Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та обладнання хімічної технології


Дзевочко Олександр Михайлович. Дифузійно-контрольований процес окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском в автотермічному реакторі : Дис... канд. наук: 05.17.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Дзевочко О. М. Дифузійно-контрольований процес окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском в автотермічному реакторі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.08 – процеси та обладнання хімічної технології. – Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», Харків, 2008.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності роботи контактного вузла у виробництві поверхнево-активних речовин.

Проведено аналіз існуючого апаратурно-технологічного оформлення контактного вузла виробництва ПАР, показано низький ступінь перетворення , що призводить до одержання ПАР низького ґатунку, та значну енергоємність такого виробництва. Приведені результати досліджень дифузійно-контрольованого процесу окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском для одержання сульфатуючого агента у виробництві ПАР з використанням проточно-циркуляційної установки з безградієнтним реактором. Визначено вплив зовнішньодифузійного опору на процес окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском та одержано рівняння для його розрахунку. Розроблена математична модель та створено алгоритм і програму розрахунку автотермічного реактора, в якому процес окислення SO2 проводиться у дві стадії – адіабатичній та з внутрішнім теплообміном. Встановлено оптимальний температурний режим процесу

Розроблена енергозаощадна схема контактного відділення виробництва ПАР з використанням газотурбінної установки.

Очікуваний сумарний економічний ефект від впровадження результатів роботи складає 399,1 тис. грн. в рік.

В роботі наведено перспективне рішення науково-практичної задачі, що виражається в розробці обґрунтованих технічних рішень створення дифузійно-контрольованого процесу окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском в автотермічному реакторі.

  1. Проаналізовано сучасний стан апаратурно-технологічного оформлення контактного вузла виробництва ПАР та встановлено, що від ступеню перетворення SO2 залежить якість готового продукту та екологічна безпека виробництва вцілому. Зроблено висновок про можливість підвищення ефективності роботи контактного вузлу за умови проведення процесу окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском в автотермічному режимі.

  2. Проведено розрахунок основних термодинамічних характеристик процесу окислення низькоконцентрованого SO2 для одержання сульфатуючого агента та встановлено, що для досягнення високого ґатунку готової продукції, забезпечення вмісту SO2 в приземному шарі атмосферного повітря на рівні ГДК, ступінь перетворення SO2 в реакторі повинен бути не менше 99%.

  3. Теоретично обґрунтовано та експериментально підтверджено закономірності зміни дифузійних режимів процесу окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском. Одержано рівняння для розрахунку коефіцієнту зовнішньодифузійного опору при окисленні низькоконцентрованого SO2 під тиском.

  4. Експериментально встановлено та науково обґрунтовано оптимальні значення температури дифузійно-контрольованого процесу окислення низькоконцентрованого SO2 під тиском з відводом надмірного реакційного тепла в автотермічному режимі.

  5. Дістала подальший розвиток математична модель процесів в автотермічному реакторі з вбудованим теплообмінником.

  6. Створено алгоритм та програма розрахунку автотермічного реактора. Розроблено автотермічний реактор з вбудованим теплообмінником як складову частину енергозаощадної схеми контактного відділення виробництва ПАР потужністю 10 тис.тон ПАР/рік. Проведені дослідження зі стійкості та параметричної чутливості розробленого реактора, згідно яких визначені межі факторів що впливають на перебіг процесу.

  7. Запропоновано процес окислення низькоконцентрованого SO2 (5% об.) проводити під тиском 0,6 МПа в адіабатичному режимі при температурі 727-800 К на першій стадії та в шарі з внутрішнім теплообміном в діапазоні температур 693-733 К на другій стадії з кінцевим ступенем перетворення не менш 99%;

  8. Встановлено оптимальне значення тиску (1.6 МПа) за компресором газотурбінної установки, що дозволяє ефективно рекуперувати витрачену енергію.

  9. Розроблена енергозаощадна схема контактного відділення виробництва ПАР з сумарним економічним ефектом біля 399,1 тис. грн. на рік за рахунок зниження енерговитрат виробництва на 100%, за рахунок підвищення ступеня переробки сірки на 4,0% та зменшення витрати лугу на 27% на стадії очищення газових викидів, та за рахунок зниження викидів двооксиду сірки в атмосферне повітря дозволило зменшити виплати за шкідливі викиди в атмосферу на 8,4 тис. грн. на рік.

  10. Результати роботи прийняті НДІОХІМ (м. Харків) для використання при проектуванні енергозаощадного контактного вузла виробництва ПАР, та використовуються кафедрою автоматизації хіміко-технологічних систем та екологічного моніторингу НТУ “ХПІ” в навчальному процесі.

Публікації автора:

1. Дзевочко А.М. Термодинамічні передпосилки створення ресурсозберігаючого технологічного процесу одержання сульфатуючого агенту у виробництві поверхнево-активних речовин // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». – Харків: НТУ «ХПІ». – 2002. – №6, Т. 2. – С. 94–99.

2. Подустов М.А., Тошинский В.И., Литвиненко И.И., Дзевочко А.М., Наконечний О.Н. Математическое моделирование контактного узла производства поверхностно-активных веществ // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». – Харків: НТУ «ХПІ». – 2003. – №11, Т. 2. – С. 80–85.

Здобувач розвив математичну модель процесу, розробив алгоритм розрахунку, провів узагальнення одержаних результатів.

3. Подустов М.А., Тошинский В.И., Дзевочко А.М. Изучение процесса получения сульфатирующего агента при повышенных давлениях // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». – Харків: НТУ «ХПІ». – 2004. – №15. – С. 41–48.

Здобувачем здійснено аналіз експериментальних даних, проведено узагальнення одержаних результатів.

4. Подустов М.А., Тошинский В.И., Литвиненко И.И, Дзевочко А.М., Наконечний О.Н. Ресурсосберегающая и экологически безопасная технология получения сульфатирующего агента в производстве поверхностно-активных веществ // Інтегровані технології та енергозбереження. – Харків. – 2003. – №2. – С. 111–117.

Здобувач запропонував ідею здійснення процесу одержання сульфатуючого агента для підвищення його ресурсо- та енергозаощадних показників.

5. Тошинський В.І., Подустов М.О., Дзевочко О.М. Совершенствование процесса получения сульфатирующего агента с целью повышения экологической безопасности // Східно–Європейський журнал передових технологій. – Харків. – 2003. – №6. – C. 59–61.

Здобувачем проаналізовані основні фактори впливу на якісні характеристики процесу.

6. Подустов М.А., Тошинский В.И., Дзевочко А.М. Расчет контактного узла производства поверхностно-активных веществ // Східно–Європейський журнал передових технологій. – Харків. – 2004. – №5. – C. 182–185

Здобувач розробив методику та алгоритм розрахунку, виконав інтерпретацію одержаних даних.

7. Тошинський В.І., Подустов М.О., Дзевочко О.М., Касілов В.Й., Голощапов В.М. Одержання сульфатуючого агента у виробництві поверхнево-активних речовин з енергозбереженням // Екологія та промисловість. – Харків. –2007.–№2. –С. 54–56.

Здобувач провів аналіз процесу одержання сульфатуючого агента як джерела теплової енергії, виконав аналіз існуючих технологічних схем, та запропонував нову енергозаощадну схему.