Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Хвостик Віктор Павлович. Динаміка генетичної структури птиці при створенні нових та удосконаленні існуючих популяцій яєчних курей : Дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут птахівництва. — Х., 2004. — 139арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 115-132.



Анотація до роботи:

Хвостик В.П. Динаміка генетичної структури птиці при створенні нових та удосконаленні існуючих популяцій яєчних курей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут тваринництва УААН, Харків, 2004.

Визначена генетична структура з використанням двох класів генетичних маркерів вихідних батьківських ліній, гібридних материнських форм першого, другого і третього поколінь в процесі створення материнської форми нового яєчного кросу "Слобідський-2А" та в ході досліду по "прилиттю крові" курям вітчизняної селекції. Встановлено, що кожна досліджена група птиці має власний імуногенетичний статус за набором і частотою маркерних ознак та рівнем гетерозиготності. У гібридів F1-F3 збільшується набір антигенних факторів порівняно з вихідними батьківськими лініями, а, також, відмічається зміна частоти прояву еритроцитарних антигенів вірогідного характеру. На початкових етапах створення материнської форми показано, що у курей першої і наступних генерацій відбувається підвищення рівня гетерозиготності, що свідчить про високий ступінь гетерогенності створюваних популяцій птиці і перспективність її використання у селекційній роботі.

В ході "прилиття крові" півнів з кросу "Ломанн браун" курям ліній 38 і 68 встановлено, що на імуногенетичну структуру потомків першого покоління більший вплив проявляє материнська лінія. В результаті зворотнього схрещування гібридів F1 з вихідною материнською формою подібність алелофонду нащадків F2 з курми ліній 38 і 68 збільшується, а вплив батьківської форми залишається несуттєвим.

В досліджених групах курей виявлені еритроцитарні антигени, які проявляють асоціативний зв’язок вірогідного характеру з господарчо-корисними ознаками птиці. При наявності у курей певного антигенного фактору перевага даної групи птиці за несучістю становила 3-18 яєць, за масою яєць – 0.9-5.8 гр.

1. Визначена динаміка генетичної структури та виявлено підвищення внутрішньо- і міжпопуляційної різноманітності птиці на початкових етапах створення материнської форми нового яєчного кросу "Слобідський-2А" та в ході "прилиття крові" птиці імпортованих ліній курям вітчизняної селекції. Збільшення гетерогенності курей свідчить про активізацію формотворчих процесів у селекціонованих групах птиці і перспективність її використання в селекційних програмах.

2. У гібридів F1-F3 в ході створення материнської форми яєчного кросу "Слобідський-2А" збільшується набір еритроцитарних антигенів та вірогідно змінюється частота їх прояву порівняно з птицею вихідних форм. Генетична відстань збільшується від 0.169-0.276 між вихідними лініями до 0.265-0.376 між вихідними формами і гібридами F3.

3. У потомків F1-F3 істотно збільшується частота малопоширених алелей білкових локусів. У гібридів F2-F3 з’являється алель С в локусі трансферину з частотою 0.004-0.005. Рівень гетерозиготності збільшується від 4.37% у вихідних материнських лініях до 15-20.5% у курей F3.

4. В результаті "прилиття крові" виявлено більший вплив материнської форми на імуногенетичну структуру потомків F1, який посилюється в другому поколінні в ході зворотнього схрещування.

5. В ході "прилиття крові" у нащадків F1-F2 відбувається перебудова генетичної структури за овопротеїновими локусами яєчного білку. Підвищується рівень гетерозиготності у гібридів, особливо у птиці F2 , до 17.8-18.4%.

6. Несучість курей-носіїв антигенів В2', В2'''', С26, Х5, Х11', Х25, Х68, Х69, Х78, Х82, Х83 більша на 3-18 яєць, ніж у птиці, у якої дані фактори були відсутніми.

7. Наявність антигенів В29' , С26, Е48, Х3, Х14 , Х15, Х75, Х76, Х77, Х78, Х83 в алелофонді птиці сприяє підвищенню у неї маси яєць на 0.9-5.8 грамів порівняно з курми, у яких ці антигени були відсутніми.

8. Генотип курей за локусами яєчного білку істотно не вплинув на продуктивність птиці.