збільшується відносний вміст альбумінів, на 50% — кількість лейкоцитів, у два рази зростає кількість еозинофілів при відносно сталих величинах гематокриту, вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів.

5. При тривалому перебігу асептичного запального процесу, на 7-у добу від початку запалення, у венозній крові зменшується вміст кальцію (р< 0,01), магнію (р< 0,001), фосфору (р< 0,05). Рівень глюкози знижується на 32,5%, резервна лужність - на 24%, що свідчить про розвиток гіпоксії у травмованих тканинах.

6. При застосуванні засобів загальностимулювальної терапії у великої рогатої худоби слід враховувати їх особливості, зокрема АСД-Ф2 - зумовлює лейкоцитоз за рахунок зростання кількості малих лімфоцитів та посилює фагоцитарну активність нейтрофілів (р<0,001), вміст імуноглобулінів у сироватці крові зростає на 30%; екстракт алое викликає лейкоцитоз за рахунок збільшення кількості малих лімфоцитів, стимулює фагоцитарну активність нейтрофілів, на 50%) збільшує вміст імуноглобулінів сироватки крові; екстракт прополісу збільшує кількість нейтрофілів, малих лімфоцитів та на 66% зростає фагоцитарна активність нейтрофілів.

При парентеральних ін'єкціях зазначених стимуляторів рівень загального білка сироватки крові зростає на 25,5%, порівняно з вихідним станом.

15

7. З метою патогенетичної терапії асептичних запальних процесів після охолоджувальних компресів ефективним є застосування бинтової пов'язки з аплікаціями розчинів: цинку сульфат-димексидних, натрію саліцилат -димексидних та ацетилсаліцилової кислоти-димексидних.

8. При лікуванні гнійних запальних процесів місцеве застосування у вигляді аплікацій антибіотиків, розведених на 10%-ному розчині димексиду, підвищує їх антимікробну дію на 20-30 %.

9. Гнійно-некротичні процеси в дистальній ділянці кінцівок корів характеризуються тривалим і тяжким перебігом. Залежно від характеру захворювання, при лікуванні, поряд з місцевою провідниковою анестезією га антисептичною терапією, ефективним є застосування загально-стимулювальних препаратів: АСД-ф2, екстракту алое та прополісу. Такий захід підвищує загальну резистентність організму тварин і прискорює їхнє видужання.

10. Загальні заходи профілактики хвороб кінцівок корів повинні базуватися на активації мікробіологічних процесів у рубці, оптимізації цукро-протеїнового співвідношення раціону, вітамінно-мінерального живлення тварин та активному моціоні.

Публікації автора:

1. Крупник Я.Г., Цісінська С.В. Вплив остеохондрозу на поставу кінцівок великої рогатої худоби// Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. - Кн.З. - Львів, 1997. - С. 133—135.

16

(Здобувач проводила екстер'єрну оцінку бугаїв-шідників, та оцінку результатів досліджень).

2. Цісінська С.В. Особливості обмінних процесів у тканинах кінцівок великої рогатої худоби // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. - Вип. 5, ч.2. -Біла Церква, 1998.-С.222-225.

3. Завірюха B.I. Цісінська С.В. Патогенез змін у тканинах дистального відділу кінцівки великої рогатої худоби при асептичному запаленні // Науковий вісник Львів, держ. акад. вет. медицини ім. С.З. Гжицького. - Т.2, ч.І. - Львів. -2000.— С.54—58. (Здобувач проводим біохімічні дослідження крові, брала участь у постановці дослідів, оформила матеріали статті).

4. Цісінська С.В. Врахування особливостей кровообігу у дистальній частині тазової кінцівки великої рогатої худоби в експерименті // Науковий вісник Націон. аграр. ун-ту. -Вип. 38 -К., 2001. -С. 197-200.

5. Цісінська С.В. Особливості розвитку морфологічних та функціональних змін дистального відділу кінцівок у великої рогатої худоби, методи їх лікування і профілактики // Наукові праці Полтав. держ. аграр. акад. -Т.2 (21). - Полтава, 2002. - С. 358-361.

6. Цісінська С.В. Спосіб лікування та профілактики морфологічних та 4)ункціональних змін у дистальній частині кінцівок дійних корів // Інформаційний листок. - № 08-2003 - ЛвЦНТЕЇ. - Львів, 2003. - 4 с.

7. Обгрунтування патогенетичної єдності хірургічних, акушерських і внутрішніх незаразних захворювань корів, принципи їх лікування та профілактики / В.Завірюха, С.Цісінська, А.Мисак, Я.Крупник // Вет. медицина України. — 2004. — № 4. — С. 18—21. (Здобувач проводила диспансеризацію корів, уіагальни їй результати досліджень, підготувша матеріал до друку)