Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Малиновська Тетяна Миколаївна. Динаміка клініко-імунологічних показників у дітей та підлітків з вперше виявленим цукровим діабетом 1 типу в процесі лікування: дисертація канд. мед. наук: 14.01.14 / Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Малиновська Т.М. Динаміка клініко-імунологічних показників у дітей та підлітків з вперше виявленим цукровим діабетом 1 типу в процесі лікування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України, Київ, 2003.

Дисертацію присвячено вивченню стану клітинного та гуморального імунітету у дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 в динаміці лікування інсуліном. Обстежено 114 дітей у віці від 7 до 15 років; з них 61 хворий з вперше виявленим ЦД-1; 23 пацієнти з тривалістю захворювання 5-10 років та 30 практично здорових дітей того ж віку, що склали контрольну групу.

За допомогою імунологічних та цитологічних методів дослідження, включаючи FACS аналіз та електронну мікроскопію, вивчені показники Т- клітинного (CD3+-, CD4+-, CD8+-клітини) та ПК-клітинного (CD56+-клітини та ВГЛ), а також гуморального імунітету (CD20+-клітини та IgG, IgA і IgM) в динаміці тривалої інсулінотерапії (через 3, 6, 12, 18 і 24 міс) у 35 пацієнтів з вперше виявленим ЦД-1 та хворих на ЦД-1 з тривалістю захворювання від 5 до 10 років.

Проведеними дослідженнями встановлено, що для хворих дітей з вперше виявленим ЦД-1 до початку лікування характерно зниження вмісту в крові CD3+-клітин (загальної кількості Т-клітин), CD4+-клітин (Т-індукторів/хелперів). Традиційна інсулінотерапія на протязі двох років не призводить до нормалізації імунологічних показників крові, особливо кількості CD3+- , CD4+- та CD56+-клітин, виразність змін яких залежить від швидкості клінічної маніфестації. Однак у даних хворих вміст IgG, IgA і IgM у периферичній крові суттєво підвищений за нормальним рівнем CD20+-клітин.

Серед дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 відокремлена група дітей з низьким вмістом ПК-клітин та ВГЛ, які відносяться до особливого підвиду ЦД-1 зі спадковим дефектом ПК-клітин. Знайдено суттєве зниження кількості ВГЛ у крові хворих з вперше виявленим ЦД-1, що супроводжувалося порушеннями ультраструктури цих клітин.

Встановлено, що зміни показників Т- та ПК-клітинного імунітету у хворих на ЦД-1 з тривалістю захворювання 5-10 років стають ще виразнішими.

  1. При дослідженні імунологічного стану дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 встановлені виразні зміни показників клітинного і гуморального імунітету, що утримуються, незважаючи на традиційну інсулінотерапію. У дітей та підлітків, що хворіють тривалий час на ЦД-1, ці зміни стають ще виразнішими.

    У дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 до початку лікування інсуліном виявлено: зниження вмісту в крові CD3+-клітин (загальної кількості Т-клітин), CD4+-клітин (Т-індукторів/хелперів) і CD56+-клітин (природних клітин-кілерів), виразність змін яких у значній мірі залежить від швидкості клінічної маніфестації.

    Традиційна інсулінотерапія у дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 в динаміці спостереження протягом двох років не призводить до нормалізації показників Т- і ПК-клітинного імунітету крові.

    Серед дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 виділена група (40%), де спостерігається стабільно низька кількість CD56+-клітин та ВГЛ. У таких дітей один з родичів першого ступеня споріднення був також хворий на ЦД-1, і в нього спостерігався низький вміст ПК-клітин. Це дозволяє припустити, що дана група дітей відноситься до особливого підвиду ЦД-1 з генетично зумовленим дефектом ПК-клітин.

    У дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 виявлені зміни ультраструктури ВГЛ, характерні для ослабленої цитолітичної й секреторної функції ПК-клітин. Інсулінотерапія на протязі 24 міс не призводила до нормалізації ультраструктури ВГЛ.

    У дітей та підлітків з вперше виявленим ЦД-1 відзначається підвищення вмісту IgG, IgA і IgM у сироватці крові при нормальному рівні CD20+-клітин. У динаміці лікування інсуліном відзначається тенденція до нормалізації IgA і Ig M. Рівень IgG наприкінці другого року спостереження знижений.

    У дітей та підлітків, що хворіють на ЦД-1 на протязі 5-10 років поряд зі зниженням показників Т- і ПК-клітинного імунітету спостерігається паралельне зниження рівня С-пептиду.

Публікації автора:

  1. Зак К.П., Малиновская Т.Н., Тронько Н.Д. Иммунитет у детей, больных сахарным диабетом. - К: Книга плюс, 2002. - 112 с. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, проведено підбір, обстеження, лікування хворих, узагальнення отриманих результатів. Імунологічне обстеження проведено в лабораторії гормональної регуляції кровотворення під керівництвом проф. Зака К.П.)

  2. Зак К.П., Малиновська Т.М. Динаміка показників гуморального імунітету у дітей з вперше виявленим цукровим діабетом 1 типу // ПАГ.
    - 2001. - №1. - С. 29-31. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження, лікування хворих, аналіз та узагальнення змін в імунограмах пацієнтів, оцінку динаміки рівня імуноглобулінів в процесі лікування, написання статті).

  3. Зак К.П., Малиновська Т.М., Грузов М.А. Імунофенотип лімфоцитів крові дітей з цукровим діабетом 1 типу в динаміці тривалої інсулінотерапії // Лік. справа. - 2001. - №3. - С. 44-47. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження, лікування хворих, оцінку динаміки отриманих даних імунологічного дослідження, написання статті).

  4. Зак К.П., Малиновская Т.Н., Большова-Зубковская Е.В. Состояние иммунной системы у детей, больных сахарным диабетом 1 типа // Ендокринологія. - 2001. - 6, №2. - С. 191-203. (Автором самостійно здійснювався пошук літератури за темою, проведено підбір, обстеження, лікування хворих, узагальнення отриманих результатів).

  5. Малиновская Т.Н., Зак К.П. Особенности иммунофенотипа лимфоцитов крови у детей, больных сахарным диабетом 1 типа, в зависимости от длительности заболевания и уровня С-пептида // Доповіді НАН України. - 2002. - №2. - С. 192-195. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження, лікування хворих, аналіз та узагальнення отриманих даних імунологічного та гормонального досліджень, написання статті).

  6. Малиновська Т.М. Імунітет у дітей та підлітків з різною тривалістю цукрового діабету 1 типу // Ендокринологія. - 2002. - 7, №1.
    - С. 117-121. (Автором самостійно проведено підбір, обстеження, лікування хворих, аналіз та узагальнення отриманих даних, написання статті).

  7. Афанасьева В.В., Грузов М.А., Малиновская Т.Н., Большова Е.В., Зак К.П. Гематологический и иммунологический мониторинг у детей, больных инсулинзависимым сахарным диабетом в течение инсулинотерапии // Тез. докл. ІІІ межд. симпозиума, Ново-Нордиск, 17-19.09.1998, Крым. - С. 3-4.

  8. Грузов М.А., Малиновская Т.Н. Динамика гематологических и иммунологических показателей у детей с впервые выявленным инсулинзависимым сахарным диабетом (ИЗСД) // Акт. вопросы эндокринол. Тез. докл. Минск. - 1999. - С. 45-46.

  9. Грузов М.А., Афанасьєва В.В., Малиновська Т.М., Зак К.П. Проточно-цитометричний аналіз лімфоцитів різного імунофенотипу та ультраструктури великих грануловмісних лімфоцитів крові у дітей з цукровим діабетом 1 типу // Тез. VІ з’їзду ендокринологів України, Київ, 23-25 травня, 2001. - С. 74.

  10. Zak K.P., Gruzov M.A., Afanasyeva V.V., Malinоvskaya T.N. Subtype of IDDM in newly diagnosed type 1 diabetics, characterised by low number and activity of NK cells in the peripheral blood // The 4th Immunology of Diabetes Society Congress. November. 10-15. 1999, Finggy (Rome),
    Italy. - P. 84.