Бездітко Тетяна Василівна. Диференційована терапія хронічного гломерулонефриту з урахуванням адаптаційних реакцій організму. : Дис... д-ра наук: 14.01.02 - 2002.
Анотація до роботи:
Бездітко Т.В. Диференційована терапія хронічного гломерулонефриту з урахуванням адаптаційних реакцій організму. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет МОЗ України. – Харків, 2002.
Дисертація присвячена питанню вивчення розвитку типів неспецифічних адаптаційних реакцій організму у хворих на хронічний гломерулонефрит (ХГН) з різними формами та ступенем ниркової недостатності. У роботі вивчаються клінічні і морфологічні форми ХГН, особливості типів адаптаційних реакцій організму у 414 хворих. Встановлено, що кожну форму ХГН характеризують різні типи неспецифічних адаптаційних реакцій організму. Встановлено взаємозв’язок між перебігом ХГН та типами адаптаційних реакцій організму, станом гормонів: пресорних (АРП, ПГF2a, КАП, ТхВ2, цАМФ), депресорних (ПГЕ1, ПГЕ2, цГМФ), тиреотропних, кортикотропіну, імунологічних показників.
В дисертації розвивається новий напрямок диференційованого, залежно від типу адаптаційної реакції організму, лікування хворих на хронічний гломерулонефрит. Обґрунтовано теоретично й підтверджено практично доцільність використання мікрохвильової резонансної терапії, гемосорбції, ентеросорбції, рослинного препарату канафлазин. Провідні результати роботи знайшли впровадження в нефрологічній та терапевтичній практиці.
На підставі поглибленого вивчення ролі адаптаційних реакцій організму, дисфункції гуморальних систем та імунологічного гомеостазу у хворих на ХГН проведено теоретичні узагальнення і отримано нове рішення наукової проблеми. Визначено патогенетичні докази прогресування ХНН, що дозволило виявити контингент хворих, який підлягає медикаментозній та немедикаментозній корекції.
Кожна форма ХГН характеризується різними типами неспецифічних адаптаційних реакцій організму:
НАРО-РС спостерігається у 8,94% хворих на латентну, 3,6% – на гіпертонічну, 7% – на нефротичну форми ХГН, а також у 12,1% хворих на ХНН. Ця реакція асоціюється зі швидким прогресуванням захворювання;
НАРО-РТ розвивається в 21,2% хворих на латентну, у 4,3% на гіпертонічну, у 2,65% – нефротичну форми ХГН, у хворих на ХНН вона відсутня. Цей тип реакції є прогностично сприятливою ознакою розвитку захворювання;
НАРО-РСА розвивається в 7,9% хворих на латентну, у 3,38% – гіпертонічну, у 3,38% – нефротичну форми ХГН та у 4,14% хворих на ХНН;
НАРО-РПА спостерігається в 10,5% на латентну, у 3,6% – гіпертонічну, у 4,83% – нефротичну форми ХГН та 2,6% хворих на ХНН;
реакції спокійної та підвищеної активації відповідають фазі нестійкої клініко-лабораторної ремісії.
Активність регуляторних систем характеризує не тільки форми ХГН, але й тип НАРО. Підвищення АРП було більш вираженим у хворих з НАРО-РС та НАРО-РТ, найменш вираженим – з НАРО-РПА. Вміст ПГЕ1 сягав максимального рівня у хворих з НАРО-РС та НАРО-РПА, мінімального рівня – НАРО-РТ. Вміст ПГЕ2 максимального рівня сягав у хворих з НАРО-РС та НАРО-РТ і був найменшим з НАРО-РПА. Вміст ПГF2 був підвищеним у хворих з НАРО-РС та НАРО-РТ, зниженим – з НАРО-РПА. Вірогідні зміни вмісту ТхВ2, цАМФ та цАМФ не були відзначені.
Найбільші порушення клітинної та гуморальної ланок імунітету були виявлені у хворих із НАРО-РС при всіх формах ХГН. Розвиток НАРО-РС визначається нестабільними показниками клітинного та гуморального імунітету. Це характерно для запальних захворювань нирок і свідчить про виснаження пристосувально-адаптаційних механізмів захисту організму. НАРО-РС може розглядатися як маркер активності запального процесу. Ці зміни мають місце при загостренні захворювання. Висока активність імунної системи у хворих із НАРО-РПА сприяла появі позитивної тенденції в перебігу захворювання.
У хворих на ХГН з достатньою функцією нирок розвиваються канальцеві дисфункції, які більше виражені у хворих з НАРО-РС.
Застосування стандартного медикаментозного лікування у хворих на ХГН у 63,2% супроводжується зниженням рівня резистентності організму, сприяє розвитку НАРО-РС з великою кількістю ознак напруженості.
Використання комплексного диференційованого медикаментозного лікування, застосування імуномодулятора рослинного походження канафлазину сприяють корекції реактивності організму у хворих на ХГН та ХНН, розвитку переходу НАРО-РТ та НАРО-РСА, знижують частоту виникнення НАРО-РС та ознак напруження адаптаційної реакції.
Мікрохвильова резонансна терапія підвищує рівень резистентності організму, активацію процесів переходу з однієї стадії в іншу (НАРО-РС до НАРО-РТ та НАРО-РТ до НАРО-РСА), що супроводжується позитивною динамікою клінічних показників, покращує стан хворих.
Встановлено параметри гормональних показників, які впливають на подальші результати лікування з урахуванням типів НАРО: КП, АРП, КАП, ПГE2, ПГF2, Т3, Т4 і АКТГ.
Проведення курсів профілактики із застосуванням МРТ та канафлазину під час клінічної ремісії ХГН та ХНН дозволяє регулювати резистентність організму на необхідному для підтримки ремісії рівні, запобігає зривам адаптації, розвиткові НАРО-РС та загостренню запального процесу в нирках.
Співвідношення форменних елементів крові в лейкоцитарній формулі відтворює стан резистентності організму, розвиток різних типів неспецифічної адаптаційної реакції організму, що доцільно використовувати в комплексі прогностичних критеріїв перебігу ХГН та ХНН.
Публікації автора:
Лікування хворих на хронічний гломерулонефрит канафлазином / Ж.Д. Семидоцька, Е.О. Васильченко, І.О. Чернякова, Т.В. Бездітко // Ліки. – 1996. – № 1.– С.78– 81. Дисертантом підібрано групу хворих, проведено імунологічні дослідження.
Семидоцька Ж.Д., Бездітко Т.В., Водяницький А.О. Мікрохвильова резонансна терапія у комплексному лікуванні хворих на хронічний гломерулонефрит // Врачебная практика. – 1997. – № 4. – С. 35–38. Дисертантом проведено підбір хворих, налагоджено методику лікування мікрохвильової резонансної терапії хворих та підведено підсумки дослідження.
Водяницкий А.А., Бездетко Т.В. Микроволновая резонансная терапия в комплексном лечении больных хроническим гломерулонефритом // Медицина сегодня и завтра. – 1997. – № 2. – С. 35–36. Дисертантом проведено підбір хворих, налагоджено методику лікування мікрохвильової резонансної терапії хворих, розроблено критерії клінічних особливостей під впливом лікування та підведено підсумки дослідження.
Бездітко Т.В. Стан гуморально-депресорних систем у хворих на хронічний гломерулонефрит під впливом гемосорбции // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць. – Вип. 3. – Київ, 1999. – С. 50–56.
Бездітко Т.В. Новий підхід до терапії хронічного гломерулонефриту // Галицький лікарняний вісник. – 1999. – № 2. – С. 88–89.
Бездетко Т.В. Влияние энтеросорбции на некоторые иммунологические показатели у больных хроническим гломерулонефритом // Врачебная практика. – 1999. – № 2–3. – С. 51–53.
Семідоцька Ж.Д., Бездітко Т.В. Адаптаційні реакції у хворих на хронічний гломерулонефрит // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2000.– № 3. – С. 47–49. Здобувачем проведено дослідження адаптаційних реакцій у хворих на хронічний гломерулонефрит різних форм, дано інтерпретацію одержаних даних.
Бездетко Т.В. Особенности иммунологического гомеостаза больных латентной формы хронического гломерулонефрита // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – № 2. – С. 31–33.
Семідоцька Ж.Д., Бездітко Т.В. Деякі механізми регуляції канальцевих функцій у хворих на латентну форму хронічного гломерулонефриту // Український радіологічний журнал. – 2000.– № 3. – С. 248–250. Дисертантом підібрана група хворих, проведено дослідження канальцевих функцій нирок та дано оцінку одержаних даних.
Бездітко Т.В. Новий підхід до вибору критерію прогнозу нефротичної форми хронічного гломерулонефрита // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць. – Вип. 4. – Київ, 2000. – С. 53–56.
Бездетко Т.В. Критерии прогноза гипертонической формы хронического гломерулонефрита // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – №4. – С. 35–36.
Семидоцкая Ж.Д., Бездетко Т.В. Динамика содержания простагландинов в плазме крови больных латентной формой хронического гломерулонефрита в процессе лечения // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2000. – № 4. – С. – 53-55. Дисертантом самостійно проведено підбір хворих, радіоімунологічні дослідження простагландинів, дано оцінку одержаних даних.
Бездітко Т.В., Семидоцька Ж.Д. Зміна адаптаційних реакцій організму у хворих на хронічний гломерулонефрит під впливом терапії гепарином // Клінічна фармація. – 2001. – № 1. – С.32-34. Автором самостійно виконано клінічне обстеження хворих, аналіз результатів.
Бездітко Т.В. Результаты исследования общих неспецифических адаптационных реакций организма у больных хроническим гломерулонефритом // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2001. – № 1. – С.74-75.
Бездітко Т.В. Роль ейкозаноїдів в розвитку адаптаційних реакцій організму у хворих на хронічний гломерулонефрит // Український радіологічний журнал. – 2001. – № 3. – С. 315-316.
Бездітко Т.В. Сучасні уявлення про стрес-обумовлені імунологічні порушення у хворих на хронічний гломерулонефрит // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. Праць. - 2001. – Вип. 5. – С. 76-79.
Бездітко Т.В. Порівняльна оцінка ефективності терапії хворих на хронічний гломерулонефрит // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наук. праць 2001. – Вип. 6. – С. 206-208.
Бездетко Т.В. Роль адаптационных реакций в развитии воспалительных заболеваний почек // Лікарська справа. – 2001. – № 4. – С. 60–63.
Деклараційний патент України № 31946 А, МПКА 61 N1/42. Спосіб лікування хронічного гломерулонефриту /Бездітко Т.В., Семидоцька Ж.Д. Опубл. 29.03.2000. Бюл. № 2. Дисертантом на основі отриманих даних запропоновано новий спосіб лікування хронічного гломерулонефриту та проведено патентно-пошукові дослідження.
Деклараційний патент України № 36664А, МПК А61 № 2/00. Спосіб лікування хронічного гломерулонефриту / Бездітко Т.В., Семидоцкая Ж.Д. Опубл. 16.04.2001. Бюл. № 3. Дисертантом підібрано групу хворих, дано оцінки одержаних даних та запропоновано рекомендації щодо застосування комплексної терапії з включенням мікрохвильової терапії при лікуванні на хронічний гломерулонефрит, проведено патентно-пошукові дослідження.
Деклараційний патент України № 37699 МПК G01N33/48, 33/49 A 61, B 10/00. Спосіб оцінки ефективності терапії нефротичної форми хронічного гломерулонефриту / Бездітко Т.В., Семідоцька Ж.Д. Опубл. 15.05.2001. Бюл. № 4. Здобувачем на основі отриманих даних запропоновано новий спосіб оцінки ефективності терапії нефротичної форми хронічного гломерулонефриту та проведено патентно-пошукові дослідження.
Некоторые аспекты латентного гломерулонефрита / Ж.Д.Семидоцкая, О.И. Мисюра, Т.С.Оспанова, Т.В. Бездетко, Т.В. Ганулич, З.Н. Финкель // Актуальные вопросы патологической анатомии: Юбилейный сб. науч. тр. – Харьков, 1990. – С. 184–187. Дисертантом самостійно проведено дослідження простагландинів у плазмі крові радіоізотопним методом, дано інтерпретацію даних.
Чернякова І.О., Бездітко Т.В., Більченко О.С. До проблеми лікування гломерулонефриту // Гломерулонефрит: Сб. науч. тр. ІІІ респ. конф. – Донецк, 1990. – С. 28–31. Дисертантом підібрано групу хворих, проведено радіоімунологічні дослідження простагландинів, зроблено висновки, дано рекомендації.
Почечные простагландины у больных гломерулонефритом. Механизмы патологических реакций / Ж.Д.Семидоцкая, Т.С.Оспанова, Т.В. Бездетко, Н.В. Минко, О.И. Мисюра – Новокузнецк, 1991. – С. 169–170. Здобувачем проведено дослідження простагландинів у плазмі крові, обговорено патогенетичні механізми захворювання, зроблено висновки.
Гемосорбция в комплексной терапии гломерулонефрита / Ж.Д. Семидоцкая, И.А. Чернякова, О.С. Бильченко, Т.В. Бездетко, Т.С. Оспанова, О.И. Мисюра. // Материалы III конференции нефрологов Северо-Запада РСФСР. – Новгород, 1991. – С. 209–210. Дисертантом самостійно налагоджено методику лікування хворих на резистентний гломерулонефрит гемосорбцією.
Бездетко Т.В., Мусатова Н.А. Влияние гемосорбции на прессорно-депрессорную функцию почек у больных хроническим гломерулонефритом // Новое в профилактике, диагностике и лечении основных заболеваний внутренних органов. Сб. науч. тр. – Харьков, 1994. – С. 313–317. Дисертантом самостійно налагоджено методику лікування хворих на хронічний гломерулонефрит, підібрано групу хворих, дано інтерпретацію отриманих результатів.
Семидоцкая Ж.Д., Бездетко Т.В., Чернякова И.А. К проблеме лечения хронического гломерулонефрита растительными препаратами // Нефрогенная гипертензия: Сб. науч. тр. IV Международной научно-практической конференции урологов и нефрологов. – Харьков, 1996. – С. 124–125. Дисертантом було підібрано групу хворих, простежено прийом препарату, проведено об’єктивні дослідження усіх хворих, зроблено висновки.
Бездетко Т.В., Водяницкий А.А. Микроволновая резонансная терапия больных хроническим гломерулонефритом с артериальной гипертензией без почечной недостаточности // Нефрогенная гипертензия: Сб. науч. тр. IV Международной научно-практической конференции урологов и нефрологов. – Харьков, 1996. – С. 147–148. Дисертантом підібрано групу хворих на хронічний гломерулонефрит з артеріальною гіпертензією, самостійно проведено лікування із застосуванням мікрохвильової терапії, дано рекомендації по використанню методу.
Бездетко Т.В. Влияние гемосорбции на прессорно-депрессорную функцию почек у больных хроническим гломерулонефритом // Современные проблемы клиники внутренних болезней: Сб. науч. трудов. – Харьков, 1997. – С. 272–275.
Бездетко Т.В. Изменение клинических показателей под влиянием микроволновой резистентной терапии у больных хроническим гломерулонефритом // Матеріали XIV з’їзду терапевтів України: Тез. доп. – Київ, 1998. – С. 482–483.
Новые подходы к диагностике и лечению гломерулонефрита / Ж.Д. Семидоцкая, И.А. Чернякова, Т.В. Бездетко, С.Н. Артемова / Отв. ред Л.Т. Малая. Харьковский гос. мед. ун-т // Новые горизонты клиники внутренних болезней: Сб. науч. тр. – Харьков, 1998. – С. 200–204. Дисертантом проведено лікування хворих з інфекцією сечовидільних шляхів, доведено імуномоделюючу дію мікрохвильової резонансної терапії.
Бездітко Т.В. Використання гемосорбції в лікуванні хворих гломерулонефритом // Хронічна ниркова недостатність: Матер. XIII Всеукр. конф. – Харків, 1999. – С. 172–176.
О тубуло-интерстициональном компоненте при гипертонической форме гломерулонефрита. Тубуло-интерстициональные расстройства / Семидоцкая Ж.Д, Т.В. Бездетко, Н.В. Минко, Оспанова Т.С., Мисюра О.И..ю Костина Н.А. // ХI Международного нефрологического конгресс: Тез. докл. сателитного симпозиума. – Иркутск, 1990. – С. 77. Дисертантом підібрано групу хворих, проведено дослідження радіоізотопним методом простагландинів у плазмі крові, зроблено висновки.
Тубулярные функции и активность ферментов у больных латентным гломерулонефритом в динамике лечения / Ж.Д. Семидоцкая, Т.С. Оспанова, Т.В. Бездетко, Н.В. Минко // Фармакология почек: Тез. докл. III Всероссийской научной конференции. – Барнаул, 1990. – С. 90–91. Дисертантом підібрано групу хворих, проведено дослідження радіоізотопним методом простагландинів у плазмі крові, зроблено висновки.
Чернякова И.А., Семидоцкая Ж.Д., Бездетко Т.В. Methods of sorption in patient with Glomerulonephritis // 4th International Congress of The World Apheresis Association. – Japan, 1992. – P. 179. Здобувачем налагоджено методику гемосорбції у лікуванні хворих на хронічний гломерулонефрит, зроблено висновки.
До проблеми терапії ренопартенхімної гіпертензії / Ж.Д. Семидоцька, И.А. Чернякова, О.С. Більченко, Т.В. Бездетко, О.І. Місюра, Т.С. Оспанова. / ХІІІ з’їзд терапевтів України. Тез. доп. – Тернопіль, 1992. – С. 82. Здобувачем проведено методику гемосорбції у хворих на хронічний гломерулонефрит з синдромом артеріальної гіпертензії, зроблено висновки.
Hemosorption in the Treatment of Renoporenchymal Hypertension / Semidotskaya G.D., Bilohenko O.S., Chernjakova I.A., BezdetkoТ.V., Misjura O.I. // XIIth International congress of Nephrology. – Ierusalem, Israel, 1993. – P. 227. Здобувачем проведено методику гемосорбції у хворих на хронічний гломерулонефрит з синдромом артеріальної гіпертензії, зроблено висновки.
Зміни імунологічного гомеостазу у хворих на хронічний гломерулонефрит під впливом гемосорбції / Т.В. Бездітко, О.І. Місюра, Н.М.Андоньєва, Г.І. Лавриненко, Т.П.Тарнакина // Еферентні методи лікування в нефрології: Тези докл. конф. – Харків, 1993. – С. 8–9. Здобувачем проведено методику гемосорбції у хворих на хронічний гломерулонефрит з нефротичною формою, зроблено висновки.
Вплив гемосорбції на стан пресорно-депресорних гуморальних систем / Ж.Д. Семидоцька, О.С. Більченко, І.О. Чернякова, Т.В. Бездітко // Еферентні методи лікування в нефрології: Тези докл. конф. – Харків, 1993. – С. 17–18. Здобувачем проведено методику гемосорбції у хворих на хронічний гломерулонефрит, проведено радіоізотопне дослідження простагландинів у плазмі крові, зроблено висновки.
Бездетко Т.В., Оспанова Т.С., Андоньева Н.М. Некоторые аспекты патогенеза артериальной гипертензии при хроническом гломерулонефрите // Опухоли почек и мочевых путей. Материалы II межрегиональной научно-практической конференции урологов. – Харьков, 1994. – С. 161–164. Автором здійснено підбір хворих на дослідження, проведено радіоізотопний аналіз, зроблено висновки.
Вплив малих доз іонізуючої радіації на імунологічний гомеостаз і тубулярні функції нирок / Ж.Д. Семидоцька, О.С. Більченко, І.О. Чернякова, О.І. Місюра, Т.В. Бездітко, Т.Ю. Циганкова. // Актуальні проблеми сучасної медицини: Тези доп. конф., присвяченої 190-річчю заснування Харківського медичного університету. – Харків, 1995. – С. 82–83. Дисертантом підібрано групи хворих, проведено імунологічні дослідження та дослідження канальцевих функцій, зроблено висновки.
Семидоцкая Ж.Д., Бездетко Т.В. Использование микроволновой резонансной терапии в комплексном лечении больных хроническим гломерулонефритом // III национальный конгресс по профилактической медицине и валеологии. Тез. докл. – СПб., 1996. – С. 151. Дисертантом проведено самостійне лікування хворих мікрохвильовою резонансною терапією, обговорено результати, дано оцінку одержаним результатам, та рекомендації.
Бездетко Т.В. Использование микроволновой резонансной терапии (МРТ) в лечении больных хроническим гломерулонефритом // I національний конгрес України з імунології, алергології та імунореабілітації: Тез. доп. – Алушта, 1998. – С. 65.
Бездетко Т.В. Individual treatment of glomerulonepritis patients // XXXV ERA-EDTA Congress Rimini, Italy. – June 6-9 1998. – Р. 8.
Эффективность гидротерапии в реабилитации больных гипертонической болезнью и хроническим пиелонефритом / Ж.Д. Семидоцкая, И.А. Чернякова, Н.А. Костина, Т.В. Бездетко, Н.Т. Гребельник // Сб. тез. докл. – СПб, 1998. – С. 147. Здобувачем проведено лікування хворих МРТ, зроблено висновки.